Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1156  
Παλιά 26-01-13, 20:29
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωριζετε καποιον που να χει ψαξει το θεμα της αναπηριας;Εγω που εχω τη νοσο 2 χρονια αλλα παιρνω αζα κ ειναι υπο ελεγχο,μπορω να παρω ποσοστο αναπηριας ικανο ωστε να μου χρησιμευσει σε κατι;
Καλησπερα.Νομιζω οτι αυτο μπορεισ να το ψαξεις μεσο του ταμειου σου ή μεσο προνειας
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
Simone26 (28-01-13)
  #1157  
Παλιά 29-01-13, 00:39
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωριζετε καποιον που να χει ψαξει το θεμα της αναπηριας;Εγω που εχω τη νοσο 2 χρονια αλλα παιρνω αζα κ ειναι υπο ελεγχο,μπορω να παρω ποσοστο αναπηριας ικανο ωστε να μου χρησιμευσει σε κατι;
Ας πούμε, αν έχεις κάποιο ποσοστό αναπηρίας, θα μπορούσε να σου χρησιμεύσει στο να βρεις δουλειά όταν βγει μια προκύρηξη για το δημόσιο.

Το θέμα είναι....τι ποσοστό θα πάρεις....σύντομαι θα μάθω κι εγώ το δικό μου που έκανα τα χαρτιά. Πήγα μια φορά και δεν ήταν έτοιμα τα αποτελέσματα αλλά λίγο που μίλησα με διάφορους απο κει, "κόβανε" πολύ κόσμο, δεν δίνουν δλδ 67% εύκολα, έως καθόλου θα 'λεγα.

<= Αυτό τα λέει όλα!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
Simone26 (29-01-13)
  #1158  
Παλιά 29-01-13, 16:06
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
stathakis Βασικά αυτό είναι που με ενδιαφέρει,η δουλειά!Από τι εξαρτάται το ποσοστό που θα σου δώσουν;Πόσο καιρό δηλαδή σου'χει πάρει αυτή η υπόθεση;
Απάντηση με παράθεση
  #1159  
Παλιά 29-01-13, 16:26
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
stathakis Βασικά αυτό είναι που με ενδιαφέρει,η δουλειά!Από τι εξαρτάται το ποσοστό που θα σου δώσουν;Πόσο καιρό δηλαδή σου'χει πάρει αυτή η υπόθεση;
Σκέψου μόνο ότι καλοκαίρι ξεκίνησα κι έκανα τα χαρτιά....! Ιούλιος ή Αύγουστος....πλέον ξέχασα, έχω χάσει την μπάλα!
Επίτηδες σε καθυστερούν έτσι για να μην ασχοληθείς και για να μην σου δώσουν λεφτά.
Αλλά εγώ θα επιμείνω, θα κάνω και ένσταση!
Απάντηση με παράθεση
  #1160  
Παλιά 29-01-13, 18:33
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέψου μόνο ότι καλοκαίρι ξεκίνησα κι έκανα τα χαρτιά....! Ιούλιος ή Αύγουστος....πλέον ξέχασα, έχω χάσει την μπάλα!
Επίτηδες σε καθυστερούν έτσι για να μην ασχοληθείς και για να μην σου δώσουν λεφτά.
Αλλά εγώ θα επιμείνω, θα κάνω και ένσταση!
Χαχαχα!Σωστό σε βρίσκω!Ετσι θέλουν!Να'σαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #1161  
Παλιά 30-01-13, 02:51
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 20:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε, αν έχεις κάποιο ποσοστό αναπηρίας, θα μπορούσε να σου χρησιμεύσει στο να βρεις δουλειά όταν βγει μια προκύρηξη για το δημόσιο.

Το θέμα είναι....τι ποσοστό θα πάρεις....σύντομαι θα μάθω κι εγώ το δικό μου που έκανα τα χαρτιά. Πήγα μια φορά και δεν ήταν έτοιμα τα αποτελέσματα αλλά λίγο που μίλησα με διάφορους απο κει, "κόβανε" πολύ κόσμο, δεν δίνουν δλδ 67% εύκολα, έως καθόλου θα 'λεγα.

<= Αυτό τα λέει όλα!
σύμφωνα με αυτό http://www.disabled.gr/lib/images/45286.pdf απ'τον Μάιο του '12 είναι πολύ σαφή τα ποσοστά.
Βεβαιωμένη νόσος 67%
Βεβαιωμένη νόσος με χειρουργείο 80%.

πως μπορεί η οποιαδήποτε επιτροπή να πει κάτι διαφορετικό όταν το ΦΕΚ δεν της αφήνει περιθώριο?
Απάντηση με παράθεση
  #1162  
Παλιά 30-01-13, 16:13
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
σύμφωνα με αυτό http://www.disabled.gr/lib/images/45286.pdf απ'τον Μάιο του '12 είναι πολύ σαφή τα ποσοστά.
Βεβαιωμένη νόσος 67%
Βεβαιωμένη νόσος με χειρουργείο 80%.

πως μπορεί η οποιαδήποτε επιτροπή να πει κάτι διαφορετικό όταν το ΦΕΚ δεν της αφήνει περιθώριο?
Ακριβώς αυτό.Τα ποσοστά απ'ό,τι έχω διαβάσει κ εγώ είναι στανταρ!Όχι μονο για Crohn.Για τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #1163  
Παλιά 02-02-13, 14:05
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα...μετά από καιρό.
Έχει κάνει κανείς ή ξέρει κάτι σχετικά με την ΑΞΟΝΙΚΉ κολονοσκοπηση?? Είναι πιο ανώδυνη...αλλά δείχνει σωστά??
Απάντηση με παράθεση
  #1164  
Παλιά 02-02-13, 16:18
katerinaki Ο χρήστης katerinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-13 19:13
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα,
ειμαι 17 και πριν λιγες μερες νοσηλευτηκα και διαγνωστηκα με πιθανη crohn..εχω αρχισει και φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω τι ειναι και αν θα επηρεασει τη ζωη μ..λιγη βοηθεια..?
Απάντηση με παράθεση
  #1165  
Παλιά 02-02-13, 23:29
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...μετά από καιρό.
Έχει κάνει κανείς ή ξέρει κάτι σχετικά με την ΑΞΟΝΙΚΉ κολονοσκοπηση?? Είναι πιο ανώδυνη...αλλά δείχνει σωστά??
εχω κανει πριν ενα χρονο.ειναι ανωδυνη τελειος σου δινουν να πιεις πριν 4 ποτηρια νερο με ενα διαλιμα πρεπει να τα πιεις σε 1 ωρα περιπου.θα κανεις περιπου 50λεπτα.ειναι ακριβεστατη και το λεω διοτι την εκανα επειδη ειχα πολαλπες στενωσεις και επρεπε να κανω χειρουργειο.οτι εδειξε αυτο ειδε και ο χειρουργος.απλος ειναι πανακριβη.
Απάντηση με παράθεση
  #1166  
Παλιά 03-02-13, 02:19
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από costasbreak Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω κανει πριν ενα χρονο.ειναι ανωδυνη τελειος σου δινουν να πιεις πριν 4 ποτηρια νερο με ενα διαλιμα πρεπει να τα πιεις σε 1 ωρα περιπου.θα κανεις περιπου 50λεπτα.ειναι ακριβεστατη και το λεω διοτι την εκανα επειδη ειχα πολαλπες στενωσεις και επρεπε να κανω χειρουργειο.οτι εδειξε αυτο ειδε και ο χειρουργος.απλος ειναι πανακριβη.

Otan λες πανάκριβη??
πόσο δηλαδή??
Και ελέγχει μόνο το παχύ ?? η και το λεπτό ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bazexa : 03-02-13 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
  #1167  
Παλιά 03-02-13, 11:21
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,
ειμαι 17 και πριν λιγες μερες νοσηλευτηκα και διαγνωστηκα με πιθανη crohn..εχω αρχισει και φοβαμαι λιγο γιατι δεν ξερω τι ειναι και αν θα επηρεασει τη ζωη μ..λιγη βοηθεια..?
Katerinaki.Καλημερα πρωτον ο φοβος δεν βοηθαει σε τιποτα πιστεψε με μην παλευεις και με καταθληψεις μετα.Εισαι μικρουλα και καταλαβαινω(εχω γιους στην ηλικια σου)αλλα αν διαγνωστει σιγουρα καταρχην(γιατι ειπες οτι ειναι πιθανη)και ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου ολα θα πανε καλα.Οι θεραπειες για την νοσο οπως και οι εξετασεις ειναι πια σε καλο δρομο.Γιαυτο ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1168  
Παλιά 03-02-13, 17:22
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
[QUOTE=smarnel;584368]σύμφωνα με αυτό http://www.disabled.gr/lib/images/45286.pdf απ'τον Μάιο του '12 είναι πολύ σαφή τα ποσοστά.
Βεβαιωμένη νόσος 67%
Βεβαιωμένη νόσος με χειρουργείο 80%.

πως μπορεί η οποιαδήποτε επιτροπή να πει κάτι διαφορετικό όταν το ΦΕΚ δεν της αφήνει περιθώριο?[/οποιος πραγματικα δικαιουτε το 67% και δεν παιζει κατι σε μαιμου γιατι φετος το ψαχνουν πολυ αυτο και καλα κανουν γιατι μας επερνε η μπαλα ολους...το δικαιουμαστε!οτι θελει τρεξιμο με χαρτια κτλ θελει!!και υπομονη μεχρι να βγει η αποφαση!παιζει ρολο και το εισοδημα καποιου νομιζω αν εχει καποιος μεγαλο εισοδημα ειναι ποιο δυσκολο νομιζω..
Απάντηση με παράθεση
  #1169  
Παλιά 03-02-13, 20:52
haris21 Ο χρήστης haris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-07-13 11:11
περασα απο επιτροπη...εχω νοσο του crohn εδω και 6 χρονια και υπαρχει και αγκυλοποιητικη .H crohn ειναι με κολονοσκοπηση και ιστολογικεσ εξετασεις τεκμηριομενη .Υπαρχουν απο μεγαλο νοσοκομειο γνωματευσεις και για τα 2 νοσηματα και επιπλεον οστρεοπορωση ...ξερετε ποσο μου εδωσαν ?40% γ.......ω το μπουρδελο που ζουμε,εκανα ενσταση για δευτεροβαθμια αλλα νομιζω αδικα
Απάντηση με παράθεση
  #1170  
Παλιά 03-02-13, 22:14
tinpan Ο χρήστης tinpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-02-13 22:15
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από terror Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω απο Κυπρο ειμαι και αυτα τα health stores ειναι καταστηματα που πουλουν βιολογικα προιοντα οπως βοτανα, τσαι, βιταμινες, λαχανικα και φρουτα χωρις τις ορμονες κλπ.

Τωρα οσο για την διατροφη μην νομιζετε οτι οταν λεμε να κανεις διατροφη σημαινει κομμενα ολα.

Απλα τα κυριοτερα που πρεπει να αποφευγουμε ειναι: Το γαλα, αναψυκτικα, αλκοολ, (η μπυρα ειναι χειροτερη), τηγανιτα, οσπρια, λαχανικα, σοκολατες οσο ποιο λιγες μπορειτε και οτιδηποτε ειναι καυτερο.

Θα σου στειλω σε μηνυμα το βιβλιο διοτι ειμαι λιγο επιφυλακτικος μπας και γινει κατι..

Οποιοι ενδιαφερεστε μπορειτε να μου στειλετε μηνυμα..
Φιλε terror, μπραβο σου που ελεγχεις τη Crohn's. O αντρας μου ειναι 65 ετων και εχει την νοσο εδω και 10 χρονια. Δηλαδη ποτε δεν ειχε διαρροιες αλλα μονο αναιμια (πολυ χαμηλο αιματοκριτι) και δεν απορροφα το σιδηρο απο τις τροφες γιατι του εχουν αφαιρεσει το τελικο τμημα του λεπτου εντερου. Βλεπεις επεσε σε ιατρους που του διεγνωσαν διαφορα στην αρχη - κοιλιοκακη και Μεκελλειος αποφηση. Πριν 4 χρονια επαθε και εμφραγμα και εκανε τριπλο by-pass. Το προβλημα μου ειναι η διατροφη του, γιατι λογω της αναιμιας πρεπει να τρωει κοκκινο κρεας και γενικα οτι εχει σιδηρο, για την καρδια ομως δεν πρεπει. Παραπονιεται οτι ποναει η κοιλια του μετα τα γευματα και δεν ξερω τι να του μαγειρευω! Διαβασα οτι λες για τα προβιοτικα, δεν δεχεται να πιει αυτο που ειναι σαν ξηνογαλα. Αν τρωει γιαουρτι δεν ειναι το ιδιο? Νομιζεις οτι αν παω σε διαιτολογο θα μπορεσει να με βοηθησει? Ο γαστρεντερολογος μας ειναι πολυ καλος αλλα του ειπε να βρει μονος του τι τον πειραζει, οποτε δεν με βοηθαει καθολου...
Αν μπορουσες να μου στειλεις λεπτομερειες για αυτα που λεει το βιβλιο, θα σου ημουν ευγνωμον.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.