Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1411  
Παλιά 10-06-13, 16:45
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Ωραία τα dinkel....αλλά πανάκριβα τα άτιμα...έχω κάνει διατροφή πριν κανα 2μηνο με dinkel, αλλά είναι πολύ ακριβά.
Απάντηση με παράθεση
  #1412  
Παλιά 10-06-13, 21:11
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τα dinkel....αλλά πανάκριβα τα άτιμα...έχω κάνει διατροφή πριν κανα 2μηνο με dinkel, αλλά είναι πολύ ακριβά.
Τι ειναι τα dinkel ρε παιδια?
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
Panoulis21 (19-06-13)
  #1413  
Παλιά 11-06-13, 08:10
Nancy G Ο χρήστης Nancy G δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-13 21:08
Το dinkel είναι αλεύρι από Ζειά αν ψάξεις στον ιντερνετ θα δεις...Σταθάκη δεν είναι ακριβό εμείς το παίρνουμε από την αγορά με 3,5ευρω το κιλό.Και μας βγάζει περίπου 1 εβδομάδα γιατί ο Παναγιώτης έχει ξετρελαθεί με τα κριτσίνια που του φτιάχνω!Δεν έχει γλουτένη και βοηθάει πολύ...Το μόνο που θα πω είναι ότι χθες ο Παναγιώτης μου είπε ότι είναι η πρώτη φορά μετά το 1995 που διαγνώστηκε με την νόσο που νιώθει άλλος άνθρωπος!Δεν έχει ατονίες,διάρροιες,πονοκέφα λο και πήρε και 3 κιλά!(να τονίσω ότι είναι κατηγορία φτερού).Ψάξτε το είναι κρίμα να μην το δοκιμάσετε!
Απάντηση με παράθεση
  #1414  
Παλιά 11-06-13, 15:01
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nancy G Εμφάνιση μηνυμάτων
Το dinkel είναι αλεύρι από Ζειά αν ψάξεις στον ιντερνετ θα δεις...Σταθάκη δεν είναι ακριβό εμείς το παίρνουμε από την αγορά με 3,5ευρω το κιλό.Και μας βγάζει περίπου 1 εβδομάδα γιατί ο Παναγιώτης έχει ξετρελαθεί με τα κριτσίνια που του φτιάχνω!Δεν έχει γλουτένη και βοηθάει πολύ...Το μόνο που θα πω είναι ότι χθες ο Παναγιώτης μου είπε ότι είναι η πρώτη φορά μετά το 1995 που διαγνώστηκε με την νόσο που νιώθει άλλος άνθρωπος!Δεν έχει ατονίες,διάρροιες,πονοκέφα λο και πήρε και 3 κιλά!(να τονίσω ότι είναι κατηγορία φτερού).Ψάξτε το είναι κρίμα να μην το δοκιμάσετε!
Kαλησπερα αυτο το αλευρι απο οτι καταλαβα ειναι χωρις γλουτενη.Ο Παναγιωτης μηπως ειχε προβλημα με την γλουτενη?Εγω παντως μετα τα χειρουργεια (αν και εχω διαροιες) εχω βαλει ξανα ολο το βαρος που εχασα τοσο που θελω να κανω διαιτα να τα χασω.Οσο για την διατροφη που λες εγω εχω μπερδευτει γιατι και εσυ μιλας για το τροφες που γενικα οι γιατροι μας λενε να αποφευγουμε(π.χ. λαχανικα και φρουτα)και νομιζω οτι η διατροφη ειναι αντικειμενικη και διαφερει απο ατομο σε ατομο.
Απάντηση με παράθεση
  #1415  
Παλιά 11-06-13, 16:46
Nancy_G
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα αυτο το αλευρι απο οτι καταλαβα ειναι χωρις γλουτενη.Ο Παναγιωτης μηπως ειχε προβλημα με την γλουτενη?Εγω παντως μετα τα χειρουργεια (αν και εχω διαροιες) εχω βαλει ξανα ολο το βαρος που εχασα τοσο που θελω να κανω διαιτα να τα χασω.Οσο για την διατροφη που λες εγω εχω μπερδευτει γιατι και εσυ μιλας για το τροφες που γενικα οι γιατροι μας λενε να αποφευγουμε(π.χ. λαχανικα και φρουτα)και νομιζω οτι η διατροφη ειναι αντικειμενικη και διαφερει απο ατομο σε ατομο.
Καλησπέρα, επειδή το έψαξα πολύ υπάρχουν άτομα στην Αμερική που πάσχουν από νόσο του Chron (εκεί δεν τους θεωρούν ούτε καν ανάπηρους) που τουλάχιστον με την διατροφή αυτή έχουν δει αποτελέσματα.Και τα βλέπω και εγώ στον άντρα μου.Που όταν εμφανίστηκε η νόσος έχασε πάρα πολλά κιλά και ήταν αδύναμος και αδύνατος.Και αυτός έχει κάνει χειρουργεία 2 και το τελευταίο του αφαίρεσαν αρκετά!Στην τελευταία κολονοσκόπηση έδειξε ότι είναι σε έξαρση.Τώρα με την διατροφή του μετά από 6 μήνες θα ξανακάνουμε.Και όμως τρώει φρούτα και λαχανικά και δεν τον πειράζουν όπως τον πείραζαν πριν.Και ο τρόπος που τα μαγειρεύω είναι ο ίδιος.Απλώς σταμάτησε να τρώει κάποιες συγκεκριμένες ομάδες τροφών που δεν βοηθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #1416  
Παλιά 11-06-13, 20:01
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nancy G Εμφάνιση μηνυμάτων
Το dinkel είναι αλεύρι από Ζειά αν ψάξεις στον ιντερνετ θα δεις...Σταθάκη δεν είναι ακριβό εμείς το παίρνουμε από την αγορά με 3,5ευρω το κιλό.Και μας βγάζει περίπου 1 εβδομάδα γιατί ο Παναγιώτης έχει ξετρελαθεί με τα κριτσίνια που του φτιάχνω!Δεν έχει γλουτένη και βοηθάει πολύ...Το μόνο που θα πω είναι ότι χθες ο Παναγιώτης μου είπε ότι είναι η πρώτη φορά μετά το 1995 που διαγνώστηκε με την νόσο που νιώθει άλλος άνθρωπος!Δεν έχει ατονίες,διάρροιες,πονοκέφα λο και πήρε και 3 κιλά!(να τονίσω ότι είναι κατηγορία φτερού).Ψάξτε το είναι κρίμα να μην το δοκιμάσετε!
κι εγώ τρώω συστηματικά ψωμί ζέας και χρησιμοποιώ αλεύρι ντίνκελ! Ο άντρας σου τρώει τα πάντα από ντίνκελ; και ζυμαρικά; κι εγώ επίσης τρώω άπειρα φρούτα και λαχανικά, έχω μειώσει το κρέας και τη ζάχαρη -την οποία έχω αντικαταστήσει με μέλι. παρ'όλα αυτά κάνω και χιουμίρα. έκανα κολονοσκόπηση και το έντερο είναι άψογο. παρ'όλα αυτά το χιουμίρα με φοβίζει, γιατί αν πάθω κάτι σοβαρό απ τις παρενέργειες θα τρελαθώ. ο άντρας σου δεν παίρνει καθόλου φάρμακα;; πάντως χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω ότι όλο και περισσότεροι πειραματιζόμαστε με διατροφή! καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #1417  
Παλιά 11-06-13, 21:22
Nancy G Ο χρήστης Nancy G δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-13 21:08
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ τρώω συστηματικά ψωμί ζέας και χρησιμοποιώ αλεύρι ντίνκελ! Ο άντρας σου τρώει τα πάντα από ντίνκελ; και ζυμαρικά; κι εγώ επίσης τρώω άπειρα φρούτα και λαχανικά, έχω μειώσει το κρέας και τη ζάχαρη -την οποία έχω αντικαταστήσει με μέλι. παρ'όλα αυτά κάνω και χιουμίρα. έκανα κολονοσκόπηση και το έντερο είναι άψογο. παρ'όλα αυτά το χιουμίρα με φοβίζει, γιατί αν πάθω κάτι σοβαρό απ τις παρενέργειες θα τρελαθώ. ο άντρας σου δεν παίρνει καθόλου φάρμακα;; πάντως χαίρομαι πάρα πολύ που βλέπω ότι όλο και περισσότεροι πειραματιζόμαστε με διατροφή! καλή συνέχεια!
Αν κοιτάξεις τα ζυμαρικά από ντίκελ περιέχουν ίχνη γλουτένης,προς το παρόν έχουμε κόψει μακαρόνια,πατάτες (μόνο γλυκοπατάτα), ρύζι, ψωμί, όσπρια, γαλακτοκομικά και ζάχαρη και ότι είναι επεξεργασμένο.... Η διατροφή του είναι αυγά κάθε μέρα,φρούτα,κρέας πάρα πολύ,λαχανικά,τα ντίνκελ κριτσίνια του-που λατρεύει!και τα μπαχάρια (που παλιά τον πείραζαν τώρα δεν τον πειράζουν) και ξηρούς καρπούς και καλά λίπη (αβοκάντο/μπέικον/ελιές/ελαιόλαδο/λάδι καρύδας) και μέλι και σοκολάτα με 85% κακάο. Διάρροιες τέλος εδώ και μια εβδομάδα όπως είπα είναι σχηματισμένα και πάει μόνο μια φορά την μέρα!Δεν παίρνει φάρμακα γιατί πάσχει από την νόσο από το 1996 οπότε αν έκανε την θεραπεία όπως του έλεγε ο γιατρός θα ψάχναμε για συκώτια κτλ κτλ...Σε 6 μήνες θα κάνουμε κολωνοσκόπιση για να δούμε τα αποτελέσματα της διατροφής.Αρκετός κόσμος από Αμερική που έχω μιλήσει έχουν καταφέρει με την διατροφή αυτή να απαλύνουν τον πόνο και τα συμπτώματα της νόσου.Εγώ απλώς χάρηκα πολύ με τα αποτελέσματα που είδαμε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και θέλησα να το αναφέρω.Μπορεί να δίνουμε λίγο παραπάνω λεφτά στην διατροφή μας αλλά όταν τον βλέπω ότι ξυπνάει μέσα στην ενέργεια και τα ματάκια του φτιάχνουν μέρα με την μέρα παίρνω κουράγιο και δύναμη!
Απάντηση με παράθεση
  #1418  
Παλιά 11-06-13, 22:46
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nancy G Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κοιτάξεις τα ζυμαρικά από ντίκελ περιέχουν ίχνη γλουτένης,προς το παρόν έχουμε κόψει μακαρόνια,πατάτες (μόνο γλυκοπατάτα), ρύζι, ψωμί, όσπρια, γαλακτοκομικά και ζάχαρη και ότι είναι επεξεργασμένο.... Η διατροφή του είναι αυγά κάθε μέρα,φρούτα,κρέας πάρα πολύ,λαχανικά,τα ντίνκελ κριτσίνια του-που λατρεύει!και τα μπαχάρια (που παλιά τον πείραζαν τώρα δεν τον πειράζουν) και ξηρούς καρπούς και καλά λίπη (αβοκάντο/μπέικον/ελιές/ελαιόλαδο/λάδι καρύδας) και μέλι και σοκολάτα με 85% κακάο. Διάρροιες τέλος εδώ και μια εβδομάδα όπως είπα είναι σχηματισμένα και πάει μόνο μια φορά την μέρα!Δεν παίρνει φάρμακα γιατί πάσχει από την νόσο από το 1996 οπότε αν έκανε την θεραπεία όπως του έλεγε ο γιατρός θα ψάχναμε για συκώτια κτλ κτλ...Σε 6 μήνες θα κάνουμε κολωνοσκόπιση για να δούμε τα αποτελέσματα της διατροφής.Αρκετός κόσμος από Αμερική που έχω μιλήσει έχουν καταφέρει με την διατροφή αυτή να απαλύνουν τον πόνο και τα συμπτώματα της νόσου.Εγώ απλώς χάρηκα πολύ με τα αποτελέσματα που είδαμε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και θέλησα να το αναφέρω.Μπορεί να δίνουμε λίγο παραπάνω λεφτά στην διατροφή μας αλλά όταν τον βλέπω ότι ξυπνάει μέσα στην ενέργεια και τα ματάκια του φτιάχνουν μέρα με την μέρα παίρνω κουράγιο και δύναμη!

εγώ για πολλά χρόνια έπαιρνα ήπια φαρμακευτική αγωγή -μόνο salofalk. Γενικά οι εξετάσεις μου δεν ήταν ποτέ πολύ ανησυχητικές. Σιγά σιγά όμως -είχα πολύ καιρό να κάνω και κολονοσκόπηση και δεν ήξερα τι συμβαίνει στα ενδότερα- άρχισα να κάνω αποφράξεις και χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα στο χειρουργείο με ατελή ειλεό! Γι'αυτό τώρα "χέζομαι" από φόβο μήπως ξαναπάθω κάτι και συνεχίζω με ό,τι πιο ισχυρό υπάρχει για τη νόσο αυτή τη στιγμή... ίσως στο μέλλον κάνω κάποια πιο πειθαρχημένη διατροφή και δω αν έχει από μόνη της αποτελέσματα..
Απάντηση με παράθεση
  #1419  
Παλιά 11-06-13, 23:27
tania13 Ο χρήστης tania13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-06-13 23:38
Η διαθεσή μου τώρα:
geia sas exw arketo kairo na mpw kai me megalh ekplhksh blepw oti ginomate kai perissoteroi dystyxws...8a h8ela kai egw na ma8w gia ayth th diatrofh an kai twra eimai kala...........8a h8ela na rwthsw kai kati allo kserei kapoios na moy pei an sthn crown epitrepetai to siropi gaviscon?giati twra teleytaia exw polles kaoyres..........eyxaristw
Απάντηση με παράθεση
  #1420  
Παλιά 12-06-13, 07:33
Nancy G Ο χρήστης Nancy G δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-13 21:08
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ για πολλά χρόνια έπαιρνα ήπια φαρμακευτική αγωγή -μόνο salofalk. Γενικά οι εξετάσεις μου δεν ήταν ποτέ πολύ ανησυχητικές. Σιγά σιγά όμως -είχα πολύ καιρό να κάνω και κολονοσκόπηση και δεν ήξερα τι συμβαίνει στα ενδότερα- άρχισα να κάνω αποφράξεις και χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα στο χειρουργείο με ατελή ειλεό! Γι'αυτό τώρα "χέζομαι" από φόβο μήπως ξαναπάθω κάτι και συνεχίζω με ό,τι πιο ισχυρό υπάρχει για τη νόσο αυτή τη στιγμή... ίσως στο μέλλον κάνω κάποια πιο πειθαρχημένη διατροφή και δω αν έχει από μόνη της αποτελέσματα..
Και του Παναγιώτη του έχουν αφαιρέσει 25εκ από το εντεράκι του!Όποτε πίστεψε με σε καταλαβαίνω..Και ο Πάνος τα ίδια φάρμακα αλλά ο συνδιασμός με την κορτιζόνη που του έδωσε ο γιατρός τον τίναξε στον αέρα!Νόμιζα ότι θα πάμε στο νοσοκομείο και έτσι τα σταμάτησε...Εύχομαι να είσαι καλά!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1421  
Παλιά 12-06-13, 21:11
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
αυτο το flagyl γιατι ειναι τοσο απαισιο....
Απάντηση με παράθεση
  #1422  
Παλιά 13-06-13, 10:30
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από Nancy G Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίρνει φάρμακα γιατί πάσχει από την νόσο από το 1996 οπότε αν έκανε την θεραπεία όπως του έλεγε ο γιατρός θα ψάχναμε για συκώτια κτλ κτλ...
Καλά όλα αυτά που λες αλλά τις φλεγμονές πώς τις αντιμετωπίζετε; Γιατί ξέρεις στα αυτοάνοσα η φλεγμονή δημιουργείται επειδή έτσι της κάπνισε και όχι επειδή δεν τρως υγιεινά.

Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το flagyl γιατι ειναι τοσο απαισιο....
Άσε ρε φίλε, αυτό το πράμα είναι άθλιο. Θυμάμαι όταν το έπαιρνα μου μύριζαν τα πάντα σαν αυτό. Αηδία!!!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1423  
Παλιά 13-06-13, 12:16
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το flagyl γιατι ειναι τοσο απαισιο....
Σαν εχεις μεταλλο στο στομα ΑΠΑΙΣΙΟ πορολαυτα ειναι αναντικαταστατο.
Απάντηση με παράθεση
  #1424  
Παλιά 13-06-13, 12:18
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tania13 Εμφάνιση μηνυμάτων
geia sas exw arketo kairo na mpw kai me megalh ekplhksh blepw oti ginomate kai perissoteroi dystyxws...8a h8ela kai egw na ma8w gia ayth th diatrofh an kai twra eimai kala...........8a h8ela na rwthsw kai kati allo kserei kapoios na moy pei an sthn crown epitrepetai to siropi gaviscon?giati twra teleytaia exw polles kaoyres..........eyxaristw
Γεια και εγω εχω πολλες καουρες και παιρνω αντιοξινα αλλα για να εισαι σιγουρη ρωτα τον γιατρο σου εμενα παντως δεν μου τα απαγορευει.
Απάντηση με παράθεση
  #1425  
Παλιά 13-06-13, 13:46
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω κάτι.
Το επίδομα αναπηρίας όταν μπαίνει στον λογαριασμό σας, μπαίνει με την μία όλο, ή είναι σε 2 δόσεις;
Το ρωτάω αυτό γιατί σήμερα πήρα το 1ο μου επίδομα αλλά τα λεφτά που μου βάλανε μου φαίνονται πολύ λίγα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.