Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #256  
Παλιά 26-07-11, 09:20
Giorgos75 Ο χρήστης Giorgos75 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-15 11:47
κλασσικα με βαλανε στο χειρουργειο για σκωλικοειδιτη. ο χειρουργος δεν βρηκε τιποτα και ετσι προχωρησε ωσπου ειδε μια τεραστια φλεγμονη σε ενα κομματι του λεπτου εντερου, το οποιο και αφαιρεσε.

η crp μου ηταν 6 φορες πανω απο το μεγιστο φυσιολογικο.

Ελληνες γιατρους δεν ψαχνω (τους γνωριζω ολους), ευχαριστω. Αν καποιος γνωριζει καποια κλινικη στο εξωτερικο που να ειδικευεται στην ασθενεια μας θα τον παρακαλουσα να μου πει την αποψη του.
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 26-07-11, 09:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
κλασσικα με βαλανε στο χειρουργειο για σκωλικοειδιτη. ο χειρουργος δεν βρηκε τιποτα και ετσι προχωρησε ωσπου ειδε μια τεραστια φλεγμονη σε ενα κομματι του λεπτου εντερου, το οποιο και αφαιρεσε.

η crp μου ηταν 6 φορες πανω απο το μεγιστο φυσιολογικο.

Ελληνες γιατρους δεν ψαχνω (τους γνωριζω ολους), ευχαριστω. Αν καποιος γνωριζει καποια κλινικη στο εξωτερικο που να ειδικευεται στην ασθενεια μας θα τον παρακαλουσα να μου πει την αποψη του.
Mayo Clinic USA, αν εχεις φράγκα αν και δεν κανουν τιποτα παραπανω πιστεψε με
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
Giorgos75 (27-07-11)
  #258  
Παλιά 26-07-11, 11:11
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Giorgo75 και καλως μας βρηκες...
Να ρωτήσω κατι..
Από τα 17 μέχρι τα 34 πως την εβγαλες χωρις να εχεις διαγνωστει και χωρίς (φαντάζομαι) φάρμακα?
Μηπως τελικά η ψυχολογια παίζει πολυ μεγαλο ρόλο?

Σε παραθέτω στην δικιά μου ιστορία, που από το 1996-2008 είμουνα σχεδόν χωρίς ιατρική παρακολούθηση και χωρίς ουσιαστικά φάρμακα. (1 σαλοφαλκ) είναι σαν να μην έπαιρνα τίποτα. '96 βγήκα από νοσοκομείο με γνωμάτευση crohn και το 2008 απλά ξαναέκανα κολονοσκόπηση.Χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή.... δούλευα και νύχτα - ποτά -τσιγάρα κτλ κτλ ...και όλα μια χαρά. Τωρα τα τελευταία χρόνια (μετά το 2008) που άρχισα να το ξανασκέφτομαι με ξαναθυμήθηκε και αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bazexa : 26-07-11 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην bazexa για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (26-07-11)
  #259  
Παλιά 26-07-11, 22:56
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΟΣΟ crp έχετε συνήθως??

Φιλε μου, εισαι μεσα στο μυαλο μου σημερα πηρα τις εξετασεις μου και επαθα ενα σοκ.....!εχω εδω και κανα μηνα που αισθανομαι (εξεροντας καποιες νυχτες) αρκετα καλα,και περνω τις εξετασεις μου και βλεπω την crp να χτυπαει κοκκινο .... 17.5 ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....Πιστευω οτι σας περναω ολους ε??? ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ...δεν ειχα κατεβει ποτε κατω απο το 1 αλλα και το μεγαλυτερο που ειχα ηταν μολις διαγνωστηκε η νοσος καιχωρις φαρμακα χωρις τιποτα ειχα 15. Πριν 3μηνες ειχα 4.5 και τωρα....Και το παραξενο ειναι οτι ειμαι μια χαρα....Τι να πω δεν ξερω,σκεφτεστε τιποτα λογικο εσεις,γιατι εμενα θα με τρελανει αυτη η νοσο......
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 27-07-11, 02:31
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Hello boys n girls! Έχω τη νόσο του Crohn εδώ και μια δεκαετία. Παλιά έπαιρνα asacol, μετά mezavant και τον τελευταίο χρόνο αζαθιοπρίνη. Έχω κάνει ένα χειρουργείο το 2003 και από τότε έχω εξάρσεις και υφέσεις. Κλασικά πράματα.
Έλλη να απαντήσω στην ερώτησή σου για την CRP. Απ'ό,τι ξέρω η CRP από μόνη της δεν λέει και πολλά και το συμπέρασμα πρέπει να βγαίνει αφού εξετάσουμε και άλλους δείκτες (όπως αριθμό λευκών αιμοσφαιρίων και ταχύτητα καθίζησης ερυθρών).
Όπως και να χει, 17,5 CRP δεν έχω ξανακούσει!!! Έκανες high score!!!!!!!! Anyway, η δικιά μου κυμαίνεται από 0,5 - 3,5. Τώρα είμαι στο 1.
Κάτι ακόμα ρε παιδιά. Εδώ λέτε για φαΐ, διατροφές και άλλα όμορφα. Εμένα ΟΛΟΙ οι γιατροί μέχρι τώρα μου έχουν πει ότι ΚΑΜΙΑ τροφή δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για πυροδότηση της νόσου.. Είναι άσχετο με το τι τρώμε. Το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου. Αν είναι να αρχίσουν οι πόνοι, θα αρχίσουν. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο τελικά το άγχος και το στρες επιβαρύνουν την δική μου κατάσταση. Πώς τυχαίνει να με πιάνουν οι πόνοι κάθε φορά που χαλαρώνω (διακοπές, καλοκαίρι κλπ);; Όταν πήζω σε δουλειά-υποχρεώσεις, όλα καλά!!!! Μάλλον στην δική μου περίπτωση το στρες με κάνει να ξεχνάω τη νόσο!
Να απαντήσω και σε κάποιον που ρώτησε για το Modulen της Nestle. Είναι τροφή σε σκόνη που αφήνει μικρό υπόλειμμα και απορροφάται σχεδόν πλήρως από το έντερο. Είναι θρεπτικότατη και πανάκριβη (για την τσέπη μου). Υπολογίστε 30 ευρώ το κουτί των 400g. Αν τρέφεσαι αποκλειστικά με Modulen, θες 1 κουτί τη μέρα (2000 θερμίδες). Εγώ το παίρνω σαν συμπλήρωμα στο πρωινό μου. Στο κουτί γράφει ότι έχει παρατηρηθεί επίτευξη ύφεσης της νόσου μετά από χορηγία modulen για 8 εβδομάδες (προφανώς ταυτόχρονα με φάρμακα). Έχω τις αμφιβολίες μου γι' αυτό, αλλά όπως και να χει είναι πρώτης τάξης τροφή όταν η νόσος μας θερίζει και δεν μπορούμε να φάμε τίποτα και χάνουμε κιλά κλπ κλπ..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nightcrawler : 27-07-11 στις 02:34
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 27-07-11, 13:04
Giorgos75 Ο χρήστης Giorgos75 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-15 11:47
για το CRP υποχρεωτικα πρεπει να γνωριζεις τα ορια ωστε να βγαλεις συμπερασμα. Αναλογως την μεθοδο τα ορια αλλαζουν. Δηλαδη απο νοσοκομιο σε νοσοκομιο τα νουμερα μπορει να ειναι διαφορετικα. Εχω ειχα 45 crp (με οριο το 6, αν θυμαμαι καλα)
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 27-07-11, 14:43
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ είμαι χάλια εδώ και έξι μήνες.
Έκανα εχθές crp και τκε.
CRP βγήκε 0,94 με όριο το 1
ΤΚΕ βγήκε 40 με όριο το 15.
Ο γιατρός μου δεν είναι βέβαιος ότι είναι κρίση και μου είπε να περιμένω κανένα μήνα ακόμη.
Ίσως φταίει ότι επειδή έβγαλα την χολή τον προηγούμενο Δεκέμβριο να μου κάνει διάρροιες οι οποίες μπορεί να μου κρατήσουν μέχρι και ένα χρόνο....
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 27-07-11, 19:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι χάλια εδώ και έξι μήνες.
Έκανα εχθές crp και τκε.
CRP βγήκε 0,94 με όριο το 1
ΤΚΕ βγήκε 40 με όριο το 15.
Ο γιατρός μου δεν είναι βέβαιος ότι είναι κρίση και μου είπε να περιμένω κανένα μήνα ακόμη.
Ίσως φταίει ότι επειδή έβγαλα την χολή τον προηγούμενο Δεκέμβριο να μου κάνει διάρροιες οι οποίες μπορεί να μου κρατήσουν μέχρι και ένα χρόνο....
Σύνδρομο μετά χολοκυστεκτομή λέγεται και συμβαίνει σε πολλες περιπτώσεις...
πόσο μαλλον όταν καποιος εχει βεβαρυμενο εντερακι οπως ειμεις...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 27-07-11, 20:48
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@mamanicks

Δεν μου είπες (εκτός αν το έχασα κάπου) ο γιατρός σου τι σου λέει για τις "ανώμαλες" κενώσεις ??
ΟΤΑΝ επανέρχονται είναι λεπτά?? σαν οδοντόκρεμα ας πούμε??
Απλά με έχει κυριεύσει τώρα τελευταία ο φόβος του "κακής αρρώστιας".
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 27-07-11, 22:23
Haris Ο χρήστης Haris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-01-12 21:14
Η διαθεσή μου τώρα:
O μόλις 9χρονος διαγνώστηκε με τη νόσο.Η ιστορία ξεκίνησε από τις αρχές του Μάρτη με διάρροιες ,κόπωση , πυρετό και πόνο στην κοιλιά.Ένα περιεδρικό απόστημα που ακολούθησε ήταν η αρχή για τη διάγνωση.Διαβάζω αυτά που γράφετε και νιώθω ότι δεν είμαστε μόνοι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haris : 27-07-11 στις 22:39
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 27-07-11, 23:00
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
@mamanicks

Δεν μου είπες (εκτός αν το έχασα κάπου) ο γιατρός σου τι σου λέει για τις "ανώμαλες" κενώσεις ??
ΟΤΑΝ επανέρχονται είναι λεπτά?? σαν οδοντόκρεμα ας πούμε??
Απλά με έχει κυριεύσει τώρα τελευταία ο φόβος του "κακής αρρώστιας".
τι εννοεις κακης αρρωστιας;
Πολλες φορες οι κενωσεις ειναι σαν οδοντοκρεμα ναι
..
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 27-07-11, 23:23
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις κακης αρρωστιας;
Πολλες φορες οι κενωσεις ειναι σαν οδοντοκρεμα ναι
..
καρκίνος......απλά μου περνάει αρκετές φορές από το μυαλό.
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 28-07-11, 08:26
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
καρκίνος......απλά μου περνάει αρκετές φορές από το μυαλό.
bazexa σε είχα για πιο θαρραλέο...
Γιατί τώρα σε έχει πιάσει τέτοιος φόβος?Αν κάνεις τις εξετάσεις σου τακτικά δεν έχεις (έχουμε) να φοβηθείς τίποτα αφού και να πάει να βγει κάτι θα το προλάβεις εν τη γεννέσει του... Από αυτή την άποψη είμαστε πιο τυχεροί από τους λεγόμενους "υγιείς" ανθρώπους αφού εκ των πραγμάτων πρέπει να κάνουμε τακτικές προληπτικές εξετάσεις..
Αλλα και πάλι το ποσοστό εμφάνησης καρκινου εντέρων στους Crohnnies είναι μικρό (κάτω από 5%) και σε κάθε περιπτωση μικρότερο από αυτό των υγιών ανθρώπων που καπνίζουν...
Οπότε μην κολλάς (ποιος μιλάει τώρα) και συνέχισε τη ζωή σου... και εδώ είμαστε για κάθε υποστήριξη...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
bazexa (28-07-11)
  #269  
Παλιά 28-07-11, 09:44
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
bazexa σε είχα για πιο θαρραλέο...
Γιατί τώρα σε έχει πιάσει τέτοιος φόβος?Αν κάνεις τις εξετάσεις σου τακτικά δεν έχεις (έχουμε) να φοβηθείς τίποτα αφού και να πάει να βγει κάτι θα το προλάβεις εν τη γεννέσει του... Από αυτή την άποψη είμαστε πιο τυχεροί από τους λεγόμενους "υγιείς" ανθρώπους αφού εκ των πραγμάτων πρέπει να κάνουμε τακτικές προληπτικές εξετάσεις..
Αλλα και πάλι το ποσοστό εμφάνησης καρκινου εντέρων στους Crohnnies είναι μικρό (κάτω από 5%) και σε κάθε περιπτωση μικρότερο από αυτό των υγιών ανθρώπων που καπνίζουν...
Οπότε μην κολλάς (ποιος μιλάει τώρα) και συνέχισε τη ζωή σου... και εδώ είμαστε για κάθε υποστήριξη...

Απλά ξέρεις οτι η περίπτωσή μας παίζει με την ψυχολογία μας , είναι στιγμές που "παίζει" το μυαλό......
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 28-07-11, 10:25
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά ξέρεις οτι η περίπτωσή μας παίζει με την ψυχολογία μας , είναι στιγμές που "παίζει" το μυαλό......
Το ξέρω φίλε μου, το ξέρω.... υπάρχουν στιγμές που λυγίζουμε... και νιώθουμε τόσο μόνοι και πανικόβλητοι....
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.