Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-08-10, 01:44
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η Acrobase είναι διαγωνισμός εγωισμού και όχι μέρος που κάποιος που ξέρει 95% μπορεί να μάθει από κάποιον που ξέρει 95.1%, τότε τι νόημα έχει; Ας τελειώσει κι αυτό το flame.

Δεν λέω, πολύ ενδιαφέρουσα οπτική γωνία και μάλιστα νεταρισμένη απόλυτα, δηλ. σαφής, χωρίς καλαισθητικά / παραπλανητικά φίλτρα. Πάω να λυσω και εγώ καμιά νομική υπόθεση, να ηρεμήσω.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-08-10, 01:49
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε δύο διαφορετικές απόψεις για την φωτογραφία, σέβομαι την τεχνογνωσία σας, σεβαστείτε τον αυθορμητισμό μου.
Κανείς δεν προσέβαλε τον αυθορμητισμό σου. Προσωπικά επιχείρησα να σου επιστήσω στην προσοχή σε ένα λάθος ορολογίας που έκανες: φωτογράφισες τη σελήνη όχι με ρυθμίσεις νύχτας (πχ f/2.8 και 5-6" έκθεση) αλλά με ρυθμίσεις ημέρας (εσύ ο ίδιος είπες 1/800 — άρα συμφωνείς).

Αυτό ήταν.

Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές για τα εριστικά μου μηνύματα και από το Στέλιο για την προσβλητική συμπεριφορά μου και ανακαλώ όλα όσα έγραψα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-09-10, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω να ζητήσω συγνώμη, που στεναχώρησα μερικούς εξαιρετικούς μου φίλους στο θέμα αυτό.

Δεν ήταν στην πρόθεση μου, αλλά μάλλον στις βιαστικές μου απαντήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-09-10, 11:09
mhtsos2007
Guest
 

αμαν ευγενεια μεταξυ φιλων.....πωπωπω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-09-10, 11:54
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
Ξένιε, σταμάτα να τραβάς φωτογραφίες, ή στη χειρότερη περίπτωση, μη τις δημοσιεύεις, ή στην ακόμα χειρότερη περίπτωση, να δένεσαι στο κοντάρι της σημαίας για να μη σου κουνάει η μηχανή.
Επίσης ξέχνα τις ταχύτητες, τα διαφράγματα, τα ISO και όλα τα σχετικά, εαν δεν πληρώνεις ΤΕΒΕ σαν επαγγελματίας φωτογράφος.
Όπως κατάλαβες, η τέχνη είναι προνόμιο των ειδικών.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stiliano για αυτό το μήνυμα:
  #36  
Παλιά 01-09-10, 13:07
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stiliano Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιε, σταμάτα να τραβάς φωτογραφίες, ή στη χειρότερη περίπτωση, μη τις δημοσιεύεις, ή στην ακόμα χειρότερη περίπτωση, να δένεσαι στο κοντάρι της σημαίας για να μη σου κουνάει η μηχανή.
Επίσης ξέχνα τις ταχύτητες, τα διαφράγματα, τα ISO και όλα τα σχετικά, εαν δεν πληρώνεις ΤΕΒΕ σαν επαγγελματίας φωτογράφος.
Όπως κατάλαβες, η τέχνη είναι προνόμιο των ειδικών.
Αγαπητέ Στυλιανέ, στη καλύτερη περίπτωση, δεν διάβασες όλα τα μηνύματα, οπότε, δεν έπιασες το νόημα.

Στη χειρότερη, τα διάβασες και δεν έπιασες το νόημα.

Προς τί το ειρωνικό ύφος του σχολίου σου, για αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη, απ' αυτή του Xenios στο συγκεκριμένο θέμα;

Ποιος από μας είναι επαγγελματίας φωτογράφος και ποιος ακριβώς είπε πως (μόνο) οι επαγγελματίες φωτογράφου κάνουν «τέχνη»;

Ποιος από μας δήλωσε "ειδικός" στα περί της φωτογραφίας; αλήθεια, τί σημαίνει ειδικός και πως δένεται ο τίτλος αυτός με τα «περί» τέχνης;

Αυτό που προσωπικά είπα (και λέω), είναι πως πριν απ' οτιδήποτε άλλο, πρέπει να προσπαθήσει κανείς να κάνει κτήμα του, τη τεχνική. Όπως το είπε άλλωστε πεντακάθαρα κι ο Morgul.

Στα περί αυθορμητισμού, συμφωνώ απολύτως. Άλλωστε, σ' όλες τις μορφές τέχνης, ο αυθορμητισμός είναι ένας απ' τους παράγοντες που σπρώχνει τα πράγματα εμπρός.

Σ' αυτό που δε συμφωνώ, είναι να χρησιμοποιείται ο «αυθορμητισμός», ως άλλοθι της άγνοιας, καθώς και της άρνησης για περαιτέρω γνώση.

Κι ακόμα χειρότερα, όταν η άγνοια αυτή, γεννά τη ψευδαίσθηση και την έπαρση.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-09-10, 13:33
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
Κοίτα, ο Ξένιος έβγαλε μια φωτογραφία της πανσέληνου, του άρεσε, χάρηκε και έσπευσε να μοιραστεί αυτή τη χαρά του με εμάς.
Μπορεί να ξέρεις πολύ περισσότερα από αυτόν (ή κάποιον άλλο), αλλά από ευγένεια και μόνο, δεν χρειάζεται να κάνεις όλον αυτόν τον -απόλυτα σωστό- σχολιασμό.
Ο άνθρωπος δεν έστειλε τη φωτό του σε κάποια φωτογραφική κοινότητα για βράβευση, μια συνηθισμένη φωτογραφία από το μπαλκονάκι του τράβηξε, και εσυ τον έκανες να αισθάνεται και ενοχές, που λέει ο λόγος.
Όχι δεν είμαι ειρωνικός απέναντί σου, είναι το στυλ μου λιγάκι σπαστικό...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stiliano για αυτό το μήνυμα:
  #38  
Παλιά 01-09-10, 13:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στυλιανε, πρωτον, ο Μοργκουλ ειναι για πολλα χρονια φιλος του Ξενιου, οποτε εχει ολο το θαρρος να σχολιασει ή να παραρατηρησει κατι χωρις να τιθεται θεμα ευγενειας ή αγένειας

Δευτερον, ο Μοργκουλ ποτέ δε σχολίασε την ίδια τη φωτογραφία για να πει αν είναι αριστούργημα ή για τα μπάζα ουτε του εκανε υποδειξεις για να βγει καλυτερη κλπ. Εκανε παρατηρηση-επισήμανση στους τεχνικους σχολιασμούς του Ξένιου απο κάτω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 01-09-10 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-09-10, 13:46
mhtsos2007
Guest
 

παγωσες Στυλιανε μου?
δεν πειραζει θα σου περασει......

ετσι για να συνηθιζεις....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
stiliano (01-09-10)
  #40  
Παλιά 01-09-10, 13:49
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
ΟΚ θα κοιτάω πρώτα τα βιογραφικά και τις κοινωνικές σχέσεις, πριν γράψω σε κάποιον...
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-09-10, 13:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δεν θα φτάσουμε στο σημείο να ενοχοποιήσουμε την γνώση και την κατάρτιση.

Από τον Αλέξιο κατά πρώτο λόγο και από τον Βασίλη επίσης, έχω μάθει πολλά πράγματα, που είναι λογικό να αγνοούσα, ειδικά σε μερικές ειδικές τεχνικές.

Το ότι όλοι διαβάζουμε και μαθαίνουμε μέχρι εκεί που μπορούμε ή που ίσως κάνουμε εμπειρική χρήση του εργαλείου μας που λέγεται φωτογραφική μηχανή, δεν μας δίνει και το δικαίωμα να κορδωνόμαστε, σ' αυτούς που έχουν διαβάσει πολλά παραπάνω.

Στο συγκεκριμένο θέμα, φταίω εγώ, που δεν διάβασα προσεκτικά (το κάνω συχνά) ότι μου έγραψαν. Δεν έχουμε λόγους να συνεχίσουμε την κόντρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-09-10, 14:03
mhtsos2007
Guest
 

όταν κάτι κοινοποιείται στην ιστοσελίδα τότε είναι ελεύθερος ο όποιος σχολιασμός και βεβαίως επιθυμητός...αν όμως είναι ένα θέμα μεταξύ φίλων και ειδικά διαχειριστών της ιστοσελίδας τότε να γίνεται prive!
αν όμως θέλει όλη η ιστοσελίδα να είναι παιχνιδότοπος μιας παρέας να το δηλώνει στις γενικές πληροφορίες ή να ανοίξει ένα blog και να κάνουν το κέφι τους...

νομίζω όμως ότι η Ακρο δεν είναι χώρος εκτόνωσης μιας παρέας και δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας επισκέπτης να γνωρίζει τα προσωπικά του καθένα εδώ μέσα...

και κάτι άλλο ..πρέπει επιτέλους να σταματήσει ο επιθετικός σχολιασμός όχι μεταξύ γνωστών και φίλων, αλλά μεταξύ μελών που είναι του ευρύτερου χώρου όμως εμείς...
αυτό έχει συζητηθεί ξανά και παλαιοτέρα και είναι εις βάρος της ιστοσελίδας..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-09-10, 14:12
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Όλα, μέσα στο σχολιασμό είναι Δημήτρη... κι αυτά κι εκείνα και τ' άλλα.

Μην ανεβάζεις (άθελά σου, είμαι σίγουρος) τους τόνους.

(μικρή ιστορική αναδρομή):

Ανέβασε ο Στέλιος τη φωτογραφία του κι έκανε κι ένα μικρό-ειρωνικό σχόλιο.

Δόθηκαν κάποιες απαντήσεις, στο τεχνικό κυρίως κομμάτι και διαφάνηκε κάποια διαφωνία ή καλύτερα, κάποια ασυνεννοησία.

Ζήτησα απ' τον Στέλιο, να μεταφέρει τα μηνύματα εδώ, στη περιοχή της φωτογραφίας, ελπίζοντας για μια πιο εποικοδομητική συζήτηση περί τεχνικής και τέχνης.

Αυταπάτη! λυπάμαι που πήρε τέτοιο δρόμο η συζήτηση ( και με τη δική μου τη «συνδρομή» )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-09-10, 15:44
mhtsos2007
Guest
 

μηπως ειναι πρωτη φορα αυτη η καταληξη?

μηπως πρεπει να το σκεφτονται οι γραφοντες απο την αρχη...?

εκτος και ειναι θεμα χαρακτηρα και γενικοτερης αντιμετωπισης ζωης..!

το θεμα σχολιασμου και αντιμετωπισης νεων μελων κλπ ειναι παλαιοτερο και γνωστοτατο!!!
απλα για μια αλλη φορα βγηκε στην επιφανεια...


ΥΓ: τους τονους δεν τους ανεβαζω "αθελα" μου εγω.....ηταν τουρμπο απο πριν ....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-09-10, 18:14
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί δεν διοργανώνετε έναν διαγωνισμό φωτογραφίας, με ελεύθερο θέμα, ο οποίος θα
γίνεται μία φορά το χρόνο, λίγο μετά τις καλοκαιρινές διακοπές και θα γίνει θεσμός;

Eπιτροπή θα είστε εσείς οι τρεις που τα κάνατε ρημαδιό εδώ μέσα, δηλαδή ο Άλεξ, ο Bill
και ο Στέλιος και:

1. Στην αρχή θα δηλώσουν συμμετοχή το λιγότερο 25-30 άτομα (όπως κάνουμε και στα pbm).
Και τα μέλη της επιτροπής έχουν δικαίωμα να στείλουν φωτογραφία.

2. Κάθε συμμετέχοντας θα έχει δικαίωμα 2 ψήφων (δεν θα μπορεί να ψηφίσει τον εαυτό του)

3. Θα υπάρχουν 2 βραβεία, ένα για την <<καλύτερη>> φωτογραφία και ένα για την καλύτερη
τεχνική/επεξεργασία/φίλτρα κτλ

4. Ο κάθε συμμετέχοντας θα πρέπει απαραίτητα στην φωτογραφία που θα στείλει να αναφέρει τον
τόπο, την τεχνική, τον εξοπλισμό του, τις συνθήκες φωτογράφησης κτλ για να μπορέσουν και οι
συμμετέχοντες αλλά και η επιτροπή να έχει άποψη και να επιλέξει με βάση αυτά τα κριτήρια. πχ
κάποιος μπορεί να αναφέρει αναλυτικά πως τράβηξε την φωτογραφία και κάποιος άλλος να πει
"απλά έπινα καφέ και πάτησα το κουμπί και δεν ξέρω τίποτα άλλο". Ο τελευταίος φυσικά δεν θα
έχει ελπίδες να διεκδικήσει το τεχνικό βραβείο αλλά θα έχει ελπίδες για την <<καλύτερη>>
φωτογραφία εάν λάβει τις περισσότερες ψήφους των συμμετεχόντων.

5. Οι φωτογραφίες θα έχουν ελάχιστα χαρακτηριστικά (πχ ανάλυση 800*600pix) που θα
ορίσει η επιτροπή.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to CORSAIR For This Useful Post:
Easty (01-09-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.