Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #166  
Παλιά 27-06-11, 15:55
Elli84 Ο χρήστης Elli84 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-12 20:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
antele θα συμφωνήσω μάζι σου οτι κάτι γίνεται αυτη τη περίοδο.Κάθε χρόνο τέτοιο καιρό έχω ενοχλήματα και τέτοια επόχη μου εμφανίστηκε η νόσος πριν 5 χρόνια(αρχές-μέσα Ιουνίου).Τυχαίο όπως λες και συ?Δε νόμίζω...Να σας ρωτήσω κάτι άλλο τώρα,αντιφλεγμονώδη φάρμακα σας επιτρέπουν οι γιατροί σας να παίρνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 27-06-11, 18:19
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου elli.Eμένα πριν 7 χρόνια ακριβώς τέτοια περίοδο,αρχές Ιουνίου.Τί δουλειά κάνεις ,αν επιτρέπεται;Μήπως βρούμε κάποια σχέση με αυτό;Εγώ έχω συνήθως ακόμη μία κρίση τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη.Τί ακριβώς εννοείς αντιφλεγμονώδη;Τα salofalk αντιφλεγμονώδη του εντέρου είναι.Εμένα αυτά μου έκαναν διάρροιες χειρότερα και δεν μου τα ξαναέδωσαν.Τώρα οποιαδήποτε άλλα αντιφλεγμονώδη μου τα έχουν απαγορεύσει.Ακόμη και το ponstan,και μή διαννοηθείς βέβαια να πάρεις ΠΟΤΕ ασπιρίνη.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 27-06-11, 21:47
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Ας φέρω λίγο τον παράγοντα φαγητό που εμένα με "καίει" προσωπικά !
Απαγορεύονται πολλά να φάμε, ειδικά το αλάτι πρέπει να το ξεχάσουμε όσοι παίρνουμε κορτιζόνη κι έτσι αναγκαζόμαστε να τρώμε τα πάντα ανάλατα !
Και θέλω να ρωτήσω:

1) Όταν θέλετε να φάτε κάτι "πρόχειρο" τί φτιάχνετε? Πείτε καμμιά ιδέα ρε παιδιά,όλο τα ίδια και τα ίδια τρώω!
2) Τα γλυκά επιτρέπονται? Κανένα κρουασάν με σοκολάτα,τίποτα μπισκότα με σοκολάτα, μήπως νουτέλα???? Επιτρέπονται αυτά?
3) Όταν πάτε έξω, τί τρώτε? Τί πίνετε?? Τί επιτρέπεται εκτός από....νερό???
4) Ξηροί καρποί επιτρέπονται? Κι αν ναι, όλοι?

Αν γίνεται να μου απαντήσετε αριθμητικά για να μην χαθούμε με τις ερωτοαπαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 27-06-11, 22:42
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
O παράγοντας φαγητό είναι μιά πονεμένη ιστορία και για μένα.Επί 7 χρόνια βρισκόμουν στη γνωστή εξαιρετική διατροφή κοτόπουλο,κρέας,ρύζι,πατάτ ,μακαρόνια, ψωμί.Επειδή μου τη βάρεσε πλέον και σχεδον 1 ολόκληρο χρόνο είμαι με κορτιζόνη αυξομειούμενη,τα έγραψα όλα και:1).Για πρόχειρο τρώω σχεδόν ό,τι βρω μπροστά, από βρωμοτροφή:κρουασάν,μαύρη σοκολάτα,τοστ με γαλοπούλα και τυρί,μπισκοτάκια κ.τ.λ.2).Δυστυχώς από ποτά μόνο νερό,τσάι και κανένα χυμό μπανάνα.Φαγητό κανονικά κρεας,ψάρι,πατάτες.ρύζι και καμιά φορά και κανένα τηγανητούλι.3)Οσογια ξηρούς καρπούς ,μάλλον το ξεχνάμε.Αν και μου την έδωσε το Σαββατοκύριακο και χτύπησα 5 εργολάβους και κάτι κέικ.Πόνεσα κάμποσο για 1 μέρα αλλά το ευχαριστήθηκα.Ο γιατρός μου λέει πως μπορώ να τρώω τα πάντα όταν είμαι σε ύφεση, αλλά ακόμη φοβάμαι τα λαχανικά και τα όσπρια.Από όσο το έχω ψάξει πάντως, η διατροφή είναι δευτερεύουσας σημασίας και πολύ προσωπική υπόθεση.Το τεστ του Σαββατοκύριακου νομίζω πως το απέδειξε.
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 27-06-11, 22:42
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα...
Όσον αφορά τη διατροφή θα ήθελα να σας πω πως ο γιατρός μου μου είπε να τρωω τα παντα και μαλλιστα πρόσφατα εβαλα στη διατροφή μου ακόμη κα φασολάκια και σπανάκι (μικρες ποσότητες). Φυσικά εννοείται πως ειμαι σε υφεση.
Να αναφερω πως το ξεσκιζω στις μερεντες και στις πάστες (ο γιατρός μου λεει ότι δεν πειράζουν και όντως δεν με πειραζουν) τρωω και τηγανητα και σαλτσες... μονο τα σκληρα λαχανικά φοβάμαι αλλα οπως ειπα και αυτα τα ψιλοτρωω... (ντοματα, μαρουλι κλπ..) απο ποτό άνετα τρεις φορες τη βδομαδα απο ενα ποτηρι λευκο κρασι (οχι μπυρα ουτε ουισκι κλπ..) και δεν βάζω στο στομα μου καθόλου αναψυκτικα... Για τσιγαρο να μην πω, το εχω κοψει μαχαιρι εδω και 4 μηνες και εχω γινει αλλος ανθρωπος...
Περαν των ανωτερω, γυμναζομαι καθημερινα με βαρη, κοιλιακους κλπ.. και κανω το καθε τι για να μην θυμαμαι οτι πασχω απο κατι...
Βάσει της εμπειρίας μου πιστευω πως η καλητερη διατροφή είναι η διακοπή του καπνίσματος (μαχαίρι) σε συνδυασμό με τη διακοπή των αναψυκτικών, της μπύρας και οτιδηποτε προκαλει φουσκωμα...
Η γυμναστικη βοηθαει στην ψυχολογικη αντιμετωπιση της νοσου αλλά και βιολογικα πιστευω...
Εγω απο την αρχη αρνηθηκα να παρω κορτιζονες ακομη και οταν ειμουν πολυ χαλια και τωρα εχω φτασει να εχω παρει 11 κιλα περιπου αν και εχω παντα τις ενοχλησεις μου, τις ψευτοδιάρροιες μου κλπ.. να δουμε ποσο θα κρατήσει...
Καληνύχτα παίδες..
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 28-06-11, 00:58
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολοι αρνουμαστε να παρουμε κορτιζονη αλλα οταν βγαζεις οτι τρως ακομα και την πρωτη μπουκια με φρικτους πονουν δεν εχεις αλλη επιλογη ή χειρουργειο ή κορτιζονη(ολα αυτα ενω βρισκεσε ειδη στα βιολογικα φαρμακα που υποτιθετε ειναι στην κορυφη της πυραμιδας οτι αφορα την φαρμακευτικη αγωγη...)
Κανενα δεν θελει την κορτιζονη,αλλας ενας ορθοπεδικος μου ειπε μια φορα οτι αν επρεπε να δωσω βραβειο σε ενα φαρμακο αυτο θα ηταν η κορτιζονη .....Και οπωσ καταλαβαινετε εμεινα....Μου εξηγησε οτι βοηθειασε χιλιαδες ασθενειεσ πολυ χειροτερες απο την δικη μας.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΕΣΙΜΑΤΑ σε οσουσ περνουν κορτιζονη χτυπαω ενα καμπανακι γιατι δρα τοσο υπουλα αυτο το φαρμακο.Σε ενα τοσο χαζο πεσιμο που ουτε μελανια,ουτε γρατζουνια εκανα παρολα αυτα εσπασα το ποδι μου στο χειροτερο σημειο που χρειαζοταν χειρουργιο......Γι'αυτο ΠΡΟΣΟΧΗ ουτε βουτια στην θαλασσα που λεει ο λογοσ.....!
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 28-06-11, 17:55
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Hello crohniessss!Διαβαζα αυτα που λεγατε για τις αντιβιωσεις και θελω να πω οτι επειδη ετυχε να εχω παθει ουρολοιμωξη αυτες τις μερες μου εδωσαν ciproxin.Αντιβιωση για τη νοσο δε μου εχουν δωσει.Παρεπιπτοντως ηθελα να ρωτησω αν εχετε τετοια θεματα λογω crohn.Επειδη εγω παθαινω συχνα και ουρολοιμωξεις και κυστιτιδες και η γριπη μου κραταει 2 βδομαδες αν με πιασει.Μηπως ειναι λογω του azathioprine;
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 28-06-11, 17:57
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επισης να πω οτι τρωω ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Φυσικα ειμαι σε υφεση.Μονο τα φασολακια και ο πουρες μπορουν να με πεθανουν.Κατα τα αλλα και μπυρες πινω και καπνιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 28-06-11, 18:17
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα παιδιά

Από φαγητά εκτός από αυτά που έγραψα παραπάνω δεν μου έχει απαγορεύσει ο γιατρός τίποτε άλλο. Το μόνο που μου έχει πει είναι ότι τον καθένα το πειράζει και διαφορετικό φαγητό, γι'αυτό θα πρέπει να βρω μόνος μου τι είναι αυτό που με πειράζει.
Πάντως ωφείλω να ομολογήσω ότι η σοκολάτα (και ειδικά η merenda) είναι κάτι που δεν μπορώ να κόψω ανεξαρτήτως κρίσης.
Simone26 το azathioprine είναι πολύ καλό φάρμακο αλλά δυστυχώς κατεβάζει πολύ την άμυνα του οργανισμού. ίσως οι ουρολοιμώξεις να είναι και από αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 28-06-11, 18:22
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Stathakis
Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα test δυσανεξίας στα φαγητά για να δεις τι είναι αυτό που σε πειράζει, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τα test μόνος σου και να ταλαιπωρείσαι.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
Olia (07-07-12)
  #176  
Παλιά 28-06-11, 18:26
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Hi..
Εγω παίρνω α....... πρίνη τεσσερις μηνες τωρα και δεν εχω παθει ουτε συναχι... (χτυπα ξυλο..) τα λευκα μου κειμενονται 6.000-6.500.
Να ρωτησω κατι..
όταν είναι καποιος σε υφεση πρεπει οι κενωσεις του να ειναι απολυτα σφιχτες και σχηματισμενες?
Εγω κανω μερικες φορες ασχηματιστες λιγο μαλακες και ενω εκανα 1 φορα την ημερα τωρα πηγαινω 2 φορες.. λετε να μπαινω σε καμια εξαρση ή ειναι φυσιολογικο το 2 φορες και ασχηματιστες μερικες φορες?
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 28-06-11, 18:28
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli
Η κορτιζόνη είναι όντως καλό φάρμακο,αλλά έχει και πολυ σοβαρές παρενέργειες που εμφανίζονται με την πάροδο του χρόνου.
Η μακροχρόνια λήψη της prezolone (η οποία είναι και η πιο δυνατή) μειώνει την μάζα των οστών, αν φας αλάτι κάνει κατακράτηση υγρών και πρίζεσαι και αν φας ζάχαρη σου ανεβάσεις το ζάχαρο. Η ζάχαρη θέλει μεγάλη προσοχή γιατί μπορεί να γυρίσει σε διαβήτης.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 28-06-11, 18:32
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Νικόλα (mamanicks)
Από μία μέχρι δύο κενώσεις είσαι μια χαρά.
Από δύο έως πέντε έχεις πρόβλημα.
Από πέντε και πάνω ..ξεκωλ...κες!!!
Πάντως δεν παίζει ρόλο το πόσο σφιχτά είναι .
Η ...γεύση έχει σημασία!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 28-06-11, 18:34
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς πλάκα τώρα.
Αν οι κενώσεις μυρίζουν τότε αρχίζει το πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
ilpap (29-06-11)
  #180  
Παλιά 28-06-11, 18:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα (mamanicks)
Από μία μέχρι δύο κενώσεις είσαι μια χαρά.
Από δύο έως πέντε έχεις πρόβλημα.
Από πέντε και πάνω ..ξεκωλ...κες!!!
Πάντως δεν παίζει ρόλο το πόσο σφιχτά είναι .
Η ...γεύση έχει σημασία!!!!
Χαχαχαχα, δεν με παίρνεις σοβαρά ρε Billy ... γιατί? Έχω και εγω τις ανησυχίες μου...
Η αλήθεια ειναι πως την τελευταια βδομαδα εχω ενοχλήσεις που δεν τι ειχα τους 3 τελευταιους μηνες που παιρνω aza..
Υπάρχουν κενωσεις που δεν μυριζουν? Μάλλον εννοείς να μυριζουν υπερβολικα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.