Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Θα κάνεις το τεστ μακροζωίας;
Η δημοσκόπηση θα κλείσει την ημέρα 22-01-25 στις 22:07
Επιλογές Δημοσκόπησης
Θα κάνεις το τεστ μακροζωίας;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-11, 22:02
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Tεστ μακροζωίας

Ένα τεστ αίματος το οποίο μπορεί να δείξει πόσο γρήγορα γερνά ένα άτομο αναμένεται να κυκλοφορήσει σε ευρωπαϊκές χώρες όπως η Βρετανία.

Το αμφιλεγόμενο τεστ που υπόσχεται ότι θα προβλέπει πόσα χρόνια απομένουν σε κάποιον επάνω στη Γη, μετρά το μήκος των τελομερών, δομών
που βρίσκονται στις άκρες των χρωμοσωμάτων και οι οποίες σύμφωνα με τους επιστήμονες αποτελούν έναν από τους σημαντικότερους και
ακριβέστερους δείκτες σχετικά με τον ρυθμό γήρανσης του ανθρώπινου οργανισμού.



Οι ειδικοί που βρίσκονται πίσω από την ανάπτυξη του νέου τεστ (το οποίο θα κοστίζει 500 ευρώ) υποστηρίζουν ότι με τη συγκεκριμένη εξέταση
ένα άτομο θα μπορεί να γνωρίζει εάν η «βιολογική ηλικία» του είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από τη «χρονολογική ηλικία» την οποία ορίζει το
ημερολόγιο.

Πολλοί ειδικοί εκτιμούν ότι η εξέταση των τελομερών θα έχει ευρεία διάδοση μέσα στα επόμενα πέντε ως δέκα χρόνια. Δεν είναι όμως λίγοι και
οι σκεπτικιστές που αμφισβητούν την επιστημονική αξία του τεστ ενώ παράλληλα εγείρουν ηθικά ζητήματα σε ό,τι αφορά τη χρήση του. Όπως
τονίζουν, η γνώση σχετικά με το πόσο μπορεί να ζήσει κάποιος είναι πιθανό να του δημιουργήσει άγχος και αγωνία για το μέλλον του. Παράλληλα
ίσως η πρόβλεψη για τα χρόνια που έχει κάποιος να ζήσει ακόμη προτού εγκαταλείψει τα επίγεια, να αποτελέσει αντικείμενο εκμετάλλευσης
επιτηδείων που πωλούν μη εγκεκριμένα «ελιξίρια» μακροζωίας.

Και βέβαια τέτοιου είδους πληροφορίες αναμένεται να είναι άκρως ενδιαφέρουσες για τις ασφαλιστικές εταιρείες οι οποίες πιθανώς θα διαμορφώνουν
τα ασφάλιστρα ανάλογα με τον κίνδυνο που διατρέχει κάποιος να ασθενήσει σοβαρά ή να πεθάνει πρόωρα.

Από την πλευρά τους οι υποστηρικτές των εξετάσεων αυτού του είδους τονίζουν ότι ολοένα και περισσότερα επιστημονικά στοιχεία μαρτυρούν πως
το μήκος των τελομερών μπορεί να παράσχει πολύ σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τον κίνδυνο που διατρέχει ένα άτομο να ασθενήσει από
πλήθος ασθενειών του γήρατος όπως τα καρδιαγγειακά νοσήματα, η νόσος Αλτσχάιμερ και ο καρκίνος , με αποτέλεσμα να μπορεί σε αρκετές
περιπτώσεις να λάβει προληπτικά μέτρα.

Παρότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είναι η μόνη που εμπορεύεται τεστ μέτρησης του μήκους των τελομερών, η εξέταση που ανέπτυξε είναι η
μόνη που φαίνεται ότι θα αρχίσει να πωλείται χωρίς συνταγή στα φαρμακεία.

Παράλληλα το τεστ δείχνει να είναι τόσο ακριβές ώστε να έχει ουσιαστική πρακτική αξία, όπως σχολίασε ο καθηγητής Τζέρι Σέι από το Ιατρικό Κέντρο
Σαουθγουέστερν του Πανεπιστημίου του Τέξας ο οποίος εργάζεται και ως επιστημονικός σύμβουλος για τη Life Length. «Εάν ένα άτομο γνωρίζει
ότι έχει ακόμη 10 χρόνια ζωής θα έχει την επιλογή να ξοδέψει όλα τα χρήματά του μέσα σε αυτό το διάστημα και να περάσει καλά. Εάν αντιθέτως
έχει άλλα 40 χρόνια ζωής μπροστά του μπορεί να είναι πιο συντηρητικό στις επιλογές του» σημείωσε ο καθηγητής Σέι. Συμπλήρωσε πάντως ότι
τέτοιου είδους στοιχεία θα μπορούν πράγματι να αποτελέσουν αντικείμενο εκμετάλλευσης από τις ασφαλιστικές εταιρείες. «Είναι πιθανό μελλοντικά
εάν ένα άτομο έχει κοντά τελομερή, τότε τα ασφάλιστρα που θα καταβάλλει να είναι υψηλότερα».

Σε κάθε περίπτωση η έρευνα σχετικά με τα τελομερή θεωρείται ως ένα από τα πιο «καυτά» πεδία της βιοϊατρικής επιστήμης. Δεν είναι τυχαίο ότι
πέρυσι το βραβείο Νομπέλ Ιατρικής μοιράστηκαν τρεις επιστήμονες που ήταν πρωτοπόροι στον συγκεκριμένο ερευνητικό τομέα.


πηγή: To Bημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 16-05-11 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-11, 22:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχω περάσει δύο εμφράγματα, έχω στηθάγχη και δεν έχω 500€ για πέταμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-11, 18:10
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σίγουρα όχι.
Όχι γιατί θα με γεμίσει άγχος ή οτι αυτό το ξέρει μόνο ο θεός αλλά δεν υπάρχει λόγος να βάλω μια νοητή γραμμή τερματισμού στη ζωή μου.
Καλό είναι να πιστεύεις οτι έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου για να μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις όνειρα και κάποια από αυτά να τα κυνηγάς.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-11, 08:29
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν χρειάζεται, έχω καλές προδιαγραφές. Ο προπάππος μου και η προγιαγιά μου έφτασαν 92 και 89 αντίστοιχα. Ο παππούς και η γιαγια 90 και 95 αντίστοιχα, ο πατέρας και η μητέρα μου 92 και 89 αντίστοιχα. Εγώ είμαι τώρα στα 60 και η κατάσταση και η εμφάνισή μου είναι μια χαρά. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται το τεστ και θα μου μείνουν και τα 500€ στην τσέπη
Μας έχουν τρελάνει τελείως με τις διάφορες πατέντες τους για να κονομήσουν.
__________________
Φτωχός δεν είναι αυτός που έχει λίγα, αλλά αυτός που θέλει πολλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.