Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 05-03-10, 21:34
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
συμφωνω απολοιτα με την καταρινα.δεν ειναι δυνατον να περιμενω πως και πως να γραψει καποιος κατι μπας και μαθω κατι περισσοτερο για την νοσο και να βλεπω συνεχως το μηνυμα του κυριου xenios για το πως θα γραφουμε και τιποτα απολιτος για αυτο που περναμε η εστω ενα θερμο καλωσορισμα στα νεα μελη.μπορει να ειστε καποιο ιδρυτικο μελος και ευχαριστουμε πολυ που δημιουργισατε αυτο το site αλλα συγνωμη κιολας δεν ειναι ο ρολος σας αυτος.ενα μηνυμα συμπαραστασης θα ηταν 1000 φορες προτειμοτερο απο ενα μηνυμα για τον τροπο γραφης μας.ευχαριστω που με ακουσατε....
  #362  
Παλιά 05-03-10, 22:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολοιτα με την καταρινα.δεν ειναι δυνατον να περιμενω πως και πως να γραψει καποιος κατι μπας και μαθω κατι περισσοτερο για την νοσο και να βλεπω συνεχως το μηνυμα του κυριου xenios για το πως θα γραφουμε και τιποτα απολιτος για αυτο που περναμε η εστω ενα θερμο καλωσορισμα στα νεα μελη.
Πρώτα απ όλα, δεν έχετε ολοκληρώσει την εγγραφή σας, παρά τις κατ' ιδίαν αναφορές μου σε προσωπικό μήνυμα.
Σας έχω στείλει να μας στείλετε ένα email για να επιβεβαιώσουμε τα στοιχεία σας, κάτι που δεν κάνετε επιμελώς εδώ και 4-5 μήνες. Για τα άλλα διαβάστε παρακάτω.

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ίσως φανώ αγενής και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη γι'αυτό, αλλά δε γίνεται άλλο πια, θα το πω. Κύριε Xenios, σταματήστε επιτέλους να ασκείται αυτή την καταστολή στα μέλη του forum. Δεν ξέρω αν παίζετε κανένα ηγετικό ή ιδρυτικό ρόλο στην acrobase, αλλά ποσώς μ' ενδιαφέρει κιόλας. O καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τον τρόπο που του ταιριάζει και που τον βολεύει για να εκφραστεί. Άλλος προτιμά τα κεφαλαία, άλλος τα greeklish. Η γλώσσα εξελίσσεται, εμπλουτίζεται, αλλάζει. Αποδεχτείτε επιτέλους αυτή τη ροή, και σταματήστε να βιάζετε την επικοινωνία και την ελευθερία μας.
Είμαι ένα από τους διαχειριστές του χώρου και είναι υποχρέωση μου, να σας θυμίαω ότι κατά την εγγραφή σας, αποδεχτήκατε τους όρους χρήσης.
Ένας απ' αυτούς αναφέρει ότι πρέπει να γράφετε σε πεζά Ελληνικά.
Αυτό δεν μου στερεί την δυνατότητα, σε προηγούμενα μηνύματα και εδώ και σε άλλα σχετικά Clubs, να εκφράσω την συμπαράσταση μου. Φυσικά είναι άνευ ουσίας, αυτό να επαναλαμβάνεται συνέχεια.

Όσο για το αν εμλουτίζεται η γλώσσα, αν γράφουμε σε greeklish ή σε κεφαλαία, θα μου επιτρέψτε να το αφήσω ασχολίαστο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #363  
Παλιά 05-03-10, 23:13
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Επιτρέψτε μου μια αναφορά ειδικά στα κεφαλαία. Οι τρόποι καλής συμπεριφοράς στο ίντερνετ λένε πως όποιος γράφει κεφαλαίο είναι σα να φωνάζει, να είναι θυμωμένος και τελικά είναι αγενής τρόπος έκφρασης.

Τέτοιου είδους συμπεριφορές, μαζί με άλλα χαρακτηριστικά όπως το να μην ακολουθεί κάποιος τους κανόνες του χώρου όπου μπαίνει, πριν 15 - 20 χρόνια έκαναν τους ξένους να αποκλείουν τους έλληνες από τα δωμάτια επικοινωνίας αμέσως με το που εισέρχονταν! Η φήμη που είχαμε δεν ήταν και η καλύτερη! Τώρα πιστεύω πως οι χρήστες είναι περισσότερο ενημερωμένοι και διατεθιμένοι να εφαρμόζουν τους "καλούς τρόπους" συμπεριφοράς στο διαδίκτυο (Netquette).
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
  #364  
Παλιά 06-03-10, 02:33
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Δυο λόγια τελευταία, για να μην παρεκτραπούμε περεταίρω από το θέμα που απασχολεί αυτή την τόσο βοηθητική παρέα και συζήτηση που έχουμε στήσει. Καταλαβαίνω τη δυσαρέσκειά σας, λοιπόν κύριε Xenios, ως προς τους ανορθόδοξους και "ενάντια" στο καταστατικό σας τρόπους γραφής. Παρ' όλα αυτά επιμένω στα προ-λεγόμενά μου και προσθέτω κάτι ακόμη: η προσκόλληση στους τύπους έχει αλλοτριώσει ανθρώπους μεμονομένα, θεσμούς (βλ.θρησκεία-εκκλησία), όσο και πολιτικούς χώρους, και γενικότερα, περισσότερο βλάπτει η υπερβολή, παρά ωφελεί. Τέλος πάντων, δεν πειράζει να αναθεωρούνται και να επανεξετάζονται κάποια πράγματα, δεδομένου ότι μπορεί να θελήσει να συμμετάσχει στο forum κάποιος ξένος που δεν είναι εξοικειωμένος με τα ελληνικά. Και τη στιγμή μάλιστα που καίγονται τα σωθικά μας, τα έντερά μας και ο κόσμος γύρω μας (για να κάνουμε και ένα minimum κοινωνικο-πολιτικό σχόλιο), είναι πεζό να μας μιλάτε για "πεζά" γράμματα.

"Όσο για το αν εμλουτίζεται η γλώσσα, αν γράφουμε σε greeklish ή σε κεφαλαία, θα μου επιτρέψτε να το αφήσω ασχολίαστο. "

Όσο για το παραπάνω, σας πληροφορώ πως καθότι είμαι φοιτήτρια της ελληνικής φιλολογίας έχω ασχοληθεί εκτεταμένα με τη θεωρία-επιστήμη της γλωσσολογίας και αυτά που είπα περί γλώσσας δεν είναι λόγια του αέρα( με την έννοια πως η γλωσσική κοινότητα διαμορφώνει τον τρόπο που μιλάει και όχι οι γραμματικές).


Κλείνοντας, και κάνοντας μια επαναφορά στο περί ου ο λόγος θέμα μας, anthi, ακόμη και αν δεν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή για τη νόσο, καλό θα είναι να παρακολουθείσαι και να συμβουλεύεσαι- συνεργάζεσαι με κάποιο γιατρό.

Συγγνώμη αν κούρασα και αν το τράβηξα ή είπα "κάτι παραπάνω".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katarina : 06-03-10 στις 02:38
  #365  
Παλιά 06-03-10, 03:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ' όλα αυτά επιμένω στα προ-λεγόμενά μου και προσθέτω κάτι ακόμη: η προσκόλληση στους τύπους έχει αλλοτριώσει ανθρώπους μεμονομένα, θεσμούς (βλ.θρησκεία-εκκλησία), όσο και πολιτικούς χώρους, και γενικότερα, περισσότερο βλάπτει η υπερβολή, παρά ωφελεί. Όσο για το παραπάνω, σας πληροφορώ πως καθότι είμαι φοιτήτρια της ελληνικής φιλολογίας
Αυτός ο χώρος υπάρχει 22 χρόνια και έχει δώσει μάχες, για να γράφουμε σωστά Ελληνικά. Δεν είναι θέμα τύπων, είναι θέμα σωστών Ελληνικών και αυτό το επιβάλουμε, σαν όρο συμμετοχής σας.
Χαίρομαι που είσαστε φοιτήτρια φιλολογία και εγώ είμαι οικονομολόγος κοστολόγος 62 ετών. Αυτό δεν αλλάζει κάτι.

Ελπίζω αύριο που θα γίνετε καθηγήτρια, να μην ωθήσετε τους μαθητές σας, να γράφουν τα διαγωνίσματα τους, σε greeklish και με κεφαλαία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-03-10 στις 03:13
  #366  
Παλιά 09-03-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Jelipop
Jelipop Ο χρήστης Jelipop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-10 12:23
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σας ,
Δεν θα σταθώ στο γεγονός οτι στα τελευταία post υπάρχει αυτη η μικρή "διαμάχη" ανάμεσα στα μέλη με τον διαχειριστή !!! Το μόνο που έχω να δηλώσω ειναι οτι καλό θα ήταν να γράφουμε ελληνικά γιατι δν ειναι ενα φορουμ που κάνουμε χαβαλέ !! Σας βρήκα απο το google ψάχνοντας στοιχεία για την ασθένεια ... Η αλήθεια ειναι οτι σε κάποια post δυσκολεύτηκα να τα διαβάσω σωστά (παρόλο που κ γώ σε κάποιες φάσεις χρησιμοποιώ greeklish) ! Τεσπα , αυτο όλο σαν παρένθεση !! Δν θέλω να θεωρηθώ πολύξερη ή κάτι τέτοιο !!

Ας μπώ στο θέμα μου όμως !!
Εδώ κ 1.5 χρόνο η ξαδέρφη μου πάσχει απο την νόσο ... Μετά απο διάφορες περιπέτειες απο γιατρό σε γιατρό κατέληξε στην συγκεκριμένη νόσο .. Η αλήθεια ειναι οτι η διάγνωση ήταν πολύ δύσκολοι γιατι ο κάθε γιατρός έλεγε τα "δικά" του !! Ας μην σταθώ εκεί ..
Έχασε τα μαλλιά της - τα κιλά της - την αυτοπεπήθηση της ....
Έπαιρνε φάρμακα .. μέχρι πρίν 2 βδομάδες περίπου όπου η νόσος έιχε έξαρση ...

Φαντάστηκε οτι ειναι μια έξαρση σαν όλες τις αλλες που έχει περάσει ...
Όταν πλέον οι πόνοι ήταν αφόρητοι επικοινώνησε με τον γιατρό της κ της είπε να κάνει εισαγωγή σε γνωστό δημόσιο νοσ.μειο (ας μην πώ το όνομα) !
Η εισαγωγή έγινε χθές το πρωί .. ο γιατρός της επέμενε ότι δν χρειάζεται να κάνει χειρουργείο κ ότι θα την "καταπολεμήσει" με φάρμακα .. Την παίρνουν με ασθενοφόρο κ την πάνε σε άλλο νοσ.μειο για να κάνει κάποιες απαραίτητες εξετάσεις ..
Μέχρι να φτάσουν απο το ένα νοσ.μειο στο αλλο ενημέρωσαν οτι πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΑ χειρουργείο .. (ο γιατρός που την παρακολουθούσε έιχε φύγει ...) κ οι γονείς της είπαν " Όχι δν θα κάνουμε χειρουργείο γιατί ο γιατρός μας είπε θα καταπολεμηθεί με φάρμακα" η απάντηση του γιατρού που ήταν εκείνη την ώρα εκεί ήταν οτι αν πάρουν την ευθύνη πάνω τους λέγοντας τους ότι θα τους φέρει να υπογράψουν χαρτί που θα λέει οτι δν θέλουν να χειρουργηθεί κ οτι εκείνος δν θα είχε καμία ευθύνη αν το βράδυ ή το επόμενο πρωί πέθαινε .. Γιατί μιλούσαν για θάνατο ..

Τελικά έγινε το χειρουργείο το οποίο η πιθανότητες να βγεί ήταν λίγες .. που πραγματικά σας λέω κράτησε απο τις 5:30 (το απόγευμα) μέχρι τις 8:30 - εντο μεταξύ χάσαμε 10 χρόνια ζωής όλοι μεσα σε ένα απόγευμα - κ τσουπ βγήκε ο γιατρός να μας ενημερώσει ..
" Το χειρουγρείο πήγε καλά έχει ξυπνήσει .. αλλα άλλο να σας το λέω κ αλλο να το βλέπετε .. Μόλις την "'ανοιξαν" πετάχτηκε το πίον σε ολο το χειρουργείο !"

Τελικά .. Την "καθάρισαν" γιατι ειχε γεμίσει πίον κ η κοιλιά της έιχε πετρώσει (πραγματικά πλέον πιστεύω οτι αν δν το έκανε θα την χάναμε) .. Το μόνο που την έσωσε στη κατάσταση της είπε ο γιατρός ειναι οτι ειναι 20χρονών .. Αν ήταν 30 , 40 πχ δν θα έβγαινε !! Μέσα στη ατυχία της δν της έκοψε το έντερο της ούτε κομμάτι του .. Απλά της το έραψε ... Κ ότι τα έντερα της ειναι πλέον όπως δύο πλαστικά ποτήρια που τα καίς κ κολλάνε αναμεταξύ τους ..

Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο δύσκολο ήταν ...
Όλα αυτα σας τα λέω για να μου δώσετε μια εικόνα με το τι έχει συμβεί σε εσάς .. Έχει περάσει κάποιος κάτι ανάλογο ? Τι προβλήματα παρουσίασε ξανά .. ?

ΥΓ. Αν κάποια απο όσα είπα πρέπει να σβηστούν λόγο του ότι ειναι κάπως "ανατριχιαστικά" δν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας κ αναμένω σε απαντήσεις ..
( κ άν έχω κάποια ορθογραφικά 1000 συγνώμη βλέπετε αυτα τα greeklish μας έφαγαν :P )
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Jelipop για αυτό το μήνυμα:
Xenios (09-03-10)
  #367  
Παλιά 11-03-10, 00:31
ΕΥΤΥΧΙΑ Ο χρήστης ΕΥΤΥΧΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-10 00:31
ΓΕΙΑ ΣΑΣ......ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΚΛΑΜΠ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ..........ΕΧΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ...ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ...ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΤΑΣΘΑΛΕΙΕΣ..ΤΣΙΓΑΡΟ.. ΚΡΕΑΣ ΚΟΚΚΙΝΟ.. ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ.. ΛΙΠΑΡΑ..ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ ΚΟΡΙΤΣΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ..ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ ΠΑΙΡΝΩ ΛΙΚΟΠΕΝΙΟ ΣΕ ΚΑΨΟΥΛΕΣ ΤΩΝ 10mg ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΦΕΡΙΤΙΝΗ.
  #368  
Παλιά 15-03-10, 22:39
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ JELIPOP.ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑ.Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝΕ 3 ΚΙΛΑ ΠΥΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΡΑΨΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ 2 ΜΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΦΟΤΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ.ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΦΡΙΧΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΑΖΑΘΙΟΠΡΙΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΚΤΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην greg για αυτό το μήνυμα:
Jelipop (19-03-10)
  #369  
Παλιά 15-03-10, 23:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θερμή παράκληση, γράφετε σε πεζά Ελληνικά.
Τα κεφαλαία δεν διαβάζονται εύκολα, πόσες φορές πρέπει να το πούμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #370  
Παλιά 16-03-10, 01:50
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω τη νόσο σχεδόν 3 χρόνια. Τελευταία φορά πέρασα έξαρση περσυ τέτοιο καιρό. Επειδή κι εγώ πάντως έκανα ατασθαλείες, σαν κι εσένα ευτυχία (τσιγάρο, ποτό) είχα συνέχεια και πόνους, και διάρροιες και γενικά εξάρσεις που ξεκίνησαν προφανώς χαλαρά και κορυφώθηκαν 2 φορές συνολικά, με αποτέλεσμα να τις αντιμετωπίσω αναγκαστικά με κορτιζόνη. Την 1η φορά όλα καλά. Τη 2η, η κορτιζόνη έριξε τη μάσκα της Μου επούλωσε βέβαια τις φλεγμονές αλλά με σημανικό αντάλλαγμα: πρήξιμο, πόνους στις αρθρώσεις, τριχόπτωση.. έχασα τη μισή από τη γοητεία μου. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα ότι δε μου αρέσει καθόλου να εξαρτιέμαι από τη βρωμοκορτιζόνη για να 'μαι καλά και πως πρέπει να σοβαρευτώ και να προσαρμόσω τη ζωή μου στις νέες ανάγκες του εντέρου μου και όχι το αλλοπρόσαλλο, πληγωμένο και ευαίσθητο πλέον εντεράκι μου στον ατάσθαλο τρόπο ζωής μου. Έτσι κι έγινε. Το έντερο έχει να με ενοχλήσει σοβαρά 1 χρόνο ακριβώς. Βέβαια εντάξει που και πού όλο και καμιά πορδή-τσιρλιά της διασποράς θα με πιάσει και καμιά διαρροιούλα,, αλλά αραιά και πού.... ειδικά αν δεν πολυπροσέξω τη διατροφή μου. Η φαρμακευτική μου αγωγή, λοιπό, περιλαμβάνει μόνο salofalk των 500, τα οποία παίρνω 3 φορές τη μέρα, αλλά είναι πολύ ελαφριά και με μηδαμινές παρενέργεις, όπως και σίδηρο. Ελπίζω μόνο να συνεχίσει έτσι η κατάσταση γιατί πραγματικά είναι τραγικό να διστάζεις να βγεις έξω π.χ., επειδή έχεις αέρια ή διάρροιες ή και να μη μπορείς γιατί έχεις συρίγγιο ή πυρεττό. Πάντως πραγματικά θέλει η κατάστασή μας δύναμη και υπομονή και εμπιστοσύνη και αγάπη για τον εαυτό μας και το σώμα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katarina : 16-03-10 στις 01:52
  #371  
Παλιά 16-03-10, 19:31
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να κανω μια ερωτηση?Πειραζει τελικα το τσιγαρο στη νοσο μας?Εχω τη νοσο 8 χρονια και οσες φορες προσπαθησα να το κοψω ειχα προβλημα.Διαροιες και φουσκωματα.Και ηταν αρκετες οι φορες που το δοκιμασα.Μηπως τελικα δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο και ειναι ολα στο μυαλο μας?
  #372  
Παλιά 16-03-10, 23:41
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
greg νομίζω πως πειράζει πραγματικά. Βέβαια ίσως π.χ. να πειράζει λιγότερο από μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Επίσης ο κάθε οργανισμός αντιδρά και λειτουργεί διαφορετικά. Ενδεχομένως, επιπλέον, αν έχεις πρόβλημα στο παχύ έντερο κυρίως, μπορεί και να μην πειράζει τόσο, δεδομένου ότι στην ελκώδη κολίτιδα, που είναι νόσος η οποία προσβάλλει κατ' εξοχήν το παχύ έντερο, δεν προκαλεί επιπλέον πρόβλημα. Δεν ξέρω.. Εσύ καπνίζεις συστηματικά? Σε τι φάση είσαι τώρα? Πόσες φορές έχεις περάσει έξαρση?
  #373  
Παλιά 17-03-10, 13:38
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σου καταρινα.Ναι καπνιζω συστηματικα.Υπαρχουν μερες που φτανω και τα 2 πακετα.Τωρα ειμαι σε πολυ καλι φαση.Εχω περιπου μια εξαρση το χρονο ομως ολεσ ειναι σε πολυ ηπια μορφη και δεν μπαινω νοσοκομειο.Ασε που καθε χρονο ειναι και πιο ηπιες.Η τελευτεταια που περασα το καλοκαιρι ειχε μονο διαροιες,ουτε πονους ουτε φουσκωματα γενικα τιποτε αλλο.Καθε χρονο και καλυτερα.Την πρωτη εξαρση δεν ηξερα και ενω ειχα πονουσ διαροιες εκανα 2 μηνες για να παω στο νοσοκομειο και τελικα επειδη καθυστερησα μπηκα χειρουργειο και μου αφαιρεσανε 3 κιλα πυον χωρις να μου κοψουνε κομματι.αλλα απο τοτε οπως σου ειπα ολα βαινουν καλως.Εχω παρει αρκετες φορες κορτιζονη στις εξαρσεις.Εκανα και εξεταση ωστεοποροσης και ολα ειναι μια χαρα.Επισης το προβλημα το εχω στον τελικο ειλεο και οχι στο παχυ εντερο.Απο την αρχη της νοσου δηλαδη εδω και 8 χρονια περνω μονο αζαθιοπρινη.Βεβαια εχω κανει και remigate kai humira για καποια διαστηματα και ολα ηταν καλα,χωρις να εχω καμια παρενεργεια απο αυτα.Τελος για να μην κουραζω καπνιζω πολυ πινω και τα ποτακια μου τρωω και κοκκινο κρεας και παρα πολλες σοκολατες.Απο οτι εχω καταλαβει το σημαντικοτερο στη νοσο μας ειναι η ψυχολογια και η πολυ κουραση.
  #374  
Παλιά 18-03-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα πολύ την άποψή σας στο πρόβλημά μου. Ως πιο έμπειροι στην ασθένεια θα γνωρίζετε κάποια πράγματα που πιστεύω να με βοηθήσουν πολύ. Το πρόβλημά μου είναι πως ενώ πλέον δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά, ούτε να εργαστώ εύκολα, απο πόνους στο στομάχι και το έντερο (αέρια πολλά καθημερινά), διάρροιες τρεις με τέσσερις την ήμερα, Ο,τι τρώω με πειράζει. Κάποια είδη τροφών με πειράζουν πολύ περισσότερο. Δυσκολεύομαι να ταξιδέψω. Αποφεύγω να πάω διακοπές η να φιλοξενηθώ σε φιλικά σπίτια.
Κάνω πληγιτσες στις άκρες των χειλιών. Πονάνε τα γόνατά μου και η μέση μου. Έχανα τα μαλλιά μου σε τούφες και τρομερή αδυναμία ώσπου πήρα σίδηρο απο μόνη μου και είδα βελτίωση . Δυσκολεύομαι με τις σχέσης και με την σεξουαλική μου ζωή.
Το περσινό καλοκαίρι πρήστηκε το ένα δάκτυλο του ποδιού μου έπειτα του άλλου ποδιού. Λίγο αργότερα αρρώστησα με πυρετό και συνεχείς διάρροιες για μια εβδομάδα. Και μετά από αυτό, σε λίγες μέρες έπαθα κολικό (με φρικτό πόνο) στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς χαμηλά. Στο νοσοκομείο όπου εξετάστηκα παθολογικά και γυναικολογικά, όλες οι εξετάσεις μου ήταν άψογες εκτός από ελάχιστα ανεβασμένη την αμυλάση και λίγη αφυδάτωση. Εκεί οι γιατροί με συμβούλεψαν να πάω σε
γαστρεντερολόγο όπως και έκανα.
Έχω κάνει όλες τοις αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και βγήκαν άψογες.
Σήμερα έκανα κολονοσκόπηση στο κρατικό νοσοκομείο Νίκαιας.Η γιατρός βρήκε το έντερο μου καθαρό!!!!!
Ούτε φλεγμονή. Παρόλο που η βιοψία θα βγει σε δυο μήνες, η γιατρός μου είπε πως δεν έχω τίποτα παρά μόνο κολίτιδα. Μου σύστησε ντουσπαταλιν και άλλα παρόμοια τα οποία για μενα είναι καραμελίτσες και ουδέποτε με βοήθησαν από τα δεκαέξι μου που υποφέρω μέχρι σήμερα που είμαι σαράντα ετών.(μονο με ζαντακ και κοντρολοκ ζω). Της είπα πως έχω διαβάσει ότι η crohn κάποιες φορές δεν εντοπίζετε εύκολα. Η απάντησή της ήταν ..-ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙ. ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ.
Ρώτησα για τα δέκατα πυρετού που κάνω κατά καιρούς στην διάρκεια της ζωής μου άνευ λόγου. Μου είπε να το κοιτάξω παθολογικά, αλλά οι πρόσφατες εξετάσεις μου, δεν έδειξαν κανένα παθολογικό πρόβλημα και αυτό το γνωρίζει εφόσον τις έχει δει.

Δεν αντέχω άλλο.Δεν μπορώ να χαρώ τη ζωή μου.
Είμαι πολύ προβληματισμένη. Θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν να έχω μονό κολίτιδα μετά από όλα αυτά τα συμπτώματα και κάποια άλλα ακόμη που δεν ανέφερα.
Επίσης αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο. Δηλαδή να βγαίνουν οι εξετάσεις φυσιολογικές και να μην μπορεί να εντοπιστεί αρχικά η crohn.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika : 18-03-10 στις 18:18
  #375  
Παλιά 19-03-10, 12:06
Το avatar του χρήστη Jelipop
Jelipop Ο χρήστης Jelipop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-10 12:23
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Angelika Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα πολύ την άποψή σας στο πρόβλημά μου. Ως πιο έμπειροι στην ασθένεια θα γνωρίζετε κάποια πράγματα που πιστεύω να με βοηθήσουν πολύ. Το πρόβλημά μου είναι πως ενώ πλέον δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά, ούτε να εργαστώ εύκολα, απο πόνους στο στομάχι και το έντερο (αέρια πολλά καθημερινά), διάρροιες τρεις με τέσσερις την ήμερα, Ο,τι τρώω με πειράζει. Κάποια είδη τροφών με πειράζουν πολύ περισσότερο. Δυσκολεύομαι να ταξιδέψω. Αποφεύγω να πάω διακοπές η να φιλοξενηθώ σε φιλικά σπίτια.
Κάνω πληγιτσες στις άκρες των χειλιών. Πονάνε τα γόνατά μου και η μέση μου. Έχανα τα μαλλιά μου σε τούφες και τρομερή αδυναμία ώσπου πήρα σίδηρο απο μόνη μου και είδα βελτίωση . Δυσκολεύομαι με τις σχέσης και με την σεξουαλική μου ζωή.
Το περσινό καλοκαίρι πρήστηκε το ένα δάκτυλο του ποδιού μου έπειτα του άλλου ποδιού. Λίγο αργότερα αρρώστησα με πυρετό και συνεχείς διάρροιες για μια εβδομάδα. Και μετά από αυτό, σε λίγες μέρες έπαθα κολικό (με φρικτό πόνο) στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς χαμηλά. Στο νοσοκομείο όπου εξετάστηκα παθολογικά και γυναικολογικά, όλες οι εξετάσεις μου ήταν άψογες εκτός από ελάχιστα ανεβασμένη την αμυλάση και λίγη αφυδάτωση. Εκεί οι γιατροί με συμβούλεψαν να πάω σε
γαστρεντερολόγο όπως και έκανα.
Έχω κάνει όλες τοις αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και βγήκαν άψογες.
Σήμερα έκανα κολονοσκόπηση στο κρατικό νοσοκομείο Νίκαιας.Η γιατρός βρήκε το έντερο μου καθαρό!!!!!
Ούτε φλεγμονή. Παρόλο που η βιοψία θα βγει σε δυο μήνες, η γιατρός μου είπε πως δεν έχω τίποτα παρά μόνο κολίτιδα. Μου σύστησε ντουσπαταλιν και άλλα παρόμοια τα οποία για μενα είναι καραμελίτσες και ουδέποτε με βοήθησαν από τα δεκαέξι μου που υποφέρω μέχρι σήμερα που είμαι σαράντα ετών.(μονο με ζαντακ και κοντρολοκ ζω). Της είπα πως έχω διαβάσει ότι η crohn κάποιες φορές δεν εντοπίζετε εύκολα. Η απάντησή της ήταν ..-ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙ. ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ.
Ρώτησα για τα δέκατα πυρετού που κάνω κατά καιρούς στην διάρκεια της ζωής μου άνευ λόγου. Μου είπε να το κοιτάξω παθολογικά, αλλά οι πρόσφατες εξετάσεις μου, δεν έδειξαν κανένα παθολογικό πρόβλημα και αυτό το γνωρίζει εφόσον τις έχει δει.

Δεν αντέχω άλλο.Δεν μπορώ να χαρώ τη ζωή μου.
Είμαι πολύ προβληματισμένη. Θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν να έχω μονό κολίτιδα μετά από όλα αυτά τα συμπτώματα και κάποια άλλα ακόμη που δεν ανέφερα.
Επίσης αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο. Δηλαδή να βγαίνουν οι εξετάσεις φυσιολογικές και να μην μπορεί να εντοπιστεί αρχικά η crohn.

Καλημέρα !!! Κ καταρχήν περαστικά να ειναι όλα ...

Θα σταθώ μόνο στην τελευταία σου πρόταση !!!
Κ στην δική μας περίπτωση δν βρήκε αμέσως το πόρισμα της νόσου .. Μετά απο 1,5 χρόνο απο γιατρό σε γιατρό κατέληξαν στην νόσο .. !! Κ εμείς είχαμε ακούσει πολλά κ διάφορα .. !!!

Ένα πράγμα " που 'ναι που ΄ναι το δαχτυλίδι ... ψάξε ψάξε δν θα το βρείς .. !! "
Ελπίζω να μην έχεις την νόσο κ να ειναι μια απλή κολίτιδα !!

Φιλικά ,
Εύα
__________________
Χαμογελάτε ... κάνει καλό ...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.