Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εθελοντική βοήθεια στους πυρόπληκτους

Προς τον Ανδρέα (Mimo) αυτό το μήνυμα κυρίως αλλά και σε όλους.

Θα πρέπει να κάνουμε πράξη την υπόσχεση μας για συμμετοχή.

Έλαβα ένα pps αρχείο που σας το επισυνάπτω εδώ . (1.5 mb)

Αν απ' αυτά που λέει το 10% είναι αλήθεια, ντρέπομαι απλά.

Ας ξεχάσουμε τις αναδασώσεις και ας κοιτάξουμε τους ανθρώπους. Ποιος θα μπορούσε να έρθει μαζί μας στην Ζαχάρω για ένα σαββατοκύριακο;

Ποιος θα μπορούσε να προσφέρει κάτι απ όσα αναφέρονται στο pps αρχείο;

Περιμένω συγκεκριμένες προτάσεις και δέσμευση συγκεκριμένης ημερομηνίας. Ας τελειώσουν τα λόγια και οι υποσχέσεις και ας αρχίσουν τα έργα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-07, 00:49
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

Καταρχάς, καλησπέρα.

Στέλιο... το pps αυτό είναι συγκλονιστικό, τουλάχιστον.
Και να είσαι σίγουρος πως πάνω από το 10% αυτών που αναφέρει, είναι αληθινά.
Και να ξέρεις επίσης, πως συμμερίζομαι απόλυτα τα συναισθήματα δέους και λύπης και οργής και αδυναμίας και προσφοράς, που νομίζω ότι γεννιούνται σε οποιονδήποτε νοήμονα και ελάχιστα ευαίσθητο άνθρωπο, όταν αντικρύζει αυτές τις εικόνες, όταν διαβάζει αυτά τα λόγια...
Και ναι, "με τα χίλια", να κινηθούμε ΟΛΟΙ προς την κατεύθυνση αυτή. Και να βοηθήσουμε, είτε ως acrobase, είτε κατά μόνας. Γιατί αναμφισβήτητα πρέπει να γίνει πραγματικότητα η προτροπή σου: "Ας τελειώσουν τα λόγια και οι υποσχέσεις και ας αρχίσουν τα έργα".
...
Θα σου μιλήσω με την εμπειρία συμμετοχής σε μια εθελοντική κίνηση παροχής βοήθειας, υλικής μα και ψυχολογικής, σε 17 χωριά της Ηλείας, τις αρχές του Σεπτεμβρίου. Σε μια προσπάθεια, στην οποία συνετέλεσα -όσο μπορούσα- και στο οργανωτικό της σκέλος. Γνωρίζουν γι αυτή όσοι διαβάζουν στο φόρουμ, από τη σχετική καταγραφή του mimo :http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=65136&page=3
...
Για να καταφέρεις να φέρεις μια τέτοια επιχείρηση εις πέρας επιτυχημένο... κι επιτυχημένο είναι όταν είσαι βέβαιος ότι τα υλικά πήγανε εκεί που υπήρχε ανάγκη και ότι οι προσπάθειες που καταβάλανε όλοι, αξιοποιηθήκανε στο έπακρο, πρέπει να είσαι πέρα από ευαισθητοποιημένος και πρόθυμος να αφιερώσεις χρόνο και μυαλό, ισορροπώντας κι αυτό το θέμα μέσα στις υποχρεώσεις σου, πρέπει λοιπόν να είσαι επιπλέον πολύ σοβαρός και συνετός στις επιλογές σου και πολύ καλά ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΣ.
Όσο απλό κι αν μπορεί να φαίνεται ως πρώτη εντύπωση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ.
...
Να θυμάσαι πως όλοι είναι πάντα πρόθυμοι, μέχρι της στιγμής που πρέπει να δραστηριοποιηθούν και να αποδείξουν τα λεγόμενα τους.
Έχουμε δεί "χορηγούς" να εξαφανίζονται ως δια μαγείας, "τοπικούς άρχοντες" να απαντούν σε ερώτηση για τους πυρόπληκτους πως "τώρα έχουμε εκλογές", έχουμε ακούσει από υπηρεσιακά χείλη για ιστορίες ανθρώπων που κλαίγονται και έπειτα από τις δωρεές, πουλούν τα είδη που τους προσέφερες, έχουμε δεί "άστεγη ηλικιωμένη" με δύο λυόμενα στον κήπο της, λογαριασμό στην τράπεζα για προσφορές βοήθειας, να μένει στο σπίτι της και οι γείτονες της να μένουν σε αντίσκηνο, φορώντας άθλια ρούχα, ζητώντας μας βοήθεια.
Έχω ακούσει "ευαισθητοποιημένους εθελοντές", ψυχολόγους στο επάγγελμα, που όταν έφτασε η ώρα να δηλώσουν συμμετοχή τελικά και αμετάκλητα, προφασίστηκαν φτηνές δικαιολογίες τύπου "το σ-κ έχω να πάω στο ΙΚΕΑ".
...
Να θυμάσαι επίσης πως δεν είναι κάτι απλό το να ξεκινήσεις, για ένα σαββατοκύριακο, να πας να βοηθήσεις. Καλώς ή κακώς, πρέπει να είσαι κατά το δυνατόν, αυτόνομος.
Στη διαμονή, στον χώρο και τον τρόπο διανομής των υλικών, στις επικοινωνίες, στα έξοδα μετακίνησης...

Σε άλλο θέμα, αναφέρθηκε από τον Μίμο, ότι θα οργανώσουμε νέα αποστολή βοήθειας για Ηλεία. (Στην Εύβοια οι πληροφορίες από ντόπιους λένε πως οι ανάγκες καλύπτονται).
Είμαι βέβαιος γι αυτό. Θα την οργανώσουμε κυρίως γιατί είδαμε την πίκρα εκεί κάτω, θέλουμε να βοηθήσουμε κι έχουμε την υποδομή και την εμπειρία να το κάνουμε.
Κι έχοντας επιπλέον τα τηλέφωνα τριών ακόμη ανθρώπων (βλέπε το pps) που επιχειρούν κάτω και γνωρίζουν ανάγκες, μπορούμε οργανωμένα και υπεύθυνα, είτε να κινηθούμε παράλληλα, αξιοποιώντας -συνεργαζόμενοι μαζί τους- την εμπειρία όλων, είτε "απλά" να τους βοηθήσουμε στο έργο τους.

Από εκεί και πέρα, το να είμαστε ως Acrobase σε εγρήγορση, όσον αφορά αυτό το θέμα, σίγουρα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
Κι αν θές, μπορείς να φτιάξεις μια λίστα όσων, επώνυμα, σε σένα δηλώσουν συμμετοχή, με υλικά ή με διαθεσιμότητα και χρόνο, είτε με μυαλό και ιδέες (είναι εξίσου σημαντικά όλα), να συνδράμουν προς την κατεύθυνση ενίσχυσης των συνανθρώπων μας.
Αλλά να υπάρχουν συγκεκριμένες και υπεύθυνες προτάσεις.
Όσο η υπευθυνότητα μπορεί να συνδυαστεί με τον εθελοντισμό στο ελλάντα...

Κι από εκεί και πέρα, βλέπεις και πράττεις.
Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνώμη για το θέμα...

Πάντως, επειδή "ακούστηκε" λίγο απαξιωτικό το "Ας ξεχάσουμε τις αναδασώσεις και ας κοιτάξουμε τους ανθρώπους", να τονίσω ότι οι αναδασώσεις είναι κάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, όχι μόνο για το Δάσος και τη ζωή που κρύβει μέσα του, αλλά και για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Αλλά είμαι βέβαιος ότι η ροή του λόγου, το πάθος και τα ανάμεικτα συναισθήματα που γεννά (και υγιειώς γεννώνται) αυτή η παρουσίαση (pps), το έφερε να ακουστεί έτσι...


Χρήστος
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-07, 07:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο... το pps αυτό είναι συγκλονιστικό, τουλάχιστον.
Ναι είναι κλείνω τα μάτια μου και έρχονται αυτές οι εικόνες.

Αλλά να κάνω μια διόρθωση.

Πάντως, επειδή "ακούστηκε" λίγο απαξιωτικό το "Ας ξεχάσουμε τις αναδασώσεις και ας κοιτάξουμε τους ανθρώπους", να τονίσω ότι οι αναδασώσεις είναι κάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, όχι μόνο για το Δάσος και τη ζωή που κρύβει μέσα του, αλλά και για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
Όταν είδα και διάβασα αυτό το κείμενο, με μιας το κλάμα που έριξα στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου βλέποντας την Πάρνηθα λαμπαδιασμένη, δυστυχώς πέρασε σε δευτερη μοίρα. Φυσικά δεν το ξέχασα, φυσικά δεν συνεχίζει να με πονάει το κάθε δεντράκι του βουνού που ξέρω σαν την χούφτα μου, που έχω κάνει πεζοπορίες άπειρες φορές, που έχω κάτσει μαρμαρωμένος για να μην τρομάξω τα ελάφια στα συναπαντήματα μας, που έχω πλημμυρίσει τα πνευμόνια μου το οξυγόνο των ελάτων, που έχω μυρήσει το άρωμα της φρεσκοβρεγμένης γης. Πως μπορώ να την ξεχάσω;

Πως μπορώ να ξεχάσω τον Ταΰγετο, τα κεράσματα του στην πολύωρη πορεία για την κορυφή, στις 1000 εικόνες που διαδέχεται η μία την άλλη και μετά η απίστευτη θέα της Πελοποννήσου, από την κορυφή.

Η αγάπη μου για το δάσος δεν ξεχνιέται, ακόμα και μετά τα δύο εμφράγματα μου, πετάω την σκούφια μου και λίγο έστω περπάτημα σε ένα βουνό, το οποίο λατρεύω άπειρες φορές πιο πολλές από την θάλασσα.

Όμως θέλω να είμαι ρεαλιστής, έχουμε μέλη οικογενειάρχες με μικρά παιδιά. δεν ξέρω πόσοι απ αυτούς, θα μπορούν να λείψουν δύο ή τρεις φορές και κυρίως να λείψουν διήμερο.

Εγώ είμαι παρών σε ότι κάνετε, ο επόμενος παρακαλώ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-07, 09:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως θέλω να είμαι ρεαλιστής, έχουμε μέλη οικογενειάρχες με μικρά παιδιά. δεν ξέρω πόσοι απ αυτούς, θα μπορούν να λείψουν δύο ή τρεις φορές και κυρίως να λείψουν διήμερο.
Εγώ είμαι παρών σε ότι κάνετε, ο επόμενος παρακαλώ;
Για λόγους που δεν μπορώ να δημοσιοποιήσω, αλήθεια δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω σε κάτι τέτοιο, όσο κι αν θα ήθελα τόσον εγώ όσο και τα παιδιά μου να συμμετέχουμε. Λυπάμαι...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη purple anemone : 10-10-07 στις 09:43
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-07, 09:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι παρών σε ότι κάνετε, ο επόμενος παρακαλώ;
Κι εγω ειμαι παρων, αρκει να διευθετηθει το ζητημα μετακινηση

(αν το μαθαινα πιο νωρις θα εφερνα μαζι μου παλία παιχνιδια απο τη Συρο )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-07, 09:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το μαθαινα πιο νωρις θα εφερνα μαζι μου παλία παιχνιδια απο τη Συρο )
Η ιδέα σου Μιχάλη είναι καλή, αλλά δεν θέλουμε παλιά κακομεταχειρισμένα είδη.

Για όσους δεν μπορούν να έρθουν, ας βοηθήσουν σε είδη, ρούχα παιγνίδια τρόφιμα που όλα πρέπει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Δεν κάνουμε ελεημοσύνη για να μοιράζουμε κουρέλια.

Μέλη μας που έχουν επιχειρήσεις, μπορούν να βοηθήσουν όσο μπορούν. ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ δεν εχουμε δικαίωμα να μαζέψουμε χρήματα τουλάχιστον εμείς αλλά άλλοι φορείς.

Ζητάμε επίσης τρόπους μεταφοράς σε συνεργασία με τους δύο έμπειρους εθελοντές της παρέας μας, τον Χρήστο και τον Ανδρέα.

Εγώ πχ και ο Μιχάλης δεν έχουμε μεταφορικό μέσο αλλα δεν θα με δυσκολέψει ακόμα και αν πάω με λεωφορείο, αν αναλάβει κάποιος να συγκεντρώσουμε το υλικό και να το μεταφέρουμε.

Ευχαρίστως να τα μαζέψουμε στο σπίτι μου.

Προσωπικά μπορώ να εξασφαλίσω πολλά ρούχα σε αρίστη κατάσταση, ακόμα τα άμφια για έναν ιερέα των χωριών που καταστράφηκαν οι εκκλησίες. Τα είχα πάρει για τον Πατέρα μου, μόνο που δεν πρόλαβε να τα φορέσει, είναι ολοκαίνουργια και καλά διατηρημένα.

Επίσης μπορώ να διαθέσω και μερικές εικόνες Αγίων για τις κατεστραμένες εκκλησίες.

Ας ξεκινήσουμε όλοι να κινητοποιηθούμε.

Παρακαλώ τον Ανδρέα και τον Χρήστο να μας βοηθήσουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-07, 10:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμείς δεν θα μπορούμε να ακολουθήσουμε για ευνόητους λόγους...

Έχουν σταλεί ήδη πολλά πράγματα όταν κατέβηκε η πεθερά μου στο χωριό της (είναι από εκεί) και κατεβαίνουμε ούτος ή άλλος συχνά προς τα κάτω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-07, 10:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Όπως βλέπετε κύριοι εθελοντές το μεν πνεύμα πρόθυμο η δε σαρξ ασθενής....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

Υπομονή κι επιμονή δε θέλουν όλα;
Κάποια στιγμή λέγαμε ότι οι άνθρωποι αυτοί (όσοι από αυτούς επιλέξανε να μείνουν κάτω, γιατί τους έχουν πάρει οι δικοί τους στις πόλεις), έχουν έναν χειμώνα μπροστά τους.
Ήδη υπάρχουν μερικές καλές ιδέες εδώ μέσα.

Το "θα το φτιάξουμε", δεν είναι αόριστο. Καθόλου.
Και το ότι γίνεται αυτή η συζήτηση εδώ, για μερικούς είναι ένα καλό κίνητρο να συνεχίζουν.

Την καλημέρα μου.


(Η σάρκα δεν έδειξε ακόμη αν είναι αδύναμη... Τόσος κόσμος μπαίνει εδώ...)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-07, 11:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας θυμήσω πόσοι είχατε δηλώσει συμμετοχή :

Απ όσο καταλαβαίνω μόνοι μας θα πάνε .... έχει καλώς :-(
Στέλιο, αν θυμάμαι καλά, οι συμμετοχές που αναφέρεις ήταν για την Πάρνηθα. Δεν βλέπω κάποιον να έχει υπαναχωρήσει ως προς αυτό.
Τώρα μιλάμε για την Πελοπόννησο, και θα σε παρακαλούσα να μην είσαι τόσο κακιούλης
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-07, 11:55
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας θυμήσω πόσοι είχατε δηλώσει συμμετοχή :

1.XENIOS,
2.BASIL, (ασθενεί δεν μπορεί να έρθει)
3.
............
............
Απ όσο καταλαβαίνω μόνοι μας θα πάνε .... έχει καλώς :-(
Επ! βιάζεσαι πάλι.

Να σου θυμίσω, πως μέχρι τώρα μιλάγαμε για εθελοντική προσφορά (περιορισμένου χρόνου) στη Πάρνηθα.

Είδα το PPS, καθώς και τα μηνύματα, μετά απ' αυτό...

Δεν καταλαβαίνω όμως, τί προσπαθούμε να κάνουμε.

Θα πάρουμε 2-3 αυτοκίνητα, θα το γεμίσουμε κάποια ρούχα, τρόφιμα, παιχνίδια και θα κάνουμε ντου σε κάποιο χωριό να τα μοιράσουμε;

Θα ενταχθούμε σε κάποια μεγαλύτερη ομάδα εθελοντών, που ήδη εργάζονται στη περιοχή, με σκοπό να κάνουμε συγκεκριμένες δουλειές σε συγκεκριμένο χρόνο (2ήμερο);

Σύμφωνοι. Καταλαβαίνω ότι και η δική μας μικρή προσφορά, που θα ανακουφίσει (πιθανόν) ένα μικρό αριθμό ανθρώπων, έχει τη σημασία της.

Βλέπω όμως μια αποσπασματική αντιμετώπιση της κατάστασης. Τουλάχιστον οι πληροφορίες εδώ, έτσι δείχνουν. Κάποιες κοπέλες από δω, κάποιοι πρόσκοποι από κει, κάποιοι εθελοντές πιο πέρα...

Τι εννοώ;
Πάρτε για παράδειγμα τη προσφορά του Στρατού (έγκυρες πληροφορίες από μέσα).
Έχουν συγκροτηθεί 5 Πολυδύναμα Συγκροτήματα Αρωγής (ΠΣΑ Tertie ), τα οποία στη σύνθεσή τους περιλαμβάνουν διμοιρίες αλυσοπρίονων και δεκάδες μηχανήματα μηχανικού (ισοπεδωτές, φορτωτές, εκσκαφείς κλπ).
Σε καθημερινή βάση και κάτω από τον συντονισμό των τοπικών αρχών (Νομαρχιακών και Δημοτικών και την ΓΓΠΠ), εργάζονται πυρετωδώς στον καθαρισμό των καμμένων εκτάσεων, στη δημιουργία αντιπλημμυρικών έργων, στην επισκευή δρόμων και δρομολογίων και όπου αλλού χρειάζεται.
Σταματάνε μόνο τα Σαββατοκύριακα κι αυτό, για την απαραίτητη συντήρηση των μέσων.
Τα τμήματα αυτά είναι πλαισιωμένα με γεωπόνους, δασολόγους και λοιπό επιστημονικό προσωπικό ανάλογων ειδικοτήτων.
Επίσης με το υγειονομικό προσωπικό που διαθέτουν, προσφέρουν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας περίθαλψης και έχουν τη δυνατότητα να διενεργούν βασικές εξετάσεις (μικροβιολογικές, ακτινολογικές). Δεν έχουν όμως δικαίωμα συνταγογραφίας.
Παράλληλα, με μέριμνα των Στρατιωτικών Μονάδων στις περιοχές αυτές, γίνεται καθημερινά διανομή γεύματος και δείπνου σε πολλά απ' τα χωριά.
Η παρουσία του Στρατού (και της Πολεμικής Αεροπορίας) στις περιοχές αυτές, ξεκίνησε από τη πρώτη στιγμή (μετά από "κάποιες" ώρες) της καταστροφής και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Όπως και τα δικά μας τα ξενύχτια, εδώ κεντρικά στην Αθήνα, για να καταφέρνουμε να συντονίζουμε όλο αυτόν τον κόσμο.

Δεν έχω πληροφορίες για το τί κάνουν (εάν κάνουν) οι άλλοι φορείς...

Δεν ξέρω αν προσέξατε και τα στρατιωτικά οχήματα (M/S 1 και 1/4 τόνων) στις φωτογραφίες του αρχείου του Στέλιου...

(τα είπα, γιατί θα ...έσκαγα)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 10-10-07 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-07, 11:57
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

1. Θα πρότεινα να μην έρθουν τα παιδιά κάτω των 12-13 χρονών στην πελοπόννησο.
2. αυτός είναι ο κόσμος για πάρνηθα.
............
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
ώρα μιλάμε για την Πελοπόννησο, και θα σε παρακαλούσα να μην είσαι τόσο κακιούλης
Αυτό γιατί το λες; Εγω δεν είπα :

Όμως θέλω να είμαι ρεαλιστής, έχουμε μέλη οικογενειάρχες με μικρά παιδιά. δεν ξέρω πόσοι απ αυτούς, θα μπορούν να λείψουν δύο ή τρεις φορές και κυρίως να λείψουν διήμερο.
Δεν μπορώ να απαιτήσω απο φίλους με παιδια να φύγουν για ενα διήμερο. Η λίστα έχει αρκετους χωρις υποχρεώσεις, εκει αναφερόμουν Αννα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επ! βιάζεσαι πάλι.
Να σου θυμίσω, πως μέχρι τώρα μιλάγαμε για εθελοντική προσφορά (περιορισμένου χρόνου) στη Πάρνηθα.
Δεν βιάζομαι και κατ αρχάς δεν αμφισβήτησε κανείς την προσφορά του στρατού.

Θα μου επιτρέψεις να αξιολογήσω πιο πολύ την παρουσία τόσων εθελοντών, που προσφέρουν πάρα πολλά. Εξέφρασα μια επιθυμία να πάμε μερικοί από εμάς κοντά τους ένα σαββατοκύριακο, δεν απαίτησα να έρθει κανείς, για εθελοντές μιλάμε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-07, 12:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα πρότεινα να μην έρθουν τα παιδιά κάτω των 12-13 χρονών στην πελοπόννησο.
2. αυτός είναι ο κόσμος για πάρνηθα.
............
Έχουμε μπερδευτεί τελείως γιατί έχουν μπεί δύο διαφορετικές δουλειές στο ίδιο thread...
Αλήθεια, πόσες ώρες θα πρέπει να καταναλώσουμε στην Πάρνηθα; Γιατί είναι πολύ βασικό λόγω αποστειρώσεων κλπ διεργασιών που λαμβάνουν μέρος ανά τρίωρο...
Για την Πελοπόννησο, μόνο βοήθεια δεν θα προσφέρουμε. Όλο το αυτοκίνητο είναι κλειστό λόγω καροτσιού, πορτ μπεμπέ, καθίσματος, προίκας... Ε, δεν έχω και κανένα Zaphira...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.