Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-11-08, 02:20
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς πρίν κάνεις ένα post, φρόντιζε απο πρίν να μας προ-ειδοποιείς :

"ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΒΑΡΕΤΟΤΑΤΟ POST! ETOIMAΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ!!"
*και εγώ βαρέθηκα κ κουράστηκα όταν τα έγραφα όοολα αυτά! Θα προτιμούσα συζήτηση πρόσωπο με πρόσωπο αν πότε όλοι εμείς εδώ συναντιώμασταν και επίσης, αααν είχαμε μια τετοια συζήτηση!
*μεταξύ μας, μην διαβάζεις τα βαρετά μεγάλα ποστ! ρίξε μια ματιά! το ίδιο (σχεδόν) είναι! (λέγεται "δημιουργική ανάγνωση")

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Ασφαλώς και αστειεύομαι!!)
και εγώ αστειεύομαι! και στο αρχικό μήνυμα και σε τούτο! (σε πολλά σημεία!)


Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν και τέτοια σχέση έχω να δώ απο τον καιρο που παρακολουθούσα μεξικάνικες σαπουνόπερες, θα σου πώ πώς οι πειρασμοί δυστυχώς είναι πολλοί και μεγάλοι. Μπορεί έτσι απλά να έρθει μία γυναικάρα και απλά να σου ξελογιάσει τον άντρα. (και το αντίστροφο)])
*μπορεί, όταν υπάρχουν ήδη "ρωγμές" στη σχέση, να έρθει μια απλή άλλη γυναίκα ή ένας άλλος ανδρας... δεν είναι απαραίτητο να είναι σούπερ κτλ..

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα πώ once more αυτό που ανέφερε δίς ο papa... η ανία, η βαρεμάρα, η ρουτίνα.
Εδώ τώρα τα λες όλα!
Και εγώ εκεί θέλω να καταλήξω και να συμφωνήσω με σένα και τον papa!
Μιλάτε για ανία. Εγώ θα το πω καθημέρινοτητα! Αυτή βλέπω πίσω από την ανία!!
Ο κυριότερος εχθρός για μένα είναι η καθημερινότητα! Αυτό που έχουμε να παλέψουμε κάθε μέρα!

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και πιστεύω ακράδαντα στην βαθιά αγάπη μεταξύ δύο ανθρώπων (και δη αντρας-γυναίκας), εν τούτοις δεν πιστεύω με τίποτα ότι ο έρωτας κρατάει για πάντα. Στιγμές που ζήσαμε όταν είμασταν ερωτευμένοι κακά τα ψέμματα δεν πρόκειται να τις ξαναζήσουμε όσο και άν αγαπάμε το έταιρο μας ήμισυ. (και αυτό άν θες στο αναλύω)

Ανία, ανία και πάλι ανία...

Αυτό το αφήνω ασχολίαστο προς το παρόν! Ένα ή δύο δικά μου βαρετότατα ποστ είναι καλό σκορ για ένα βράδυ! θα επανέλθω αύριο.. μεθαύριο!!!

Περιμένω όμως την απάντησή σου, ανάλυσή σου πάνω σε αυτό!
Επίσης παρακαλώ όποιος θέλει να πεί την άποψή του έστω και αν δεν ήταν το αρχικό θέμα αυτό.

....
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 10-11-08 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-11-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναιας, είδα αυτό που λες για "τον εαυτό μας" σα χειρότερο εχθρό και σκέφτηκα πως αυτός ο εαυτός που δείξαμε και για αυτόν το εαυτό μας επέλεξε κάποιος, αυτός είναι κ ο υπεύθυνος για την δημιουργία της σχέσης!Επίσης σε μια σχέση ο ένας "εαυτός" δεν δρα ανεξάρτητα πια, αλλά ζυμώνεται μαζί με τον "εαυτό" του άλλου, εξελίσσεται, παίρνει και δίνει. Έτσι ζυμώνεται και εξελίσσεται κ η σχέση.

Έτσι λοιπόν, ας ξαναγυρίσουμε στο ερώτημα και να το περιορίσω ως εξείς:

Θα θεωρήσουμε μια σχέση που δεν έχει εξωτερικούς επηρρεασμούς ή (καλύτερα) τους κοντρολάρει (δεν υπάρχει εξάλλου κλειστό σύστημα στη φύση!). Επίσης δεν υπάρχουν προβλήματα ανασφάλειας, εγωισμών και επιβολής του ενός στον άλλο! Είναι μια σχέση δουλεμένη και σε ισοροπία!
Αυτή, από τι κινδυνεύει;;;;
...
H ευθύνη που φέρει ο/η καθένας/μία για τη σχέση του/της, σαφώς έχει να κάνει και με την ευθύνη (που αντιστοιχεί) της επιλογής του! Θεωρώ πως ο "εαυτός" μας έχει "μερίδιο" σ' αυτό ...με άλλα λόγια δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών! (Και ξέρω ότι αυτή είναι μια μεγάλη δυσκολία...να αναγνωρίσουμε και να αποδεχτούμε στο τί μας "αναλογεί"...!)

Σε μια τόσο κοντινή σχέση η προσωπικότητα του/της καθένα/μίας μπορεί να δρα ανεξάρτητα και κατά κύριο λόγο να αλληλεπιδρά!! (θεωρώ ότι οι προσωπικότητες μέσα σε μια σχέση, δεν θα πρέπει να "ζυμώνονται" αλλά να "καλλιεργούνται"...θέλοντας να δώσω τη διάσταση όχι της "εξαφάνισής" τους αλλά της βελτίωσης και ανάπτυξη...)

Όσο για το ερώτημα που τίθεται ... θεωρώ ότι έχει τους λιγότερους "εχθρούς"...( ίσως )
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-11-08, 14:46
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
(Και ξέρω ότι αυτή είναι μια μεγάλη δυσκολία...να αναγνωρίσουμε και να αποδεχτούμε στο τί μας "αναλογεί"...!)

(θεωρώ ότι οι προσωπικότητες μέσα σε μια σχέση, δεν θα πρέπει να "ζυμώνονται" αλλά να "καλλιεργούνται"...θέλοντας να δώσω τη διάσταση όχι της "εξαφάνισής" τους αλλά της βελτίωσης και ανάπτυξη...)
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα και κυρίως ευπαυξάνω στα παραπάνω.


Όσο για το καλλιεργούνται (και αναπτύσσονται), δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω να πω καλύτερα από το "ζυμώνονται"! (απλά όταν έγραφα, δεν... τό'χα! )
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 14-11-08 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-11-08, 12:53
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για ό,τι έχουν πει σε σχέση με την ανοία και την ρουτίνα.Όμως, τι μας κάνει να βαριόμαστε κάποιον που συμπαθούμε , αγαπάμε ή τελοσπάντων θέλουμε στην ζωή μας?

Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός μιας σχέσης να είναι το ότι δεν είναι στην φύση μας να νιώθουμε κορεσμό. Από τίποτα θα έλεγα. Ούτε στα υλικά , ούτε και στα συναισθήματα θέτουμε μέτρο. Είναι κάτι σαν τους ναρκομανείς που αυξάνουν συνεχώς την δόση τους γιατί η προηγούμενη δεν τους ήταν αρκετή.Αυτή είναι η αιτία της 'βαρεμάρας'. Έχουμε κάποιον , που στην αρχή μας ενθουσιάζει, στην συνέχεια τον συνηθίζουμε και τέλος τον βαριόμαστε.

Οι προσωπικότητες των ανθρώπων , δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό να καλλιεργηθούν , με την ένοια ότι είναι ήδη διαμορφωμένες και εξελιγμένες. Αυτό που μπορεί να γίνει , είναι να προσαρμοστούν οι αντιδράσεις του κάθε ατόμου ώστε να μην έρχεται σε αντιθεση με την προσωπικότητα του άλλου. Θεωρώ δηλάδή ότι οι προσωπικότητες σε μια σχέση είναι σαν να έχουμε δύο υγρά χρώματα (ναι ναι τέμπερες ) και να έχουν ελαφρως ανακατευτεί στο σημείο που ενώνονται. Εκεί που εισχωρεί η μία , η άλλη υποχωρεί κ.ο.κ.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-11-08, 23:00
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κινδυνος

[QUOTE=christi;218004]
Θα θεωρήσουμε μια σχέση που δεν έχει εξωτερικούς επηρρεασμούς ή (καλύτερα) τους κοντρολάρει (δεν υπάρχει εξάλλου κλειστό σύστημα στη φύση!). Επίσης δεν υπάρχουν προβλήματα ανασφάλειας, εγωισμών και επιβολής του ενός στον άλλο! Είναι μια σχέση δουλεμένη και σε ισοροπία!
Αυτή, από τι κινδυνεύει;;;;


Κινδυνεύει από την καλύτερή σου φίλη , κινδυνεύει από τον καλύτερό σου φίλο !!!!!
Κινδυνεύει από την γειτόνισσα , που ρίχνει φλογερές ματιές στον σύντροφό σου και περημένει την ώρα που θα βγείς για καφέ (οπουδήποτε - Μάνα σου , κουμπάρα σου , φίλη σου , καφετέρια ), για να κτυπήσει την πόρτα , και να χωθεί με το νεγκλιζέ στο , σπίτι φωνάζοντας το όνομά σου, και να προσπαθεί (τάχα μου ) να σκεπάσει , σεμνότυφα , κάτι από αυτά που έβγαλε για να μπεί στο μάτι του συντρόφου σου , γιατί αυτός ο έρμος δεν της έδωσε καμμιά σημασία και εσύ της έρειχνες υπεροπτικές ματιές , ή μπορεί να την σεβόσουν κιόλας , ή πολλά μπορεί !


Κινδυνεύει , για να μην κατηγορηθώ για ρατσιστής , ακριβώς για τους ίδιους λόγους απο το γείτονα ! Απο τον Γαλατά ,απο το γιαουρτά , απο τον περιπτερά , απο τον Γιατρό σας , απο τον συνάδελφό σας , την συναδελφό σας από οποιον δήποτε σας συναναστρέφεται !

"Είναι γλυκό το πιοτό της Αμαρτίας "
"Ποιός είναι αυτός που δεν λαχτάρησε να πιεί" ?


"Ο Αναμάρτητος πρώτος την Λίθον Βαλέτω !!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-03-09, 10:52
free spirit Ο χρήστης free spirit δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-09 19:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
H zhlia...einai to mono sigouro...aa k o egwismos!!!Milaei mia empeirh!! Trust me!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-03-09, 11:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από free spirit Εμφάνιση μηνυμάτων
H zhlia...einai to mono sigouro...aa k o egwismos!!!Milaei mia empeirh!! Trust me!!
Αν έχεις την καλωσύνη, γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-10-09, 22:44
Το avatar του χρήστη STJ
STJ Ο χρήστης STJ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-11-09 02:00
Φύλο: Άντρας
Η άποψή μου είναι ότι ο μεγαλύτερος εχθρός σε μία σχέση, είναι ο εγωισμός.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην STJ για αυτό το μήνυμα:
christi (26-10-09)
  #39  
Παλιά 17-10-09, 23:23
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 11:37
Φύλο: Γυναίκα
Θεωρώ ότι το να προσπαθείς ν'αλλάξεις τον άλλον και να τον φέρεις στα μέτρα σου συνειδητά ή ασυνείδητα. Κανείς δεν αλλάζει όταν ο ίδιος δεν νιώθει την ανάγκη να το κάνει. Πρέπει να σταματήσουμε να έχουμε προσδοκίες από τους άλλους που καλύπτουν μόνο τα δικά μας θέλω. Αληθινή αγάπη σημαίνει να αφήνεις στον άλλο χώρο να είναι αυτό που θέλει..
__________________
τα πάντα ρει!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kataki για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (19-10-09)
  #40  
Παλιά 26-10-09, 23:02
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από STJ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άποψή μου είναι ότι ο μεγαλύτερος εχθρός σε μία σχέση, είναι ο εγωισμός.
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
... Κατ' αρχάς ερωτευόμαστε και τις περισσότερες φορές κεραυνοβόλα ετσι;
Στη συνέχεια αν διώξουμε τον εγωισμό, το εγώ και το κάνουμε εμείς τότε είμαστε σε καλό δρόμο.
....
Όταν μια ουσιαστική σχέση ( φιλική ή με σύντροφο/σύζυγο) προχωρήσει πίστευα και πιστεύω πως ο εγωισμός δεν έχει θέση. Ίσως τον πρώτο καιρό να είναι ισχυρός και παρών. Όσο όμως περνάει ο καιρός, όσο πιο πολύ μας ενδιαφέρει ο άλλος, όσο πιο καλά γνωριζόμαστε τόσο πιο πολύ απομακρύνεται ο εγωισμός. Αυτή είναι η δική μου άποψη και η δική μου εμπειρία.

Όταν είπα ότι η καθημερινότητα είναι ο πιο μεγάλος εχθρός της σχέσης, έκανα αν μη τι άλλο ένα λάθος. Τοποθετούσα την ευθύνη έξω από εμένα.
Αυτό το είχα αντιληφθεί ότι δεν ήταν και τόσο σωστό. Άλλά δεν είχα την απάντηση στο τι είναι αυτό που υποδαυλίζει την καθημερινότητα.

Τώρα θα έλεγα πως είναι που επιστρέφει και μας δοκιμάζει ο εγωισμός μας καθώς με το πέρασμα του χρόνου (καμιά φορά) ξεχνάμε. Ξεχνάμε τα σημαντικά, ξεχνάμε το δρόμο που κάναμε, και το εγώ ζητάει περισσότερο μερίδιο.

(... αποτίμηση, εκτίμηση, υπομονή... πρώτα το εμείς...)
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.