Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #811  
Παλιά 28-04-11, 23:20
ριρικα Ο χρήστης ριρικα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-12 21:44
Ναι σε γενικες γραμμες καλυτερα πιστεψεμε φοβομαστε να το πουμε το ειμαι καλα .Οχι χειρουργειο δεν εχει κανει πορολου που τον εχουν ετοιμασει 3/4 φορες απλα ο χειρουργος που εχουμε ειναι πολυ κατα του χειρουργειου γιατι φοβαται μην γινουν χειροτερα τα πραγματα μετα και λεει οτι οσο περισσοτερο το τραβιξουμε τοσο καλυτερα.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ριρικα για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (29-04-11)
  #812  
Παλιά 28-04-11, 23:34
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από marypez Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρινα μου εμενα μου συμβαινει αυτο. Κατα την διαρκια του κολικου νιωθω εντονα γουργουρητα με πονο, νιωθω την κοιλια μου γεματη υγρα, ποναω μεχρι πισω την πλατη μου κι αφου αυτο κρατησει αρκετη ωρα-ωρες καταληγω να κανω εμετο. πολλες φορες σταματαει εκει αλλα δυο φορες κατελειξα στο νοσοκομειο με ατελη ειλεο. Μπορει ομως να ειναι και μια απλη γαστρεντεριτιδα αλλα σε εμας που εχουμε ευαισθησια τα συμπτωματα της ειναι πιο εντονα και καπου μπερδευομαστε και νομιζουμε πως περναμε εξαρση.Εγω τις μερες αυτες που ειμαι ετσι προσεχω πολυ την διατροφη μου,τρωω δηλ. φρυγανιες και τσαι ή ασπρα μακαρονια.Επισης και οι κενωσεις μου ειναι οπως τις περιγραφεις. Ελπιζω να σε βοηθησα αλλα καλο θα ηταν να μιλησεις στον γιατρο σου!
σ'ευχαριστώ πολύ. όταν λες ατελή ειλεό, εννοείς στένωση στον τελικό ειλεό; γενικά έχεις κάνει καθόλου χειρουργείο; υπάρχει περίπτωση το έντερο να πιέζει το στομάχι και έτσι να προκαλείται ο εμετός; σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά απ την εμπειρία μου τόσα χρόνια έχω καταλάβει ότι οι γιατροί στην περίπτωσή μας είναι κυρίως μεσολαβητές φαρμάκων -δε θέλω να μειώσω το πόσο σημαντική είναι η προσφορά τους φυσικά. απλώς, όταν πρόκειται για τέτοια συμπτώματα, οι πάσχοντες μεταξύ μας νομίζω τα βρίσκουμε καλύτερα...
  #813  
Παλιά 29-04-11, 08:33
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ριρικα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σε γενικες γραμμες καλυτερα πιστεψεμε φοβομαστε να το πουμε το ειμαι καλα .Οχι χειρουργειο δεν εχει κανει πορολου που τον εχουν ετοιμασει 3/4 φορες απλα ο χειρουργος που εχουμε ειναι πολυ κατα του χειρουργειου γιατι φοβαται μην γινουν χειροτερα τα πραγματα μετα και λεει οτι οσο περισσοτερο το τραβιξουμε τοσο καλυτερα.
Οι στενωσεις που λες πως αντιμετωπιστηκαν? με φάρμακα?
Από το 2006 είχε συνεχεια πόνους και διάρροιες μεχρ σημερα ή υπήρχαν και μεσοδιαστηματα χωρις συμπτώματα? Φαρμακα επερνε βαριά από το 2006?
  #814  
Παλιά 29-04-11, 08:35
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
σ'ευχαριστώ πολύ. όταν λες ατελή ειλεό, εννοείς στένωση στον τελικό ειλεό; γενικά έχεις κάνει καθόλου χειρουργείο; υπάρχει περίπτωση το έντερο να πιέζει το στομάχι και έτσι να προκαλείται ο εμετός; σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά απ την εμπειρία μου τόσα χρόνια έχω καταλάβει ότι οι γιατροί στην περίπτωσή μας είναι κυρίως μεσολαβητές φαρμάκων -δε θέλω να μειώσω το πόσο σημαντική είναι η προσφορά τους φυσικά. απλώς, όταν πρόκειται για τέτοια συμπτώματα, οι πάσχοντες μεταξύ μας νομίζω τα βρίσκουμε καλύτερα...
Απ' ότι εχω διαβάσει η νόσος στην αποφρακτική μορφη της δημιουργεί δυσκοιλιότητα, βομβορυγμούς (γουργουρητα), εμετούς (λόγω της εντονης δυσκοιλιότητας) και έντονους πόνους...
Εσεις εκτός από τους εμετους εχετε και δυσκοιλιότητα και εντονους πόνους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 29-04-11 στις 10:14
  #815  
Παλιά 29-04-11, 08:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Την άλλη Δευτερα παω για μαγνητικη εντεροκλυση με καταποση σκιαγραφικού υγρού (οχι με καθετηρες μια που δεν θα το αντεχα)....
Θα ηθελα τις εντυπωσεις όλων οσων εχουν κανει την ιδια εξεταση όσον αφορα την απεικονιστική αποτελεσματικοτητα, την ταλαιπωρια και τη διάρκειά της...
Ευχαριστώ
  #816  
Παλιά 29-04-11, 11:08
ριρικα Ο χρήστης ριρικα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-12 21:44
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Την άλλη Δευτερα παω για μαγνητικη εντεροκλυση με καταποση σκιαγραφικού υγρού (οχι με καθετηρες μια που δεν θα το αντεχα)....
Θα ηθελα τις εντυπωσεις όλων οσων εχουν κανει την ιδια εξεταση όσον αφορα την απεικονιστική αποτελεσματικοτητα, την ταλαιπωρια και τη διάρκειά της...
Ευχαριστώ
Η μοναδικη ταλαιπορια ειναι το σκιαγραφικο που πινεις και περιμενεις καμια ωρα για να κατεβει η διαρκεια πρεπει να ηταν μιση ωρα περιπου τωρα το μονο αρνητικο σ αυτη την εξετ αση ειναι το οτι δεν μπορουν να παρουν βιοψιες.Καλα αποτελεσματα.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ριρικα για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (29-04-11)
  #817  
Παλιά 29-04-11, 11:43
ριρικα Ο χρήστης ριρικα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-12 21:44
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι στενωσεις που λες πως αντιμετωπιστηκαν? με φάρμακα?
Από το 2006 είχε συνεχεια πόνους και διάρροιες μεχρ σημερα ή υπήρχαν και μεσοδιαστηματα χωρις συμπτώματα? Φαρμακα επερνε βαριά από το 2006?
Ναι οι στενωσεις με θεραπεια προς το παρον κα βλεπουμε τα πιο βαρια φαρμακα τ αρχησε αρχες του 2007 απλα σε καπια εκανε αλεργια υπηρχαν και μεσοδιαστηματα που ηταν καλα αλλα ολα τα επεισοδια που εκανε ηταν μεγαλα και σοβαρα.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ριρικα για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (29-04-11)
  #818  
Παλιά 29-04-11, 12:51
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ριρικα Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μοναδικη ταλαιπορια ειναι το σκιαγραφικο που πινεις και περιμενεις καμια ωρα για να κατεβει η διαρκεια πρεπει να ηταν μιση ωρα περιπου τωρα το μονο αρνητικο σ αυτη την εξετ αση ειναι το οτι δεν μπορουν να παρουν βιοψιες.Καλα αποτελεσματα.
Με την κανονικη εντεροκλυση με καθετηρα απο τη μυτη μπορουν να παρουν και βιοψιες? Δεν νομιζω... Εξ άλλου ξερω οτι εχω Crohn δεν νομιζω οτι χρειαζεται βιοψια... ισως η κλασικη μεθοδος ενδεικνυται για αυτούς που δεν εχουν διαγνωστει ακόμη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 29-04-11 στις 12:53
  #819  
Παλιά 30-04-11, 02:57
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
σ'ευχαριστώ πολύ. όταν λες ατελή ειλεό, εννοείς στένωση στον τελικό ειλεό; γενικά έχεις κάνει καθόλου χειρουργείο; υπάρχει περίπτωση το έντερο να πιέζει το στομάχι και έτσι να προκαλείται ο εμετός; σόρυ για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά απ την εμπειρία μου τόσα χρόνια έχω καταλάβει ότι οι γιατροί στην περίπτωσή μας είναι κυρίως μεσολαβητές φαρμάκων -δε θέλω να μειώσω το πόσο σημαντική είναι η προσφορά τους φυσικά. απλώς, όταν πρόκειται για τέτοια συμπτώματα, οι πάσχοντες μεταξύ μας νομίζω τα βρίσκουμε καλύτερα...
Ο ατελης ειλεος προερχεται απο την στενωση στον τελικο ειλεο.Περσι το Πασχα Μ.Παρασκευη ξυμερωματα μπηκα στο νοσοκομειο με ατελη ειλεο.Στην ακτινογραφια φαινοταν το στριψιμο του εντερου. Ειχα τρομερους πονους και εκανα παρα πολλους εμετους. Τις επομενες ημερες ημουν με ορους, νηστικια και εκανα καθε 3 ωρες ακτινα διαβασης αφου ειχα πιει ενα σκιαγραφικο που προκαλει και ευκοιλια, για να δουν αν περναει το φαρμακο προς τα κατω. Ευτυχως ανοιξε και με την φαρμακευτικη αγωγη και ετσι γλυτωσα το χειρουργειο. Μετα απο μια βδομαδα νοσηλιας πηγα Αθηνα και εκανα εντεροκληση και κολονοσκοπηση και φανηκε οτι η στενωση μου εχει σκευρωση και δεν προκειται να ανοιξει. Απο τοτε παιρνω κορτιζονη b....falk και προσεχω πολυ την διατροφη μου. Κατα τα αλλα μπορω να πω οτι ειμαι σε υφεση γιατι εχω αντοχες αν και η καθημερινοτητα μου ειναι πολυ βαρια.Ευχομαι να μην χειρουργηθω ποτε αν και ειναι η μονη λυση στην περιπτωση μου.Ευχομαι τα καλυτερα για ολους μας!!!!
  #820  
Παλιά 30-04-11, 03:06
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Την άλλη Δευτερα παω για μαγνητικη εντεροκλυση με καταποση σκιαγραφικού υγρού (οχι με καθετηρες μια που δεν θα το αντεχα)....
Θα ηθελα τις εντυπωσεις όλων οσων εχουν κανει την ιδια εξεταση όσον αφορα την απεικονιστική αποτελεσματικοτητα, την ταλαιπωρια και τη διάρκειά της...
Ευχαριστώ
Φιλε μου mamanicks ευχομαι τα καλυτερα αποτελεματα απο την εξεταση που θα κανεις και αναλυτικη περιγραφη της γιατι εντεροκληση με καθετηρα δεν θελω να ξανακανω!!! Επισης θα ηθελα να μαθω που θα γινει, ποσο στοιχιζει και αν την δικαιολογει το ΙΚΑ. Και παλι καλη επιτυχια!!!
  #821  
Παλιά 30-04-11, 03:33
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από skopos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα!

έχοντας προσπαθήσει ανεπιτυχώς να πάρω από το internet κάποιες πληροφορίες σε σχέση με τον στρατό και την νόσο του crohn, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω εδώ πέρα.
Υπάρχει κάποιος που με την συγκεκριμένη νόσο κατάφερε να πάρει απαλλαγή απ' ευθείας ? Τι ακριβώς έκανε? Γνωρίζω πως όλοι οι ασθενείς δικαιούντε απαλλαγή βάσει ενός ΦΕΚ, απλά κάποιες φορές ίσως να υπάρχει μία "ταλαιπωρία" με (διετείς) αναβολές. Γενικά τι πρέπει να κάνω? έχω ρωτήσει τον γιατρό που με παρακολουθεί και μου έχει πει τα βασικά, πως δεν θα πάω στρατό εκτός και αν το θέλω όπου μπορώ να πάω Ι4 άοπλο (πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι ως εναλλακτική).
Αύριο το πρωί (29.05) θα περάσω από το φρουραρχείο και κάπως έχω αγχωθεί με το τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να ξεμπερδεύω άμεσα, ότι και να ξέρετε θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ!
Φιλε μου προσπαθησε να επικοινωνησεις τηλεφωνικα με τον συλλογο crohn της Αθηνας ή της Θεσσαλονικης.Μπορει να σε βοηθησουν στο προβλημα σου. Καλη τυχη!!!
  #822  
Παλιά 02-05-11, 13:39
IRAKLIS Ο χρήστης IRAKLIS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-05-11 13:40
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα παιδια και χρονια πολλαθελω να ρωτησω αν μετην νοσο μπορεισ να παρεισς συνταξη
  #823  
Παλιά 03-05-11, 17:15
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από IRAKLIS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια και χρονια πολλαθελω να ρωτησω αν μετην νοσο μπορεισ να παρεισς συνταξη
Εάν έχεις ένσημα του ΙΚΑ μπορεις να δεις στο ΙΚΑ.gr τις προϋποθεσεις χορηγησης συνταξης αναπηριας...
  #824  
Παλιά 03-05-11, 17:23
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα..
Παιδιά μηπως ξερει κανεις αν οι ειλεοστομίες (μονιμες ή προσωρινες) ειναι ακομη και σημερα συχνό φαινομενο σε αυτους που πασχουν απο crohn παρά τα νεα φαρμακα που πλεον κυκλοφορουν και υποσχονται υφεση για μεγαλο χρονικο διαστημα?
Ποια ειναι τα ποσοστα αυτων που τελικα θα καταλήξουν με ειλεοστομια, ξερει κανεις από καποιες ερευνες που τυχον εχει διαβασει? Δεν κρυβω πως για μενα η ειλεοστομια αποτελει την χειροτερη και τρομακτικοτερη προοπτικη της ασθενειας...
  #825  
Παλιά 09-05-11, 19:44
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάναμε και την μαγνητικη εντεροκλυση.... τα αποτελεσματα την Τεταρτη,,,,,
Άντε για καμια αλλη εξεταση τωρα που γυριζει και αρχιζω να γουσταρω..........
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.