Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #376  
Παλιά 17-02-13, 12:23
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Γεια σας,
ηθελα να σας πω οτι ο πατερουλης μου τελικα εφυγε την Πεμπτη, οχι απο μυελωμα αλλα απο την καρδια του που ηταν ηδη αρρωστη, το μυελωμα την εξασθενησε πολυ. Το παραδοξο ειναι οτι ειχε γιατρευτει απο το μυελωμα. Πηγαιναμε καθε τοσο στο γιατρο να τον βλεπει μονο. Και εκανε και τις ενεσεις Aranesp για να ειναι δυνατος.
Το θεμα ειναι οτι εχουμε τρεις ενεσεις Aranesp ακομα στο ψυγειο και εδω θα ηθελα να πω κατι. Ειναι καποιος που τις χρειαζεται; Αν δεν βρεθει καποιος θα τις επιστρεψω στο φαρμακειο του ΕΟΠΥ. Αν ναι ας στειλει μηνυμα στο hokvin@hotmail.com
Θελω επισης να πω κουραγιο σε οσους νοσειτε, η αρρωστια αντιμετωπιζεται. Ο πατερας μου ειχε συσσωρευμενα προβληματα και εξασθενησε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 17-02-13, 19:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θερμά συλλυπητήρια.

Θα ήταν καλύτερα να δώσετε αυτά τα φάρμακα στο κοινωνικό φαρμακείο της Αρχιεπισκοπής Αθηνών ή των γιατρών του κόσμου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 18-02-13, 09:37
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Σ ευχαριστω καλη ιδεα Ξενιε
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 19-05-13, 22:23
eva23 Ο χρήστης eva23 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-14 22:10
Αρχική Δημοσίευση από ΜΗ ΕΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα ψαχνοντας πληροφοριες στο google για τις νεες θεραπίες του πολλαπλου μυελώματος. διαβασα ολα τα μηνύματα και αποφασισα να στειλω και εγω ενα αφου ο πατέρας μου πασχει απο την ιδια αρρωστια. πριν απο περιπου 8 χρονια εγινε η διαγνωση της αρρωστιας αφου ομως κοντεψε να μεινει παραλλιτος γιατι η συγκεκριμενη αρρωστια εχει κύριο συμπτωμα τους πονους στα κοκκαλα και κατα συνέπεια τις επαννηλημενες επισκεψεις σε ορθοπεδικους και επειτα σε φυσιοθεραπευτες που για κακη μας τυχη στην περιπτωση του πατερα μου κανενας απ'αυτους δεν σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο αφου δεν υπηρχε βελτιωση της καταστασης του. επαθε λοιπον καθηζιση στην σπονδυλικη στηλη και ενας οικογεννειακος παθολογος ο οποιος ενδιαφερθηκε να δει την απλη ακτινογραφια εκανε την διαγνωση. κατεβηκαμε Θεσσαλονικη για θεραπεια η οποια ομως δεν ειχε θετικα αποτελεσματα. επειτα οι γιατροι μας εστελναν Αθηνα. αποφασησαν ομωσ οι γονεις μου λογω οικονομικων δυσκολιων να απευθυνθουν σε καποιο πιο κοντινο νοσοκομειο. μας δεχτηκαν λοιπον στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης στο αιματολογικο τμημα το οποιο ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδας και το team τον ιατρων παρα πολυ καλο. ο πατερας μου τελικα εκανε αυτολογη μεταμοσχευση και μεχρι περσυ εκανε συντηρηση. αλλα τον φεβρουαριο του 2007 υποτροποιασε και ξεκινησαμε νεο κυκλο θεραπειας η οποια δυστυχως ειχε πολλες παρενεργειες και αναγκαστηκε να την σταματησει. τωρα ακολουθει το τελευταιο σχημα θεραπειας με χαπι και εχει πολυ καλη ανταποκριση. ελπιζουμε παντα στο καλυτερο. θελω λοιπον να πω σε ολους οσους εχουν να αντιμετωπισουν αυτη την αρρωστια να κανουν υπομονη και πανω απ'ολα να εχουν θετικη σκεψη. οχι μονο ο ασθενης αλλα και οι γυρω του πρεπει να του μεταφερουν θετικη ενεργεια και αυτο το λεω γιατι ο πατερας μου ηταν στην συντηρηση για περιπου 6 χρονια και καταφεραμε ολη η οικογενεια μεσα σ'αυτα τα χρονια να το ξεχασουμε τελειως και να ζησουμε ολοι μαζι μια φυσιολογικη ζωη. το ιδιο ευχομαι σε ολους.

ΥΣ. το κακο μ'αυτη την ασθενεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια χτυπαει νεα σε ηλικια ατομα. οπως και στην περιπτωση του πατερα μου (48 - 49 χρονων)
πότε κάνατε την αυτόλογη μεταμόσχευση αμέσως όταν το μάθατε? Εμείς το έχουμε μάθει τώρα πριν λίγες μέρες κάναμε βιοψία μυελού θα βγει 5)6 αλλά κάνουμε ακτινοβολίες έχουμε κάνει 2 και 3 μέρες μεγάλη δόση κορτιζόνης.Θέλω να ρωτήσω το γιατρό για την αυτόλογη μεταμόσχευση Βέβαια πάμε καλύτερα αλλά δεν ξέρω είναι καλές οι ακτινοβολίες η θα έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 19-05-13, 22:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από eva23 Εμφάνιση μηνυμάτων
πότε κάνατε την αυτόλογη μεταμόσχευση αμέσως όταν το μάθατε? Εμείς το έχουμε μάθει τώρα πριν λίγες μέρες κάναμε βιοψία μυελού θα βγει 5)6 αλλά κάνουμε ακτινοβολίες έχουμε κάνει 2 και 3 μέρες μεγάλη δόση κορτιζόνης.Θέλω να ρωτήσω το γιατρό για την αυτόλογη μεταμόσχευση Βέβαια πάμε καλύτερα αλλά δεν ξέρω είναι καλές οι ακτινοβολίες η θα έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο?
Καλώς ήρθατε.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Μια παρατήρηση, ο μόνος που έχει την κλινική εικόνα του ανθρώπου σας, είναι ο θεράπων ιατρός του. Κανείς άλλος δεν μπορεί να σας πει τίποτα άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #381  
Παλιά 22-06-13, 14:57
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Καλησπέρα και από εμένα! Σήμερα γυρίζοντας από το νοσοκομείο που πήγαμε με τον πατέρα μου (74 χρονων) και αφού έπεσε σαν κεραμίδα πάνω μου η λέξη πολλαπλούν μυέλωμα έπεσα με τα μούτρα στο internet ψαχνοντας να βρω τι είναι αυτή η νόσος και έτσι έπεσα στη σελίδα σας της οποίας διάβασα όλα τα ποστ.
Ο πατέρας μου πάσχει απο μεγαλοβλαστική αναιμία και κατ επέκασην χαμηλό αιματοκρίτη και λευκοπενία. Είναι κάτι που έχει τουλάχιστον 3 χρόνια αλλά μέχρι στιγμης οι γιατροί το απεδιδαν σε έλλιψη β-12. Σήμερα, αφού πηγαμε να δει αιματολόγο μίλησε για πολλαπλουν μυέλωμα βλεποντας τη γενικη αίματος. Δε σας κρυβω οτι νιωθω πολυ φοβισμένη και δεν ξερω πως να το διαχειρηστω.
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 22-06-13, 16:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κατερίνα καλώς ήρθες.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Οι πιο πολλές, ανεξάρτητα της ηλικίας, μπορούν να πάνε καλά.

Χρειάζεστε δύναμη και πίστη, που πρέπει και να μεταφέρετε στον άνθρωπο σας.

Εύχομαι όλα, να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 22-06-13, 19:44
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Ευχαριστώ πολύ Χenie για την άμεση απάντησή σου και την υποδοχή σου.
Αυτο που δε μπορω να καταλάβω είναι οτι προσφατα νοσηλευτηκε σε άλλο νοσοκομειο όπου του έκαναν κάποιες εξετασεις μέσα στις οποιες εκανε και μυελογραμμα. Η γιατρός είπε ευτυχως δεν ηταν αυτο που φοβομασταν και ολα ειναι φυσιολογικα εκτος απο το εχει μονοκλονικη γαμμαπαθεια (μονοκλονικο στις γ-σφαιρίνες). Επίσης από αναζήτηση στο διαδικτυο διαβασα οτι οι ασθενεις με πολλαπλουν μυέλωμα έχουν μειωμενες γ-σφαιρινες ενώ ο πατέρας μου έχει όλες τις σφαιρίνες μειωμένες αλλά τις γ αυξημένες. Πως μπορεσε αυτός με μια γενική αίματος και χωρις να του κανει αλλες εξετασεις να δει οτι είναι μυέλωμα?
Συγνωμη που σας κουράζω αλλά από τη μία είμαι στη φάση της αρνησης να το δεχτω και προσπαθω να πιαστω από το παραμικρό που θα μου δειξει οτι δεν ειναι και απο την αλλη νιωθω τοσο φοβισμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 22-06-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaZampi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δε μπορω να καταλάβω είναι οτι προσφατα νοσηλευτηκε σε άλλο νοσοκομειο όπου του έκαναν κάποιες εξετασεις μέσα στις οποιες εκανε και μυελογραμμα.
Από τις μεγάλες δυσκολίες της ασθένειας, είναι η δύσκολη αναγνώριση της.

Στην μοιραία περίπτωση συγγενικού μου προσώπου, ήταν ότι παρά τις συχνές εξετάσεις, άργησαν πολύ να την προσδιορίσουν.

Όσο πιο γρήγορα γίνεται η διάγνωση τόσο το καλύτερο.

Και πάλι εύχομαι το καλύτερο για τον πατέρα σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 22-06-13, 20:33
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Eυχαριστω για την απάντησή σου, θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα και ελπίζω να σας πω ότι ηταν μια λαθος δάγνωση του γιατρου
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 22-06-13, 20:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaZampi Εμφάνιση μηνυμάτων
Eυχαριστω για την απάντησή σου, θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα και ελπίζω να σας πω ότι ηταν μια λαθος δάγνωση του γιατρου
Μακάρι. Αλλά και πάλι, εφ όσον το εντόπισαν νωρίς, θα το αντιμετωπίσουν.

Καλή δύναμη!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 24-07-13, 02:42
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
Guest
 

Καλησπέρα.Ο πατέρας μου βρίσκεται στην ίδια θέση με την μητέρα σου εδω και λίγο καιρό, αφού έπαθε πρώτα οξεία νεφρική ανεπάρκεια.Στο πρώτο νοσοκομείο (7ο θεραπευτήριο ΙΚΑ) τον ταλαιπώρησαν και παρα λίγο να τον σκοτώσουν με μια σειρά λανθασμένων μεταγγίσεων.Για καλή μας τύχη μεταφέρθηκε στο Λαικό και έγινε η διάγνωση την 3η κίολας ημέρα.Οντως δεν δίνουν πληροφορίες σχετικά και ενω μας είπαν ότι η ζωή του κρέμεται σε μια κλωστή εδω και λιγες ημέρες σταμάτησε τις αιμοκαθάρσεις και τα νεφρά του λειτουργούν και πάλι.Στις χημιοθεραπείες αντιδράει καλύτερα απο ότι περίμεναν.Απο 'οτι κατάλαβα είναι πολύ νωρίς αλλά παίζει σημαντικό ρόλο ο οργανισμός και το στάδιο του καθενός.Εμείς ψάχνουμε πληροφορίες απο άλλες πηγές άσχετα που ήμαστε ευχαριστημένοι απο τους νεφρολόγους και τους αιματολόγους του Λαικού.Έυχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.Στο συγκεκριμένο νοσοκομείο έχουν ασθενή που νοσεί 22 χρόνια.Θα είμαστε σε επαφή για κάτι νεότερο
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 16-08-13, 12:25
Φωτεινή Ο χρήστης Φωτεινή δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-09-13 01:55
Θα ήθελα να ρωτήσω τη KIPRA άν εχει ενημερωθεί για την ετερόλογη αφού ήταν Καναδά πέρσι. Οι γιατροί εκεί τι λένε για την ετερόλογη?
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 16-08-13, 12:27
Φωτεινή Ο χρήστης Φωτεινή δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-09-13 01:55
καθώ έψαχνα στο internet βρήκα αυτό το site και με διάβαζα όλο το βράδυ τα διάφορα μυνήματα σας. Ο αδελφός 53 χρόνων διαγνώστικε με ΠΜ τον Απρίλιο του 2013 και άρχισε χειμιοθεραπίες. Κατά καλή του τύχη δεν είχε ακυρώση την ασφάλεια του και εγκρίθηκε να κάμει την αυτόλογη μεταμόσχευση στο Λονδίνο ROYAL FREE HOSPITAL. Θέλω να ξέρω άν μετά την αυτόλογη έχει κανείς προχωρήση με την ετερόλογη και πότε?
τώρα κάμνει δυνατές χειμιοθερπίες και γύρω στις 20-23 Αυγούστου θα πάρουν τα κύτταρα και αν όλα παν καλά στις 2 Σεπτεμβρίου θα γίνει η αυτόλογη. Δεν ξέρω αν τα κατάφερα να γραψω γιατί δεν είμαι και καλή σ'αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 16-08-13, 12:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Φωτεινή Εμφάνιση μηνυμάτων
καθώ έψαχνα στο internet βρήκα αυτό το site και με διάβαζα όλο το βράδυ τα διάφορα μυνήματα σας.
Φωτεινή καλώς μας ήρθες.

Δεν είμαι γιατρός για να σου πω κάτι σχετικό, από την εμπειρία μου απλά και τον δικό μου άνθρωπο, που είχε την ασθένεια, θέλω να σου πω ότι μέσα στην ατυχία σας, είσαστε τυχεροί.

Αφού πρώτον, μπορεί να κάνει χημειοθεραπεία και δεύτερον αφού πρώτα ο θεός, θα κάνει μεταμόσχευση, είμαι σίγουρος, ότι όλα θα πάνε καλά.

Δώστε του κουράγιο και δύναμη, είναι νέος και θα το ξεπεράσει.

Καλή επιτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.