Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-09, 22:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τέλος στη «γόβα στιλέτο» ζητούν οι Βρετανίδες εργαζόμενες

Τα συνδικάτα της χώρας κατά πλειοψηφία ζητούν την κατάργηση της υποχρέωσης να φορούν «γόβες στιλέτο» οι εργαζόμενες.

Τα ψηλά τακούνια, τα κοινώς λεγόμενα «γόβες-στιλέτο» είναι ιδανικά για τις επιδείξεις μόδας, αλλά δεν μπορεί να επιβάλλονται στις υπαλλήλους για να θεωρηθούν φορώντας τα ότι είναι καλές επαγγελματίες, εκτιμούν σήμερα τα βρετανικά συνδικάτα στο ετήσιο συνέδριό τους που γίνεται στο Λίβερπουλ (βόρειο δυτικά).

Τα συνδικάτα υιοθέτησαν σήμερα το πρωί «την πρόταση 81» του συνεδρίου τους που τιτλοφορείται απλώς «Ψηλά τακούνια» και παρουσιάστηκε από ειδικούς που ασχολούνται με τα προβλήματα που δημιουργούν στα πόδια των γυναικών οι γόβες στιλέτο.

«Το συνέδριό μας θεωρεί ότι οι γόβες στιλέτο είναι εξαιρετικές για τις επιδείξεις μόδας, για το Χόλιγουντ, για το μπαρ αλλά είναι εντελώς ακατάλληλα στο καθημερινό επαγγελματικό περιβάλλον», αναφέρεται στο κείμενο του συνεδρίου.

Η εργαζομένη Λόρεν Τζόουνς που παρουσίασε το θέμα, αναφέρθηκε στα δεινά που προκαλούν τα ομολογουμένως σέξι ψηλοτάκουνα παπούτσια: κάλους, πόνους σε όλο το πέλμα αλλά και στην γάμπα, φουσκάλες, προβλήματα στα γόνατα αλλά και την πλάτη από την κακή στάση του σώματος καθώς και αρτηριακά προβλήματα.

«Πρέπει να δώσουμε σημασία στο ζήτημα αυτό ώστε και οι εργαζόμενες και τα πόδια τους να είναι προστατευμένα», είπε η κ. Τζόουνς που επισήμανε ότι χάνονται ετησίως δύο εκατομμύρια ημέρες εργασίας στη Βρετανία από τα προβλήματα που έχουν οι εργαζόμενες που είναι υποχρεωμένες να φορούν ψηλοτάκουνα παπούτσια στη δουλειά τους.

Οι περισσότεροι εκπρόσωποι των συνδικάτων υιοθέτησαν το αίτημα «όχι ψηλοτάκουνες γόβες» με εξαίρεση το συνδικάτο Πανεπιστημίων και Κολεγίων που οι εκπρόσωποί τους θεωρούν ότι «οι εφημερίδες θα γράψουν ότι τα συνδικάτα λειτουργούν ως μια αστυνομία κατά της μόδας» σε μια χώρα που η μόδα βρίσκεται πολύ ψηλά και που οι γόβες στιλέτο είναι απαραίτητο εξάρτημα της αμφίεσης τα βράδια της Παρασκευής και του Σαββάτου.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Σχόλιο : Θα πρέπει να τα έχουν επιλύσει, όλα τ' άλλα, οι εργαζόμενες στην Βρετανία....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-09, 10:32
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, αλλά κοιτάξτε κι αυτό :

Μπορεί τα ψηλοτάκουνα να κάνουν καλό στην υγεία των γυναικών; Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζονται οι ειδικοί και επισημαίνουν πόσο επικίνδυνα είναι ...τα ίσια παπούτσια.

Μάλιστα οι γιατροί παροτρύνουν τις γυναίκες να περπατούν σε ψηλά τακούνια για να διατηρήσουν τα πόδια τους υγιή.

Οι γιατροί λένε ότι τα άνετα και επίπεδα παπούτσια μπορούν να προκαλέσουν πόνο στα πόδια, κάλο στο μεγάλο δάκτυλο του ποδιού, πόνο στην πλάτη και ακόμη να εμφανιστεί αρθρίτιδα.

Στο συνέδριο για την Χειροπλαστική και Ποδιατρική επισημάνθηκε ότι τα τελευταία τρία με τέσσερα χρόνια έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των προβλημάτων που προκαλούνται από επίπεδα παπούτσια όπως είναι αυτά της μπαλαρίνας. Επισημαίνουν μάλιστα ότι δεν είναι κακό κάποιος να φοράει επίπεδα παπούτσια για δύο μέρες την εβδομάδα, όμως μπορεί να αποβεί καταστροφικό αν τα φοράει για έξι μήνες συνέχεια.

Πηγή : The Times of India

Τελικά, εμείς τι να φοράμε; Γαλότσες μήπως;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-09, 10:44
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων

Τελικά, εμείς τι να φοράμε; Γαλότσες μήπως;
εμείς θα φοράμε ότι μας πάει , ότι μπορούμε να υποστηρίξουμε κ ότι μας ταιριάζει ! ! !
άλλωστε η κάθε γυναίκα έχει τον δικό της τύπο .
Μην ξεχνάς ότι ολοι οι οργανισμοί δεν αντιδρούν το ίδιο . . π . χ προσωπικά έχω φοβερό πρόβλημα με τα ίσια παπούτσια , θέλω οπωσδήποτε να έχει τακούνι γιατί ΄περπατάω πιο σωστά ! αντιθέτως η κολλητη φίλη μου και μόνο στη θέα των ψηλοτάκουνων βγάζει φλεβίτιδα ! !
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-09, 14:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί τα ψηλοτάκουνα να κάνουν καλό στην υγεία των γυναικών;
Με όλο τον σεβασμό προς τους The Times of India, αλλά τέτοια μπαρούφα, δεν μπορεί να προέρχεται από επιστημονική φορέα.

Το πιο υγιές περπάτημα, λένε οι καρδιολόγοι, είναι το πέλμα να παίζει τον ρόλο αντλίας.
Δοκιμάστε το, περπατήστε, πατώντας με όλο σας το πέλμα, όταν το πόδι πάει πίσω να το αφήσετε να σηκώνετε από το έδαφος σιγά σιγά και όχι όπως οι .... τσολιάδες
Τρεις διαφορετικοί καρδιολόγοι, μου το συνέστησαν (και νομίζω οτι το διάβασα και στο incardiology.gr), ότι αυτό το βάδισμα κάνει εξαιρετικό καλό σε όλους και κυρίως στους καρδιακούς.

Το πέλπα σε παρατεταμένη θέση προκαλεί, υπερβολική κόπωση και με βάση την λογική να είναι και υγιεινό; Μπας και το επιδίωξε κανένα εργοστάσιο παπουτσιών στην Ινδία;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-09, 14:19
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι να σου πω; Ό, τι ξέρεις, ξέρω.

Πάντως το άρθρο αναφέρεται στα εντελώς φλατ παπούτσια, τύπου μπαλαρίνας, τα οποία εγώ όταν τα φοράω νιώθω να γέρνω προς τα πίσω. Ίσως, λοιπόν, να υπάρχει μια δόση αλήθειας σ' αυτό.

Και, εννοείται, ότι το άρθρο το έβαλα περισσότερο γιατί πολλές φορές συμβαίνει η μία έρευνα να ακυρώνει την άλλη. Και για πλάκα
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-09, 08:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί τα ψηλοτάκουνα να κάνουν καλό στην υγεία των γυναικών;
Μα πάντα οι γιατροί και η αρθρογραφία αναφέρει ότι το ιδανικό - τουλάχιστον για τις γυναίκες (προφανώς παίζει ρόλο η γενικότερη "ταλαιπωρία" που υφίσταται το γυναικείο σώμα λόγω διαφορετικών δραστηριοτήτων και λειτουργιών) - είναι το τακούνι, 5 πόντων αν δεν απατώμαι (να σε δω με 5ποντο Στέλιο μου και τι στον κόσμο! )
Υποθέτω φυσικά ότι οι γιατροί δε μιλάνε για "γόβα στιλέτο" αλλά για άνετα, αναπαυτικά παπούτσια με τακούνι.
Επίσης φαντάζομαι ότι αυτό μπορεί να ποικίλλει από άτομο σε άτομο ανάλογα το πώς έχει συνηθίσει και, φυσικά, τι εργασία κάνει. Όμως είναι παρατηρημένο ότι το εντελώς ίσιο παπούτσι καταπονεί το σκελετό και ταλαιπωρεί πιο εύκολα τα πόδια τελικά.

Ε, τώρα... όσο για τα συνδικάτα της Αγγλίας... ας μην το αναλύσουμε στη χαλαρή κουβεντούλα! Φαίνεται πως ξέμειναν από ιδέες τελευταία κι έπρεπε κάτι να κάνουν να δικαιολογήσουν οι χαρτογιακάδες την παρουσία τους (και τα έξοδα του συνεδρίου)!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-09, 13:21
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα



Made for Walking
This image illustrates how a woman's shoe (left) contorts the bones of the foot and ankle and throws the weight onto the big toe joint, while a man's boot leaves the foot in a natural position.

Πηγή: TIME.com
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.