Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #796  
Παλιά 15-04-11, 11:36
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται αν είσαι σε ύφεση ή σε έξαρση....
Δηλαδή αν κάποιος έχει μια ασχημάτιστες (πολτοειδές) , μια σχηματισμένα αλλά λεπτά σχετικά και δεν νιώθει ίχνος πόνου ...θεωρείται ότι είναι σε έξαρση???
  #797  
Παλιά 15-04-11, 13:27
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν κάποιος έχει μια ασχημάτιστες (πολτοειδές) , μια σχηματισμένα αλλά λεπτά σχετικά και δεν νιώθει ίχνος πόνου ...θεωρείται ότι είναι σε έξαρση???
Κανονικά αν εισαι σε υφεση (με φαρμακα) πρεπει οι κενωσεις σου να είναι κατα τεκμηριο απόλυτα φυσιολογικες...
Εγώ που παιρνω αζα εχω απόλυτα φυσιολογικες κενώσεις εδώ και 1,5 μηνα αλλά έχω κάποια πονάκια εν αντιθέσει με σενα...
Ετσι ειναι η νοσος, σ' άλλους ετσι σ' αλλους αλλιως
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
bazexa (15-04-11)
  #798  
Παλιά 15-04-11, 19:03
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχει νιώσει κανείς αίαθημα "γδαρσιματος" κατά τις κενώσεις ?? έχει σχέση με την νόσο ή παραπέπτει σε αιμορροίδες ??
  #799  
Παλιά 16-04-11, 11:27
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει νιώσει κανείς αίαθημα "γδαρσιματος" κατά τις κενώσεις ?? έχει σχέση με την νόσο ή παραπέπτει σε αιμορροίδες ??
Μάλλον το δεύτερο....
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
bazexa (16-04-11)
  #800  
Παλιά 17-04-11, 22:33
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
εγκυοςςςςςςςςςςςς

Καλησπέρα σε όλους, έχω crohn τα τελευταία τρια χρόνια, χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος και φοβάμαι για τα φάρμακα που παίρνω (μεσαλαζίνη 2/ημέρα) αν και ξέρω ότι είναι από τα πιο ήπια που υπάρχουν. Αύριο θα τλφνήσω στο γιατρό μου αλλά με ενδιαφέρει πολύ αν έχετε εμπειρία είτε προσωπική είτε από το περιβάλλον σας. Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι για το 1ο τρίμηνο να τα σταματήσω τελείως ήδη από χθες παίρνω μόνο 1 χάπι την ημέρα και είμαι καλά. Το έχω ξανακάνει ! Έτσι έκοψα την κορτιζόνη και έτσι μείωσα από 9 δισκία σε 2 την ημέρα, ξέρω ότι ακούγεται κάπως αλλά είμαι καλά!
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ioannaa για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (21-04-11)
  #801  
Παλιά 21-04-11, 10:06
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα σ' όλους και καλή Ανάσταση...
Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το βότανο

Μου μιλησε ενας φιλος και μου ειπε πως κανει θαυματα στις ΙΦΝΕ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-04-11 στις 10:34 Αιτία: Απαγορεύεται αυστηρά η προβολή και διαφήμιση φαρμάκων.
  #802  
Παλιά 21-04-11, 18:27
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από ioannaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, έχω crohn τα τελευταία τρια χρόνια, χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος και φοβάμαι για τα φάρμακα που παίρνω (μεσαλαζίνη 2/ημέρα) αν και ξέρω ότι είναι από τα πιο ήπια που υπάρχουν. Αύριο θα τλφνήσω στο γιατρό μου αλλά με ενδιαφέρει πολύ αν έχετε εμπειρία είτε προσωπική είτε από το περιβάλλον σας. Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι για το 1ο τρίμηνο να τα σταματήσω τελείως ήδη από χθες παίρνω μόνο 1 χάπι την ημέρα και είμαι καλά. Το έχω ξανακάνει ! Έτσι έκοψα την κορτιζόνη και έτσι μείωσα από 9 δισκία σε 2 την ημέρα, ξέρω ότι ακούγεται κάπως αλλά είμαι καλά!
Καλησπερα.Δεν μπορεις, απαγορευετε,να μειωσεις τοσο πολυ την κορτιζονη αποτομα,παρε τον γαστρεντερολογο σου και πες του τι εκανες και συζυτησε το μαζι του τωρα πριν το Πασχα.Πηγαινε στον γυναικολογο σου εξηγησε του την ολη κατασταση και ξαναμιλα με τον γαστρεντ.Φερε σε επαφη τους 2γιατρους για να δειτε τι θα κανετε.Μην το αμελησεις ειναι πολυ σοβαρο και για σενα και για το μωρακι σου.Σου ευχομαι τα καλυτερα.
Καλο Πασχα σε ολους,καλα να περασετε και καλα να γυρισετε οσοι φυγετε.
  #803  
Παλιά 21-04-11, 21:27
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Φιλοι μου σας ευχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και να περασετε οσο πιο καλα μπορειτε!!!
  #804  
Παλιά 25-04-11, 02:52
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
[QUOTE=mamaka;470225]Καλησπερα.Δεν μπορεις, απαγορευετε,να μειωσεις τοσο πολυ την κορτιζονη αποτομα,παρε τον γαστρεντερολογο σου και πες του τι εκανες και συζυτησε το μαζι του τωρα πριν το Πασχα.Πηγαινε στον γυναικολογο σου εξηγησε του την ολη κατασταση και ξαναμιλα με τον γαστρεντ.Φερε σε επαφη τους 2γιατρους για να δειτε τι θα κανετε.Μην το αμελησεις ειναι πολυ σοβαρο και για σενα και για το μωρακι σου.Σου ευχομαι τα καλυτερα.
Καλο Πασχα σε ολους,καλα να περασετε και καλα να γυρισετε οσοι φυγετε.[/QUO

Καλή μου mamaka σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Την κορτιζόνη την μείωνα σταδιακά για τρείς μήνες πέρισυ το καλοκαίρι μέχρι που την έκοψα, το ίδιο έκανα τώρα (λίγο απότομα) και με τη μεσαλαζίνη που έπαιρνα και ευτυχώς για "εμάς" συμφώνησε και ο γαστρεντερολόγος μου. Αυτή τη βδομάδα θα δω και το γυναικολόγο μου και θα τους φέρω σε επαφή. Αυτό που με φόβισε ιδιαίτερα ήταν η χρήση φαρμάκων το 1ο τρίμηνο της κύησης. Σύμφωνα με το γστρλόγο όσο αισθάνομαι καλά μπορώ να τα αποφεύγω τουλάχιστον για αυτό το τρίμηνο και σε περίπτωση που υπάρξει επιδείνωση θα τα ξεκινήσω πάλι.
Αυτό που θέλω να ΜΟΙΡΑΣΤΩ με όλους είναι ότι μετά από 15 χρόνια έκοψα το ΚΑΠΝΙΣΜΑ και οι κενώσεις μου μειώθηκαν σε 1 ανα ημέρα ή ανα 2 ημέρες. Ξέρω ότι δεν πίνουμε τα ποτάκια μας, δεν τρώμε τις πίτσες μας και άλλα βρόμικα που προσωπικά λατρεύω, δεν γυμναζόμαστε ίσως αλλά αξίζει μαζί με τα υπόλοιπα να προσπαθήσουμε και γι αυτό.
Φιλικά Ιωάννα
Χρόνια πολλά
  #805  
Παλιά 27-04-11, 20:20
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
ρε σεις crohnίτες, είναι κανείς που ύστερα από πόνο στην κοιλιά καταλήγει να κάνει εμετό; δεν το είχα ποτέ (δηλαδή τα τελευταία 4 χρόνια που έχω τη νόσο), και με τρομάζει λίγο... είμαι και εκτός ελλάδας και θα σε κανα δυο μήνες και ανησυχώ λιγάκι... έκανα εμετό πριν από 3 βδομάδες και ξαναέκανα χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο σήμερα. τα κακά επίσης μια είναι σχηματισμένα, μια διαρροιοφέρνουν, αλλά ο αριθμός των κενώσεων νορμαλ, μια δυο τη μέρα. να περνάω άραγε καμιά έξαρση;.. μήπως επεκτάθηκε η νόσος προς το στομάχι;;; τι τέρας είναι αυτό που τρέφουμε μέσα μας χωρίς τη θέλησή μας;;; κουράγιο σε όλους...
  #806  
Παλιά 28-04-11, 00:55
GEORGIA 27 Ο χρήστης GEORGIA 27 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-04-11 01:50
HELLO

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΔΕΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ(ΜΕ ΕΛΚΩΔΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ)..ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΑΚΟΥΣΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΤΟ ΕΨΑΞΑ.Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΕ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΩΣ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΒΡΑΣΤΑ ΜΕ ΡΥΖΙ.Η ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΕΛΚΗ (ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ "ΚΑΘΑΡΟ".
Η ΑΓΩΓΗ ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΩΣΤΟΣΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ...

ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ..ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ "ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ".ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΟΣΟΣ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ..ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ!!
  #807  
Παλιά 28-04-11, 17:31
ριρικα Ο χρήστης ριρικα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-12 21:44
καλησπερα γραφω πρωτη φορα και ευχομαι τα καλυτερα για ολους.Πασχει ο αντρας μου απο νοσο crohn διαγνωσμενα απο το 2001 αλλα σιγουρα και λιγα χρονια πριν που ειχε συμπτωματα διαγνωστικε σε χειρουργιο σκωλικ/τη και απο τοτε ως το 2006 ολα καλα με πολυ λιγα συμπτωματα και με τα πιο απλα φαρμακα απο το 2006 ως τωρα τον εχει τρελανει με πονους συριγγια αποστηματα στενωσεις νοσηλιες σε νοσοκομεια δοκιμασε ολα τα φαρμακα που υπαρχουν και τωρα προσπαθει να παρει τα πανω του.Η αληθεια ειναι οτι ζουμε με μια μονιμη αγωνια μηπως γινει κατι αλλα πρεπει να το παλεψουμε και να ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα και πιστεψτεμε οσο καλα ευχομαι και θελω να πανε για τον αντρα μου το ιδιο θελω και για ολους εσας και για ολους οσους πασχουν απο κατι.Εχω ζησει τηνcrohn με τον αντρα μου για τα καλα παιδια ΥΓΕΙΑ και ολα τ αλλα ερχονται.
  #808  
Παλιά 28-04-11, 18:30
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε σεις crohnίτες, είναι κανείς που ύστερα από πόνο στην κοιλιά καταλήγει να κάνει εμετό; δεν το είχα ποτέ (δηλαδή τα τελευταία 4 χρόνια που έχω τη νόσο), και με τρομάζει λίγο... είμαι και εκτός ελλάδας και θα σε κανα δυο μήνες και ανησυχώ λιγάκι... έκανα εμετό πριν από 3 βδομάδες και ξαναέκανα χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο σήμερα. τα κακά επίσης μια είναι σχηματισμένα, μια διαρροιοφέρνουν, αλλά ο αριθμός των κενώσεων νορμαλ, μια δυο τη μέρα. να περνάω άραγε καμιά έξαρση;.. μήπως επεκτάθηκε η νόσος προς το στομάχι;;; τι τέρας είναι αυτό που τρέφουμε μέσα μας χωρίς τη θέλησή μας;;; κουράγιο σε όλους...
Καταρινα μου εμενα μου συμβαινει αυτο. Κατα την διαρκια του κολικου νιωθω εντονα γουργουρητα με πονο, νιωθω την κοιλια μου γεματη υγρα, ποναω μεχρι πισω την πλατη μου κι αφου αυτο κρατησει αρκετη ωρα-ωρες καταληγω να κανω εμετο. πολλες φορες σταματαει εκει αλλα δυο φορες κατελειξα στο νοσοκομειο με ατελη ειλεο. Μπορει ομως να ειναι και μια απλη γαστρεντεριτιδα αλλα σε εμας που εχουμε ευαισθησια τα συμπτωματα της ειναι πιο εντονα και καπου μπερδευομαστε και νομιζουμε πως περναμε εξαρση.Εγω τις μερες αυτες που ειμαι ετσι προσεχω πολυ την διατροφη μου,τρωω δηλ. φρυγανιες και τσαι ή ασπρα μακαρονια.Επισης και οι κενωσεις μου ειναι οπως τις περιγραφεις. Ελπιζω να σε βοηθησα αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις στον γιατρο σου!
  #809  
Παλιά 28-04-11, 18:54
skopos12 Ο χρήστης skopos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-04-11 19:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Στρατός - Crohn

καλησπέρα!

έχοντας προσπαθήσει ανεπιτυχώς να πάρω από το internet κάποιες πληροφορίες σε σχέση με τον στρατό και την νόσο του crohn, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω εδώ πέρα.
Υπάρχει κάποιος που με την συγκεκριμένη νόσο κατάφερε να πάρει απαλλαγή απ' ευθείας ? Τι ακριβώς έκανε? Γνωρίζω πως όλοι οι ασθενείς δικαιούντε απαλλαγή βάσει ενός ΦΕΚ, απλά κάποιες φορές ίσως να υπάρχει μία "ταλαιπωρία" με (διετείς) αναβολές. Γενικά τι πρέπει να κάνω? έχω ρωτήσει τον γιατρό που με παρακολουθεί και μου έχει πει τα βασικά, πως δεν θα πάω στρατό εκτός και αν το θέλω όπου μπορώ να πάω Ι4 άοπλο (πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι ως εναλλακτική).
Αύριο το πρωί (29.05) θα περάσω από το φρουραρχείο και κάπως έχω αγχωθεί με το τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να ξεμπερδεύω άμεσα, ότι και να ξέρετε θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ!
  #810  
Παλιά 28-04-11, 20:28
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ριρικα Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα γραφω πρωτη φορα και ευχομαι τα καλυτερα για ολους.Πασχει ο αντρας μου απο νοσο crohn διαγνωσμενα απο το 2001 αλλα σιγουρα και λιγα χρονια πριν που ειχε συμπτωματα διαγνωστικε σε χειρουργιο σκωλικ/τη και απο τοτε ως το 2006 ολα καλα με πολυ λιγα συμπτωματα και με τα πιο απλα φαρμακα απο το 2006 ως τωρα τον εχει τρελανει με πονους συριγγια αποστηματα στενωσεις νοσηλιες σε νοσοκομεια δοκιμασε ολα τα φαρμακα που υπαρχουν και τωρα προσπαθει να παρει τα πανω του.Η αληθεια ειναι οτι ζουμε με μια μονιμη αγωνια μηπως γινει κατι αλλα πρεπει να το παλεψουμε και να ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα και πιστεψτεμε οσο καλα ευχομαι και θελω να πανε για τον αντρα μου το ιδιο θελω και για ολους εσας και για ολους οσους πασχουν απο κατι.Εχω ζησει τηνcrohn με τον αντρα μου για τα καλα παιδια ΥΓΕΙΑ και ολα τ αλλα ερχονται.
Λυπάμαι για όλα αυτά που γραφεις... Ελπίζω να ειστε καλυτερα τωρα.... Έχει κανει και χειρουργεια ο άντρας σου η το εχει γλιτωσει μεχρι τωρα?
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.