Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-14, 21:17
feros Ο χρήστης feros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-14 21:37
πονους ωμοπλατη δεξια

καλησπέρα, από τον Σεπτέμβριο άρχισα να έχω ένα πόνο στους μύες της ωμοπλάτης σαν να είναι μόνιμα πιασμένο...θυμάμαι ότι λίγο μετά των Σεπτέμβρη έκανε ένα γέρο κλακ σαν να με ανακούφισε και έχω συνεχεία φλέματα πόνο σαν να με πατάει κάτι και βηχώ έχω πόνους στων αφχενα,καπνιζο πανό από 15χρονια και είμαι 30 χρονον,εχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας επίσης κάνει κάτι θορύβους σαν να γουργουρίζει και το νιώθω να πάλλετε...είμαι πολύ αδύνατος 55 κιλά 1.80 ύψος... δεν θυμάμαι ποτέ να έχω περάσει τα 60 κιλά...σε τι γιατρούς πρέπει να πάω ?τι μπορεί να έχω ?αν γνωρίζει κάνεις τι πόρο να κανό σαν άπορος ? Δεν είμαι ασφαλισμένος και δεν μπορώ να γραφτό στον ΟΑΕΔ...και κάτι τελευταίο υπαρχή περίπτωση να είναι από το βάρος της τσάντας η από λάθος σωματική στάση κλασικής κιθάρας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-14, 20:40
katie Ο χρήστης katie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-14 18:00
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας,
θα ελεγα να παρετε αρχικα τη γνωμη ενος παθολογου, μπορειτε να πατε στο ιατρειο κοινωνικης αποστολης (http://www.mkoapostoli.com/?page_id=1165) εφοσον δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα....μην το αμελησετε...ευχομαι το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-14, 22:39
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από feros Εμφάνιση μηνυμάτων
και έχω συνεχεία φλέματα πόνο σαν να με πατάει κάτι και βηχώ έχω πόνους στων αφχενα,καπνιζο πανό από 15χρονια και είμαι 30 χρονον,εχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας επίσης κάνει κάτι θορύβους σαν να γουργουρίζει και το νιώθω να πάλλετε...είμαι πολύ αδύνατος 55 κιλά 1.80 ύψος... δεν θυμάμαι ποτέ να έχω περάσει τα 60 κιλά...
υγεια ευχομαι σε ολους, ειναι πολυτιμη περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο..

φερος απο αυτα που εγραψες καταλαβαινω πως εισαι καπνιστης τα μισα χρονια της ζωης σου. αυτο σημαινει πως επελεξες τον δρομο της αρρωστιας αφου ειναι γνωστο πως το καπνισμα προκαλει εφραγμα των αγγειων, προωρη γηρανση, καταρρευση του οργανισμου..

οι βουδιστες πιστευουμε στο καρμα ως αποτελεσμα των επιλογων μας σε αυτη ή σε προηγουμενη ενσαρκωση.
πρεπει να σκεφτεις εαν θα συνεχισεις με τον τροπο ζωης που σε εφερε σε αυτο το σημειο. εαν αποφασισεις να αλλαξεις τροπο ζωης ισως πετυχεις καλυτερη υγεια.

γραφω για αλλαγη του τροπου ζωης και συνηθειων σαν να ειναι ευκολη υποθεση. ειναι θεμα πιστης φιλε, μπορεις να πετυχεις οτι πιστευεις με παθος. εαν πιστεψεις πως θα βελτιωσεις τον εαυτο σου τοτε θα το πετυχεις.
εαν συνεχισεις διχως να βελτιωθεις οι συνεπειες θα ειναι καταστροφικες.

αλλαγη του τροπου ζωης απαιτει θυσιες. τα πρωτα βηματα που σου προτεινω ειναι:
1> ελαττωση καπνισματος, χρηση φιλτρων κατακρατησης πισσας.
αυτα τα φιλτρακια ειναι πλαστικα, πωλουν στα περιπτερα για 0.5ε.
οταν καπνιζεις με αυτα παιρνεις την νικοτινη που θελεις διχως την πισσα που σε κανει μαυρο εσωτερικα..
2> υγιεινη μεσογειακη διατροφη. μαθε να φτιαχνεις φαγητο για να ξερεις τι τρως. τρωγε 2-3 φρουτα καθε μερα.
3> καθημερινη αθληση. ολοι πρεπει να βαδιζουν τουλαχιστο 1 ωρα την ημερα. γυμναστηριο ειναι απαραιτητο μερικες μερες καθε εβδομαδα.

αυτες τις 3 συμβουλες δινουν ολοι οι παθολογοι γιατροι διοτι ειναι σωστες.
καθε ιατρικη εξεταση ειναι πολυτιμη, κανε εξετασεις εαν μπορεις.

φυγε απο την πολη και πηγαινε να ζησεις στην επαρχια στον καθαρο αερα.
εαν δεν μπορεις να κανεις αυτο τοτε θα αναπνεεις και εσυ τα σωματιδια που αιωρουνται στην μολυσμενη ατμοσφαιρα, οπως βενζολιο κα.
_
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.