Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 30-04-11, 10:51
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Roula66 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σημερα εμαθα οτι η μητερα μου εχει 55% με 60% πολλαπλουν μυελωμα δεν εχει ξεκινησει ακομα θεραπεια αναμενετε να κανει μαγνητικη ξερει καποιος ποσο χρονο ζωης εχει?
Kαλως ηρθες.
Ζω και εγω αυτη την περιοδο αυτην την νοσο με εναν πολυ αγαπημενο ανθρωπο και οσα βιωνω καθημερινα μου αποδεικνυουν οτι οντως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη .
Αυτο για το οποιο θα σε βεβαιωσω παντως ειναι να το παρακολουθησετε στενα και να μην επαναπαυθειτε στο οτι μπορει να μην εχει καποιο ενοχλητικο συμπτωμα, γιατι αυτη η νοσος χαρακτηριζεται ψς 'υπουλη'.
Αν το προλαβετε στην αρχη θα ακολουθει καποια αγωγη και ετσι πρροφανως θα προλαβετε καποια κακη εξελιξη.
Μου ειπαν οτι εχει ενα πολυ καλο ειδικο τμημα το ΛΑΙΚΟ.
Υπομονη και δυναμη.
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 07-07-11, 12:17
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Το ξέρω πως εδώ και καιρό δεν επισκέπτομαι τη σελίδα μας αλλά ο μπαμπάς μου τον τελευταίο καιρό δεν τα πήγαινε πολύ καλά. Όταν πρωτομάθαμε για την αρρώστια οι γιατροί μας δίνανε μέσο όρο ζωής 3 χρόνια. Πέσανε μέσα. 4 μήνες πριν μας δώσανε 3 μήνες ζωής. Πέσανε μέσα. Στις 13/6 ο μπαμπάς μου δεν άντεξε. Έφυγε. Δεν το ήθελε. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τη θέληση του ανθρώπου αυτού να ζήσει. Οι προσπάθειες που έκανε για να μας δείξει μέχρι και την τελευταία στιγμή ότι αυτό που έχει θα περάσει ήταν παρά πολλές. Ήταν απίστευτο πως 1 εβδομάδα πριν φύγει από τη ζωή πήγε στο αγαπημένο του χωράφι, προσπαθώντας να κάνει ότι δεν τρέχει τίποτα. Ήταν τραγικό. Γυρνούσε σπίτι και δεν μπορούσε να κάνει βήμα. Έλεγε όμως ψέματα στο τηλέφωνο στη γιατρό του ότι αισθάνεται καλά για να μην τον ξαναβάλουν στρωματιά 15. Αυτό το απαίσιο δωμάτιο στο οποίο τον είδα για τελευταία φορά ζωντανό. Εγκεφαλικό μας είπαν οι γιατροί. Κρίμα γιατί ήθελε να ζήσει ο μπαμπάκας μου. Σε 2 μήνες θα έρθει και το 2ο εγγονάκι που του ετοιμάζω. Το Γιαννιό μας. Το όνομά του. έμαθε πως έρχεται Γιαννιό αλλά δεν πρόλαβε να το δει. Κρίμα.
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 07-07-11, 12:25
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Nora δυστυχώς αυτά έχει η ζωή.
Εύχομαι να είστε γεροί να τον θυμόσαστε.
Κουράγιο και υπομονή.
Σου εύχομαι με το καλό να φέρεις το παιδάκι σου στον κόσμο,
το οποίο θα (σου) απαλύνει τον πόνο και θα μικρύνει το κενό της απώλειας.
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 07-07-11, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 2 μήνες θα έρθει και το 2ο εγγονάκι που του ετοιμάζω. Το Γιαννιό μας. Το όνομά του. έμαθε πως έρχεται Γιαννιό αλλά δεν πρόλαβε να το δει. Κρίμα.
Μας έχεις συγκλονίσει.

Λυπάμαι πολύ και λυπάμαι σαν να ήμουν γνωστός Του, γιατί τον γνωρίσαμε μέσα από σένα.

Ο Πατέρας σου θα δει το συνονόματο εγγόνι του, από πολύ υψηλά και θα χαρεί μαζί σας. Σου εύχομαι καλή λευτεριά.

Ένας τέτοιος Πατέρας δεν θα ξεχαστεί ποτέ, να ζήσετε υγιείς και δυνατοί και να παίρνετε δύναμη από Εκείνον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 07-09-11, 11:50
σοφια Ο χρήστης σοφια δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-11-11 13:55
πολλαπλο μυελωμα

καλημερα σας.δεν ξερω αν γραφω σωστα εδω.ο μπαμπας μου πασχει απο πολλαπλο μυελωμα διαγνωσθηκε 27 μαιου.η βιοψια εδειξε 60-75% εκταση της νοσου.καναμε αρχικα valkade αλλα λιγο πριν ολοκληρωθουν οι κυκλοι κ μπει στην συντηρηση δεν τον επιασε.ειναι 73 χρονωνκαι η κατασταση υγειας του ειναι αρκετα καλη χωρις ζαχαρα πιεσεις κτλ.τωρα κανει αλκεραν με μεντρολ.δεν μας εχουν δωσει χρονο επιβιωσης η του τι θα συμβει .αν μπορουσε καποιος απο σας να με βοηθησει.
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 07-09-11, 11:52
σοφια Ο χρήστης σοφια δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-11-11 13:55
οι γιατροι δεν απαντουν μια γενικη γιατρος μας εδωσε 1 χρονο ζωης αλλα δεν ειναι αιματολογος.ειναι καταπονημενος αρκετα αλλα δεν ποναει ειναι δυνατος απλα το χρωμα του ειναι αρκετα κιτρινο
πως μπορουμε να καταλαβουμε απο τις εξετασεις ποσος αριθμος κυτταρων ζωτικων εχει απομεινει;
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 07-09-11, 12:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από σοφια Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γιατροι δεν απαντουν μια γενικη γιατρος μας εδωσε 1 χρονο ζωης αλλα δεν ειναι αιματολογος
Σοφία καλώς ήρθες.

Κάθε περίπτωση Σοφία είναι εντελώς διαφορετική. Φοβάμαι μια απλή γενική ιατρός δεν μπορεί να σου κάνει πρόβλεψη, δεν θα στο έκανε ούτε ο πιο ειδικός αιματολόγος.

Πάντως ξέροντας μόνο μία περίπτωση συγγενικού μου προσώπου, αν δεν πονάει, είναι πολύ παρήγορο.

Σας έχουν πει κάτι για χημειοθεραπεία ή ακτινοβολίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 07-09-11, 14:46
σοφια Ο χρήστης σοφια δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-11-11 13:55
πολλαπλο μελωμα

ναι εχει γινει χημειοθεραπεια η οποια και απετυχε.τωρα ξεκινησε αλκεραν.δειχνει ανταποκριση .η valkade apetyxe
.φοβεροι πονοι.τωρα ξεκινησε αλκεραν και νιωθει περδικι.αλλα φυσικα στις 15 σεπτεμβρη θα παρουμε τις απαντησεις κατα ποσο καλυτερα ειναι.δεν ειναι ενεσιμη μορφη χημειοθεραπειας αλλα με 5 χαπια αλκεραν για 7 μερες και 3 μεντρολ κορτιζονη.για 7 μερες.τωρα εχει σταματησει για 20 μερες περιπου για να ξεκουραστει ο οργανισμος
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 07-09-11, 14:48
σοφια Ο χρήστης σοφια δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-11-11 13:55
νομιζω πως οι πονοι γινονται οταν η θεραπεια ειναι ανικανη να προστατεψει τον ασθενη γιατρος δεν ειμαι βεβαια.απλα δεν ξερω ποσος χρονος επιβιωσης υπαρχεικαι τι σταδιο ειναι.ειπαν προχωρημενο μα δεν ξερω ποιο.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 26-09-11, 18:52
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Γεια σου Σοφια μου, σας ευχομαι περαστικα.
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τους γιατρους ειναι οτι δε λενε και πολλα. Σου λενε απλα τα απολυτως απαραιτητα. Να φανταστεις εμεις για τον πατερα μου δεν ξερουμε καν τι ποσοστο εκταση της νοσου εχει. Το μονο που μας λενε οι αιμοτολογοι ειναι ο αιματοκριτης και ανπαει καλα, ή δεν παει καλα τετοια πραγματα. Σε ποιο νοσοκομειο πατε; Επισκεπτεστε αιμοτολογο;
Παντως μη χανεις τις ελπιδες σου. Εμενα ο μπαμπας μου διαγνωστηκε τον Ιανουαριο 2010 οτι πασχει απο μυελλωμα και κανει θεραπεια με το valkade το οποιο αργησε να τον πιασει. Τους πρωτους 4 μηνες η γιατρος ελεγε οτι δεν παει καθολου καλα. Τωρα ομως τελειωσε τη θεραπεια και θα παει σε ενα μηνα παλι. Ειναι καλυτερα,

ηθελα ομως να ρωτησω αν ξερει και κανεις

οι γιατροι λενε πως η ασθενεια εχει υποχωρησει, δε φαινεται πια. Εχει ομως μια κουραση αλλο πραγμα. Δεν μπορει να παρει τα ποδια του. Ολο ξαπλωμενος θελει να ειναι. Η ψυχολογια του δεν το συζητω , μαυρα χαλια. Επισης δεν εχει ορεξη. Γιατι βρε παιδια; Ξερει κανεις; Θα συνελθει; Οι εξετασεις δειχνουν ομως οτι ειναι καλα.
\\

Nora μου κριμα που δεν τα καταφερε, τι να πω δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 13-10-11, 01:45
Βαγγέλης Ο χρήστης Βαγγέλης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-10-11 23:57
Για σε όλους
έπεσα και εγώ τυχαία στην ιστοσελίδα ψάχνοντας πληροφορίες για το πολλαπλό μυέλωμα. Η μητέρα μου διαγνώστηκε πριν 9 περίπου μήνες με αυτήν τη νόσο και αφού τελείωσε τον κύκλο με το valcade στον Ευαγγελισμό περιμένουμε εδώ και τρείς μήνες για την αυτόλογη μεταμόσχευση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για το αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν το νοσοκομείο Μεταξά είναι καλύτερο στην αντιμετώπιση των ασθενών. Συγγνώμη που το αναφέρω αλλά σήμερα ήταν που το ποτήρι ξεχείλησε.

Θέλω να δω αν υπάρχουν άλλες παρόμοιες εμπειρείες σε κάποιο από τα παραπάνω νοσοκομεία για να κρίνω μαζί με τη μητέρα μου που θα συνεχίσει τη θεραπεία. Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή και θα παραθέσω τα γεγονότα αντικειμενικά και ως έχουν. Όταν διαγνωστηκε η μητέρα μου με τη νόσο αυτή (είχε πάθει εν το βάθει φλεβοθρόμβωση στο αριστερο πόδι και πνευμονία και έτσι τρέξαμε κατευθείαν στο νοσοκομίο όπου και τη θεραπεύσανε οι άνθρωποι του παθολογικού τμήματος μετά από 2 μήνες θεραπεία και μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το ενδιαφέρον και την ανθρωπιά που είχαν από τον τελευταίο γιατρό μέχρι τη διευθύντρια του τμήματος χωρίς να έχουμε δώσει κανένα από τα λεγόμενα φακελάκια. Ιδηκά η διευθύντρια ήταν από τις καλύτερες που έχω δει στην επικοινωνία με τον ασθενή.) της είπε η αιματολόγος που την είχε αναλάβει στον Ευαγγελισμό ότι θα άρχιζε κάποιους κυκλους θεραπείας με το valcade και μετά θα έκανε αυτόλογη μεταμόσχευση.

Ως εδώ όλα καλά. Όταν ήρθε η ώρα να της πάρουν τα βλαστοκύταρα ήρθε ένας τύπος για να της βάλει καθετήρα από το ΑΡΙΣΤΕΡΟ πόδι! εκεί δηλαδή που έχει τον θρόμβο! Πριν κάνει καμιά μαλ...ια του είπαμε εμείς για το πρόβλημα αφού ήταν πλήρως ανενημέρωτος και μετα πολλά ξεκίνησε για να βάλει τον καθετήρα στο δεξί πόδι. Ενώ της σκάλιζε το πόδι, η μητέρα μου (όπως και κάθε ζωντανός οργανισμός πάνω σε αυτόν τον πλανήτη) κουνούσε αντανακλαστικά λόγο πόνου το πόδι (σημείωση: ελάχιστα) και ο τυπάς επειδή είχε περάσει τόσην ώρα και δεν καταφερνε να βρει τη φλέβα έριχνε το φταιξιμο στη καημένη τη μάνα μου, η οποία του εξηγούσε του χαζού ότι δεν το ήθελε αφου ήταν καθαρό αντανακλαστικο του οργανισμου στον πόνο και ότι αν ήταν να της έδενε το πόδι.

Τελικά ο τύπος δεν κατάφερε να κάνει τίποτα και το έριξε πρώτον στο κουνημα του ποδιού και δεύτερον ότι η φλέβα της μητέρας μου είχε λέι περίεργη ανατομία γι' αυτό δεν μπορουσε να τη βρει. Ως που φωνάζουμε την εν λόγω αιματολόγο και αφού ρίχνει και αυτή το φταίξιμο στη μητέρα μου φωνάζει κάποιον άλλον χειρούργο ο οποίος (για να δείτε τι τζιμάνι ήταν ο προϊγούμενος) βάζει και περισότερο τοπικό αναισθητικό και βάζει τον καθετήρα στον ώμο για να μπορεί η μητέρα μου να κινείτε ελεύθερα και τα τελείωσε όλα αυτά σε κλάσματα δυτερολέπτου και ευγενικότατος ήταν.

Για να δείτε τη διαφορά από έναν σωστό επαγγελματία όπου ξέρει ότι έχει μπροστά του άνθρωπο και όχι ένα σακί από κρέας.Ήταν ήρεμος, αποτελεματικός και ήξερε πως να χειρίζετε τον συνάνθρωπό που είχε απέναντί του, με σεβασμό στα προβλήματά του. Α! και το καλήτερο ήταν ότι όταν μας είχε πει η αιματολόγος την ημέρα που θα πηγαίναμε για τη συλλογή των κυττάρων, δεν μας ενημέρωσε ότι θα έπρεπε να κάτσουμε για 2 ολόκληρες μέρες και πάλι καλά που είπα της μάνας μου: "Μάνα! πάρε καμιά αλαξιά ρούχα μαζι γιατί με αυτη ποτέ δε ξέρεις".

Τότε ήταν που έγινε και ο πρώτος τσακωμός με εμένα και αυτήν. Γιατί ενώ είχαμε φάει στη μούρη τα κατηγορώ για τις αχριστίες των άλλων και της δικιάς της να δώσει μία σωστη και απλή πληροφόρηση, είμασταν έτοιμοι να φύγουμε και να πάμε σε άλλο νοσοκομείο και τα συζητούσα όλα αυτά με μία νοσοκόμα η οποία, τι να κάνει και αυτή, συμφωνούσε κρυφά μαζί μου, πέφτει όμως σύρμα και έρχεται ηδικιά σου (η αιματολόγος) όλο φωνές για τα "κακοήθη ψεύδη που διαδίδουμε" και ότι μας είχε ενημερώσει για όλα.

Μόνο ο Θεός τη βοήθησε τότε και κρατήθηκα αρκετά "ψύχραιμος" με το ψύχραιμος σε εισαγωγηκά γιατί και εμένα μου είχε γηρήσει το μάτι ανάποδα με όλα αυτά και ο τόνος της φωνής μου ήταν πάνω από το συνιθησμένο. Τέλως πάντων έρχεται η επόμενη μέρα και έρχετε πάλι η δικιά σου για να δει πως πάει η μηέρα μου. Και εκει πάλι ειρωνείες του τύπου "Είδατε που δημιουργήσατε τοσα προβλήματα και τελικά όλα έγιναν?" Τότε της απαντάω απλά "Αυτό που θέλουμε είναι μια απλή σωστή ενημέρωση" και γυρίζει και μου λέει "Αν δεν σας είχα ενημερώσει τότε πως φέρατε ρουχα μαζί για το βράδυ? Άρα είσασταν υποψιασμένοι για το τι θα γίνει" και κλείνει το μάτι σε μία συνάδελφό της η οποία ήταν πιο μαγκωμένη και απο σκουριασμένη πόρτα.

Υποψιασμένος... μάλιστα... την άλλη φορά θα έχω και τη προσωπική μου αστρολόγο για να ξέρω βρε αδερφέ τα υποψιασμένα που που ενημερώνει. Συγγνώμη για τους χαρακτιρισμούς αλλά είναι τόσο το παράπονο που δεν αντέχω. Σε μία άλλη περίπτωση πάλι, η αιματολόγος είχε φύγει στο εξωτερικό και μας ειχε πει να έρθουμε εμείς κανονικά για να της δώσουν (της μητέρας μου) οι νοσοκόμες το φάρμακο σύμφωνα με το πρόγραμμα. Πάμε εκεί και... τίποτα. Οι νοσοκόμες μας έλεγαν ότι δεν είχαν πάρει καμία εντολή απο τη γιατρό και δεν μπορούσαν έτσι να χορηγήσουν όπως ήταν φυσικό κανένα φάρμακο.

Πάμε μέσα στους γιατρούς για βρούμε κάποιο/α βοηθό της ή καποιον άλλον ώστε να δούμε τι θα γίνει. Εκεί βρίσκουμε ένα γιατρό οπου αφού του εξηγούμε το πρόβλημα μας λέει ότι ο φάκελος της μητέρας μου ήταν κλειδωμένος σε κάποιο ντουλάπι και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για την αγωγή της μητέρας μου. Οπότε και φύγαμε σαν καλοί μαλ...ες. Δε θα αναφέρω τα αρκετά ακόμη γραψήματα που φάγαμε αλλά θα αρκεστώ στο χειρότερο που έγινε σήμερα. Ενω λοιπόν είχαμε δώσει τα στοιχεία επικοινωνίας μας και μας είχε πει πως μόλις ελευθερωθει κρεβάτι ή στον Ευαγγελισμό ή στον Άγιο Σάββα θας μας πέρνανε τηλέφωνο η μητέρα μου πήγαινε στο νοσοκομείο μία φορά το μήνα για να της δίνουν το φάρμακο για τα οστά που δίνουν σε αυτές της περιπτώσεις.

Τη τελευταία φορά που είχαμε πάει μας είχε πει να ξαναπάμε τη δευτέρα που μας πέρασε για να δουμε τη μετέπειτα πορεία. ΠΡΟΣΟΧΗ!: ΟΥΤΕ ΕΞΗ ΓΙΑ ΘΕΣΗ ΚΡΕΒΑΤΙΟΥ. Επειδή τη δευτέρα είχαν όλα απεργία και εμείς μένουνε σαλαμίνα την πέρνουμε τηλεφωνο και τη ρωτάμε αν περάζει να το κάνουμε κάποια άλλη μέρα αφού δε πήγε το μυαλό μας ότι ήταν κάτι επείγον αφου μας έδωσε το οκ και δεν είπε κάτι άλλο. Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή μας είχε πει ότι είναι για να τη μεταμόσχευση, μην έχετε κανέναν ενδοιασμό ότι μέχρι και ελικόπτερο θα νοικιαζα για να τη στείλω.

Πάμε που λέτε σήμερα εκεί και ρωτάει γενικά τη μητέρα μου πως αισθάνεται και αν πονάει πουθενα. Ουτε λόγος για τη μεταμόσχευση. Έρχεται λοιπόν η ώρα όπου η μητέρα μου τη ρωτάει παως πάνε τα πράγματα με τη μεταμόσχευση και πότε επιτέλους θα γίνει. Και τι απαντάει? "Δεν ήρθες τη δευτέρα και τα ποιάσανε άλλοι τα κρεβάτια, τώρα πρέπει να περιμένεις άλλον 1 μήνα" Το ακούμε και μειναμε παγοκολώνες. "Μα καλά" της λέει η μητέρα μου "όταν σας πήρα τηλέφωνο για να σας ρωτήσω αν πειράζει να έρθω άλλη μέρα εσείς που δώσατε το οκ. δεν αναφέρατε τίποτα για μεταμόσχευση, αλλιώς θα είχα βρει έναν τρόπο να έρθω..." και αυτήτης απαντάει "Αυτά δε τα λέω απο το τηλέφωνο".

Και τελειώνωντας ρωτάει κάποια στιγμή αν θυμόταν η μητέρα μου πότε της είχαν πάρει τα κύτταρα γιατί βαριόταν να ψάξει και όταν της απάντάει "όχι" τ, τι λέει το καθ...κι? "Σάμπως και θυμάστε τι κάνετε στη ζωή σας?". Παιδιά πες τε μου πως ένας ανθρωπος και μάλιστα άντρας προς γυναίκα πρεπει να αντιδρασει σε μία τέτοια περίπτωση όταν βλέπει μια !@#$! γιατρό να καταρακώνει για μια προσωπική βεντέτα που έχει ανοίξει ούτε ξέρω πως και το γιατί αυτού του μεγέθους ενάντια σε συγγενικό του πρόσωπο......... Να βρήσεις? Να δείρεις?

Συγγνώμη για μέγεθος του κειμένου και την ένταση με την οποία γράφω αλλά έπρεπε να πω κάποια πράγματα για να καταλάβετε γιατί ψάχνω νοσοκομείο που η αιματολόγος του να μη θέλει να σε σκοτώσει γιατί αν είναι αυτή συμπεριφορά προς έναν ασθενή με τόσο σοβαρό νόσημα να τον κάνεις να βάζει τα κλάματα και να τον καταρακώνεις μέχρις αισχάτων τότε ζω σε άλλον κόσμο.

Σας παρακαλώ οποιαδήποτε εμπειρία ή γνώση έχετε για άλλο νοσοκομείο στο οποίο θα ήταν καλύτερα να πάμε να ρωτήσουμε για να συνεχίσει τη θεραπία της εκεί θα ήταν ένα φως σε αυτό το σκοτεινό τούνελ, γιατί εκεί με αυτήν την εγκληματία δεν θέλουμε να ξαναπάμε
Σας θερμοευχαριστώ για τον χρόνο σας.

σημ: η "κυρία" αυτή λέγετε πως είναι απο τις καλήτερες στον τομέα της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 13-10-11 στις 08:12
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 13-10-11, 08:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Βαγγέλη καλώς ήρθες.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις γιατρό ή νοσοκομείο αμέσως. Όταν έχετε φτάσει σε τέτοιες συγκρούσεις, δεν θα μπορέσει κανείς να σας επιτρέψει να συνεννοηθείτε .

Ο Άγιος Σάββας, έχει καλούς αιματολόγους.

Εύχομαι το καλύτερο με την Μητέρα σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 16-10-11, 00:48
Βαγγέλης Ο χρήστης Βαγγέλης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-10-11 23:57
Σε ευχαριστώ πολύ. Τη δευτέρα θα πάμε να δούμε μία αιματολόγο στο Μεταξά για να δούμε τι θα κάνουμε τελικά... και μετά θα πάμε και στον Άγιο Σάββα για να πάρουμε και από εκεί μία ακόμη γνώμη. Μίλησα με έναν παθολόγο εχθές στον οποίο πάω για να μου γράφει τα φάρμακα της μητέρας μου και μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να θέλει το γνωστό φακελάκι. Και αν λάβω υπόψιν το πόσο γλυκομίλητα μιλούσε με μία άλλη ασθενή (η οποία μας είπε όταν τη ρωτήσαμε, οτι της είχε δώσει χρήματα) μάλλον αυτή ήταν η αιτία. Πάντως μετά από όλα αυτά η μητέρα μου δε θέλει ούτε να τη βλεπει, σιγά μη της δώσουμε και χρήματα μετά από όλη αυτή τη συμπεριφορά. Θυμάμαι μία κτηνίατρο που είχαμε πάει για κάποια εμβόλια το σκύλο μας κάποτε... συμπεριφερόταν στα ζώα λες και ήταν θυσαυρός, για τόση αγάπη μιλάμε. Δεν την ενδιέφεραν ούτε χρήματα ούτε φακελάκια για ειδική περιποίηση. Έδινε στην έννοια γιατρός την αληθινή της αξία, άσχετα αν επροκειτο για ζώα.
Που βρισκονται και άλλοι τέτοιοι Άνθρωποι για να δούμε και εμείς μία άσπρη μέρα...?
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 16-10-11, 23:31
Βαγγέλης Ο χρήστης Βαγγέλης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-10-11 23:57
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας πως γίνεται η αυτόλογη μεταμόσχευση. Έννοω αν γίνεται βάζοντας στον ασθενή καθετήρα ή αν του βάζουν τα κύτταρα με τον τρόπο που βάζουν και τον ορό στο χέρι. Επίσης διάβασα στο forum κάποιο μέλος να αναφέρει τον γιατρό Κ. Νικηφοράκη στον Ευαγγελισμό, αν μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει κάποια εμπειρία με τον συγκεκριμένο θα με βοηθούσε πολύ αυτή τη χρονική στιγμή.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης : 16-10-11 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 24-10-11, 00:43
ariari Ο χρήστης ariari δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-12 20:34
πολλαπλό μυέλωμα

θα ήθελα τη βοήθεια σας. Μεταφέραμε τον πατέρα μου στα επείγοντα επειδή είχε ζαλάδες και οι γιατροί διέγνωσαν ίλιγγο. Του έκαναν όμως πολλές εξετάσεις και όταν πήγαμε να πάρουμε τ ΄αποτελέσματα μας είπαν να κάνουμε μια μαγνητική (δεν επείγει είπαν ) και μας έστειλαν στο τμήμα χημειοθεραπείας για ν΄αρχίσει τη θεραπεία για το πολλαπλό μυέλωμα. Τίποτα άλλο. Δεν κατάλαβα τι έγινε. Όπως καταλαβαίνετε ενημερώθηκα από το internet για την ασθένεια αλλά δεν ξέρω σε ποιο στάδιο είναι ο πατέρας μου. Ο πατέρας μου είναι 70 ετών αλλά πολύ δυνατός, ακούραστος και γενικά ενεργητικός. Οι γιατροί τον ρωτούσαν συνέχεια αν νοιώθει εξάντληση αλλά ο πατέρας μου είναι μια χαρά. Άρχισα να ξεφυλλίζω τον φάκελο του και είδα ένα χρονοδιάγραμμα ότι την επόμενη εβδομάδα θα πάρει το Velcade και θα έχει πυρετό και την μεθεπόμενη εβδομάδα εμετούς . Μου το άρπαξε μια γιατρός όμως και δεν πρόλαβα να δω κάτι άλλο. Ο πατέρας μου είναι μια χαρά και ποτέ δεν είχε κάποια ενόχληση. Μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος? Τι πρέπει να κάνω? Επιτρέπεται να πάρω τον φάκελο και να τον πάω κάπου αλλού?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.