Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #646  
Παλιά 16-12-10, 16:09
SPIRID Ο χρήστης SPIRID δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-11 10:02
Kalispera sas,
diabazo edo kai arketh ora ta post sas kai tha ithela ligaki tin boithia sas oso afora giatrous. o sizigos mou antimetopizei problima edo kai xronia me to entero kai genikos me kenoseis. ton teleutaio kairo omos to problhma einai megalo. diladei paei toualeta kai 10 fores thn hmera. pigame se kapoia gastrenterologo se nosokomeio edo sthn athina kai tou ekane kolonoskopish, axoniki, uperixografima kai diafores exetaseis aimatologikes. mas eipe arxika oti pasxei apo thn noso tou croun alla otan bgike h biopsia den edixe kati tetio. meta ekane gastroskopisi kai mas eipe oti mallon exei koiliokaki. telika prin liges meres bgike h biopsi kai shmera pou eixe o antras mou rantebou tou eipe oti oute auto einai. apo oti diabasa kai ego sths biopsie anaferei gia xronies flegmones. tora tou edose mia therapia me xapia dokimastika. h alithia einai pos exei taleporithei poli. exei sobaro problima me thn douleia tou giati sinexeia thelei na pigenei toualeta. an borite sististe mou kapoious giatrous edo sthn athina pou exidikeuonte se autes tis nosous mimpos bgaloume akri sto problhma tou. giati h diki mas giatros leei oti den exei tipota. sas euxaristo gia ton xrono sas.
  #647  
Παλιά 19-12-10, 02:39
popip Ο χρήστης popip δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-12-10 14:39
Γεια εγω είμαι νέα στη νόσο

[Γεια, όπως λέω και στο μήνυμα είμαι νέα στη νόσο,
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις, είναι εύκολη η διάγνωση της νόσου;
θέλω να πω ότι με μια κωλονοσκόπηση και βιοψίες μπορούν να διαγνώσουν νόσο του κρόουν χωρίς να υπάρχει μπέρδεμα με την ελκώδη κωλίτιδα;
  #648  
Παλιά 20-12-10, 12:15
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από popip Εμφάνιση μηνυμάτων
[Γεια, όπως λέω και στο μήνυμα είμαι νέα στη νόσο,
ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις, είναι εύκολη η διάγνωση της νόσου;
θέλω να πω ότι με μια κωλονοσκόπηση και βιοψίες μπορούν να διαγνώσουν νόσο του κρόουν χωρίς να υπάρχει μπέρδεμα με την ελκώδη κωλίτιδα;
Η βιοψία δείχνει ξεκάθαρα το είδος της νόσου
  #649  
Παλιά 22-12-10, 00:35
paridion Ο χρήστης paridion δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-12-10 12:46
geia sas

εχω χαμηλη φεριτινη 10 τιμη μοναδος εδω και 7 χρονια .
εκανα σημερα κολονοσκοπηση κ γαστροσκκοπηση κ μειπαν οτι μπορει να εχω την νοσο κρον....
θα το δειξει ι βιοψια σε 20 μερες..


απο οσο διαβασα και ποιο πανω και πληροφοριες αλλες που πηρα απο το διαδικτυο

θελω να σας πω οτι εμενα τα συμπτωματα ειναι μονο οτι μ πεφτει ι φεριτινη κ μετα απο αγωγη


δεν εχω κανενα πονο στη κοιλια ουτε καμια διαροια ουτε αφθες στο στομα.....



οποιος εχει πληροφοριες.....ας με ενημερωσει
  #650  
Παλιά 24-12-10, 11:24
sophiaf Ο χρήστης sophiaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς να θέλω να σας αποσυντονίσω ή να σας μπερδέψω, αυτό που έχω δει με τις άπειρες επισκέψεις στα νοσοκομεία, με προσωπικές συζητήσεις με πάσχοντα άτομα, στην αναζήτηση μου στο internet και με την εμπειρία της κόρης μου είναι ότι και οι γιατροί ψάχνονται. Δεν μπορούν 100% να πουν αν κάποιος πάσχει από crohn, ελκώδη κολίτιδα, απροσδιοριστή κολίτιδα ή και απλή κολίτιδα. Πολλοί ξεκίνησαν με crohn και με τα χρόνια μεταλλάχτηκε (?) σε ελκώδη ή μήπως έγινε λάθος διάγνωση. Ελκώδη κολίτιδα σε crohn. Και από crohn, ελκώδη σε απλή κολίτιδα.

Η κολονοσκόπηση και οι βιοψιές είναι υποθετικά ότι το πιο σίγουρο. Σε αυτήν στηρίζουν τη διάγνωση.

Προσωπική μου άποψη, είναι μια ασθένεια με τη δική της νοημοσύνη και εξέλιξη. Μεγίστος παραγόντας η ψυχολογία και πως το αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Οι γιατροί απλοί άνθρωποι είναι, όχι θεοί. Η εμπειρία τους σεβαστή, αλλά όταν δεν έχουν τα εργαλεία, τα φάρμακα να βοήθησουν και να στηρίξουν τον πάσχοντα, τι κάνουν?.... έμεις? που ψάχνουμε για μια ελπίδα, μια κουβέντα παρηγοριάς ότι όλα είναι υπό έλεγχο και πάνε καλά.... όταν δε μπορούν να πουν αυτό, τι κάνουμε?....

Στο Παίδων την κόρη μου την διέγνωσαν με τυπό crohn. Στη διάγνωση βοηθήσαν και τα συρίγγια τα οποία εμφανίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτήν. Ο τωρινός της γιατρός κλίνει προς την ελκώδη. Οι βιοψίες.... χα χα ένα μπέρδεμα. Ξεκάθαρο δεν είναι τί πο τα. Τα φάρμακα που πήρε? Ή εμφάνισε αλεργικές αντιδράσεις ή δεν την βοήθησαν καθόλου.... και εγώ είμαι σε απόγνωση, χωρίς να ξέρω τι να κάνω να τη βοηθήσω. Το μόνο που μου μένει είναι νάμαι κοντά της όσο αυτό είναι δυνατό γιατί δυστυχώς αυτή μόνη της το περνάει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sophiaf : 24-12-10 στις 11:47
  #651  
Παλιά 24-12-10, 15:02
thanoshac Ο χρήστης thanoshac δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-10 15:02
xronia polla se olous me ygeia k to 2011 na mas vrei kaliterous k san kratos k san anthropous!!!!!!!!!!!!
  #652  
Παλιά 26-12-10, 21:11
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από sophiaf Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να σας αποσυντονίσω ή να σας μπερδέψω, αυτό που έχω δει με τις άπειρες επισκέψεις στα νοσοκομεία, με προσωπικές συζητήσεις με πάσχοντα άτομα, στην αναζήτηση μου στο internet και με την εμπειρία της κόρης μου είναι ότι και οι γιατροί ψάχνονται. Δεν μπορούν 100% να πουν αν κάποιος πάσχει από crohn, ελκώδη κολίτιδα, απροσδιοριστή κολίτιδα ή και απλή κολίτιδα. Πολλοί ξεκίνησαν με crohn και με τα χρόνια μεταλλάχτηκε (?) σε ελκώδη ή μήπως έγινε λάθος διάγνωση. Ελκώδη κολίτιδα σε crohn. Και από crohn, ελκώδη σε απλή κολίτιδα.

Η κολονοσκόπηση και οι βιοψιές είναι υποθετικά ότι το πιο σίγουρο. Σε αυτήν στηρίζουν τη διάγνωση.

Προσωπική μου άποψη, είναι μια ασθένεια με τη δική της νοημοσύνη και εξέλιξη. Μεγίστος παραγόντας η ψυχολογία και πως το αντιμετωπίζει ο ίδιος.

Οι γιατροί απλοί άνθρωποι είναι, όχι θεοί. Η εμπειρία τους σεβαστή, αλλά όταν δεν έχουν τα εργαλεία, τα φάρμακα να βοήθησουν και να στηρίξουν τον πάσχοντα, τι κάνουν?.... έμεις? που ψάχνουμε για μια ελπίδα, μια κουβέντα παρηγοριάς ότι όλα είναι υπό έλεγχο και πάνε καλά.... όταν δε μπορούν να πουν αυτό, τι κάνουμε?....

Στο Παίδων την κόρη μου την διέγνωσαν με τυπό crohn. Στη διάγνωση βοηθήσαν και τα συρίγγια τα οποία εμφανίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτήν. Ο τωρινός της γιατρός κλίνει προς την ελκώδη. Οι βιοψίες.... χα χα ένα μπέρδεμα. Ξεκάθαρο δεν είναι τί πο τα. Τα φάρμακα που πήρε? Ή εμφάνισε αλεργικές αντιδράσεις ή δεν την βοήθησαν καθόλου.... και εγώ είμαι σε απόγνωση, χωρίς να ξέρω τι να κάνω να τη βοηθήσω. Το μόνο που μου μένει είναι νάμαι κοντά της όσο αυτό είναι δυνατό γιατί δυστυχώς αυτή μόνη της το περνάει...
Sofia,δεν ξερω αν ακουστει καπως αυτο που θα πω,αλλα πολλες φορες οι γιατροι κανουνε τους εξυπνους επιδη δεν μπορουνε να παραδεχτουνε οτι δεν ειναι 100% σιγουροι για κατι κ ισως κανουν λαθος...εγω ας πουμε πηγαινα επι πολυ καιρο 3 φορες τη μερα τουαλετα κ ειχα καποιες φορες πονο στην κοιλια τη νυχτα,αλλα οχι διαρροιες τπτ...εεε μου ειπανε οτι ειχα συρριγγιο μετα απο εξετασεις κ οτι εχω crohn(!)χωρις ουτε αιμα ουτε τπτ,μου δωσανε αντιβιωση λιγες μερες βγηκα κ απο τοτε δεν εχω παθει τπτ,τρωω απο ολα κ λαχανικα κ φρουτα κ κουραμπιεδες κ μελομακαρονα κλπ κλπ...κ δεν υπαρχει περιπτωση να παθω κατι,σιγα μν κατσω να τους ακουσω κ να φοβαμαι το καθετι...κ δεν θα κατσω κ πολυ ακομα να δηλητηριαζομαι με τ remicade χωρις να υπαρχει κανενας λογος η μια αμπουλα κανει πανω απο 1000 ευρω,φταιω εγω να γινω καχυποπτος?...σε καποιους τομεις οπως το εντερο δεν εχουνε προσωρησει πολυ,για τν ακριβεια ξερουνε πολυ λιγα!
  #653  
Παλιά 28-12-10, 17:28
Thodoris Ο χρήστης Thodoris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-13 17:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
kalispera se olous egw eixa xalarous ponous stin kilia ton telefteo ena mina.exei dio evdomades pou me epiase emoragia ena vradi,piga mesa se 5 wres peripou stis 8 fores toualeta xanontas aima piga sto nosokomio k kathisa mia evdomada mesa stin arxi otan ematha to ti exw me pire ligo apo kato k imoun 1-2 meres xalia alla pleon den to skeftome pernaw kala opos imoun k prin.ti flegmoni egw tin exw sto paxi edero k pernw Budenofalk kai Azathioprine k eimai mia xara oute ponous oute tipota.Apo oti katalava einai ston kathena pos tha tou tixei.Mporw trww kanonika ta panta den exw provlima,mporw pinw se logika plesia 1-2 fores tin evdomada apo 3-4 pote den exw provlima apla to mono pou ekopsa maxeri itan to tsigaro apo tin proti mera kiolas an kai kapniza apo ta 15-16 mou twra eimai 23 k poli apla to pira apofasi k to ekopsa,A kai opos anaferate ta aeria einai ontos ena mikro provlimataki alla den agxonome to adimetopizw me gelio egw k h parea mou giati poli apla me agapane .afti einai h diki m istoria paidia kali dinami se olous k kali xronia na exoume!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thodoris : 28-12-10 στις 17:31
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Thodoris για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (23-03-11)
  #654  
Παλιά 28-12-10, 19:11
sophiaf Ο χρήστης sophiaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Η διαθεσή μου τώρα:
Thodoris kai Nikos9, ειλικρινά είναι τόσο παρηγορητικό και ενθαρρυντικό να ακούς ότι κάποιοι το πολέμισαν και είναι ΚΑΛΑ. Χαίρομαι για σας από την καρδιά μου. Μου δώσατε μια ακτίδα ελπίδας μες στο σκοτάδι της απόγνωσης.

Σας ευχαριστώ.
  #655  
Παλιά 28-12-10, 22:12
Thodoris Ο χρήστης Thodoris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-13 17:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
sofia pragmatika an den exei ponous gia na tin taleporoun tote den pistevo oti xriazete olo afto to sinefo pou dimiourgoun gonois k to giro perivalon....egw den exw oute ponous pleon oute aimoragia afto me kanei k eimai kala,exw tous dikous m omos apo panw m na me zalizoun oxi to ena oxi to alo..o giatros m einai o kaliteros gastrenterologos stin ellada k apo tous kalliterous stin evropi mazi tou milaw k mou leei ti prepi k ti oxi k egw apo eki k pera akolouthw ta logia tou..oi fovoi tou goniou k tou kathenos mono xirotera mporoun na kanoun to atomo giati ton fernoun se diskoli thesi..afto prepi na katalavete oloi osoi den to exete afto..
  #656  
Παλιά 31-12-10, 23:23
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητοι μου φιλοι ευχομαι το 2011 να μας δωσει υγεια, ευτυχια και τυχη!Ευχομαι αυτη τη χρονια να βρεθει η θεραπεια που θα μας κανει να τρωμε απο ολα( στερημενη του φαγητου) να πινουμε οσο θελουμε και να κοψουμε τα φαρμακα! Ολα μπορουν να συμβουν! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην marypez για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (23-03-11)
  #657  
Παλιά 03-01-11, 00:00
sophiaf Ο χρήστης sophiaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Η διαθεσή μου τώρα:
Εχει κανείς από σας δοκιμάσει εναλλακτικές θεραπείες?
  #658  
Παλιά 04-01-11, 14:48
Thodoris Ο χρήστης Thodoris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-13 17:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Xronia polla kali xronia se olous k oles k ola ta kala na er8oun se esas me ti nea xronia!
  #659  
Παλιά 05-01-11, 21:44
toti Ο χρήστης toti δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-02-11 15:04
Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία !!! Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την αγωνία μου για την υγεία του συζύγου μου. Εδώ και 18 χρόνια πάσχει από τη νόσο crohn . Ήταν 18 ετών φοιτητής στα Ιωάννινα όταν έγινε η διάγνωση από το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο των Ιωαννίνων αφού ταλαιπωρήθηκε πολύ γιατί στην αρχή δεν ήξεραν τί είχε και μόνο με εγχείριση σκωληκοειδίτη βρέθηκε το πρόβλημα. Ταλαιπωρήθηκε 2 χρόνια μέχρι να υφεθεί η νόσος και όταν πια ήταν καλά ο γιατρός του έδωσε μόνο salofalk 500 τρία την ημέρα. Όλα αυτά τα χρόνια, τώρα είναι 36 ετών , δεν είχε κανένα σοβαρό πρόβλημα. Είμαστε 9 χρόνια μαζί ( 7 χρόνια παντρεμένοι με ένα παιδάκι) και το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν ότι κάθε χρόνο τον πονούσε λίγο το έντερο χωρίς να έχει διάρροιες ( από την ύφεση και μετά δεν είχε ποτέ διάρροιες) έπαιρνε κανονικά τα salofalk μαζι με την αντιβίωση flagyl για μια εβδομάδα και όλα μετά ήταν μια χαρά. Αλλά αρχές Νοέμβρη ξύπνησε το τέρας για τα καλά......χρειάστηκε να νοσηλευθεί στο νοσοκομείο για 15 μέρες με ισχυρές αντιβιώσεις και κορτιζόνη και έγιναν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις εκτός από κολονοσκόπηση γιατί παρουσιάστηκε μεγάλη στένωση και θα έκανε ζημιά. Εδώ και δύο μήνες όμως δε λέει να υποχωρήσει η σκληρότητα του εντερου η οποία ψηλαφάται και είναι σαν πέτρα κάτι που δεν είχε ποτέ ο σύζυγός μου αλλά οι γιατροί λένε ότι η στένωση προκαλεί αυτό που λέμε εμείς πέτρα και εγκλωβίζεται αέρας που δε μπορεί να βγεί.Για ένα μήνα έπαιρνε 2 αντιβιώσεις flagyl και aristin μαζι με κορτιζόνη medrol 32. Του είχαν δώσει και azathioprine αλλά το σταμάτησε αμέσως γιατί δεν το άντεξε το συκώτι του.Τώρα είναι μόνο με κορτιζόνη και τον προετοιμαζουν για remicade. Έχουμε πάει σε όλους τους ιατρούς του νησιού ( ζούμε σε μεγάλο νησί ) αλλά όλοι έχουν την ίδια άποψη χωρίς όμως να είναι ειδικοί σε αυτή τη νόσο. Η μετάβαση στην Αθήνα σε έναν ειδικό μας λένε οι γιατροί εδώ δε θα φέρει αποτέλεσμα αφού θα ακολουθήσουν την ίδια αγωγή και θα τον ταλαιπωρήσουν με τις ίδιες εξετάσεις .Δε ξέρω τι να πω και τι να κάνω......Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που πάσχετε απο αυτή τη νόσο αν είχατε ή έχετε αυτή τη σκληρότητα στο έντερο και άν θα υποχωρήσει ποτέ. Συγνώμη αν σας κούρασα και καλή δύναμη σε όλους!!!!
  #660  
Παλιά 07-01-11, 14:11
Thodoris Ο χρήστης Thodoris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-13 17:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
toti den eixa pote afto to pragma pou les oute kserw ti einai giati egw oute 2 mines den ematha oti exw crohn alla epidi exw poli kalo giatro to mono pou thelw na sou pw einai min fate pote ton prologo apo kalo giatro kai ton fakelosete...h crohn einai akoma agnosti noso pagkosmios kai kaneis den prokite na se kanei kala apo afto..mono afto ithela na sou pw na prosexete tous giatrous..kali dinami !
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.