Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-07, 11:33
kalfas Ο χρήστης kalfas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-07 18:06
Κολπικός υπέρηχος στην εγκυμοσύνη

εχω να θεσω ενα ερωτημα η συζηγος μου εμεινε εγκυος εκανε το τεστ στο σπιτι και βγηκε θετικο. γιατρο δεν ειχε βρει ακομα και ετσι πηρε τηλεφονο το παλαιο γιατρο της τον οποιο εγω δεν συμπαθω γιατι εχω ακουσει φημες. της ειπε λοιπον να παει απο το ιατρειο του να τη δει της εκανε υπερηχο και δεν εβλεπε εμβρυο αλλα το σακο μονο και της εκανε κολπικο υπερηχο.Στο κολπικο εδειξε μα μικρη κουκιδα και υπλογιζοντας την περιοδο της ειπε οτι πρεπει να ειναι 2 με 3 εβδομαδες. αν καποιος γνωριζει αυτο που εκανε δεν ηταν λαθος? γιατι νομιζω πως επρεπε να τη βαλει να κανει εξεταση αιματος πρωτα. ρωταω τωρα γιατι η γυναικα μου απεβαλε. φυσικα αλλαξε γιατρο αλλα δεν ειπε στο καινουριο τι εκανε ο προηγουμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-07, 11:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Χρήστο.

Θα περιμένεις να πάρεις απάντηση από τους γιατρούς μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-07, 11:52
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 13:21
Φύλο: Άντρας
από οικογενειακή εμπειρία ναι. οι εξετάσεις αίματος ήταν από τα πρώτα πράματα αλλά και η εξέταση σωστά έγινε.

εννοώ ότι κάνεις τις εξετάσεις, παίρνεις τα αποτελέσματα και μετά πάς στο γιατρό και στο ίδιο ραντεβού βλέπει τις εξετάσεις και κάνει και την εξέταση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε μου, κατ'αρχάς λυπάμαι για αυτό που συνέβει ειδικά αν ήθελες παιδάκι. Αλλά μην απογοητεύεσαι.

Ευτυχώς ο γυναικολόγος που βρήκαμε είναι απίστευτος σαν γιατρός και σαν άνθρωπος και έχει καθήσει και μας έχει εξηγήσει πολλά πράγματα.
Το έμβρυο δεν είναι ακριβώς έμβρυο τις πρώτες δύο εβδομάδες. Είναι όπως λες και εσύ μία κουκίδα. Απορώ πως δεν το είδε ο γιατρός. Μήπως είναι πολύ νέος και άπειρος;
Αν πας σε γυναικολόγο δεν υπάρχει λόγος αιματολογικών εξετάσεων για να δείς αν μία γυναίκα είναι έγγυος. Το βλέπει και με τον υπέρηχο. Αιματολογικές εξετάσεις κάνεις πάρα πολλές μετά αλλά για άλλους λόγους.

Φιλικά
Μιχάλης
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 11-05-07 στις 12:48
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-07, 12:20
kalfas Ο χρήστης kalfas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-07 18:06
βασει του κυκλου την εβγαζε οτι ηταν 6 εβδομαδων αλλα με τον υπερηχω δεν εβλεπε κατι και νωμιζε πως ισως ειναι εξωμητριο και εκανε το κολπικο. απο μια μερια ισως να ειχε δικιο. αλλα αν η συληψη εγινε στο τελος του κυκλου και οχι στην αρχη τοτε θα ηταν 2,5 εβδομαδων και λογικα δεν θα εβλεπε τιποτα οποτε επρεπε πρωτα να κανει την εξεταση αιματος Β χωρ.... (δεν θυμαμει πως λεγεται), και αυτο θα εδειχνε ποσο ηταν πραγματικα ειναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalfas : 11-05-07 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-07, 12:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο κολπικός υπέρηχος γίνεται συνήθως τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης όπου ο συνήθης υπέρηχος δεν μπορεί να δείξει πολλά πράγματα δεδομένου ότι οι σάλπιγγες και η μήτρα είναι πιο κοντά στον κόλπο από ότι στα τοιχώματα της κοιλιάς.
Η αποβολή της γυναίκας σου πιθανώς δεν οφείλεται στον κολπικό υπέρηχο (εάν πραγματοποιήθηκε από έναν ειδικό όπως είναι ο γυναικολόγος της) που είναι μια συνήθης πρακτική (εξάλλου μπαίνει στον κόλπο και όχι στον τράχηλο της μήτρας).
Εξετάσεις ούρων/αίματος είχε κάνει η γυναίκα σου για μέτρηση της χοριακής γοναδοτροφίνης ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-07, 12:36
kalfas Ο χρήστης kalfas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-07 18:06
δεν εκανε γιατι δεν της ειπε ο γιατρος να κανει. στον αλλο γυναικολογο που πηγαμε της ειπε να κανει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-07, 12:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο κολπικός υπέρηχος μπορεί να δείξει εξωμήτρια κύηση από την 4.5-5η εβδομάδα και μετά.
Συνεπώς αν νόμιζε ότι βρίσκεται στην 6η εβδομάδα διακαιολογείται.
Συμπληρωματικά μπορούσε να κάνει και εξετάσεις αίματων και ούρων αλλά από ότι φαίνεται προτίμησε να πάει κατευθείαν στη σιγουριά του υπέρηχου.

Δες και τα παρακάτω links

http://www.mayoclinic.com/health/fet...asound/PR00054
http://www.womens-health.co.uk/ectopic.asp
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 11-05-07 στις 12:50
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-07, 12:51
kalfas Ο χρήστης kalfas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-07 18:06
Amigo ευχαριστο για της πληροφοριες αν ομως ξερω οτι δεν ειναι καλος γιατρος αλλα λιγο φευγατος θα μπορουσε να κανει ζημια με τον κολπικο υπερηχω?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-07, 20:36
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε Χρήστο,

παρεμβαίνω για να σε καλωσορίσω και σου εκφράσω τα αισθήματα μου για την απώλεια. Πιστεψε με εισαι σε καλή παρέα. Είμαι βέβαιος ότι όλοι εδω μέσα λειτουργούν λίγο πολύ σαν μια μεγάλη οικογένεια και είμαι βέβαιος ότι θα βρείς σε καθε σημείο υποστηριξη, αν χρειαστείς.

Εγώ θα είμαι μάλλον ο τελευταίος που εύχομαι να χρειαστείς.

Δείξε στην γυναίκα σου την αγάπη σου και την τρυφερότητά σου, σίγουρα είναι κάτι που το χρειάζεται. Αλλωστε , απο το πικρό βγαίνει γλυκύ.

Σας εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία στον στόχο σας, να δημιουργήσετε ένα ακόμα ...ακροβασιανάκι.
Φιλικά
Γιώργος
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-09, 21:38
STEF
Guest
 

Smile

geia sas sthn omorfh parea ....na theso kai ego ena erwthma ... perimenoume ton iooo apo wra se wra mexri tis 25 dhladh .h gynaika moy exei na kanei yperhxo apo 10 dekembriou ,o opoios yperuxos htan ola fysiologika ..gename mexri 25 ianouariou twra den eprepe na kanoyme kai allon yperhxo giati o giatros leei ela na se dw stis 18 toy mhna ervthsh?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-11, 09:49
xrisaugi Ο χρήστης xrisaugi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-11 09:26
Καλημερα στην παρεα,θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα.Παρολο που εχω ενα κοριτσακι θελω να πω δεν ειμαι πρωταρα αυτην την φορα εχω μπερδευτει.Εκανα δυο τεστ εγκυμοσυνης ενα Δευτερα και ενα Τριτη και βγηκαν και τα δυο θετικα.Κανω και χοριακη την Τριτηβγαινει θετικη με 34 μοναδες.Χαμηλο νουμερο αλλα ηταν πριν ακομα την καθυστερηση.Ηταν να αδιαθετησω Πεμπτη με Παρασκευη.Παω την Παρασκευη στην γυναικολογο μου αλλα δεν ειδε σακο μονο μια κουκιδα.Μου ειπε να ξανακανω χοριακη εκανα χτες και περιμενω την Δευτερα το αποτελεσμα.Θελω να ρωτησω το εξης παρακαλω ηταν πολυ νωρις και βιαστηκα γι αυτο δεν εδειξε σακο η κατι δεν παει καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-17, 12:19
Evangelia Ο χρήστης Evangelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-17 12:19
Αν ρωτας εμένα.. δεν έχω κάνει εξέταση αίματος ! Μένω στη Γερμανία και δε γνωρίζω αν η εξέταση αυτή είναι οπως και στην Ελλάδα.. βεβαια αυτές τις μέρες θα κλείσω ραντεβού κ στη παλια μου γυναικολόγο γιατι ο συγκεκριμένος που ανέφερα ηταν πολυ γρήγορος δηλαδη δεν ειχε χρόνο και δε μιλησαμε καθόλου. Μονο με εξέτασε και με " εδιωξε"!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-10, 13:30
νεφελη
Guest
 

star κολπικός υπέρηχος

εμεινα εγκυος υστερα απο 15 μηνες. κανω τεστ αιματος. θετικο. πηγαίνω στο γιατρό και μου κάνει κολπικο υπέρηχο στις 5 εβδομαδες. Τον ρωτάω τι θα δούμε κια δεν μου απαντάει. μου λεει να τον ξαναδω στις 6 εβδομάδες. παλι κολπικος υπέρηχος. δεν βλεπει σχεδον τιποτα κια μου λεει οτι εχει παλινδρομησει. με ρωτα αν μπορω να παω εκεινη τη στιγμη να κανω εξεταση αιματος. του απανταω οχι. αρχιζει και μου λεει με ποιους τροπους γινεται η αποβολη (χαπια, αποξεση κ.α. ) και για εξωμητριο που ειναι πιο σπανια περιπτωση. αφου εχει περασει λιγη ωρα κι εγω προσπαθω να συνειδητοποιησω τι μου εχει πει τον ρωταω. Γιατρε, αν συμβει μονη της η αποβολη ποτε θα γινει αυτο? σε 7-10 μερες μου απαντα!
Υπαρχουν γιατροι κια γιατροι γι αυτο μην ακουω για τα πτυχια τους και πως τα πηραν. ειναι ασυνειδητοι. επρεπε να μου πει οτι η χοριακη δεν ανεβαινει και να ξανακανω εξεταση αιματος κι οχι πως γινεται η αποβολη. οχι σε μια γυναικα που ειναι το πρωτο της και βλεπεις ποσο το θελει. και ναι πιστευω οτι δεν επρεπε να μου κανει υπερηχο.
πηγαινω με 1,5 μερα διαφορα σε αλλο γιατρο και με παραπεμπει σε γιατρο που εχει τελευταιας τεχνολογιας μηχανημα για να το δουμε. Το βλεπουμε ενω εκεινος δεν το εβλεπε.
το παιδι εκεινο οντως δεν γεννηθηκε ομως εγω εχω τη "φωτογραφια" του και αν δεν ειχα παει και σε αλλον γιατρο δεν θα το ειχα δει ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-12, 09:05
rahul12 Ο χρήστης rahul12 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-12 15:05
Κάπως το λένε αλλά δεν το θυμάμαι

100 η αλέπου, 101 τα αλεπουδάκια .... μου το' λεγε η μάνα μου για να μου κάνει την έξυπνη
__________________
rahul
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.