Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1771  
Παλιά 16-08-14, 21:10
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Ειμαι και εγω με νοσο του crohn και περασα απο ΚΕΠΑ,μου εβγαλαν ποσοστο αναπηριας 67%.
Ξερετε αν μπορω να παρω καποιο επιδομα απο την προνοια η το Ικα?

Ευχαριστω
Μπορείς να βγάλεις επίδομα πρόνοιας (313€ τον μήνα είναι), όπως επίσης αν είσαι σε μεγάλη πόλη με αστικά λεωφορεία μπορείς να βγάλεις κάρτα δωρεάν μετακινήσεων όπως επίσης δωρεάν είσοδο για μουσεία.
Α, και στην φορολογική σου δήλωση δηλώνεις και το 67%, σου δίνουν έκπτωση γύρω στα 2500€ ανεξαρτήτως εισοδήματος.
Έχει και κάτι άλλα που μπορείς να κάνεις αλλά δεν τα θυμάμαι...θυμάμαι τα βασικότερα
Α, και καλως ήλθες στην τρελοκρονοπαρέα μας
Απάντηση με παράθεση
  #1772  
Παλιά 17-08-14, 13:54
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βγάλεις επίδομα πρόνοιας (313€ τον μήνα είναι), όπως επίσης αν είσαι σε μεγάλη πόλη με αστικά λεωφορεία μπορείς να βγάλεις κάρτα δωρεάν μετακινήσεων όπως επίσης δωρεάν είσοδο για μουσεία.
Α, και στην φορολογική σου δήλωση δηλώνεις και το 67%, σου δίνουν έκπτωση γύρω στα 2500€ ανεξαρτήτως εισοδήματος.
Έχει και κάτι άλλα που μπορείς να κάνεις αλλά δεν τα θυμάμαι...θυμάμαι τα βασικότερα
Α, και καλως ήλθες στην τρελοκρονοπαρέα μας
Σ ευχαριστω για την απαντηση σου..για το προνοιακο επιδομα δεν το ηξερα οτι μπορει να παρεις τοσο..που θα πρεπει να ρωτησω?στο δημο?
Οσο αφορα την φορολογικη δηλωση δεν υπαρχει πλεον τοση εκπτωση,ειναι γυρω στα 200 ευρω μονο.Σ ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #1773  
Παλιά 17-08-14, 14:29
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω για την απαντηση σου..για το προνοιακο επιδομα δεν το ηξερα οτι μπορει να παρεις τοσο..που θα πρεπει να ρωτησω?στο δημο?
Θα πας στα ΚΕΠΑ και θα ζητήσεις την αίτηση, η οποία αίτηση έχει απο πίσω τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψεις. Όταν θα τα μαζέψεις, θα τα καταθέσεις στα ΚΕΠΑ και αυτοί θα σου δώσουν ημερομηνία (μετά απο καιρόοοο) πότε θα περάσεις απο ιατρική επιτροπή. Κάντο γρήγορα (εάν είσαι απο μεγάλη πόλη) γιατί η όλη διαδικασία παίρνει πολύ καιρό. Αθάνατη Ελληνική γραφειοκρατία βλέπεις....
Απάντηση με παράθεση
  #1774  
Παλιά 17-08-14, 23:22
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
εχω περασει απο ΚΕΠΑ και μ εδωσαν 67% για ενα χρονο..για το προνοιακο επιδομα που παω?
Απάντηση με παράθεση
  #1775  
Παλιά 18-08-14, 13:51
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω περασει απο ΚΕΠΑ και μ εδωσαν 67% για ενα χρονο..για το προνοιακο επιδομα που παω?
Στην Πρόνοια!
Εγώ πήγα στο κτίριο της Πρόνοιας, πήγα στο γραφείο για τα επιδόματα, μου ζήτησαν κάτι χαρτιά κι εκεί, και έβγαλα το επίδομα.
Απάντηση με παράθεση
  #1776  
Παλιά 20-08-14, 11:30
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!μιας και ειδα παραπανω για επιτροπες κτλ.να ρωτησω κατι?ξερει κανεις αν καθε φορα που ειναι να περναμε επιτροπη μα σε 1 χρονο μα σε 2 και ουτο καθεξης θα πρεπει ξανα μανα να κανουμε κολονοσκοπηση-γαστροσκοπιση?
Απάντηση με παράθεση
  #1777  
Παλιά 20-08-14, 12:23
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!μιας και ειδα παραπανω για επιτροπες κτλ.να ρωτησω κατι?ξερει κανεις αν καθε φορα που ειναι να περναμε επιτροπη μα σε 1 χρονο μα σε 2 και ουτο καθεξης θα πρεπει ξανα μανα να κανουμε κολονοσκοπηση-γαστροσκοπιση?
Λογικά "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ" αλλά υποτίθεται πως τους πας τις εξετάσεις σου.
Σκέψου να τους πας μόνο μια βεβαίωση απο τον γιατρό και εξετάσεις αίματος, πιστεύεις θα σου δώσουν 67% ; Λίγο δύσκολο....
Ενώ άμα έχεις και κολονόσκοπηση με βιοψίες, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πάρεις το 67%.
Απάντηση με παράθεση
  #1778  
Παλιά 21-08-14, 07:02
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικά "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ" αλλά υποτίθεται πως τους πας τις εξετάσεις σου.
Σκέψου να τους πας μόνο μια βεβαίωση απο τον γιατρό και εξετάσεις αίματος, πιστεύεις θα σου δώσουν 67% ; Λίγο δύσκολο....
Ενώ άμα έχεις και κολονόσκοπηση με βιοψίες, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να πάρεις το 67%.
Το ανεξαρτητου αποτελεσματος ειναι σχετικο..αν εισαι σε υφεση και δεν φανουν καποιες φλεγμονες στο εντερο λογο θεραπειας ειναι ικανοι αυτοι να μην σουν το δωσουν το 67%
Απάντηση με παράθεση
  #1779  
Παλιά 21-08-14, 14:29
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 20:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανεξαρτητου αποτελεσματος ειναι σχετικο..αν εισαι σε υφεση και δεν φανουν καποιες φλεγμονες στο εντερο λογο θεραπειας ειναι ικανοι αυτοι να μην σουν το δωσουν το 67%
αν όμως έχει γίνει αφαίρεση μέρους λεπτού και παχέος εντέρου υπάρχει περίπτωση να ξαναφυτρώσει?
δεν πρέπει να δίνουν 80% και στις επόμενες επανεξετάσεις χωρίς να χρειάζεσαι νοσηλεία και νέες επιπλοκές στην πορεία?
Απάντηση με παράθεση
  #1780  
Παλιά 21-08-14, 16:38
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ανεξαρτητου αποτελεσματος ειναι σχετικο..αν εισαι σε υφεση και δεν φανουν καποιες φλεγμονες στο εντερο λογο θεραπειας ειναι ικανοι αυτοι να μην σουν το δωσουν το 67%
Συμφωνώ στο ότι είναι ικανοί να σου δώσουν ότι θέλουν.
Αλλά σύμφωνα με τον νόμο και τον πίνακα προσδιορισμού αναπηρίας, σελίδα 67 κάτω κάτω http://www.disabled.gr/images/45286.pdf
"Με τη βεβαίωση της πάθησης..............ποσοστό αναπηρίας 67% "

Δλδ, και μόνο που φέρνεις βεβαίωση απο τον γιατρό ότι έχεις την πάθηση, ακόμη κι αν δεν έχεις φέρει εξετάσεις απο κολονοσκόπηση κλπ κλπ, παίρνεις 67%.
Απάντηση με παράθεση
  #1781  
Παλιά 22-08-14, 13:11
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
τι να πω?τραβαει που τραβαει ο καθενας το κουπι του εχουμε και αυτο καθε 3 και λιγο στις επιτροπες να τραβαμε extra ταλαιπωρια με εξετασεις και ειδικα το εφιαλτικο καθαρτικο.αντε να ηταν στα 5 και πανω χρονια οκ παλευεται...αλλα να μου πεις οταν ειναι να δωσουν χρηματα ετσι γινετε παντα.απο την αλλη με τοσες μαιμου συνταξεις εχουν και καπου δικιο.δεν ξερω μπερδεμα
Απάντηση με παράθεση
  #1782  
Παλιά 01-09-14, 15:05
Sotiria18 Ο χρήστης Sotiria18 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-14 23:06
Hello τυχαία έψαχνα για μαγνητική εντερογραφία που χρειάζεται να κάνω και μου έβγαλε την ιστοσελίδα! Εμένα η κρον μου διαγνώστηκε τον περασμένο Σεπτεμβρη,ενταξει το παλευω και εχω μαθει να ζω με αυτο! Εχω παρατηρησει πως αν δεν τρωω δεν με ''ενοχλει'' δεν παιρνω φαρμακα εδω και 2 μηνες γιατι τα σαλ**** κλπ δν μ εκαναν κατι και στην επισης γιατι στην πιο προσφατη κολονοσκοπηση το εντερο μου ηταν σε πολυ καλη κατασταση! Αυτο που με απασχολει λιγο πιο εντονα μιας και τα σχολεια ανοιγουν και φετος θα δωσω Πανελληνιες ειναι πως εχω ακουσει οτι υπαρχει πιθανοτητα γιατι η κρον υπαγεται στις ασθενεις,πως μπορω να δωσω ενδοσχολικα! Αν καποιος εχει παρομια εμπειρια η ξερει κατι περι αυτου να με βοηθησει,Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #1783  
Παλιά 08-09-14, 21:05
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σε ολους,και καλο χειμωνα να εχουμε. Σας γραφω μετα από καιρο και εχοντας πλεον πληρη γνωση του τι μου συμβαινει. Επισημά πλεον εχω και εγω τη νοσο και είμαι σε αγωγη με bud.... εδώ και 2 μηνες περιπου. Με το φαρμακο δεν εχω κανενα πρόβλημα,προσεχω το αλατι και τη ζαχαρη βεβαια,αλλα κατά τα αλλα καμια αλλη παρενεργεια.Παρολα αυτά ακομα εχω πολλες αποριες. Εγω δεν εχω ιδιαιτερα προβλήματα στο θεμα των κενώσεων,για να καταλάβετε οι κενωσεις μου είναι φυσιολογικες,αν εξαιρέσεις τις τελευταιες μερες που μπορει και να είναι αρκετα μαλακες,πολτωδης θα ελεγα. Ο γιατρος μου μου εχει πει ότι σε εμενα η νοσος δεν με χτυπάει τοσο στις κενωσεις οσο στο ότι χανω βαρος. Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση να μου τις εμπειριες του;Α,επισης αυριο θα κανω μαγνητικη εντερογραφια,ελπιζω να δειξει καλα πραγματα γιατι με εχουν πιασει παλι οι φοβιες μου.. Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
Απάντηση με παράθεση
  #1784  
Παλιά 09-09-14, 18:33
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γιατρος μου μου εχει πει ότι σε εμενα η νοσος δεν με χτυπάει τοσο στις κενωσεις οσο στο ότι χανω βαρος. Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση να μου τις εμπειριες του;.
Κι εγώ είχα χάσει βάρος στην αρχή της νόσου. Είχα χάσει 12 κιλά περίπου, είχα γίνει πετσί και κόκκαλο. Όταν όμως άρχισα το remi***** και ήρθε στα ίσια του το έντερο και λειτουργούσε σωστά άρχισα να βάζω κιλά. Τώρα είμαι νορμάλ.
Απάντηση με παράθεση
  #1785  
Παλιά 09-09-14, 20:28
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Εκανα την εντερογραφια σημερα,ενημερωνω απλα για οσους προκειται να την κανουν στο μελλον ότι προσωπικα μου φανηκε πολύ ανωδυνη,μια απλη μαγνητικη, μου εδωσαν να πιω ένα σκιαγραφικο 5ποτηρια κάθε 10 λεπτα και μετα μου εκαναν την εξετασγ.Μια χαρα δηλαδή σε σχεση με την εντεροκλυση,τουλαχιστον όπως μου ακούγεται.Απλα ισως να σας φερει διαρροια μετα γιατι καθαριζουν το εντερο.Οσο για το βαρος Stathaki μου δινεις ελπιδες,και εμενα το ιδιο μου εχει πει ο γιατρος μου,οποτε απλα περιμενουμε,τι να κανουμε..Ευχαριστω για την απαντηση..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.