Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > BBS > To χρονολόγιο των ΒΒS
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-08, 02:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αφιερωμα στις BBS απο παλιο PC Master

Στο PC Master τευχος 65, Σεπτεμβρίου 1995 βρηκα αφιερωμα για τις ΒΒΣ απο τον Τασο Μιχαλοπουλο.. φυσικα καμια αναφορα στην ΑΚρο, και ουτε ξερω καν τις βασεις που αναφερονται (οκ, εκτος απο την Hardcore)..

Προλογος:
Την τελευταία δεκαετία στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη ξεκίνησαν μερικές ΒΒΣ για το κέφι και μόνο, ορισμένων ανθρώπων - συστήματα που αργότερα εξελίχτηκαν σε πολύ καλές ερασιτεχνικές ΒΒΣ με πλήθος αρχείων για όλα τα γούστα. Σήμερα πολλές απο αυτες λειτουργούν ακόμα και όπως φαίνεται θα εξακολουθήσουν εφόσον υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι, όπως οι Συσοπς αυτών των βάσεων, οι οποίοι τις κρατούν ζωντανές παρά τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν

Οι περισσότερες αερασιτεχνικές βάσεις χρησιμοποιούν το πρόγραμα Remote Accesss, ενώ υπάρχουν άλλες που χρησιμοποιούν τα προγραάμματα Major, Maximus, PC Board. Σκοπός του άρθρου αυτού είναι να σας φέρει σε επικοινωνία μαζί τους. Μερικά απο τα συστήματα αυταά είναι χωρίς συντρομή, ενώ άλλα έχουν κάποια συμβολική συνδρομή (περίπου 1000 δρχ το μήνα) και οι ιδιοκτήτες τους θα χαρούν πολύ να σας δουν μέσα στη βάση τους και θα τους βρείτε πάντα πρόθυμους να σας βοηθήσουν. Τα διαφορετικά ιντερφεις που θα bρέιτε σε κάθε σύστημα θα ασας καταπλήξουν με την ομορφιά και την ποικιλία χρωμάτων που οι κατασκευαστές τους έχουν επιλέξει. Άξια προσοχής είναι και η φιλικότητα των συστημάτων, αφού δε θα χρειαστείτε ιδιαίτερες γνώσεις για να κινηθείτε άνετα στο καθένα απο αυτα. Πολλα απο αυτα τα ΒΒΣ κατα τη διαρκεια της νυχτας που η κινηση των χρηστων ειναι περιορισμενη δουλευουν ως μαιλερς στελνωοντας την αλληλογραφια τους μεσα αο ελληνικα και διαθνη μαιλινγκ οπως Athens net, Aminet, Hellas Network, Fido κα

Ακολουθουν παροουσιασεις για: Hardcore, Jockers & Aces, Compunest Databank, CPU power, Alimos, Alkaios, Cyberia, Cyberlink Datamail System, Digital Nexus, Molten, Futura, Commbusters, Hall-one Data Bank, Wargames Data Bank, Anazub Remote CBCS, Planet online
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-03-08 στις 02:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-08, 10:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακολουθουν παροουσιασεις για: Hardcore, Jockers & Aces, Compunest Databank, CPU power, Alimos, Alkaios, Cyberia, Cyberlink Datamail System, Digital Nexus, Molten, Futura, Commbusters, Hall-one Data Bank, Wargames Data Bank, Anazub Remote CBCS, Planet online
Το PcMaster έκανε πολλές παρουσιάσεις για BBS. Επικοινώνησαν πολλές φορές μαζί μου, μπορείτε να γράψτε ένα άρθρο για την AcroBase; Οπως το έδινα έτσι το δημοσίευαν. Έτσι και στο πιο πάνω άρθρο δεν αναφέρουν τίποτα για τις μεγαλύτερες BBS της εποχής που ηταν η GATE, η Siren, η AcroBase, η Forum αλλά και άλλες γνωστές και παλιές όπως Amazing Silicon κα, γιατί ο συντάκτης ήταν κάποιος από την Hellas Net (το πρώτο μεγάλο δίκτυο επικοινωνίας BBS που έφτιαξε ο δικός μας Γιώργος Σπηλιώτης (Oops) στην AcroBase και λόγω του κακού επιπέδου το παρέδωσα στην wargames bbs και αποχώρησα απο το δίκτυο κάπου στις αρχές του 90.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-08, 03:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εντελως ασχετο

Διαβαζα ενα παλιο περιοδικο του 94 και τι βλεπω στη στηλη αλληλογραφιας; Εγραψε επιστολη καποιος Λαμπρος Κουρεμενος. Λες να προκειται για το δικο μας Barberis?

Απιστευτο παντως, να εχω 13 χρονια το περιοδικο και τωρα να το ανακαλυπτω!

Καλο παιδι παντως, τι να κανει;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-18, 18:04
Nasos Liagos
Guest
 

Αν και ο Στέλιος δεν είναι πια μαζί μας, θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις γιατί το μήνυμα αυτό φαίνεται και στο Google και δεν μ'αρέσει όποτε το βλέπω.

Στις αρχές του 1990 όταν πρωτοήρθε το Fidonet από τη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, σε κάποιους δεν μας άρεσε (κακώς βέβαια, όπως αποδείχθηκε στο μέλλον). Κάποιοι απ'αυτούς τους κάποιους (εγώ, ο Μαγλαράς, ο Στέλιος και ο Ζαβαλάρης) αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο. Ο Σπηλιώτης, ο οποίος ήταν γνωστός του Στέλιου και πριν "γίνει" Oops (αφού μιλάμε για εποχές πριν καν την Teledata), προσφέρθηκε να φτιάξει το αντίστοιχο software.

Έτσι λοιπόν γεννήθηκε το HellasNet, το οποίο νομίζω δεν απέκτησε στη σύντομη ζωή του περισσότερους από αυτούς τους τέσσερις κόμβους. Κάναμε λοιπόν τότε την "επανάστασή" μας, μας βγήκε ο καημός, και μετά βαρεθήκαμε ενώ ο Μαγλαράς είχε ήδη μπει στο Fidonet. Έτσι λοιπόν από κοινού αποφασίσαμε πως κάναμε το κομμάτι μας αλλά δεν έχει πλέον νόημα, και το εγχείρημα σταμάτησε εκεί.

Το επίπεδο δεν ήταν καθόλου κακό, άλλωστε πόσο κακό να είναι το επίπεδο όταν συζητάνε μόνο 10-15 γνωστοί άνθρωποι, δεν το έφτιαξε ο Σπηλιώτης για την Acrobase, αλλά για εμάς τους τέσσερις, , και φυσικά δεν ήταν "ιδιοκτησία" του Στέλιου για να το παραδώσει σ'εμένα. Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε αποχώρησε ο Στέλιος, ή αν βαρέθηκε πρώτος, το θέμα είναι πως ούτως ή άλλως δεν κράτησε πολύ καιρό, και το γυρίσαμε όλοι στο Fidonet.

Μετά από κάποια χρόνια που ήταν της μόδας να φτιάχνουμε ο καθένας από ένα δίκτυο, κάναμε μια, μάλλον επιτυχημένη κρίνοντας από τον αριθμό των κόμβων, αναβίωση του HellasNet εγώ με τον Νομικό η οποία κι αυτή έσβησε μετά από 1-2 χρόνια όταν πήγα φαντάρος (το 1995).

Δεν καταλαβαίνω γιατί έγραψε αυτά που έγραψε ο Στέλιος, δεν είχαμε ποτέ κάποια αντιδικία, απλά ο Στέλιος τράβηξε ένα δρόμο διαφορετικό από εμάς όταν πρωτογνώρισε την Teledata και ενθουσιάστηκε με τα nicknames, τα chat, τις πολλές γραμμές και το Major, ενώ εμείς μείναμε στις κλασικές δωρεάν BBS με Fidonet και τα παρελκόμενα, μέχρι που βαρεθήκαμε.

Με κάθε σεβασμό προς τη μνήμη του Στέλιου, όπου όποτε περνάω από την παλιά δουλειά του στη στροφή της Πανεπιστημίου, τον σκέφτομαι και σκέφτομαι πόσες φορές είχα πάει εκεί για καφέ.

Νάσος Λιάγκος (WarGames)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-21, 23:01
Loi Ο χρήστης Loi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-21 23:19
Τι μου θυμίσατε ρε παιδιά...

Ωραία ανέμελα χρόνια... δεν θα ξεχάσω τις συναντήσεις 20+ ατόμων για καφεδάκι και κουβέντα με τις ώρες....
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Loi For This Useful Post:
amigos (06-03-21), spin (22-03-22)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.