Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-09, 14:23
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γκάφες

Οι γκάφες είναι εκείνα τα απίθανα περιστατικά που μας συμβαίνουν καμιά φορά και παρακαλάμε να ανοίξει η γη να μας καταπιεί. Όταν περάσει λίγος καιρός, όμως, τις θυμόμαστε και γελάμε.

Μία από τις χειρότερες που μπορώ να θυμηθώ : δουλεύω, προσωρινά, σε ένα γραφείο εκπαίδευσης και ο προϊστάμενος μου αναθέτει να στείλω μια εγκύκλιο σε όλα τα σχολεία της αρμοδιότητάς του με φαξ. Εγώ δεν έχω ξαναχειριστεί φαξ στη ζωή μου και δειλά – δειλά του το λέω.

Με κάποιον εκνευρισμό μου εξηγεί μέσες – άκρες πώς λειτουργεί και με αφήνει μόνη μου ….. με το τέρας. Η οδηγία ήταν πως όταν ακούσουμε τον «χαρακτηριστικό ήχο» πατάμε το send, αν τυχόν, όμως, το σηκώσουν απ’ την άλλη γραμμή τους παρακαλάμε να το γυρίσουν στο φαξ.

Έχω, λοιπόν, καταφέρει να στείλω δυο – τρία με επιτυχία και αρχίζω και παίρνω τα πάνω μου. Ώσπου φτάνει η στιγμή που το σηκώνουν απ’ την άλλη μεριά. Τους παρακαλώ ευγενέστατα να το γυρίσουν στο φαξ, αυτοί προφανώς το κάνουν, εγώ πατάω send αλλά κάτι δεν πηγαίνει καλά. Τα μπουρδουκλώνω, ξαναπατάω send, ούτε θυμάμαι τι έκανα, αλλά αποδεικτικό ότι το φαξ πήγε δε μου βγάζει το τέρας!!!!

Τι να κάνω, τώρα; Ξανακαλώ …. Και το σηκώνει η ίδια κυρία. Και την ξαναπαρακαλάω να το γυρίσει στο φαξ. Και παίρνω την απάντησή μου :

«Καλά, βρε κορίτσι μου, πού σε βρήκανε; Φτάνει με την εγκύκλιο, την είδαμε την εγκύκλιο, μας την έχεις στείλει δέκα φορές!!! Κρίμα το χαρτί».

Έχω κάνει κι άλλες, αλλά …. μετά από σας!


__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-09, 14:59
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
H φοβερή γκάφα που θυμάμαι δεν αφορά εμένα αλλά τη φίλη μου τη Ρεβέκκα. Βρισκόμαστε στο σπίτι μίας άλλης φίλης όπου η μαμά της μας έχει τραπέζι. Με όλα τα παιδιά μας συνδέει ένα κοινό μεταπτυχιακό στο York. Η Ρεβέκκα, θέλοντας να πεί στη μαμά της κοπέλας ότι και εμείς μαγειρεύαμε στο York, λέει περήφανα και δυνατά : Αφήστε Κυρία Άννα, κάναμε και εμείς κάτι ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΑ στο York, άλλο πράγμα ! Φυσικά εννοούσε τσιμπούσια και μετά δεν ήξερε που να κρυφτεί !!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-09, 15:00
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Ωραίο θέμα!

Κρίμα να μην έχω τίποτα να γράψω...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-09, 15:26
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο θέμα!

Κρίμα να μην έχω τίποτα να γράψω...
που δεν σας πιστεύω με τίποτα.....

το χω!! γύρω στα 16 έπαιρνα κρυφά το αμάξι της μαμας και έκανα βόλτες.
φρόντιζα πάντα να το βάζω στην ίδια θέση...

μία μέρα το είχε παρκάρει επάνω στο πεζοδρόμιο δίπλα σε μία ελιά...
το πεζοδρόμιο το είδα..την ελιά δεν είδα!!! με τα πολλά,επειδή είχα φοβηθεί ζήτησα από έναν περαστικό να το βάλει στη σωστή θέση..

το επόμενο πρωί άκουγα έξαλλη τη μαμα μου να φωνάζει τους οικοδόμους γιατί της χτηπησαν το αμαξι.το φτιάχνουμε,ξεχνιέται το γεγονός.

ένα μήνα μετά,πήγαίνει η μαμα μου να δώσει το ενοίκιο και ανεβαίνει με περίεργη μούρη... "τι έχεις μαμα?' " Μαρία,έχεις να μου πείς κάτι για το αυτοκίνητο??"

Ο κύριος που με βοήθησε ήταν ο γιος της σπιτονοικοκυράς και ακούγοντας τη μαμα μου να εξιστορεί το δράμα της έβαλε τα γέλια και της είπε την αλήθεια..ο ρου......

έκτοτε δεν μου ξαναδωσε ποτέ το τουτου και όταν πήγαινε για ύπνο έβαζε τα κλειδιά κάτω από το μαξιλάρι.....
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-09, 15:31
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
...

το επόμενο πρωί άκουγα έξαλλη τη μαμα μου να φωνάζει τους οικοδόμους γιατί της χτηπησαν το αμαξι.το φτιάχνουμε,ξεχνιέται το γεγονός.

...Ο κύριος που με βοήθησε ήταν ο γιος της σπιτονοικοκυράς και ακούγοντας τη μαμα μου να εξιστορεί το δράμα της έβαλε τα γέλια και ....

έκτοτε δεν μου ξαναδωσε ποτέ το τουτου και όταν πήγαινε για ύπνο έβαζε τα κλειδιά κάτω από το μαξιλάρι.....
EEεεε, μα κ εσύ! Εκινήθεις! Και δεν φτάνει που εκινήθεις... έφησες κ ίχνη!!!!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-09, 15:44
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ρεβέκκα, θέλοντας να πεί στη μαμά της κοπέλας ότι και εμείς μαγειρεύαμε στο York, λέει περήφανα και δυνατά : Αφήστε Κυρία Άννα, κάναμε και εμείς κάτι ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΑ στο York, άλλο πράγμα ! Φυσικά εννοούσε τσιμπούσια και μετά δεν ήξερε που να κρυφτεί !!
Αυτό εκτός από φοβερή γκάφα είναι και ο ορισμός του "γλώσσα λανθάνουσα κλπ, κλπ." Υποθέτω, βεβαίως, βεβαίως .....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οντως καλό θέμα.

Αν σας πω όλες τις δικές μου, θα χρειαστούμε 2-3 ακόμα forum για να χωρέσουν

Θα κάνω μια καταγραφή και θα σας μεταφέρω τις κραυγαλέες σύντομα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-09, 15:53
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν σας πω όλες τις δικές μου, θα χρειαστούμε 2-3 ακόμα forum για να χωρέσουν

Θα κάνω μια καταγραφή και θα σας μεταφέρω τις κραυγαλέες σύντομα.
δεν πιστεύω να υπεκφέυγετε?????
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-09, 16:03
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πάμε στην 2α λυκείου.
η τασία έχει την φαεινή ιδέα να αντιγράψουμε στα θρησκευτικά..ναι..

το τεστ ήταν ο προσευχή που λέμε το πάσχα στο σχολείο.
την έγραψα λοιπόν από την προηγούμενη μέρα,την δίπλωσα στα 4 ( ! ) ...και την έβαλα στην τσάντα.

το θρανίο μου ήταν πάντα το τελευταίο στην ευθεία της έδρας για να ελέγχω.. έτσι λοιπόν όταν όλοι ξεκινήσαν να γράφουν εμείς κάναμε άλλα πράγματα αφού το τεστ ήταν ήδη έτοιμο.

τότε ήμουν ερωτευμένη με έναν συμμαθητη μου.έβγαλα μια κόλλα και άρχισα να γράφω..

σάγαπω,σάγαπω..σαγαπω.. ελέγχοντας πάντα την έδρα!!!
σαγαπω,σαγαπω,σαγαπω....σαγα πω
και εκεί μέσα στις λιμνούλες της αγάπης μου ακούστηκε η αγριοφωνάρα : "σιγά ψαθα μην πνιγείς απ΄την πολλή αγάπη! "

να μην σας πω τι έγινε όταν η κόλλα που τελικά παρέδωσα ήταν διπλωμένη στα 4.....
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-09, 16:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβα πριν από λίγο το παρακάτω μήνυμα προς... δημοσίευση! Από που το έλαβα, δεν μπορώ να σας το πω! Σε ποιον αναφέρεται... δεν λέει, έτσι ... ούτε αυτό μπορώ να σας το πω!!! Ακολουθεί το μήνυμα ατόφιο!

"Σου στέλνω γκάφα προς δημοσιευση με την δεσμευση να μην αποκαλύψεις το όνομά μου!! Να μην πεις τίποτα παραπάνω παρά δημοσίευσε το πάθημα γνωστού μέλους πολυδιαβασμένου κ πολυσπουδαγμένου! Πάει;;; Λοιπόν άκου τι έγινε έτσι όπως μου τα διηγήθηκε, σε πρώτο πρόσωπο!

"Λοιπόν, συνέβη όταν σπούδαζα ακόμη! Ετοιμάζω να φάω κάτι και Βάζω να βράσω ένα αυγό. Ανάβω το μάτι και συνεχίζω το διάβασμα (εξεταστική!). Φυσικά ξεχνάω εντελώς το αυγό... κ μετά από κάμποση ώρα ακούγεται ένα μπαμ υπόκωφο, το οποίο κ δεν μπορούσα να προσδιορίσω...

Σηκώνομαι, πηγαίνω προς την κουζίνα απ' όπου περίπου ακούστηκε ο ήχος κ θυμάμαι ΚΑΙ το αυγό!
Ωχ! λέω!! Μπαίνω, βλέπω το μπρίκι στο μάτι, χωρίς νερό κ άδειο να καίγεται!! Το κοιτάζω καλά καλά, κοιτάζω τριγύρω... με απορία κ βλέμμα χαμένο.. Μα τι στο καλό;! Τι έγινε;; Το έβαλα επάνω χωρίς αυγό;;; Ξανακοιτάζω, σκέφτομαι... τίποτα!!!!

Φεύγω άπραχτος, χωρίς να έχω λύσει το μυστήριο του άδειου μπρικιού κ γυρίζω στο διάβασμα...

Αργότερα μπαίνοντας στην κουζίνα, πίνω νερό κ κοιτάζοντας προς το ταβάνι... βλέπω... το αυγό κολλημένο στο ταβάνι!!! ΣΟΚ!!! Απίστευτο!!!;;;
Έτσι λύθηκε το μυστήριο του άδειου μπρικιού! Χώρια που είχα κοντεψει να βάλω κ φωτιά, το μάτι είχε κατακοκκινισει έτοιμο να σκάσει!"


Αυτά παθαίνει κανείς άμα διαβάζει κ ξεχνιέται! Αν θέλεις όμως δημοσίευσε το, χωρίς "περιττά" στοιχεία!! χεχεχχχ!!! Καλή επιτυχία!!!!"
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-09, 16:23
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
..πέραν του μυστηρίου του άδειου μπρικιού..διέκρινα και το μυστήριο του ανύπαρκτου νερού.....

οδηγίες προς αυγοβράστες: παίρνουμε ένα αυγό κατα προτίμηση μπεζουλί,
το τοποθετούμε σε μπρίκι μικρής διαμέτρου για μα μην σπάσει και SOS γεμίζουμε με νερό!!!!
κατόπιν το βάζουμε στο μάτι το οπόίο ανάβουμε κιολας....
σε 10 λεπτά είναι έτοιμο...

αν στον επόμενο το αυγό αντί να εξαφανιστεί αρχίζει να κακαρίζει...
αλλάξτε το με ένα ασπρουλί.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-09, 16:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτο!!!;;;
Έτσι λύθηκε το μυστήριο του άδειου μπρικιού! Χώρια που είχα κοντεψει να βάλω κ φωτιά, το μάτι είχε κατακοκκινισει έτοιμο να σκάσει!"
Καλά από κάψιμο φαγητών...
Χρησιμοποιώ πάντοτε χρονομετρο.... αλλα μερικές φορές το ξεχνώ.

Περιμένω παρέα και φτιάχνω ένα περισπούδαστο παστίτσιο, με πολύ προετοιμασία όσοι γνωρίζουν, με την μπεσαμέλ, το ψήσιμο του κυμά με ντομάτα, βρασιμο μακαρονιών κλπ. Το ετοιμάζω το βάζω στο φούρνο και βάζω το χρονομετρο στην μιση ώρα. Οντως πάω στην μισή ώρα, αλλά δεν είχε ακομα κάνει χρωματακι και το βάζω για 5 λεπτά από πάνω και ταυτόχρονα στο κάτω θήκη βάζω τα μπουρεκάκια τυριου για ενα ορεκτικό βρε παιδί μου.

Ξεχνάω το χρονόμετρο, μπαίνω για λιγο στην άκρο για να κόψω κίνηση και υπήρχε ένα θέμα, να κάποια pages να πέφτουν βροχή ως συνήθως (πιάνω τα 300 pages την ημέρα....) ξεχνιέμαι .... Περνάνε 45 λεπτά, ξαφνικά αρχίζει να μου μυρίζει φωτιά .... επιτέλους το μυαλό μου παίρνει στροφές, πάω .... το παστίτσιο ειχε γίνει κατάμαυρο το λογικό λάδι που έχει, έχει ντουμανιάσει, τα μπουρεκάκια είναι καρβουνάκια και οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε αγορασμένη πίτσα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-09, 17:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φοιτήτρια, ανεβαίνω βιαστική τη Σίνα για να πάω στη Νομική. (Όχι, δεν είμαι δικηγόρος, αλλά τω καιρώ εκείνω η Φιλοσοφική έκανε κάποια μαθήματα στη Νομική).
Έχω στον ώμο μια τσάντα και από το άλλο χέρι κρατάω ένα φάκελο με χαρτιά, σημειώσεις κλπ. Φτάνω στο φανάρι Ακαδημίας και Σίνα και περιμένω να διασχίσω κάθετα την Ακαδημίας, για να φτάσω Σόλωνος.

Σ’ εκείνο το φανάρι η Ακαδημίας έχει αυτές τις φαρδιές, άσπρες λωρίδες της διάβασης πεζών. Ανάβει το πράσινο, ορμάω μαζί με το υπόλοιπο πλήθος, γλιστράει το τακούνι μου πάνω σε μια λωρίδα (ήθελε τσαγκάρη από καιρό) και πέφτω με τα τέσσερα εν μέσω της Ακαδημίας και τις σημειώσεις διάσπαρτες τριγύρω μου.

Και διαπιστώνω ότι έχει ανάψει το πράσινο των αυτοκινήτων και έχουν ξεκινήσει καταπάνω μου. Έχει και τέσσερις – πέντε λωρίδες εκεί η Ακαδημίας!!! Λέω, πάει, θα με κάνουν χαλκομανία στην άσφαλτο τώρα και τελείωσε η υπόθεση.

Όχι, δε με έκαναν χαλκομανία. Ξεκίνησαν, έκαναν ένα - δυο μέτρα σιγά- σιγά και …. με περίμεναν. Τι να κάνω κι εγώ; Σηκώνομαι, ξεσκονίζομαι κι αρχίζω όπως-όπως να μαζεύω τα χαρτιά, με θεατές τους οδηγούς, που είμαι σίγουρη ότι διασκέδαζαν αφάνταστα με το θέαμα.

Λοιπόν, θα με θεωρήσετε εντελώς ηλίθια στο τέλος. Άλλη γκάφα δε γράφω ……
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-09, 17:19
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Όταν κάποτε με έστειλε ο πατέρας μου στη λαϊκή να αγοράσω κρεμμύδια και εγώ του φερα σκόρδα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-09, 20:15
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κάποτε με έστειλε ο πατέρας μου στη λαϊκή να αγοράσω κρεμμύδια και εγώ του φερα σκόρδα..
ξερά;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.