Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1021  
Παλιά 14-11-12, 18:22
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Εγω θα περασω στις 19 για αναπηρικη.Πες μου που πηγες στην Αριστοτελους ?Τι σε ρωτησανε? Παντως και εμενα μου ειπαν οτι κανει περιπου 2 μηνες η απαντηση ενω παλια σου την ελεγαν κατευθειαν.Εγω να ξεκαθαρισω περναω επιτροπη Κ Ε Π Α του ΙΚΑ.
Αριστοτέλους 19, 2ος όροφος. Έχει διάφορες πόρτες με αναρτημένα τα ονόματα.
Φωνάζουν το όνομα και μπαίνεις. Καλό είναι να είσαι κανα τέταρτο πιο πριν σε περίπτωση που κάποιος λείπει κι έχει προχωρήσει η σειρά.
Ήταν τέσσερα (4) άτομα μέσα (2 άντρες - 2 γυναίκες), οι δύο γυναίκες ασχολιόντουσαν κυρίως με τα γραμματειακά πράματα, ο άλλος κοιτούσε τις εξετάσεις μου κι ο άλλος ήταν όρθιος και με ρωτούσε διάφορα: πόσο καιρό έχεις τη νόσο, τι συμπτώματα έχεις, τι συμπτώματα είχες στην αρχή, πως νιώθεις τώρα κλπ. Παραπάνω από 8 λεπτά δεν πρέπει να έκατσα.
Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #1022  
Παλιά 14-11-12, 22:04
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αριστοτέλους 19, 2ος όροφος. Έχει διάφορες πόρτες με αναρτημένα τα ονόματα.
Φωνάζουν το όνομα και μπαίνεις. Καλό είναι να είσαι κανα τέταρτο πιο πριν σε περίπτωση που κάποιος λείπει κι έχει προχωρήσει η σειρά.
Ήταν τέσσερα (4) άτομα μέσα (2 άντρες - 2 γυναίκες), οι δύο γυναίκες ασχολιόντουσαν κυρίως με τα γραμματειακά πράματα, ο άλλος κοιτούσε τις εξετάσεις μου κι ο άλλος ήταν όρθιος και με ρωτούσε διάφορα: πόσο καιρό έχεις τη νόσο, τι συμπτώματα έχεις, τι συμπτώματα είχες στην αρχή, πως νιώθεις τώρα κλπ. Παραπάνω από 8 λεπτά δεν πρέπει να έκατσα.
Αυτά.
Ευχαριστω.Ελπιζω να μας πανε ολα καλα γιατι πραγματικα το δικαιουμαστε και το εχουμε αναγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #1023  
Παλιά 14-11-12, 23:55
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
καλησπερα σας συνcrohnιτες :P!!

ειμαι και παλι εδω, γιατι χρειαζομαι συμβουλη απο καποιον μεγαλυτερο :P....

κανω γυμναστκη εδω και κανα 7μηνο και ριχνω πολυ φαΪ ,(εχω βαλει 4-5 κιλα) και ειμαι 64 αυτην την στιγμη.. θελω ομως να παρω συμπληρωμα προτεϊνης και δεν ξερω αν ειναι καλο για εμας..

θα ρωτησω τον γιατρο φυσικα πρωτου κανω κατι, αλλα θα ηθελα να μου πει αν καποιος απο σας εχει πληροφοριες σχετικα με την crohn και τα συμπληρωματα διατροφης .. ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τυχον ορθογραφικα!
Απάντηση με παράθεση
  #1024  
Παλιά 15-11-12, 09:01
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα.stathakis ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι σε υφεση και αν αυτο το λαμβανει υποψιν η επιτροπη δηλαδη αν σου το ρωτησανε.Githeon K και εγω τρωω συνεχεια κατι που θελω να το σταματησω .Υπαρχει περιπτωση να ξαναπαισουμε παλι στα ιδια δηλ. απωλεια κιλων πονους κ.τ.λ? Οσο για τις πρωτεινες νομιζω οτι δεν πειραζουν αλλα να ρωτησεις σιγουρα το γιατρο σου .Γιατι ομως θελεις να παρεις συμπληρωματα αφου τρως κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #1025  
Παλιά 15-11-12, 14:35
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας συνcrohnιτες :P!!

ειμαι και παλι εδω, γιατι χρειαζομαι συμβουλη απο καποιον μεγαλυτερο :P....

κανω γυμναστκη εδω και κανα 7μηνο και ριχνω πολυ φαΪ ,(εχω βαλει 4-5 κιλα) και ειμαι 64 αυτην την στιγμη.. θελω ομως να παρω συμπληρωμα προτεϊνης και δεν ξερω αν ειναι καλο για εμας..

θα ρωτησω τον γιατρο φυσικα πρωτου κανω κατι, αλλα θα ηθελα να μου πει αν καποιος απο σας εχει πληροφοριες σχετικα με την crohn και τα συμπληρωματα διατροφης .. ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τυχον ορθογραφικα!
Εγώ προσωπικά για συμπλήρωμα διατροφής έχω πάρει μέχρι στιγμής βασιλικό πολτό, γύρη μέλισσας, άντε και κανα αναβράζον από αυτά που πουλάνε τα φαρμακεία με διάφορες βιταμίνες που είναι. Είχα ρωτήσει πιο πριν τον γιατρό μου αν επιτρέπεται και μου είχε πει επιτρέπεται. Τώρα για τις πρωτεϊνες, δεν ξέρω. Εσείς που βάζετε κιλά πείτε μας το μυστικό σε μας που χάσαμε και δεν μπορούμε να βάλουμε!

Καλημερα.stathakis ηθελα να σε ρωτησω αν εισαι σε υφεση και αν αυτο το λαμβανει υποψιν η επιτροπη δηλαδη αν σου το ρωτησανε.
Ε βασικά όταν με ρώτησε πως νιώθω τώρα εννοούσε αν έχω έξαρση ή αν είμαι σε ύφεση.

Πάντως, σύμφωνα με τον πίνακα προσδιορισμού αναπηρίας, το δικαιούμαστε το επίδομα, είτε είμαστε σε έξαρση είτε όχι γιατί όπως λέει στην σελίδα 68 http://www.disabled.gr/lib/images/45286.pdf
Κώδικας PHP:
-Με τη βεβαίωση της πάθησης..................ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 67
Απάντηση με παράθεση
  #1026  
Παλιά 15-11-12, 18:47
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εμαθα τελευταια για ενα ατομο νεαρο που επαιρνε r***** και παρουσιασε καρκινο.Φυσικα δεν αποδειχτηκε ποτε οτι εφταιγε το φαρμακο αλλα η οικογενεια του το υποψιαστηκε.Οπως και να εχει παντως τα φαρμακα ειναιΣΚΑΤΑ συγνωμη κιολας αλλα δυστυχως δεν μπορουμε και χωρις αυτα.Εσυ τελικα δαν το πηρες το hu****?
γεια σου! το hum* δεν το πήρα τότε... αλλά έκανα κολοσκόπηση και έδειξε πολλά έλκη. και με 1 χειρουργείο στην πλάτη δεν με παίρνει να μην ξεκινήσω... Ελπίζω να ηρεμήσει το έντερο. όσοι έχετε πάρει βιολογικούς παράγοντες, σε τι κατάσταση ήσασταν όταν ξεκινήσατε; φέρνει ύφεση, αν το έντερο είναι σε έξαρση; επίσης όταν το χρησιμοποιείτε, πώς είστε μετά;
Απάντηση με παράθεση
  #1027  
Παλιά 15-11-12, 19:03
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
επίσης, αν είναι κάποιος που ξέρει έναν/μια καλό/ή γαστρεντερολόγο στην θεσσαλονίκη ας μου στείλει στο inbox.
Απάντηση με παράθεση
  #1028  
Παλιά 15-11-12, 20:16
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης, αν είναι κάποιος που ξέρει έναν/μια καλό/ή γαστρεντερολόγο στην θεσσαλονίκη ας μου στείλει στο inbox.
Καλησπερα.Και εγω επαιρνα rem**** αλλα δεν με βοηθησαν γιατι τοτε το εντερο μου ειχε χοντρη στενωση.Θα παρω και εγω τα αποτελεσματα και οτι αγωγη μου δωσουν θα την παρω και ο θεος βοηθος.Οσο για γιατρους μην τι ψαχνεις αυτο ειναι δυσκολο γιατι για ολους θα ακουσεις και καλα και στραβα σκοπος ειναι να τον εμπιστευεσαι εσυ.Τι χειρουργειο εχεις κανει? πριν ποσο καιρο?και τωρα τι προβληματα εχεις? δηλ.πονας εχεις απολεια κιλων πυρετους?
Απάντηση με παράθεση
  #1029  
Παλιά 15-11-12, 21:02
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
λοιπόν. έκανα χειρουργείο τον γενάρη που μας πέρασε. πάνε δηλαδή 10 μηνες περίπου. Αποφάσισα έκτοτε να παρακολουθώ πολύ στενά τη νόσο και να μην αποφεύγω τις κολοσκοπήσεις όπως έκανα μέχρι τότε (και ιδού τα αποτελέσματα απροσδόκητες αποφράξεις και χειρουργείο: 35 εκατοστά λεπτό, 20 παχύ, στην περιοχή της ιλεοτυφλικής βαλβίδας). Αυτή είναι η 2η κολοσκόπηση που έκανα και έδειξε επιδείνωση απ την προηγούμενη. Όσον αφορα τα συμπτώματα, μετά την εγχείριση έκανα αρκετές διάρροιες κατά καιρούς. Όχι δηλαδή συνέχεια. Κάποιο άλλο σύμπτωμα, όχι. Παράλληλα, βελτίωσα πολύ την διατροφή μου και έψαχνα τρόπους με βιολογικά προϊόντα για να ελέγξω τη νόσο. Η τελευταία μου ανακάλυψη όπως έγραψα ήδη, ήταν ενα σκέυασμα με προβιοτικά, που μου χάρισε άψογες κενώσεις. Δεν θα σταματήσω να ψάχνω εναλλακτικούς τρόπους να αντιμετωπίσω την crohn. Επειδή όμως φοβάμαι πολύ για τις επιπτώσεις περαιτέρω επιπλοκών της νόσου θα ξεκινήσω το hum. Ο γιατρός λέει να το πάρω για 4 χρόνια! Μου φαίνονται μια ζωή! Θα το πάρω σίγουρα για λιγότερο καιρό και αν παρουσιάσω προβλήματα το σταματάω άμεσα και βλέπουμε... κουράγιο μας..
Απάντηση με παράθεση
  #1030  
Παλιά 15-11-12, 21:42
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Katarina.Εγω απο κακη εκτημηση εφτασα στην διατριση και μετα εκανα και αφαιρεση τελικου ειλεου μεσα σε 4 μηνες.Το τελευταιο ηταν το μαιο.Τωρα στην κολονοσκοπηση βρηκα και εγω καποια ελκη νιωθω ομως καλα ουτε ποναω ουτε πυρετους εχω ορεξη και οπως λεει και ο stathakis εγωβαζω κιλα τοσο που δεν πρεπει γιατι εχω κανει και κυλη απο τα χειρουργεια.ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ γιατι βλεπω ανθρωπους που ενω ολα πανε καλα παλι ΣΕ ΘΥΜΑΤΑΙ.Παρακολουθησαι στο Παπανικολαου? γιατι θεωρηται καλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sasa1 : 15-11-12 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #1031  
Παλιά 16-11-12, 01:15
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Katarina.Εγω απο κακη εκτημηση εφτασα στην διατριση και μετα εκανα και αφαιρεση τελικου ειλεου μεσα σε 4 μηνες.Το τελευταιο ηταν το μαιο.Τωρα στην κολονοσκοπηση βρηκα και εγω καποια ελκη νιωθω ομως καλα ουτε ποναω ουτε πυρετους εχω ορεξη και οπως λεει και ο stathakis εγωβαζω κιλα τοσο που δεν πρεπει γιατι εχω κανει και κυλη απο τα χειρουργεια.ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ γιατι βλεπω ανθρωπους που ενω ολα πανε καλα παλι ΣΕ ΘΥΜΑΤΑΙ.Παρακολουθησαι στο Παπανικολαου? γιατι θεωρηται καλο.
στο παπανικολάου, ναι...
Απάντηση με παράθεση
  #1032  
Παλιά 16-11-12, 11:16
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα παιδια.Αυτες τις ημερες διαβαζω για τις παρενεργειες των φαρμακων που παιρνουμε για τη νοσο και εχω σαλταρει.ΦΟΒΑΜΑΙ αν και ξερω οτι μας ειναι απαραιτητα.Πιστευω στον Θεο και κανω την προσευχη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #1033  
Παλιά 16-11-12, 15:26
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη βεβαίωση της πάθησης..................ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 67%
Εμένα πριν 5 χρόνια μου δώσανε ποσοστό αναπηρίας 40% και έχω εγχειριστεί κιόλας
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1034  
Παλιά 19-11-12, 17:11
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα παιδια.Σημερα περασα απο την επιτροπη για την αναπηρικη συνταξη.Ηταν χειρουργοι οι γιατροι που με ειδαν και μου εκαναν και εξεταση στη τομη μου με ρωτησαν λιγα πραγματα.Αυτος που ρωτησε περισοτερα ηταν ο ψυχιατρος γιατι εγω πασχω και απο μειζον καταθλιψη και ειχα την σχετικη γνωματευση.Μου ειπαν την αποφαση σε40 ημερες καλη μας επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
  #1035  
Παλιά 20-11-12, 14:16
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Καλή μας επιτυχία αν και τα βλέπω λίγο δύσκολα τα πράγματα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.