Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 12:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απογείωση για τα στεγαστικά επιτόκια

Απογείωση στεγαστικών επιτοκίων…

Το 7% αναμένεται να αγγίξουν -ή και να ξεπεράσουν ακόμα- τα επιτόκια των στεγαστικών δανείων και χιλιάδες δανειολήπτες, οι οποίοι πήραν χαμηλότοκα, μικρής διάρκειας, δάνεια (3 ετών), θα δουν τις δόσεις τους να αυξάνονται κατακόρυφα.

Όπως λένε τα τραπεζικά στελέχη, σε πολλές χιλιάδες δάνεια που εκταμιεύτηκαν το 2005 η περίοδος χαμηλού επιτοκίου ολοκληρώνεται και τα νοικοκυριά θα πρέπει προετοιμαστούν για γερή …ψυχρολουσία.

Η μετάπτωση από τη σταθερή περίοδο στην κυμαινόμενη έχει μεγάλο κόστος για το δανειολήπτη, που φτάνει και τα 150 ευρώ το μήνα.

Για παράδειγμα αυτός που πήρε στεγαστικό το 2005 με σταθερό επιτόκιο 3ετίας από 4,40% μέχρι 4,90% πλήρωνε κάθε μήνα δόση 630-660 ευρώ για δάνειο 100.000 ευρώ και διάρκειας 20 ετών.

Αν τότε είχε συμφωνήσει κυμαινόμενο επιτόκιο με βάση το euribor τριμήνου + περιθώριο 1,5 μονάδα τώρα θα κληθεί να πληρώσει δόση με επιτόκιο 6,5%, που μεταφράζεται σε 746 ευρώ το μήνα (για τα 20 χρόνια). Ενώ αν η ΕΚΤ προχωρήσει σε αύξηση κατά 0,5 της μονάδας μέχρι το τέλος του έτους τότε η δόση του θα αυξηθεί στα 775 ευρώ το μήνα (για τα 20 χρόνια).

Καθοριστικής σημασίας για την επιβάρυνση του δανειολήπτη, είναι οι όροι της σύμβασης που αφορούν την κυμαινόμενη περίοδο.

Στα δάνεια αυτά, όπως και σε πολλά από τα στεγαστικά που χορηγούνται σήμερα, ο πελάτης είχε προσυμφωνήσει για το είδος του επιτοκίου (EKT, Euribor μηνός ή Euribor 6μήνου) αλλά και το περιθώριο προσαύξησης (spread) που θα επιβαρυνθεί με την ολοκλήρωση της σταθερής περιόδου.

Το διατραπεζικό επιτόκιο Euribor, τους τελευταίους μήνες κινείται υψηλότερα από αυτό της ΕΚΤ, και μάλιστα έχει φτάσει ακόμα και το 5% (δηλαδή 1 μονάδα υψηλότερα από το επιτόκιο του ευρώ).

Όμως το μεγάλο αγκάθι είναι το περιθώριο προσαύξησης, που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να ξεπερνά και το 2,50%. Ας σημειωθεί ότι την περίοδο 2004- 2005 τα περιθώρια κινούνταν υψηλά, ενώ ο ανταγωνισμός τα συρρίκνωσε στη μονάδα το 2006.

Και φυσικά σήμερα ελάχιστες τράπεζες προσφέρουν κυμαινόμενα επιτόκια με βάση το επιτόκιο της ΕΚΤ.

Υπενθυμίζουμε ότι το 2005, το επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας ήταν στο 2% και χιλιάδες νοικοκυριά, ενόψει και της εφαρμογής του ΦΠΑ στα ακίνητα έσπευσαν μαζικά να πάρουν στεγαστικά δάνεια.

Όπως αναφέραμε, τα επιτόκια 3ετίας το 2005 «έπαιζαν» στο 4,4% με 4,9% και η μηνιαία δόση στα 630 – 660 ευρώ για δάνειο 100.000 ευρώ και διάρκειας 20 ετών.

Όμως τώρα που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου η δόση θα ακολουθήσει ανοδική τροχιά.

Στην καλύτερη περίπτωση επιβαρύνονται με κόστος της τάξης του 6%, αν έχουν κυμαινόμενο με βάση το επιτόκιο ΕΚΤ 4% σήμερα + περιθώριο από 1,50% ή 1,80%.

Στην περίπτωση αυτή η δόση θα αυξηθεί στα 703 ευρώ το μήνα από τα 630 ευρώ.

Αντίθετα τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα για όσους έχουν δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο αναφοράς το Euribor, αφού κινείται πολύ πιο υψηλά από το επιτόκιο ΕΚΤ.

Το βέβαιο είναι ότι τουλάχιστον για μία διετία οι δανειολήπτες θα αποχαιρετήσουν τα χαμηλά επιτόκια και διπλά κερδισμένοι θα βρεθούν εκείνοι που πρόλαβαν και «κλείδωσαν» τα δάνεια τους σε διάρκειες 5 και 10 ετών, όταν τα συγκεκριμένα επιτόκια διαμορφώνονταν στο 5%.

capital.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 13:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
γνωστο ακομα και στις πεταλιδες οτι δανειζεσαι ελβετικα φραγκα με 2,5% σταθερο (και οταν οι ελβετοι λενε σταθερο εννοουνε σταθερο) και μαζι με την προμηθεια της τραπεζας και κατι σουμου ερχεται στα 3,5% πραγμα που συμφερει ακομα και αν το ευρω διολισθησει εναντι του ελβετικου που δεν προκειται...

οποιος δανειζεται ελληνικα πληρωνει πανακριβα ΚΑΙ αυτο το προιον...

ψαχνετε πριν χρεωθειτε...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 13:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

ψαχνετε πριν χρεωθειτε...

Για να μην λες ότι δεν ψάχνουμε κοίτα ένα αρχάιο Thread
http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=42725
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-08, 14:25
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αψογος και σωστος ο νεος...

η αντιδραση μου ηταν επι του αρθρου που και μονο βλεπωντας το 7% μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι...

κατι τετοια διαβαζει και ο χαμοδραξ και μας πινει το αιμα στην μονοπολη


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.