Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νέα Διαβατήρια

16 Ερωτήσεις & Απαντήσεις για την έκδοση των νέων διαβατηρίων


1
Που θα πρέπει να απευθυνθώ για να μου χορηγηθεί διαβατήριο;
Στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων της Διεύθυνσης Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας σε 99 σημεία σε όλη την επικράτεια. Επίσης σε 151 Προξενικές Αρχές της Ελλάδας στο εξωτερικό.


2 Από πότε μπορώ να καταθέτω τα δικαιολογητικά μου για να εκδοθεί το διαβατήριό μου;

Τα Κέντρα Υποδοχής Αιτήσεων άρχισαν να δέχονται δικαιολογητικά για την έκδοση νέου τύπου διαβατηρίων από τις 27/12/2005.

3
Ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τη χορήγηση διαβατηρίου;

Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου που διατίθεται στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων
Μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4x6 εκ. συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών
Παράβολα:
- Παράβολο τελών έκδοσης: για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 22 ευρώ + 20% ΟΓΑ =συνολική αξία 26,40 ευρώ. Για τα υπόλοιπα διαβατήρια, για κάθε χρόνο ισχύος ονομαστική αξία 4 ευρώ + 20% ΟΓΑ =συνολική αξία 4,80 ευρώ κατ` έτος
- Παράβολο βιβλιαρίου: 25 ευρώ
- Παράβολο ταχυδρομικών τελών: 5 ευρώ
Φωτοαντίγραφο δύο όψεων του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
Υπεύθυνη δήλωση όπου ο ενδιαφερόμενος αναφέρει :
- Αν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για πλαστογραφία, ψευδή κατάθεση ή ψευδή δήλωση σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση διαβατηρίου
- Αν εκκρεμούν σε βάρος του ποινικές διώξεις ή έχει παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα
- Αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης
- Αν εκκρεμεί σε βάρος του απαγόρευση εξόδου από τη χώρα

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζετε τον αριθμό δημοτολογίου, εφόσον δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας ή το πιστοποιητικό γέννησης.

4
Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για τους ανηλίκους;


Εάν ο ενδιαφερόμενος είναι ανήλικος, απαιτείται:
Πιστοποιητικό εγγραφής στα δημοτολόγια
Βεβαίωση ταυτοπροσωπίας από τη δημοτική αρχή όπου είναι εγγεγραμμένος ο ανήλικος (η βεβαίωση μπορεί να γίνει και στα Κ.Ε.Π.). Αν ο ανήλικος είναι άνω των 12 ετών απαιτείται το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.
Πρόσφατη, ψηφιακή έγχρωμη φωτογραφία
Τα οποία θα κατατίθενται από τους γονείς παρουσία και του ανηλίκου. Εάν παρίσταται ο ένας γονέας απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του άλλου.


5
Τι δικαιολογητικά υποβάλλω σε περίπτωση που το διαβατήριό μου κλαπεί ή χαθεί ;

Σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας διαβατηρίου, υποβάλλονται τα ίδια δικαιολογητικά (βλέπε ερώτηση 3) μαζί με τη βεβαίωση της Αρχής, στην οποία δηλώθηκε η κλοπή ή η απώλεια.


6
Αν θέλω να ανανεώσω ή να αντικαταστήσω το διαβατήριό μου τι δικαιολογητικά χρειάζονται ;

Καταθέτετε τα ίδια δικαιολογητικά (βλέπε ερώτηση 3) μαζί με το παλαιό διαβατήριο.

7
Που μπορώ να προμηθευτώ τα παράβολα;

Στις Δ.Ο.Υ., στα Κ.Ε.Π. αλλά και σε εξουσιοδοτημένα από τις Δ.Ο.Υ. καταστήματα (περίπτερα, βιβλιοπωλεία κ.λπ.).


8
Μπορούν ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά για την έκδοση διαβατηρίων;

Όχι, η υποβολή των δικαιολογητικών θα πρέπει να γίνεται αυτοπροσώπως μόνο στα Γραφεία Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.


9
Ποιες ημέρες και τι ώρες λειτουργούν τα γραφεία υποδοχής δικαιολογητικών;


Τα γραφεία υποδοχής των δικαιολογητικών λειτουργούν:
από Δευτέρα έως Παρασκευή, πρωί και απόγευμα,
το Σάββατο και την Κυριακή, μόνο κατά τις πρωινές ώρες, ενώ
δεν λειτουργούν τις επίσημες εορτές και αργίες.

10
Μπορώ να υποβάλλω τα δικαιολογητικά μου σε Κ.Ε.Π. ή σε Ο.Τ.Α.;

Όχι, η υποβολή των δικαιολογητικών θα γίνεται αυτοπροσώπως μόνο στα Γραφεία Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.


11
Ποιος άλλος μπορεί να καταθέσει τα δικαιολογητικά μου για να μου χορηγηθεί το διαβατή
ριο;
Κανείς άλλος. Η κατάθεση των δικαιολογητικών στα γραφεία υποδοχής, απαιτεί αυτοπρόσωπη παρουσία του ενδιαφερόμενου. Μόνο σε περίπτωση σοβαρών λόγων υγείας που πιστοποιούνται από κρατικά νοσοκομεία υπάλληλος της Υπηρεσίας μεταβαίνει στον ενδιαφερόμενο για την παραλαβή των δικαιολογητικών.


12
Ποια είναι η διαδικασία μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών;

Η διαδικασία που ακολουθείται από την υποβολή των δικαιολογητικών μέχρι την παραλαβή του νέου διαβατηρίου είναι η εξής:

Τα γραφεία υποδοχής ελέγχουν τα δικαιολογητικά που κατατίθενται και αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις χορήγησης διαβατηρίου. Σε περίπτωση απόρριψης του αιτήματος θα ενημερώνεται από το γραφείο υποδοχής ο ενδιαφερόμενος με προσωπική επιστολή και θα επιστρέφεται το καταβληθέν ποσό για τα παράβολα.
Τα δικαιολογητικά διαβιβάζονται στην Κεντρική Υπηρεσία έκδοσης διαβατηρίων με ταχυμεταφορά.
Η Κεντρική Υπηρεσία, θα εκδίδει το διαβατήριο εντός 3 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών.
Το νέο διαβατήριο θα αποστέλλεται με τον ίδιο τρόπο στην Υπηρεσία όπου υποβλήθηκε η αίτηση.
Ο ενδιαφερόμενος παραλαμβάνει το διαβατήριο από το γραφείο υποδοχής αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδότηση, προσκομίζοντας την απόδειξη κατάθεσης.

13
Μπορώ να αποκτήσω διαβατήριο μέσα σε μία ημέρα;

Ναι, αλλά μόνο αν συντρέχουν οι εξής λόγοι:
Σοβαροί λόγοι υγείας που επιβάλουν νοσηλεία στο εξωτερικό (Ισχύει για τον ασθενή και τον συνοδό του)
Θάνατος συγγενή εξ΄αίματος ή εξ΄αγχιστείας μέχρι δευτέρου βαθμού
Τραυματισμός ή εξαφάνιση συγγενή μέχρι και δευτέρου βαθμού
Καταστροφή περιουσίας του ενδιαφερομένου που βρίσκεται στο εξωτερικό.
Για τις ειδικές αυτές περιπτώσεις, εκτός από τα αρμόδια γραφεία σε όλη την Ελλάδα, ο ενδιαφερόμενος μπορεί κατ΄ εξαίρεση να καταθέσει τα δικαιολογητικά του και στο γραφείο που εδρεύει στο Α.Τ. Παγκρατίου.

14
Πόση διάρκεια θα έχει το νέο μου διαβατήριο;


των ενηλίκων πέντε χρόνια από την ημέρα έκδοσης
των ανηλίκων έως 14 ετών, δύο χρόνια,
των ανηλίκων άνω των 14 ετών, μέχρι τη συμπλήρωση του 18ου έτους.

15
Ποια είναι τα στοιχεία που θα περιλαμβάνει το διαβατήριό μου;


Στο διαβατήριο περιλαμβάνονται τα προσωπικά στοιχεία του κατόχου (επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο, ιθαγένεια, ημερομηνία και τόπος γέννησης, φύλο και ύψος), η ημερομηνία έκδοσης και λήξης, καθώς και εκδούσα Αρχή, με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες. Θα περιλαμβάνει επίσης ψηφιακή απεικόνιση του προσώπου καθώς και την υπογραφή του κατόχου.


16
Μέχρι πότε ισχύει το παλιό μου διαβατήριο;


Τα παλιού τύπου διαβατήρια, που έχουν εκδοθεί από τις Νομαρχίες θα ισχύουν έως και την 31-12-06 (εκτός αν έχουν λήξει νωρίτερα).
Από 01-01-07 θα ισχύουν μόνον τα διαβατήρια που θα έχουν εκδοθεί από την Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-08-06 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.