Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νέα Διαβατήρια

16 Ερωτήσεις & Απαντήσεις για την έκδοση των νέων διαβατηρίων


1
Που θα πρέπει να απευθυνθώ για να μου χορηγηθεί διαβατήριο;
Στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων της Διεύθυνσης Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας σε 99 σημεία σε όλη την επικράτεια. Επίσης σε 151 Προξενικές Αρχές της Ελλάδας στο εξωτερικό.


2 Από πότε μπορώ να καταθέτω τα δικαιολογητικά μου για να εκδοθεί το διαβατήριό μου;

Τα Κέντρα Υποδοχής Αιτήσεων άρχισαν να δέχονται δικαιολογητικά για την έκδοση νέου τύπου διαβατηρίων από τις 27/12/2005.

3
Ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τη χορήγηση διαβατηρίου;

Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου που διατίθεται στα Γραφεία Υποδοχής Αιτήσεων
Μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη ψηφιακή φωτογραφία 4x6 εκ. συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών
Παράβολα:
- Παράβολο τελών έκδοσης: για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 22 ευρώ + 20% ΟΓΑ =συνολική αξία 26,40 ευρώ. Για τα υπόλοιπα διαβατήρια, για κάθε χρόνο ισχύος ονομαστική αξία 4 ευρώ + 20% ΟΓΑ =συνολική αξία 4,80 ευρώ κατ` έτος
- Παράβολο βιβλιαρίου: 25 ευρώ
- Παράβολο ταχυδρομικών τελών: 5 ευρώ
Φωτοαντίγραφο δύο όψεων του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
Υπεύθυνη δήλωση όπου ο ενδιαφερόμενος αναφέρει :
- Αν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για πλαστογραφία, ψευδή κατάθεση ή ψευδή δήλωση σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοση διαβατηρίου
- Αν εκκρεμούν σε βάρος του ποινικές διώξεις ή έχει παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα
- Αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης
- Αν εκκρεμεί σε βάρος του απαγόρευση εξόδου από τη χώρα

Επίσης, θα πρέπει να γνωρίζετε τον αριθμό δημοτολογίου, εφόσον δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας ή το πιστοποιητικό γέννησης.

4
Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για τους ανηλίκους;


Εάν ο ενδιαφερόμενος είναι ανήλικος, απαιτείται:
Πιστοποιητικό εγγραφής στα δημοτολόγια
Βεβαίωση ταυτοπροσωπίας από τη δημοτική αρχή όπου είναι εγγεγραμμένος ο ανήλικος (η βεβαίωση μπορεί να γίνει και στα Κ.Ε.Π.). Αν ο ανήλικος είναι άνω των 12 ετών απαιτείται το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.
Πρόσφατη, ψηφιακή έγχρωμη φωτογραφία
Τα οποία θα κατατίθενται από τους γονείς παρουσία και του ανηλίκου. Εάν παρίσταται ο ένας γονέας απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του άλλου.


5
Τι δικαιολογητικά υποβάλλω σε περίπτωση που το διαβατήριό μου κλαπεί ή χαθεί ;

Σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας διαβατηρίου, υποβάλλονται τα ίδια δικαιολογητικά (βλέπε ερώτηση 3) μαζί με τη βεβαίωση της Αρχής, στην οποία δηλώθηκε η κλοπή ή η απώλεια.


6
Αν θέλω να ανανεώσω ή να αντικαταστήσω το διαβατήριό μου τι δικαιολογητικά χρειάζονται ;

Καταθέτετε τα ίδια δικαιολογητικά (βλέπε ερώτηση 3) μαζί με το παλαιό διαβατήριο.

7
Που μπορώ να προμηθευτώ τα παράβολα;

Στις Δ.Ο.Υ., στα Κ.Ε.Π. αλλά και σε εξουσιοδοτημένα από τις Δ.Ο.Υ. καταστήματα (περίπτερα, βιβλιοπωλεία κ.λπ.).


8
Μπορούν ταξιδιωτικά γραφεία να υποβάλλουν τα δικαιολογητικά για την έκδοση διαβατηρίων;

Όχι, η υποβολή των δικαιολογητικών θα πρέπει να γίνεται αυτοπροσώπως μόνο στα Γραφεία Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.


9
Ποιες ημέρες και τι ώρες λειτουργούν τα γραφεία υποδοχής δικαιολογητικών;


Τα γραφεία υποδοχής των δικαιολογητικών λειτουργούν:
από Δευτέρα έως Παρασκευή, πρωί και απόγευμα,
το Σάββατο και την Κυριακή, μόνο κατά τις πρωινές ώρες, ενώ
δεν λειτουργούν τις επίσημες εορτές και αργίες.

10
Μπορώ να υποβάλλω τα δικαιολογητικά μου σε Κ.Ε.Π. ή σε Ο.Τ.Α.;

Όχι, η υποβολή των δικαιολογητικών θα γίνεται αυτοπροσώπως μόνο στα Γραφεία Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.


11
Ποιος άλλος μπορεί να καταθέσει τα δικαιολογητικά μου για να μου χορηγηθεί το διαβατή
ριο;
Κανείς άλλος. Η κατάθεση των δικαιολογητικών στα γραφεία υποδοχής, απαιτεί αυτοπρόσωπη παρουσία του ενδιαφερόμενου. Μόνο σε περίπτωση σοβαρών λόγων υγείας που πιστοποιούνται από κρατικά νοσοκομεία υπάλληλος της Υπηρεσίας μεταβαίνει στον ενδιαφερόμενο για την παραλαβή των δικαιολογητικών.


12
Ποια είναι η διαδικασία μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών;

Η διαδικασία που ακολουθείται από την υποβολή των δικαιολογητικών μέχρι την παραλαβή του νέου διαβατηρίου είναι η εξής:

Τα γραφεία υποδοχής ελέγχουν τα δικαιολογητικά που κατατίθενται και αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις χορήγησης διαβατηρίου. Σε περίπτωση απόρριψης του αιτήματος θα ενημερώνεται από το γραφείο υποδοχής ο ενδιαφερόμενος με προσωπική επιστολή και θα επιστρέφεται το καταβληθέν ποσό για τα παράβολα.
Τα δικαιολογητικά διαβιβάζονται στην Κεντρική Υπηρεσία έκδοσης διαβατηρίων με ταχυμεταφορά.
Η Κεντρική Υπηρεσία, θα εκδίδει το διαβατήριο εντός 3 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών.
Το νέο διαβατήριο θα αποστέλλεται με τον ίδιο τρόπο στην Υπηρεσία όπου υποβλήθηκε η αίτηση.
Ο ενδιαφερόμενος παραλαμβάνει το διαβατήριο από το γραφείο υποδοχής αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδότηση, προσκομίζοντας την απόδειξη κατάθεσης.

13
Μπορώ να αποκτήσω διαβατήριο μέσα σε μία ημέρα;

Ναι, αλλά μόνο αν συντρέχουν οι εξής λόγοι:
Σοβαροί λόγοι υγείας που επιβάλουν νοσηλεία στο εξωτερικό (Ισχύει για τον ασθενή και τον συνοδό του)
Θάνατος συγγενή εξ΄αίματος ή εξ΄αγχιστείας μέχρι δευτέρου βαθμού
Τραυματισμός ή εξαφάνιση συγγενή μέχρι και δευτέρου βαθμού
Καταστροφή περιουσίας του ενδιαφερομένου που βρίσκεται στο εξωτερικό.
Για τις ειδικές αυτές περιπτώσεις, εκτός από τα αρμόδια γραφεία σε όλη την Ελλάδα, ο ενδιαφερόμενος μπορεί κατ΄ εξαίρεση να καταθέσει τα δικαιολογητικά του και στο γραφείο που εδρεύει στο Α.Τ. Παγκρατίου.

14
Πόση διάρκεια θα έχει το νέο μου διαβατήριο;


των ενηλίκων πέντε χρόνια από την ημέρα έκδοσης
των ανηλίκων έως 14 ετών, δύο χρόνια,
των ανηλίκων άνω των 14 ετών, μέχρι τη συμπλήρωση του 18ου έτους.

15
Ποια είναι τα στοιχεία που θα περιλαμβάνει το διαβατήριό μου;


Στο διαβατήριο περιλαμβάνονται τα προσωπικά στοιχεία του κατόχου (επώνυμο, όνομα, πατρώνυμο, ιθαγένεια, ημερομηνία και τόπος γέννησης, φύλο και ύψος), η ημερομηνία έκδοσης και λήξης, καθώς και εκδούσα Αρχή, με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες. Θα περιλαμβάνει επίσης ψηφιακή απεικόνιση του προσώπου καθώς και την υπογραφή του κατόχου.


16
Μέχρι πότε ισχύει το παλιό μου διαβατήριο;


Τα παλιού τύπου διαβατήρια, που έχουν εκδοθεί από τις Νομαρχίες θα ισχύουν έως και την 31-12-06 (εκτός αν έχουν λήξει νωρίτερα).
Από 01-01-07 θα ισχύουν μόνον τα διαβατήρια που θα έχουν εκδοθεί από την Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-08-06 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-06, 16:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα βιομετρικά διαβατήρια «πάσχουν από κενά ασφάλειας»

Associated Press

Τα μικροτρίπ ραδιοσυχνοτήτων που περιέχουν τα νέα διαβατήρια που αρχίζουν να εκδίδονται σε Ευρώπη και ΗΠΑ είναι δυνατόν όχι μόνο να αναγνωριστούν από απόσταση, αλλά και να διαβαστούν και να αντιγραφούν από χάκερ υψηλής τεχνολογίας, προειδοποιούν ειδικοί.


Μιλώντας σε συνέδριο για την ασφάλεια των υπολογιστών που πραγματοποίήθηκε στο Λας Βέγκας, δύο ευρωπαϊκές ερευνητικές ομάδες παρουσίασαν φορητές συσκευές και λογισμικά τα οποία μπορούν να ανιχνεύσουν τα RFID (ετικέτες αναγνώρισης μέσω ραδιοσυχνοτήτων) και να τα αντιγράψουν.

Ο Λούκας Γκρούνβαλντ, ερευνητής της γερμανικής εταιρείας DN-Systems, δημιούργησε ένα σύστημα που μιμείται τις συσκευές ανάγνωσης των διαβατηρίων που εγκαθίστανται σε τελωνειακούς σταθμούς. Χρησιμοποιώντας έναν φορητό υπολογιστή με μια κάρτα ανάγνωσης RFID των 200 δολαρίων, μπόρεσε να αντιγράψει τις πληροφορίες στο καινούργιο του γερμανικό διαβατήριο σε ένα νέο τσιπ, το οποίο επίσης συμπεριφέρεται ως διαβατήριο.

Εφαρμόζοντας την ίδια μέθοδο, επέδειξε επίσης πώς αντιγράφονται οι ηλεκτρονικές κάρτες εισόδου που δίνουν πρόσβαση σε ελεγχόμενους χώρους.

Αν και μπορεί να αντιγράψει τα δεδομένα του τσιπ, το σύστημα του Γκρούνβαλντ δεν μπορε να «σπάσει» την κρυπτογράφηση για να αποκαλύψει τις αποθηκευμένες πληροφορίες. Ακόμα και αυτό, όμως, δεν είναι ανέφικτο, όπως απέδειξε η ομάδα της Μέλανι Ράιμπακ του Πανεπιστημίου του Φράιε στην Ολλανδία.

Η Ράιμπακ σκοπεύει να δημοσιοποιήσει τα σχέδια για μια αυτοσχέδια συσκευή που υποκλέπτει τα δεδομένα από κρυπτογραφημένα τσιπ RFID, όπως αυτά που χρησιμοποιούνται σε διαβατήρια, κάρτες ανάληψης και κάρτες πρόσβασης.

Θεωρητικά, επισημαίνουν οι ειδικοί, λαθραία συστήματα που αναγνωρίζουν τη χώρα προέλευσης του κάθε διαβατηρίου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως αυτόματοι πυροκροτητές σε βόμβες που έχουν προγραμματιστεί να εκραγούν όταν περάσει, για παράδειγμα, κάποιος Αμερικανός.

Οι ερευνητές τονίζουν ότι τα νέα βιομετρικά διαβατήρια, που ήδη εκδίδονται στις ΗΠΑ και από τον Οκτώβριο θα κυκλοφορήσουν και στις ΗΠΑ, θα πρέπει να προστατεύονται, για παράδειγμα τυλιγμένα σε φύλλα αλουμινίου. Στη Γερμανία ήδη πωλούνται ειδικές θήκες που εμποδίσουν τη μη εξουσιοδοτημένη ανάγνωση.

Λόγω των προβλημάτων που έχουν εντοπιστεί στο νέο βιαβατήριο, η γερμανική κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι τα διαβατήρια θα θεωρούνται έγκυρα ακόμα και χωρίς λειτουργικό τσιπ RFID. Στο μεταξύ, αναφέρει το CNet.com, η γερμανική οργάνωση χάκερ Chaos Computer Club προτείνει μια απλή λύση για την εξουδετέρωση του τσιπ: «ψήσιμο» στο φούρνο μικροκυμάτων!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-06, 19:02
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ τα διαβατήρια, αυτή η πονεμένη ιστορία. Αλήθεια, σε τι εξυπηρετούν 99 κέντρα ανά την επικράτεια, όταν ολόκληρη η Αττική εξυπηρετείται μόλις από 5; Ο μέσος όρος αναμονής στην ουρά είναι περί τις 9 ώρες. Την πρώτη φορά που πήγα περί τον Απρίλιο, μου είπαν "κυρία μου, τι έρχεστε 8 η ώρα το πρωι; έχουν εξαντληθεί οι θέσεις που θα εξυπηρετηθούν όλη την ημέρα από τις 6.30 το πρωί!" Όταν η διαδικασία διαρκεί περίπου 20 λεπτά για κάθε αιτούντα και υπάρχουν πέντε - εξι υπάλληλοι ανά τμήμα (όπου το κάθε τμήμα καλύπτει πέντε έξι δήμους), είναι φυσικό οι ουρές να είναι τεράστιες.
Επίσης παρέλειψες να αναφέρεις ότι στις οδηγίες έχουν ξεχάσει να αναφέρουν ότι απαιτείται ο αριθμός δηματολογίου (όχι δεν έχουν όλες οι ταυτότητες τον σωστό, πχ όταν έχει προηγηθεί γάμος και έχει ανοίξει κανείς άλλη μερίδα, ή όταν κάποιος δεν έχει αστυνομική ταυτότητα).
Τέλος, το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι ... καλό κουράγιο (και προσοχή στη φωτογραφία ... κόβουν τις μισές αιτήσεις για το λόγο αυτό).

Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-08, 23:24
magros Ο χρήστης magros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-05-08 23:24
Διαβατήρια σήμερα.

Τώρα δε μιλάει κανένας για την ταχεία εξυπηρέτηση του πολίτη όσον αφορά τα διαβατήρια. Αλήθεια πόσο καιρό κράτησε το "νταβαντούρι"?

Από τον Μάρτιο του 2007 δεν υπήρχε περίπτωση αναμονής πάνω από 30 λεπτά της ώρας σε οποιαδήποτε σημείο της Αττικής.
Άνοιξαν καινούρια γραφεία και οι αστυνομικοί βελτίωσαν τον χρόνο αναμονής στο μισό!!! Μόλις 10 λεπτά η κάθε αίτηση! Και όλη την δουλειά την κάνει ο αστυνομικός. Αυτός γράφει την αίτηση, ελέγχει τα παράβολα και κάνει την ηλεκτρονική καταχώριση! Από τον πολίτη ζητείται μόνο φωτοτυπία ταυτότητας, παράβολα και φωτογραφία.
Για πιο χαρτομάνι μιλούν ορισμένοι? Και θα ήθελα να τονίσω το γεγονός πως δεν χρειάζονταν όλοι οι πολίτες άμεσα διαβατήριο την πρώτη περίοδο εφαρμογής του μέτρου. Ας μην ξεχνάμε τα χιλιάδες διαβατήρια που εκδόθηκαν και δεν παραλήφθηκαν ποτέ από τους κατόχους τους! Τί εγινε? Ξαφνικά μετάνιωσαν και δεν τα παρέλαβαν?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-08, 00:26
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
'Εβγαλα διαβατήριο πριν μία εβδομάδα και αυτά που χρειάστηκα ήταν 80 ευρώ παράβολα (τρομάρα τους) και οι φωτογραφίες. Πήγα να κάνω την αίτηση την Παρασκευή και την Τετάρτη το πρωί ήταν στα χέρια μου, όπως προβλεπόταν, χωρίς καμία ταλαιπωρία ή αναμονή σε οποιαδήποτε ουρά.

Υπενθύμιση: Αν θέλετε να ταξιδέψετε σε χώρα Σένγκεν, το διαβατήριο είναι άχρηστο, εφόσον έχετε ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, η οποία βγαίνει πιο γρήγορα και χωρίς έξοδα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-08, 10:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το δικό μου πάντως λήγει το 2010 και δεν νομίζω να πάω πιο νωρίς να το ανανεώσω...
Μέχρι τότε, καλά να είμαστα, θα σας ενημερώσω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-10, 22:36
Marianna20101
Guest
 

Καλησπερα σας, θα βγαλω διαβατηριο για την μικρη μου κορη που ειναι 6.5 μηνων τωρα και θα ταξιδεψουμε στο εξωτερικο, σε χωρα μεσα στην ευρωπαικη ενωση. τι χρειαζετε για να βγει κατι τετοιο? ο ανδρας μου ειναι εξωτερικο και δε μπορει να ειναι εδω μαζι μου, μου εστειλε μια υπευθυνη δηλωση με την υπογραφη του που με εξουσιοδοτει να κανω ολες τις απαραιτητες ενεργειες για την εκδοση. μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι ακριβως θα χρειαστει για την εκδοση του? και ποσο καιρο θα κανει μεχρι να το χω στα χερια μου?ευχαριστω πολυ.
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-10, 10:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Marianna20101 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε τι ακριβως θα χρειαστει για την εκδοση του? και ποσο καιρο θα κανει μεχρι να το χω στα χερια μου?ευχαριστω πολυ.
4. Δικαιολογητικά που χρειάζονται οι ανήλικοι για την έκδοση διαβατηρίου
Αίτηση έκδοσης διαβατηρίου που εκτυπώνεται στα Γραφεία Υποδοχής Αιτημάτων και στην οποία είναι ενσωματωμένη υπεύθυνη δήλωση που περιλαμβάνει τα εξής:

- Όταν ο ανήλικος είναι κάτω των 13 ετών, ο ασκών την επιμέλεια πιστοποιεί:
την αναγραφείσα διεύθυνση κατοικίας του ανηλίκου και την έκδοση ή όχι διαβατηρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις Ν.3103/2003 από την ΕΛ.ΑΣ., το οποίο απωλέσθη, εκλάπη ή ζητείται η ανανέωση ή αντικατάστασή του.

- Όταν ο ανήλικος είναι άνω των 13 ετών, δηλώνει:
αν έχει καταδικαστεί τελεσίδικα για πλαστογραφία, πλαστογραφία πιστοποιητικών, υπεξαγωγή εγγράφων, ψευδή ανωμοτί κατάθεση ή ψευδή δήλωση, εφόσον τα αδικήματα αυτά αφορούν την έκδοση, τη χρήση ή την απώλεια ή κλοπή διαβατηρίου.
αν έχει ασκηθεί σε βάρος του ποινική δίωξη ή έχει παραπεμφθεί σε δίκη για τα παραπάνω αδικήματα.
αν εκκρεμεί σε βάρος του απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.
αν διαμένει μόνιμα στη αναγραφείσα διεύθυνση κατοικίας και εάν έχει εκδοθεί στο όνομά του διαβατήριο, σύμφωνα με τις διατάξεις Ν.3103/2003 από την ΕΛ.ΑΣ., το οποίο απωλέσθη, εκλάπη ή ζητείται η ανανέωση ή αντικατάστασή του.

Παράβολα είσπραξης εσόδων.

- Παράβολο χαρτοσήμου:
Για διαβατήριο πενταετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 22 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 26,40 ευρώ (άνω των 14 ετών).
Για διαβατήριο τριετούς διάρκειας παράβολο ονομαστικής αξίας 13 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 15,60 ευρώ (έως 14 ετών).
Για διαβατήριο διάρκειας 13 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 9 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 10,80 ευρώ.
Για διαβατήριο διάρκειας 8 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 4,5 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 5,40 ευρώ.
Για διαβατήριο διάρκειας 3 μηνών, παράβολο ονομαστικής αξίας 4,5 ευρώ + 20% ΟΓΑ = συνολική αξία 5,40 ευρώ.


- Παράβολο Δημοσίου για έντυπο βιβλιαρίου ή διπλότυπο: 53,00 ευρώ

- Παράβολο Δημοσίου για ταχυδρομικά τέλη ή διπλότυπο: 5,00 ευρώ

Αντί για παράβολα δύναται να κατατίθενται διπλότυπα είσπραξης από τις Δ.Ο.Υ., στα οποία θα εμπεριέχονται όλα τα ανωτέρω ποσά.
Φωτοαντίγραφο δύο όψεων του δελτίου ταυτότητας για όσους έχουν εφοδιαστεί. (Υποχρεωτικός εφοδιασμός για ανηλίκους άνω των 12 ετών).
Πιστοποιητικό γέννησης ή οικογενειακής κατάστασης για τους κάτω των 12 ετών, οι οποίοι δεν έχουν εφοδιαστεί με δελτίο ταυτότητας. Στο πιστοποιητικό επικολλάται πρόσφατη έγχρωμη φωτογραφία του ανήλικου και πραγματοποιείται βεβαίωση ταυτοπροσωπίας από τη δημοτική Αρχή που είναι εγγεγραμμένος ο πολίτης, από οποιαδήποτε αστυνομική Αρχή, καθώς και από τα Κ.Ε.Π. Το πιστοποιητικό αναζητείται αυτεπάγγελτα σύμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Α/18532/06 (ΦΕΚ 1309/Β’) απόφαση Υπουργού ΕΣΔΔΑ.
Μια πρόσφατη (τελευταίου μήνα) έγχρωμη φωτογραφία 4x6 εκ. συγκεκριμένων τεχνικών προδιαγραφών.

Τα ως άνω δικαιολογητικά κατατίθενται από τους γονείς παρουσία του ανηλίκου και υπογράφονται από αυτούς και τον άνω των 12 ετών ανήλικο. Εάν παρίσταται μόνον ο ένας γονέας, απαιτείται η έγγραφη συναίνεση του άλλου, με θεωρημένο το ιδιόχειρο της υπογραφής του.

Όταν δεν δύνανται να παραστούν οι ασκούντες την επιμέλεια, για λόγους ανωτέρας βίας, παρίσταται οποιοσδήποτε συγγενής του ανηλίκου, ο οποίος εξουσιοδοτείται σχετικά από τον ένα γονέα, υποβάλλοντας και την έγγραφη συναίνεση του άλλου.

Το ιδιόχειρο της υπογραφής των γονέων βεβαιώνεται κατά τα ανωτέρω. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η παροχή της ως άνω εξουσιοδότησης ούτε της έγγραφης συναίνεσης, απαιτείται ο διορισμός επιτρόπου και τα δικαιολογητικά κατατίθενται από τα προβλεπόμενα στα άρθρα 1601 και 1602 Α.Κ. πρόσωπα κατά περίπτωση.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.