Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-08, 20:42
milkos Ο χρήστης milkos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-08 22:53
Σκιά στο συκωτι

ο πατερασ μου εκανε εναν υπερυχο για ασχετο λογο και του βρηκαν μια σκια στο συκωτι η οποια ειναι 17mm και παραλληλα με εξετασεις που εκανε εχει χαμηλο αιμοτοκριτη και καποια καθηζιση.. πριν απο κανενα μηνα ο μωσ ειχε παρει για δεκα μερεσ περιπου 1950mg αντιβιωση απο λαθοσ γιατρου.. ξερει κανεισ τι μπορει να ειναι αυτη η σκια εκτοσ απο καρκινοσ;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-08, 20:45
milkos Ο χρήστης milkos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-08 22:53
Αρχική Δημοσίευση από milkos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πατερασ μου εκανε εναν υπερυχο για ασχετο λογο και του βρηκαν μια σκια στο συκωτι η οποια ειναι 17mm και παραλληλα με εξετασεις που εκανε εχει χαμηλο αιμοτοκριτη και καποια καθηζιση.. πριν απο κανενα μηνα ομωσ ειχε παρει για δεκα μερεσ περιπου 1950mg αντιβιωση απο λαθοσ γιατρου.. ξερει κανεισ τι μπορει να ειναι αυτη η σκια εκτοσ απο καρκινος
εχουμε φοβηθει ολοι πολυ αν ξερει καποιοσ υπευθηνα ασ απαντησει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 20-09-08 στις 20:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-08, 22:31
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειμαι γιατρος, αλλα πιστευω οτι δυσκολα καποιος θα μπορουσε να σου απαντησει με τοσα λιγα στοιχεια.Ο γιατρος που εκανε τον υπερηχο τι ειπε?Μη βαλεις στο μυαλο σου οτι χειροτερο χωρις λογο παντως.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και αν καποιος απο τους γιατρους εδω μεσα μπορει να βοηθησει , σιγουρα θα το κανει .
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-08, 18:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από milkos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο πατερασ μου εκανε εναν υπερυχο για ασχετο λογο και του βρηκαν μια σκια στο συκωτι η οποια ειναι 17mm και παραλληλα με εξετασεις που εκανε εχει χαμηλο αιμοτοκριτη και καποια καθηζιση.. πριν απο κανενα μηνα ο μωσ ειχε παρει για δεκα μερεσ περιπου 1950mg αντιβιωση απο λαθοσ γιατρου.. ξερει κανεισ τι μπορει να ειναι αυτη η σκια εκτοσ απο καρκινοσ;;;;
Οπωσδήποτε μια σκιά στο συκώτι είναι πραγματικά ύποπτο εύρημα και πρέπει να το αντιμετωπίσετε σοβαρά, μέχρι αποδείξεως του εναντίον. Παρ'όλα αυτά, δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και μπορεί να οφείλεται σε καλοήθη διεργασία (κύστη, για παράδειγμα). Η διαφορική διάγνωση δεν μπορεί να γίνει με τον υπέρηχο. Η επιβεβλημένη εξέταση, κατα τη γνώμη μου, είναι μαγνητική ήπατος και ακολούθως βιοψία με καθοδήγηση υπερήχου, αν χρειάζεται.

Κατα τα άλλα, μια αξονική κοιλίας ή/και ενδοσκοπικές εξετάσεις (γαστρο/κολονοσκόπηση) μπορεί να είναι απαραίτητες, αν το εύρημα θεωρηθεί δευτεροπαθές.

Η αντιβίωση δεν έχει καμία σημασία.

Πρακτικά: συζήτηση με έναν ηπατολόγο άμεσα και μαγνητική ήπατος αν είναι δυνατόν ή τέλος πάντων, ό,τι αυτός προτείνει.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
amigos (21-09-08), milkos (21-09-08), xymox (21-09-08)
  #5  
Παλιά 21-09-08, 19:26
milkos Ο χρήστης milkos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-08 22:53
Exclamation stanley

κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν εχουμε να κανουμε με κυστη..καθως ειχε δυο αλλες κυστες οι οποιες εντοπιστηκαν.αυτο ειναι κατι αλλο..αυτο που με απασχολει ειναι αν ειναι μονο καρκινοσ η εναλακτικη μας... ο γιατρος που απευθηνθηκε ζητησε να κανει μια αξονικη την οποια θα κανει αυριο...η αντιβιοση ηταν 1950mg την ημερα για δεκα μερεσ χωρισ να την χρειαζεται καθολου..σιγουρα δεν ειναι αυτη υπευθηνη για την καθηζιση.... αν εντελει εχουμε να κανουμε με κατι ασχημο αυτο στο σταδιο που βρισκομαστε περνει καποιο χειρουργειο;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-08, 23:30
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από milkos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν εχουμε να κανουμε με κυστη..καθως ειχε δυο αλλες κυστες οι οποιες εντοπιστηκαν.αυτο ειναι κατι αλλο..αυτο που με απασχολει ειναι αν ειναι μονο καρκινοσ η εναλακτικη μας... ο γιατρος που απευθηνθηκε ζητησε να κανει μια αξονικη την οποια θα κανει αυριο...η αντιβιοση ηταν 1950mg την ημερα για δεκα μερεσ χωρισ να την χρειαζεται καθολου..σιγουρα δεν ειναι αυτη υπευθηνη για την καθηζιση.... αν εντελει εχουμε να κανουμε με κατι ασχημο αυτο στο σταδιο που βρισκομαστε περνει καποιο χειρουργειο;;;;;;
Εξαρτάται από το αν η εστία είναι δευτεροπαθής, αν έχει μεταστάσεις και από το αν βρίσκεται μόνο στον ένα λοβό ή όχι. Σε γενικές γραμμές με διαστάσεις 1.7 εκ πιστεύω οτι είναι μαλλον χειρουργήσιμος ο όγκος αν και πρέπει να βρεθεί ακριβώς η θέση του ως προς την αρχιτεκτονική του ήπατος.

Δυνατότητες υπάρχουν αρκετές, από λοβεκτομή (βαρύ χειρουργείο), ολική ηπατεκτομή με μεταμόσχευση (δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο να βρεις μόσχευμα -- σημειωτέον οτι μονήρης όγκος δεν είναι απόλυτη αντένδειξη για να μπεις στη λίστα), καυτηριασμό, έγχυση αλκοόλ και μερικές γραμμές χημειοθεραπείας. Ειδικά το πρόσφατο σκεύασμα nexavar έχει καλά αποτελέσματα. Πριν όμως το βαφτίσουμε όγκο, περίμενε κατ'αρχήν να δεις τι είναι και απο που έρχεται και τότε τα συζητάμε.

Κατα τα άλλα, μη μπερδεύεις την αντιβίωση. Απ'όσο ξέρω, οι αντιβιώσεις μπορεί να κάνουν ηπατική ανεπάρκεια, ακόμα και οξεία ηπατική νέκρωση αλλά όχι όζους! Όσο για την ταχύτητα καθίζησης, είναι συμβατή με κάποια φλεγμονή (είτε από νεοπλασία, είτε από λοίμωξη, είτε από ρευματικό/αυτοάνοσο νόσημα). Μ'άλλα λόγια, είναι μη ειδικό εύρημα αν δεν μπει στα πλαίσια συγκεκριμένης κλινικής εικόνας.

Τέλος, παρ'όλο που η αξονική δεν είναι κακή εξέταση, δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δεν καταφέρνει να δείξει ακριβώς τη φύση του όζου. Νομίζω οτι είναι προτιμότερο να πας απευθείας σε μαγνητική.

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, χρειάζεσαι ειδικό...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
milkos (22-09-08)
  #7  
Παλιά 21-09-08, 23:43
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω κανω καθε χρονο υπερηχο ανω-κατω κοιλιας, και μου ειπε ο γιατρος οτι εχω κατι σαν ουλη, αλλα μαλλον ειναι απο την γεννηση ετσι, και ενα λιπωμα στο νεφρο...δεν με εστειλε να κανω τιποτα αλλο, μου ειπε να μην ανησυχω και δεν ειναι τιποτα....αλλα τωρα τελευταια ποναω σε ολη την δεξια κατω μερια και δεν καταλαβαινω απο που προερχεται ο πονος...
Τι ειναι "ουλη" ακριβως στο συκωτι και αυτο το λιπωμα ...μπορει να ειναι κατι παραπανω?
Σορρυ που μπαινω στο thread, αλλα μιας και απαντησατε τοσο με λεπτομερειες ,ειπα να τολμησω και εγω.
Ευχαριστω πολυ
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-08, 00:28
milkos Ο χρήστης milkos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-08 22:53
αυτα που ξερουμε ωσ τωρα ειναι τα εξεις.. στο δεξιο λοβο περιφεριακα στα ορια του τμηματοσ 6-7 αναδεικνυεται υποηχογενης αλλοιωση με σχετικα σαφη ορια μεγιστησ διαμετρου περι τα 17μμ χωρια αλλους ειδικουσ χαρακτηρες(πηγη το υπεριχογραφημα)αν καταλαβαινεισ κατι πεσ μου...
σε ευχαριστω πολυ για ολο το ενδιαφερον σου ωσ τωρα....stanley
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-08, 21:32
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω κανω καθε χρονο υπερηχο ανω-κατω κοιλιας, και μου ειπε ο γιατρος οτι εχω κατι σαν ουλη, αλλα μαλλον ειναι απο την γεννηση ετσι, και ενα λιπωμα στο νεφρο...δεν με εστειλε να κανω τιποτα αλλο, μου ειπε να μην ανησυχω και δεν ειναι τιποτα....αλλα τωρα τελευταια ποναω σε ολη την δεξια κατω μερια και δεν καταλαβαινω απο που προερχεται ο πονος...
Τι ειναι "ουλη" ακριβως στο συκωτι και αυτο το λιπωμα ...μπορει να ειναι κατι παραπανω?
Σορρυ που μπαινω στο thread, αλλα μιας και απαντησατε τοσο με λεπτομερειες ,ειπα να τολμησω και εγω.
Ευχαριστω πολυ
Και μόνο το γεγονός οτι επι χρόνια δεν αλλάζουν μέγεθος είναι ιδιαίτερα καθησυχαστικό. Κατα τα άλλα, πρέπει να δεις επακριβώς πως τα χαρακτηρίζει ο γιατρός αν θέλεις να καταλάβεις γιατί πιστεύει οτι είναι λίπωμα και όχι πχ υπερνέφρωμα (όγκος). Δεν βλέπω το λόγο να μην τον πιστέψουμε, πάντως.

Όσο για τον πόνο στη δεξιά κάτω μεριά, εκεί πολλά μπορεί να μπερδεύονται. Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν αποκλείεται όντως να υπάρχει κάποια μικροενόχληση αν, για παράδειγμα, έχεις μικρο-πετραδάκια στη χολή. Εννοείται οτι αυτό πρέπει να διερευνηθεί τη στιγμή ακριβώς που έχεις τον πόνο με κλινική εξέταση καθώς κα τις κατάλληλες απεικονιστικές και εργαστηριακές.

Το πιο χρήσιμο πάντως είναι να προσπαθήσεις να δεις αν ο πόνος αυτός συσχετίζεται με κάτι: λιπαρά γεύματα, αλκοόλ, καφέ, περίοδο, προσπάθεια, κενώσεις κλπ κλπ. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να περιοριστεί η λίστα των πιθανών διαγνώσεων.

Απο αποστάσεως δεν μπορώ να σου πω περισσότερα. Όταν έχεις τον πόνο πήγαινε δες κανένα γιατρό για τη συνέχεια...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
xymox (22-09-08)
  #10  
Παλιά 22-09-08, 21:40
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από milkos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που ξερουμε ωσ τωρα ειναι τα εξεις.. στο δεξιο λοβο περιφεριακα στα ορια του τμηματοσ 6-7 αναδεικνυεται υποηχογενης αλλοιωση με σχετικα σαφη ορια μεγιστησ διαμετρου περι τα 17μμ χωρια αλλους ειδικουσ χαρακτηρες(πηγη το υπεριχογραφημα)αν καταλαβαινεισ κατι πεσ μου...
σε ευχαριστω πολυ για ολο το ενδιαφερον σου ωσ τωρα....stanley
Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο απο αυτά. Χοντρικά: θετικό το γεγονός οτι το μέγεθος είναι σχετικά μικρό και θετικό το γεγονός οτι τα όρια είναι σαφή.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
milkos (23-09-08)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.