Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-11, 12:50
Antonis123 Ο χρήστης Antonis123 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-06-11 14:07
Βάρεσε διάλυση ο οργανισμός μου;

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους διαθέσουν το χρόνο τους για να διαβάσουν το μακροσκελές κείμενο μου.
Το ζήτημα που με απασχολεί και με έχει οδηγήσει τον τελευταίο καιρό σε αδιέξοδο, είναι ότι νιώθω ένα πλήθος από συμπτώματα που φαίνονται (τουλάχιστον ατα μάτια ενός μη-ειδικού σαν εμένα) άσχετα μεταξύ τους. Έτσι δεν ξέρω σε ποιόν γιατρό (ποιάς ειδικότητας) να αποτανθώ.
Επειδή φοβάμαι μήπως με πάρετε για τρελό με αυτά που θα γράψω, ή νομίσετε ότι κάνω πλάκα, θέλω να αναφέρω, ότι η δική υποψία είναι η εξής:
Μήπως τυχόν όλα αυτά τα συμπτώματα σχετίζονται μεταξύ τους τελικά και αιτία τους είναι κάποια α) χρόνια λοίμωξη ; β) κάποιο μικρόβιο; (ίσως ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού -αν το λέω σωστά); γ) κάποια μολυσματική ασθένεια; δ) κάτι που σχετίζεται με ορμονικές διαταραχές ; κάποια ιδιόμορφη/σπάνια αλλεργία; σε τέοια πράγματα πάει το μυαλό μου ή ίσως σε κάτι σχετικό με θυροειδή ή ίσως μεγάλη αύξηση κάποιας ουσίας (π.χ. ουρικό οξύ) δεν ξέρω... αν έχω πει κάποια βλακεία, δεν είμαι άλλωστε ειδικός.....

Κατ' αρχήν , εδώ και πάρα πολύ καιρό,(πάνω από χρόνο) άρχισα να παρατηρώ όλο και συχνότερα να νιώθω κάτι σαν ''πνήξιμο'' , με δυσκολία στην αναπνοή από τη μύτη αλλά και ενόχληση στο λαιμο (σαν να αισθάνομαι ένα ελαφρύ ''γδάρσιμο΄΄ να το πω; ενόχληση στο λαιμό κατά την αναπνοή) Γνωρίζω ότι έχω αλλεργίες της άνοιξης και ρινίτιδα, όμως τα συμπτώματα συνέβαιναν ακόμα και χειμώνα! Ένας πνευμονολόγος, κάνοντας μου μια εξέταση, κατέληξε ότι δεν υπήρχε αναπνευστικό θέμα και μου είπε να αποτανθώ σε γαστρεντερολόγο.
Πράγματι πήγα σε γαστρεντερολόγο και μετά από την θεραπεία για 2 εβδομάδες με σιροτόν και κοντρολόκ, τα συμπτώματα υποχώρησαν αρκετά, και έτσι σκέφτηκα την ''παλινδρόμηση'' ως αιτία.
Αυτό που παρατήρησα όμως τον τελευτάιο χρόνο που μου παρουσιάστηκαν όλα αυτά, είναι το εξής: Φαίνεται να παίζει μεγάλο ρόλο και το τσιγάρο. Συχνά ένιωθα τα συμπτώματα όταν είχα καπνίσει αρκετα. Συχνά μάλιστα, επιδεινόνονταν αμέσως μετά το τσιγάρο, και υποχωρούσαν λίγο αν έπινα ή έτρωγα κάτι ζεστό.
Μείωσα το τσιγάρο (στα 10 -15 τσιγάρα τη μέρα, από 2 πακέτα που κάπνιζα) όμως δεν κατάφερα να το κόψω εντελώς, και τελευταία παρατηρώ ότι ακόμα και μετά το 5-6 τσιγάρο της ημέρας, εντείνονται τα συμπτώματα. (Δεν ξέρω αν πω βλακεία: Έχω αναπτύξει μήπως κάποια ''δυσανεξία'' ή ''αλλεργία'' στο τσιγάρο; )
Παρατήρησα όμως ότι και η διατροφή με επηρεάζει: Αν φάω κάτι με πολύ φύλλο (π.χ. τυρόπιτες) ή σιροπιαστά γλυκά, με πιάνει το ίδιο πνήξιμο (και αυτό φαίνεται να σχετίζεται με παλινδρόμηση).
Όμως: (κάπου εδώ αρχίζω να τρελένομαι: .. νιώθω πως ότι συμβαίνει στο στομάχι και το λαιμό μου , συνδέεται με ότι συμβαίνει και στην μύτη. (προκύπτει η ενόχληση ταυτόχρονα και στα δύο σημεία). Το είπα στο Ο γαστρεντερολόγο και ...το απέκλεισε!!! (άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχω πολύποδες.....)
Έχω αρχίσει πραγματικά να τρελάινομαι... όταν.....
τον τελευτάιο καιρό (εδώ και κανα μήνα) έχω και δυσκολίες στην ούρηση (ειδικά τις νυχτερινές ώρες, όταν σηκώνομαι από τον ύπνο για να πάω στο wc) Νιώθω έντονη την ανάγκη να ουρήσω, μου έρχεται ''ξαφνικά'' και νιώθω να μην μπορώ να κρατηθώ, όμως ουρώ -ειδικά ο βράδυ- με τεράστια δυσκολία και έντονη αίσθηση ''τσουξίματος''

Δεν ξέρω..... έχω τρελαθεί, έχω πανικοβληθεί.
Όλα αυτά τα άσχετα φαινομενικά μετάξύ τους τί μπορεί να είναι;;
Καταρέει ο οργανισμός μου;;
Μήπως έχω κάποια μολυσματική αθένεια;
Κάποια λοίμωξη;
όμως...... τόσο πολύ καιρό;;; (εκτός από το θέμα της ούρησης που προέκυψε τελευταία, τα υπόλοιπα υπάρχουν για ένα - δυο χρόνια τώρα)
ή μήπως έχω πολλές διαφορετικές παθήσεις ταυτόχρονα;;;; Μου φαίνοται ανεξήγητα όλα αυτά.......
Τί θα μπορούσα να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-11, 13:19
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτο το εργο φιλε μου παιζεται συχνα και απο πολλους...Κατ αρχη χαλαρωσε και παρε βαθιες ανασες γιατι το ανχος σου εφτασε και μου κτυπα την πορτα...πρεπει κατ αρχας να τα πης ολα αυτα σε γιατρο...και να ζητησης την γνωμη του..Σιγουρα θα σου δωση καποιο αγωγη...καλυτερη απο την δικη μου που δεν ειμαι γιατρος..
ενα εχω να πω...Πινε 3-4 λιτρα νερο βοηθαη πολυ στο...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-11, 13:48
Antonis123 Ο χρήστης Antonis123 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-06-11 14:07
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση varthol,

Τί ενοείς ''βοηθά στο...'' ;
(πίνω αρκετό νερό συνήθως, ίσως όχι 3-4 λίτρα, όμως 1-2 συνολικά μέσα στη μέρα, νομίζω πρέπει να τα πίνω.)
Καταλαβαίνω πως αφού δεν είσαι γιατρός όπως λες διστάζεις να πεις περισσότερα, όμως οποιαδήποτε γνωμη , αν σου έχει τύχει κάτι ανάλογο - ή και σε όποιον άλλο φίλο, θα με βοηθούσε....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-11, 19:40
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η καλη λειτουργεια του προστατη και του κυκλου ουρησης...λεω βοηθειεται πινωντας περισσοτερο νερο..τελικα ομως αυτο που σιγουρα βοηθαει πολυ..ειναι να δεις και καποιο "ουρολογο" γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη απο καθε αλλη!!!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.