Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #541  
Παλιά 30-11-11, 22:07
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
συγχωρεστε με αν σας εχω πρηξει με βλακειες, αλλα τωρα πραγματικα χρειαζομαι βοηθεια...
οσοι απο εδω μεσα παιρνουν remicade , και εχουν κανει επεμβαση αποστηματος, μπορειτε να μου πειτε πως εμφανιζεται και με ποια συμπτωματα το συριγγιο? σας ευχαριστω
γεια σου!εγω περνω το remicade εχω κανει παλιοτερα συριγγιο περιπρωκτικο αλλα δεν ειχα φτασει να μου το ανοιξουν γιατι ευτυχως ειχε υποχωρησει μετα απο αντιβιωση και πλυσεις με betadine.τα δικα μου συμτωματα ηταν μια φουσκα που μαζευε και μεσα ειχε πυον το οποιο ανα διαστηματα εβγαζε και απο λιγο!ο πονος ηταν εντονος σαν καυτο λαδι να πεφτει στο σημειο και εκει που το ειχα λογο τριβεις αστα!!!!και εκανα και δεκατα λογικο βεβαια!!!και θα γνωριζεις οτι το remicade βοηθαει να εμφανιστουν τα συριγγια!αυτα απο προσωπικης παντα εμπειριας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #542  
Παλιά 30-11-11, 22:18
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
elli σ ευχαριστώ.. ελπίζω να πάνε όλα καλά με την περίπτωσή σου. ίσως η εγχείριση είναι και η σωτηρία σου.. εγώ την παρασκευή πάω για την αξονική. το χειρότερο μ αυτές τις εξετάσεις είναι η προετοιμασία. μου φαίνονται τόσο αηδιαστικά όλα αυτά τα σκευάσματα εύχομαι κουράγιο σε όλους και καλά ξεμπερδέματα σε όσους είναι σε δύσκολη φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #543  
Παλιά 01-12-11, 13:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
elli σ ευχαριστώ.. ελπίζω να πάνε όλα καλά με την περίπτωσή σου. ίσως η εγχείριση είναι και η σωτηρία σου.. εγώ την παρασκευή πάω για την αξονική. το χειρότερο μ αυτές τις εξετάσεις είναι η προετοιμασία. μου φαίνονται τόσο αηδιαστικά όλα αυτά τα σκευάσματα εύχομαι κουράγιο σε όλους και καλά ξεμπερδέματα σε όσους είναι σε δύσκολη φάση.
Κατερίνα καλημερα..
Αλήθεια, σου μιλησε ο γιατρος σου για την aza?
Το λεω επειδή γράφεις πως η φλεγμονη σου εντοπιστηκε απο την αρχη στον τελικο ειλεο..
Εμενα η γιατρος μου υποστηριζει πως για αυτην την περιπτωση τα αλλα φαρμακα τυπου ασακολ, σαλοφάλκ κλπ.. δεν κανουν τιποτα και θελει οπωσδηποτε aza η βιολογικα...
Ψαξτο παντως μήπως το οτι παιρνεις ελαφρα φαρμακα δεν σου κανει και τοσο καλο τελικα...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 01-12-11 στις 13:12
Απάντηση με παράθεση
  #544  
Παλιά 01-12-11, 13:15
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημέρα... 3 χρόνια σχεδόν ήμουν σε ύφεση... μάλλον αν δεν ανταποκρινόταν το έντερο στα "ελαφριά" θα πήγαινα στα πιο βαριά. και ίσως φυσικά πάω -αργά ή γρήγορα-....
Απάντηση με παράθεση
  #545  
Παλιά 01-12-11, 13:19
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα... 3 χρόνια σχεδόν ήμουν σε ύφεση... μάλλον αν δεν ανταποκρινόταν το έντερο στα "ελαφριά" θα πήγαινα στα πιο βαριά. και ίσως φυσικά πάω -αργά ή γρήγορα-....
Πάντως και εξαρση να εχεις δεν ειναι απαραιτητο να ειναι εντονη η να διαρκεσει πολυ, ετσι δεν ειναι???
Αυριο πας για αξονικη εντεροκλυση?
Γιατι δεν κανεις μαγνητικη? (στο παπανικολαου τσαμπα ειναι.)
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #546  
Παλιά 01-12-11, 14:35
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
αύριο πάω για αξονική τομογραφία άνω και κάτω κοιλίας. έχω την εντύπωση πάντως ότι η μαγνητική έπεται σε περίπτωση που η αξονική δεν δείξει κάτι. νομίζω δηλ ότι είναι πιο "βαριά" εξέταση. σχετικά με την έξαρση, καλυτέρεψα ήδη από την πρώτη μέρα που πήρα την αγωγή με τα μπουνταλοφάλκ ας ελπίσω ότι δε θα υποτροπιάσω...
Απάντηση με παράθεση
  #547  
Παλιά 01-12-11, 14:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
G.W.Y.
God With You..
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #548  
Παλιά 01-12-11, 15:07
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
thelo tis empiries sas ... exei bgalei kaneis kokinila sto prosopo apo thn kortizoni???
exo parei se ipsiles doseis kortizoni kai thn exo stamatisei edo kai ena mina ...me sindiasmo ponous stis arthoseis pou exo fobame mipos einai likos...
oles oi apopseis dektes
eyxaristo poli
Απάντηση με παράθεση
  #549  
Παλιά 01-12-11, 15:37
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
thelo tis empiries sas...
exei kaneis bgalei mia kokinila sto prosopo apo thn kortizonh???
exo stamatisei edo kai ena mina thn kortizoni kai enfanistike mia kokinila sto prosopo mou an to sindeso me kapious ponous se kapies arthroseis fobame mipos einai likos ...
ekana eksetaseis simera alla anisixo
kathe gnomi dekth
eyxaristo olous
Απάντηση με παράθεση
  #550  
Παλιά 01-12-11, 18:42
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
thelo tis empiries sas...
exei kaneis bgalei mia kokinila sto prosopo apo thn kortizonh???
exo stamatisei edo kai ena mina thn kortizoni kai enfanistike mia kokinila sto prosopo mou an to sindeso me kapious ponous se kapies arthroseis fobame mipos einai likos ...
ekana eksetaseis simera alla anisixo
kathe gnomi dekth
eyxaristo olous
Γεια σου φίλε Zintan ... καιρό έχουμε να σε ακούσουμε....
Κατ' αρχήν αν μπορείς να γράφεις ελληνικά (μικρά) πιστεύω πως θα μας βοηθούσε όλους...
Τώρα όσον αφορά τις κοκκινίλες στο πρόσωπο, μήπως τις έχεις ακριβώς κάτω απο τα ματια δίπλα στη μυτη δηλαδη καθως και πανω απο τα φρυδια στο μέτωπο?
Μήπως αν τα ξύνεις κοκονιζουν περισσότερο?
Μήπως επίσης έχεις και λίγη πυτιριδα στα φρυδια?
Τότε νομίζω πως ειναι απο την ψωρίαση που μου ειχες πει πως επίσης έχεις...
Κανονικά με μια κρεμμούλα υποαλλεργική σε μια δυο μερες θα φύγουν τα σημαδια.... ίσως φυσικά να ξαναεπανέρχονται (ιδίως το χειμωνα) αλλά μπορεις να τα αντιμετωπίσεις... άλλους χειμωνες δεν τα εβγαζες??
Απο που σου ειρθε ο ερυθηματωδης λυκος??
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 01-12-11 στις 18:45
Απάντηση με παράθεση
  #551  
Παλιά 01-12-11, 18:43
Δώρα Ο χρήστης Δώρα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-12-11 19:15
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα και καλή υπομονη.Έχω και γω Crohn εδώ και 2 χρόνια περίπου.Καταρχάς ηρέμησε λίγο και μη βάζεις στο μυαλό σου τα χειρότερα εξαιτίας μιας κοκκινίλας και κάποιων πόνων στις αρθρώσεις .Χρειάστηκε να πάρω κορτιζόνη 3μιση μήνες και εμφάνισα πάρα πολλές παρενέργειες ,ανάμεσα σ΄αυτές κοκκινίλες αλλά και ακμή στο πρόσωπο (στα 30)ξηροδερμία ,ζαλάδες ,νεύρα,αυπνοία ,πόνους στη μέση κτλ και αφού ολοκλήρωσα τη θεραπεία μετα από ενα μηνα εμφάνισα κατι σαν έκζεμα στο πρόσωπο και άρχισαν να πέφτουν τα μαλλάκια μου με ασύλληπτη ταχύτητα μέχρι που κόντευα να μείνω "κουρούπα".Μετά απο ένα μήνα συνήλθε το προσωπό μου και μετα από ένα χρόνο και κάτι τα μαλλιά μου είναι πλούσια σχεδόν όπως πριν!
Δεν στα λέω για να σε ανησυχίσω,αντιθέτως για να καταλάβεις οτι είναι πολύ πιθανό να έβγαλες αυτή την κοκκινίλα εξαιτίας της κορτιζόνης.Όπως και να χει εφόσον έχεις κάνει εξετάσεις θα σου φύγει το άγχος σύντομα!Καλή επιτυχία και συγνώμη για τη φλυαρία..
Απάντηση με παράθεση
  #552  
Παλιά 01-12-11, 19:26
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου φίλε Zintan ... καιρό έχουμε να σε ακούσουμε....
Ευχαριστω για την απαντιση τελικα ειμαστε μια παρεα εδω για να μην πω οικογενεια καλιτερα ...
Η πρωτη μου σκεψη ειναι στην ψωριαση οπου εχω
Εδω και ενα μηνα που εχω σταματισει την κορτιζονη ενφανιστηκε σε καποια σημεια στα ποδια π.χ.
και για αυτον το λογο πηγα σε μια δερματολογο εφοσον μου εδοσε καποιεs κρεμεs ειπε να κανω εξετασειs για λυκο για σιγουρια
Διαβασα στο ιντερνετ τι ακριβοs ειναι ο λυκοs και μερικα σιμπτωματα τα εχω οποs μια ατονια μερικεs φορεs και πονουs στισ αρθροσειs μου (στα κοκαλα κατω απο τουσ αχιλιουs τενοντεs) και μια ζαλη καπoιεs φορεs και εχω ανησιχισει λιγακι ...
Αν ενοχλω την κοκινιλα γινετε ποιο εντονη
Δεν εχω πιτιριδα στα φριδια
Εχω ξαναβγαλει σε εκεινο το σημειο τον χειμωνα αλλα οχι τοσο εντονη κοκινιλα οποs τωρα αλλα τωρα εχω και αυτα τα σιμπτωματα
εκανα εξετασειs σημερα το πρωι και περιμενω εεε με λιγη ανισιχια ειναι η αληθεια....
Απάντηση με παράθεση
  #553  
Παλιά 01-12-11, 19:39
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Βλεπω καθημερινα ολεs τιs ανισιχιεs ολων εδω
και προβληματιζομε για ολουs
Σε καποιεs ερωτισειs δεν εχω καποια εμπειρια
για αυτο και εχω καιρο να γραψω κατι
Αλλα να ξερετε οτι εχετε ολοι την θετικη μου ενεργεια για να σαs πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #554  
Παλιά 02-12-11, 04:01
petalouditsa Ο χρήστης petalouditsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-09-12 12:53
Η διαθεσή μου τώρα:
mipws kapoios gnwrizei ean dikaioumaste kapoio epidoma san atoma me autin tin noso ?kai ean nai pou apeuthunomaste?euxaristw!
Απάντηση με παράθεση
  #555  
Παλιά 02-12-11, 09:04
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την απαντιση τελικα ειμαστε μια παρεα εδω για να μην πω οικογενεια καλιτερα ...
Η πρωτη μου σκεψη ειναι στην ψωριαση οπου εχω
Εδω και ενα μηνα που εχω σταματισει την κορτιζονη ενφανιστηκε σε καποια σημεια στα ποδια π.χ.
και για αυτον το λογο πηγα σε μια δερματολογο εφοσον μου εδοσε καποιεs κρεμεs ειπε να κανω εξετασειs για λυκο για σιγουρια
Διαβασα στο ιντερνετ τι ακριβοs ειναι ο λυκοs και μερικα σιμπτωματα τα εχω οποs μια ατονια μερικεs φορεs και πονουs στισ αρθροσειs μου (στα κοκαλα κατω απο τουσ αχιλιουs τενοντεs) και μια ζαλη καπoιεs φορεs και εχω ανησιχισει λιγακι ...
Αν ενοχλω την κοκινιλα γινετε ποιο εντονη
Δεν εχω πιτιριδα στα φριδια
Εχω ξαναβγαλει σε εκεινο το σημειο τον χειμωνα αλλα οχι τοσο εντονη κοκινιλα οποs τωρα αλλα τωρα εχω και αυτα τα σιμπτωματα
εκανα εξετασειs σημερα το πρωι και περιμενω εεε με λιγη ανισιχια ειναι η αληθεια....
Καλημέρα.,,
Να ρωτήσω... αυτή η κοκκινίλα στο πρόσωπο.. σε τραβάει σαν να έχει ξεραθεί πολύ το δέρμα και εαν την ξυσεις βγαζεις σαν πυτιριδα ή απλά ειναι κοκκινο? έχεις και στο μέτωπο?
Για πιθανότητα να ειναι απο την ψωριαση σου μιλησε ο γιατρος σου ή σου ειπε πως αποκλείτεται να φταίει η ψωρίαση?
Ευχαριστώ..
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.