Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 16-11-06, 14:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους με την ελευθερία και την δημοκρατία που βίωσαν μετά και που ήξεραν ότι ο λόγος ύπαρξης της οφείλεται και σε αυτούς.
Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, δεν χρωστάμε την δημοκρατία στο Πολυτεχνείο, ήταν σαφέστατα ένα γερό χαστούκι που έδειξε στον κόσμο ότι κάποιοι στην Ελλάδα αντιστέκονται.

Δυστυχώς την δημοκρατία μας την χτίσαμε πάνω στις στάχτες της Κύπρου, πάνω στους βωμούς των χιλιάδων νεκρών αγωνιστών και των χιλιάδων αγνοουμένων, την κτίσαμε πάνω στο κλάμα της Μάνας που έχασε το παιδί της.
Πάνω στον θρήνο αυτών που έχασαν τον τόπο τους και το σπίτι τους, πάνω στις καμένες εκκλησιές στα βιασμένα κορίτσια.

Την κτίσαμε πάνω στις καρδιές των λεβεντόπαιδων της ΕΛ.ΔΥ.Κ. που ‘των κείνων ρήμασι πειθόμενοι’ έστησαν νέες Θερμοπύλες.

Τo Πολυτεχνείο είναι η υψίστη αντιδιδακτορική δράση μαζί με την απόπειρα του Αλέκου Παναγούλη. Ήταν η πιο συγκινητική ώρα, ο ύψιστος συμβολισμός, ο φοιτητής και το τεθωρακισμένο, σαν να λέμε η λαχτάρα για την λευτεριά αντικρίζει την καταπίεση.
Αν αντί το τεθωρακισμένο είχε εμφανιστεί μπροστά στην κεντρική πύλη μια μπουλντόζα η μαγεία θα είχε χαθεί, σήμερα θα θυμόμαστε το Πολυτεχνείο όπως θυμόμαστε την Νομική. Αν ο Ιωαννείδης δεν ήθελε να ξεπαστρέψει τον Παπαδόπουλο, δεν θα είχαμε καν νεκρούς.

Συγνώμη αν σας χαλάσω την ατμόσφαιρα, το Πολυτεχνείο πρέπει να μένει στις μνήμες μας γι αυτό ακριβώς που ήταν, χωρίς υπερβολές και υπερθεματισμούς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-06, 18:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, δεν χρωστάμε την δημοκρατία στο Πολυτεχνείο, ήταν σαφέστατα ένα γερό χαστούκι που έδειξε στον κόσμο ότι κάποιοι στην Ελλάδα αντιστέκονται.

Τo Πολυτεχνείο είναι η υψίστη αντιδιδακτορική δράση μαζί με την απόπειρα του Αλέκου Παναγούλη. Ήταν η πιο συγκινητική ώρα, ο ύψιστος συμβολισμός, ο φοιτητής και το τεθωρακισμένο, σαν να λέμε η λαχτάρα για την λευτεριά αντικρίζει την καταπίεση.
Αν αντί το τεθωρακισμένο είχε εμφανιστεί μπροστά στην κεντρική πύλη μια μπουλντόζα η μαγεία θα είχε χαθεί, σήμερα θα θυμόμαστε το Πολυτεχνείο όπως θυμόμαστε την Νομική. Αν ο Ιωαννείδης δεν ήθελε να ξεπαστρέψει τον Παπαδόπουλο, δεν θα είχαμε καν νεκρούς.
Η ύψιστη αντιδιδακτορική δράση δεν είναι αγώνας για την Δημοκρατία ?
Δηλαδή ο Ιωαννίδης είχε βάλει παρακρατικούς να σκοτώνουν για να ανατρέψει τον Παππαδόπουλο?
Είχε κάνει το ίδιο και με τους βασανισμούς που προηγήθηκαν ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-06, 18:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο ο τότε ένδοξος αγώνας άλλο τώρα που γίνονται καταλήψεις για το χαβαλέ....(
Βέβαια φαντάσου ότι αυτοί που τότε δεν είχανε μάτια να δούνε τι γινότανε γύρω τους τα ίδια λέγανε.
Ότι αυτά τα κάνουν οι κομμουνιστές κλπ.
Το λυπηρό είναι ότι ακόμα περπατάς στον δρόμο ή στο λεωφορείο και ακούς διάφορους γραφικούς να λένε :
Ξέρω τι μας χρειάζεται, ένας Παπαδόπουλος!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-06, 18:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ύψιστη αντιδιδακτορική δράση δεν είναι αγώνας για την Δημοκρατία ?
Ήταν η ύψιστη Μίλτο, αλλά δεν ήταν αυτή που έριξε της χούντα. η Χούντα κατάρευσε μετά την προδοσία του Ιωαννείδη στην Κύπρο.

Όσο γι αυτούς που λένε Παπαδόπουλος που τους χρειάζεται, σήμερα, ας μην τους κρίνουμε η Ελλάδα είναι γεμάτη με ανόητους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 16-11-06 στις 18:42
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-06, 21:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν η ύψιστη Μίλτο, αλλά δεν ήταν αυτή που έριξε της χούντα.
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαργύρωσαν την συμμετοχή τους με την ελευθερία και την δημοκρατία που βίωσαν μετά και που ήξεραν ότι ο λόγος ύπαρξης της οφείλεται και σε αυτούς.
Εμείς οι μετά αυτούς ευχαριστούμε όταν πάμε και αφήνουμε ένα λουλούδι
όπως γράφω, δεν είπα ότι οφείλεται μόνο σε αυτούς, αλλά και σε αυτούς!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-11-06, 02:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
είσαστε αδέλφια μας

Σαν σήμερα την ώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, μια φωνή κάνει ακόμα όλο μου το κορμί να πάλλεται από συγκίνηση.

Είσαστε αδέλφια μας....

Το φώναζαν οι φοιτητές όταν το πρώτο τεθωρακισμένο, πήρε θέση με γυρισμένο πυργίσκο, μπροστά στην κεντρική πύλη του Μετσοβείου.

Είναι μια λεπτομέρεια που για πoιους λόγους ξέρω, δεν αναφέρεται πουθενά σε καμιά μαρτυρία που έχω ακούσει.

Το πρώτο άρμα μάχης, μετά από λίγο έφυγε, τα παιδιά από μέσα αναθάρρησαν και συνέχισαν να φωνάζουν ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ.

Δεύτερο τεθωρακισμένο πλησιάζει η ιαχή όλο και μεγαλώνει ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ.

Ο πυργίσκος του κανονιού γύρισε ανάποδα να μην βλέπει την πόρτα του Πολυτεχνείου.

Οι φοιτητές κατάλαβαν και υποχώρησαν από τα κιγκλιδώματα της πόρτας, η ιαχή όμως εξακολουθούσε,
ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ.

Όλα είχαν τελειώσει ή όλα ξεκίναγαν την στιγμή που ο όγκος του τεθωρακισμένου τσάκιζε σαν βούτυρο τα κάγκελα της πόρτας.

Στα αυτιά μου έχει μείνει το είσαστε αδέλφια μας...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-11-06, 09:32
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα είχαν τελειώσει ή όλα ξεκίναγαν την στιγμή που ο όγκος του τεθωρακισμένου τσάκιζε σαν βούτυρο τα κάγκελα της πόρτας.
Τί τελείωσε και τί ξεκίνησε;...

Με λίγα λόγια...

Ο Παπαδόπουλος και ο Μαρκεζίνης είχαν αποφασίσει να πολιτικοποιήσουν τη κατάσταση και σχεδίαζαν εθνικές εκλογές τον Φεβρουάριο του 1974, με παράλληλο σχηματισμό κομμάτων (με διαφορετική μορφή φαντάζομαι, απ' αυτή, των κομμάτων που σχηματίστηκαν μετά τη μεταπολίτευση).

Συγχρόνως, είχαν αρχίσει να αποστασιοποιούνται από την υπερβολική επιρροή μεγάλης δύναμης (φαντάζεστε ποιας...) βάζοντας εμπόδια στη λειτουργία των βάσεων και σχεδιάζοντας την απαγόρευση ή βάζοντας εμπόδια στον ελλιμενισμό των πολεμικών της πλοίων, στα ελληνικά λιμάνια.

Η μεγάλη δύναμη αποφάσισε να τους στείλει από κει που' ρθαν, ήρθε σε επαφή με τον πλήρως ανεγκέφαλο και ανόητο Ιωαννίδη, του υποσχέθηκε λαγούς με πετραχήλια, σε ότι αφορά στη Κύπρο και βοήθησε (όπως συμπεραίνει ο κοινός νους), στην ανατροπή της πρώτης και εγκαθίδρυση της δεύτερης χούντας.

Η εξέγερση των φοιτητών και του αθηναϊκού λαού, η οποία ξεκίνησε από την κηδεία του Γέρου της Δημοκρατίας, Γεωργίου Παπανδρέου, συνεχίστηκε στη ταράτσα της Νομικής Σχολής στην οδό Σόλωνος και κορυφώθηκε στο Πολυτεχνείο, δεν ήταν ο λόγος που έπεσε η χούντα στην Ελλάδα.

Ήταν όμως η αφορμή για τη πτώση της χούντας του Παπαδόπουλου και την έλευση της χούντας του Ιωαννίδη. Οι αιτίες, όπως είπαμε, ήταν άλλες...

Η χούντα, όπως είπε και ο Στέλιος, έπεσε τελικά, μετά τα τραγικά γεγονότα της μαρτυρικής Κύπρου.

Προσωπικά, αναρωτιέμαι τι θα είχε συμβεί και στην Ελλάδα αλλά και στην Κύπρο, αν δεν είχε συμβεί ποτέ το Πολυτεχνείο και είχαν γίνει τελικά εκείνες οι εκλογές, του Φεβρουαρίου του 1974...

Θα είχε χαθεί το 40% του Νησιού; Θα είχαν βάλει οι τούρκοι χέρι στο Αιγαίο, με τις παράλογες σημερινές τους διεκδικήσεις, κατά παράβαση κάθε συνθήκης και δικαίου;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-06, 10:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα είχε χαθεί το 40% του Νησιού; Θα είχαν βάλει οι τούρκοι χέρι στο Αιγαίο, με τις παράλογες σημερινές τους διεκδικήσεις, κατά παράβαση κάθε συνθήκης και δικαίου;
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η απόβαση στην Κύπρο δεν ήταν προαποφασισμένη πολύ καιρό πριν και απλά περιμέναν την αφορμή.
Αν δεν το κάναν με την προσπάθεια δικτατορίας στην Κύπρο θα το κάναν αργότερα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-06, 10:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η απόβαση στην Κύπρο δεν ήταν προαποφασισμένη πολύ καιρό πριν και απλά περιμέναν την αφορμή.
Αν δεν το κάναν με την προσπάθεια δικτατορίας στην Κύπρο θα το κάναν αργότερα.
Δεν ήταν Μίλτο, πίστεψε μας. Ήταν άλλωστε ο λόγος που οι ΗΠΑ πέταξαν στα στημένη λεμομονόκουπα τον Παπαδόπουλο, όταν εκείνος πίστεψε ότι θα μπορούσε να σηκώσει κεφάλι και να ελπίζει σε μια δημοκρατία των δικών του μέτρων, ότι θα συνέχιζε στην Προεδρία της Δημοκρατίας.

Ο Παπαδόπουλος προδότης της Ελλάδος δεν ήταν, όλα τα άλλα ναι, αλλά όχι προδότης, δεν θα έκανε ποτέ το έγκλημα της Κύπρου, μην ξεχνάμε ότι είχε δίπλα του εκείνη την εποχή, μια πολύ μεγάλη αλεπού στον χώρο της πολιτικής και της διπλωματίας, τον Σπύρο Μαρκεζίνη.

Ο Παπαδόπουλος σήκωσε κεφάλι στους αμερικάνουν που τον έκαναν δικτάτορα.

Ο Ιωαννίδης πούλησε και πρόδωσε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-06, 12:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατά τη γνώμη μου προδότης δεν είναι μόνο αυτός που παραδίδει την χώρα του στους Βαρβάρους αλλά και (ίσως μεγαλύτερος) αυτός που καταλύει θεσμούς για να επιβάλλει την δική του ιδεολογία στην ίδια του τη χώρα με βία και καταναγκασμό.
Τι να το κάνω αν είσαι Ελληνάρας και κάνεις όλα τα υπόλοιπα ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-11-06, 12:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναρωτιέμαι πολλές φορές , όλοι αυτοί οι ρουφιάνοι, οι χαφιέδες , οι βασανιστές που άνθισαν στα χρόνια της χούντας.
Που βρίσκονται σήμερα;
Προφανώς περπατούν αναμεσά μας, είναι σαν και εμάς, μπορεί να είναι ο διπλανός μας.
Πώς να νιώθουν;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-11-06, 13:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι πολλές φορές , όλοι αυτοί οι ρουφιάνοι, οι χαφιέδες , οι βασανιστές που άνθισαν στα χρόνια της χούντας.
Που βρίσκονται σήμερα;
Προφανώς περπατούν αναμεσά μας, είναι σαν και εμάς, μπορεί να είναι ο διπλανός μας.
Πώς να νιώθουν;
Διπλανός σου δεν είναι σίγουρα Μίλτο μου. Ο αλήτης τραμπούκος καταδότης κουκουλοφόρος της χούντας, σήμερα είναι το λαμόγιο που τρώει σήμερα με δέκα μασέλες, που σου κάνει και σήμερα την ζωή δύσκολη και που επιπλέει σαν ανεμοδούρα σε κάθε κατάσταση, άσχετα αν αυτή την λέτε 7ετία της χούντας, μεταπολίτευση του Καραμανλή ή Πασόκ των Παπανδρέου Σημίτη. Τα λαμόγια είναι εκεί να επιπλέουν πάντα με κάθε καιρό και όπου φυσάει ο άνεμος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-11-06, 14:41
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Παπαδόπουλος προδότης της Ελλάδος δεν ήταν, όλα τα άλλα ναι, αλλά όχι προδότης, δεν θα έκανε ποτέ το έγκλημα της Κύπρου, Ο Ιωαννίδης πούλησε και πρόδωσε.
Τι είναι αυτά που διαβάζουν τα κακόμοιρα ματάκια μου ; Δηλαδή τι πρέπει να έχεις κάνει για να θεωρείσαι προδότης ; Το οτι καταλύεις το σύνταγμα και κατεβάζεις τα τάνκ στους δρόμους δεν είναι αρκετό ; Το οτι κόσμος φυλακίστηκε , βασανίστηκε , δολοφονήθηκε δεν είναι αρκετό ; Ποιός διέταξε την απόσυρση της Μεραρχίας απο την Κύπρο ; Ο Παπαδόπουλος δεν ήταν ; Αυτό δεν συνιστά προδοσία ; Ποιός έφερε τον ελληνικό στρατό σε κατάσταση διάλυσης ;

Μην βγάλουμε αυτόν τον ηλίθιο που κυβερνούσε 7 χρόνια με την ανοχή ΟΛΩΝ σας (πολιτικών, ακαδημαϊκών, καλλιτεχνών, καθηγητών πανεπιστημίου)αντιαμερικά ο , όταν στηρίχθηκε φανερά απο τις Η.Π.Α για να βάλει την Ελλάδα στο γύψο.

Για μένα η ημέρα του Πολυτεχνείου είναι μέρα μνήμης για τους πολύ λίγους που αντιστάθηκαν με αφάνταστο για αυτούς κόστος. Για τον καθηγητή πανεπιστημίου που αψήφισε τους χαφιέδες στο αμφιθέατρο και μίλησε ξεκάθαρα ενάντια στη δικτατορία. Για το διακεκριμένο συνθέτη που αμέσως οργάνωσε την αντίσταση. Για τον δημοκράτη αξιωματικό που βασανίστηκε απο το καθεστώς και έμεινε σχεδόν φυτό απο τα βασανιστήρια.

Και μέρα ντροπής για την πλειονότητα του ελληνικού λαού, που ανέχτηκε επι 7χρόνια να του στερήσουν το σεβασμό και την αξιοπρέπεια μια χούφτα επικίνδυνων φανατικών και αμόρφωτων. Για τους πολιτικούς που κάναν αντίσταση εκ του ασφαλούς απο την Γαλλία και την Σουηδία, έχοντας την υψηλή προστασία των Η.Π.Α. . Αργότερα τους κάναμε και πρωθυπουργούς.

Αν η δική σας η γενιά είχε ώς πρότυπο τους ήρωες του αλβανικού έπους, εμείς τι μπορούμε να εχουμε ώς πρότυπο ;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-11-06, 15:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτά που διαβάζουν τα κακόμοιρα ματάκια μου ; Δηλαδή τι πρέπει να έχεις κάνει για να θεωρείσαι προδότης ;
H κατάλυση της Δημοκρατίας, η δολοφονία πολλών πολιτών, ο βασανισμός χιλιάδων άλλων, η κατάλυση του κράτους, ήταν τα εγγλήματα που οδήγησαν τον Παπαδόπουλο να δικαστεί πολλάκις εις θάνατον.

Επειδή βρέθηκα για περισσότερες από πέντε συνεδριάσεις στο ειδικό δικαστήριο που στήθηκε στις φυλακές Κορυδαλλού, έπαιρνα τις δικές μου μορφές εκδίκησης για τα όσο υποφέραμε τα 7 χρόνια, βλέποντας τον Δικαστή Ντεγιάννη να ξεφτυλίζει τα ανήμπορα ανθρωπάκια που κάποτε φάνταζαν σαν μπαμπούλες.

Έχω όλα τα πρακτικά της δίκης, πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη προδοσία και θα ήμουν ιδιαίτερα ευτυχής αν το έχεις κάπου γραμμένο να μου το αναφέρεις.

Αν η δική σας η γενιά είχε ώς πρότυπο τους ήρωες του αλβανικού έπους, εμείς τι μπορούμε να εχουμε ώς πρότυπο ;
Εγώ προσωπικά έχω πρότυπα από τον Λεωνίδα μέχρι τον Παναγούλη, πειράζει;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-11-06, 15:42
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω όλα τα πρακτικά της δίκης, πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη προδοσία και θα ήμουν ιδιαίτερα ευτυχής αν το έχεις κάπου γραμμένο να μου το αναφέρεις.
Εσύ στη λέξη προδοσία δίνεις μια πολύ στενή ερμηνεία , εγώ μια ευρύτερη. Το οτι δεν καταδικάστηκε για αυτό δεν σημαίνει για μένα οτι δεν πρόδωσε. Άνθρωποι δικάζουν και όχι θεοί. Αν μου απαντήσεις επίσης το αν συνιστά προδοσία ή οχι η απόσυρση της μεραρχίας απο την Κύπρο θα ήμουν και εγώ ευτυχής.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά έχω πρότυπα από τον Λεωνίδα μέχρι τον Παναγούλη, πειράζει;
Όχι βέβαια αλλά με πειράζει που η γενιά σου έμεινε προκλητικά απαθής στην δικτατορία και ξαφνικά μετά την μεταπολίτευση γίναν όλοι σε μια βραδιά αντιστασιακοί και δημοκράτες. Με πειράζουν πολύ τα 7 χρόνια , τα θεωρώ ύψιστη ξεφτίλα.

Στέλιο θέλω να συμπληρώσω ότι αυτά σε αυτά που γράφω δεν υπάρχει υποψία προσωπικής αιχμής. Γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και ξέρω πολύ καλά τις δημοκρατικές σου ευαισθησίες που φυσικά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των αριστερών, μέ ή χωρίς εισαγωγικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.