Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 01:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απομάκρυνση των οστών μοναχών από την Σφαγή της Χίου ζήτησαν οι ....Τούρκοι

[Δημοσιεύτηκε στις 9/11/2007 - 100 μμ]

[Συντάκτης:Γιάννης Μ. Νέγρης]

Με τον Πρόεδρο του Νομαρχιακού Συμβουλίου Χίου συναντήθηκε ο Πρόξενος της Τουρκίας στη Ρόδο στα πλαίσια εθιμοτυπικής επίσκεψης στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Χίου. Ως «διπλωματική» μπορεί να χαρακτηριστεί η στάση του Νομάρχη Χίου Π. Λαμπρινούδη να μην είναι ο ίδιος παρών σε αυτή τη συνάντηση. Σύμφωνα με πληροφορίες της εφημερίδας ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ, αυτή δεν είναι άσχετη με την «επέκταση» της Προξενικής Περιφέρειας στους νομούς Χίου, Λέσβου και Σάμου αντί του Νομού Δωδεκανήσου και μόνο, όπως στο παρελθόν.
Εν τω μεταξύ η συνάντηση με τον πρόεδρο του Νομαρχιακού Συμβουλίου Χίου Στ. Καμπούρη περιορίστηκε στο εθιμοτυπικό μέρος και έγινε με «ανοικτές πόρτες». Κι αυτό γιατί τελευταία σε συναντήσεις κεκλεισμένων των θυρών, Τούρκοι επίσημοι θέτουν ζήτημα απομάκρυνσης οστεοφυλακίων από τη Σφαγή της Χίου το 1822.
Κάτι που στη νομαρχία της Χίου δεν θέλουν σε καμία περίπτωση ούτε να συζητήσουν.
Το περιεχόμενο της επιστολής του Γενικού Πρόξενου Τουρκίας στη Ρόδο Ilisan YUCEL για το θέμα αυτό είναι το ακόλουθο:

«Αξιότιμε Κύριε Νομάρχη,
Αισθάνομαι μεγάλη τιμή να αρχίσω τις εκφράσεις μου αναφερόμενος τον κεντρικό ρόλο της Νομαρχίας Χίου για την ανάπτυξη των εμπορικών, πολιτιστικών, κοινωνικών σχέσεων μεταξύ των δυο ακτών του Αιγαίου και την προσωπική σας συμβολή στις σχέσεις φιλίας Τουρκίας – Ελλάδας.

Όπως γνωρίζετε, οι σημαντικές αυτές τοπικές δραστηριότητες οι οποίες συνεχίζονται, δεν έχουν επίδραση μόνο στα τοπικά θέματα, αλλά έχουν θετικές επιπτώσεις και στις διμερείς σχέσεις, συμβάλλοντας στην ειρήνη.
Κύριε Νομάρχη, με την άδειά σας, θέλω να προσελκύσω την προσοχή σας στο επίγραμμα του Ναού της Νέας Μονής με τις εκφράσεις «Έργα Οθωμανών», κάτω από σκελετούς τα οποία υπάρχουν. Οι επιτροπές και επισκέπτες οι οποίοι επισκέπτονται το Νησί σας αντιδρούν στο επίγραμμα αυτό το οποίο βρίσκουν αντίθετο προς τις σχέσεις φιλίας οι οποίες αναπτύσσονται. Η απογοήτευση την οποία αισθάνονται επισκεπτόμενοι το τόπο σας με αισθήματα φιλίας για να προωθήσουν την συνεργασία, βρίσκει ευρεία αντανάκλαση στον Τουρκικό τύπο.

Σκεπτόμενος όπως οι εκφράσεις αυτού του είδους δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται σε μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς το οποίο υπηρετεί την ειρήνη και την ανθρωπότητα και το οποίο συμπεριλαμβάνεται στην κατάσταση Παγκοσμίων Μνημείων Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO, με σκοπό και την μη αρνητική επίδραση στις σχέσεις μας οι οποίες αναπτύσσονται, ευελπιστώ στην συνδρομή σας για την εξάλειψη αυτών.

Με σκοπό την ενδυνάμωση της φιλίας και την επίτευξη των κοινών στόχων και με την ευχή συνέχειας της συνεργασίας μας, σας παρακαλώ να δεχθείτε την έκφραση της εξαιρέτου προς υμάς εκτίμησής μου.»
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 02:37
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τώρα γιατί τα βάζεις αυτά τα θέματα, ε;
Θες να με πιάσει το πειραιώτικο και ν' αρχίσω τα λιμανιάτικα, κι είμαι και σε κρίσιμη ηλικία;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα γιατί τα βάζεις αυτά τα θέματα, ε;
Θες να με πιάσει το πειραιώτικο και ν' αρχίσω τα λιμανιάτικα, κι είμαι και σε κρίσιμη ηλικία;
Ναι ναι και εμένα το Μανιάτικο :-)

Πέρα από την πλάκα, είναι γελοίο που οι Τούρκοι προσπαθούν να σβήσουν με γομολάστιχα τις βρώμικες πτυχές της ιστορία τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-07, 10:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το πασαρουν ομως πολύ ομορφα και πολιτισμένα ε?Ειναι πραγματικά απίστευτοι...Δε βοηθάτε στη συσφιξη των σχεσεων των χωρών μας με αυτη την καθαρα αρνητική στάση!Ειναι όλα τα λεφτά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε βοηθάτε στη συσφιξη των σχεσεων των χωρών μας με αυτη την καθαρα αρνητική στάση!Ειναι όλα τα λεφτά!
Δυστυχώς δημόσια δεν μπορώ να εκφράσω τα αισθήματα που τρέφω για συσφίξεις σχέσεων, γιατί θα φτάσουμε σε σημείο συνωστισμού και θα με αυτοδιαγράψω :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-07, 10:54
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεις να το γράψεις και μετα να το μεταφερεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-07, 16:18
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
σωστον...να βγαλουν το εργα οθομανων και να βαλουν εργα Τουρκων...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-07, 16:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
*edited*
*edited*
(Θα με κάνω BAN!!! Δεν μπορώ!!!)
ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-07, 19:02
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σφιξτε τους, σφιξτε τους.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-07, 23:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Νομίζω ΔΕΝ πρέπει να έχουμε παράπονο, γιατί ...στο ευρύτερο πλαίσιο αμοιβαιότητος για τη σύσφιγξη των σχέσεων, γίνονται βήματα, όπως αυτά που ακολουθούν:

ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ:

Ενώ το βιβλίο Ιστορίας που διδάσκονται τα Ελληνόπουλα στην έκτη δημοτικού εξυμνεί τις «προοδευτικές» προσπάθειες των Οθωμανών να
ενισχύσουν την εκπαίδευση των Ελλήνων κατά την Τουρκοκρατία και ξεχνάει το κρυφό σχολειό το αντίστοιχο εγχειρίδιο της Τουρκίας διδάσκει στους
Τούρκους μαθητές ότι:

- Σελίδα19: «Τα νησιά του Αιγαίου βρίσκονται σήμερα υπό ελληνική κατοχή».

- Σελίδα 21: «Η Ελλάδα δεν έχει τη δύναμη να διατηρήσει στο Αιγαίο την ειρήνη». (!!!)

- Σελίδα 65: «Η ειρήνη στη Μέση Ανατολή και η ασφάλεια στην Ασία είναι δυνατόν να διατηρηθεί με την επιστροφή αυτών των νησιών στην Τουρκία».

- Σελίδα 110: «Η Τουρκία καθόρισε τα χωρικά της ύδατα στα 6 μίλια το 1930. Έτσι η Χίος, η Μυτιλήνη και η Σάμος βρίσκονται μέσα στα χωρικά
ύδατα της Τουρκίας. Το δικαίωμα κυριαρχίας μιας χώρας στα δικά της χωρικά ύδατα της επιτρέπει να ασκεί τα ίδια δικαιώματα στα νησιά που
βρίσκονται σε αυτά τα ύδατα».


Αυτά και άλλα πολλά αλιεύει κάποιος από την πρώτη κιόλας ανάγνωση του βιβλίου Ιστορίας (έκδοση 1996) το οποίο διδάσκεται σήμερα
συστηματικά στις μεγαλύτερες τάξεις του τουρκικού σχολείου οκταετούς υποχρεωτικής φοίτησης. Το συγκεκριμένο σύγγραμμα που τιτλοφορείται τα
«Τα δίκαια της Τουρκίας στο Αιγαίο» (EgeDenizinde TurkHaklari) και κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στη γείτονα το 1955 με την υπογραφή του
Τούρκου καθηγητή Ιστορίας Μεχμέτ Σακά.

Βάση των αυθαίρετων ιστορικών θεωριών τις οποίες σήμερα διδάσκονται στις ιστορικές Ακαδημίες και στις στρατιωτικές σχολές της Τουρκίας, όλοι οι πολιτισμοί του Αιγαίου (μεταξύ αυτών και ο ελληνικός) ήταν τουρκικής προέλευσης!

Φτάνουν στον παραλογισμό να θεωρούν Μινωίτες, Μυκηναίους, Ίωνες, Τρώες και Πελασγούς προτουρκικές φυλές που κατοικούσαν στο Αιγαίο.

Σύμφωνα με αυτές τις απίστευτες θεωρίες, οι Έλληνες δεν ήταν παρά ένα μικρό παρακλάδι του «μεγάλου τουρκικού λαού»,του «μοναδικού που είχε τη δύναμη να δημιουργεί μεγάλα κράτη και πολιτισμούς»!

Ακόμη πιο προχωρημένη είναι η εργασία του Σελαχατίν Σαλιζίκ (Turk Yunaniliskilerivefiliki eteria) όπου περιλαμβάνονται αλλόκοτοι ισχυρισμοί όπως ότι ο ελληνικός πολιτισμός ήρθε από την Ασία και δεν είχε κανένα πρωτότυπο στοιχείο, ότι οι Τούρκοι ήρθαν στο Αιγαίο το...2480 π.Χ. και ότι ο Δημόκριτος, Ηρόδοτος, Ιπποκράτης, Πυθαγόρας και Όμηρος ήταν όλοι τους τουρκικής καταγωγής.

Η εργασία του εγκρίθηκε απ' το τουρκικό υπουργείο Παιδείας και διδάσκεται στα τουρκικά σχολεία.

και ταλιμπάν και ταλιμπάν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.