Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-06-10, 23:28
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι κατα 90% η "συζητηση περι φιλανθρωπικου εργου" ειναι πινγκ-πονγκ χαρακτηρισμων, υποννοουμενων και λογοπαιγνιων, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου Νο 4.

Το μονο αξιο προς συζητηση ειναι το
Εχει κανεις να απαντησει η να συζητησει κατι περι αυτου εκτος απο "εισαι λιγο απο την πολη ερχομαι και στη κορφη κανελα" και λογοπαιγνια που κανουν ρημα με το -way? (Φαίη Νταναγουέι ίσως για να μη μπαινετε στον κοπο; )
δωσε αρχικα μια δικη σου θεση για να ανεβασεις το επιπεδο που ομολογουμενως το εχει πεσει και νοιωθω και ενοχος...

περιμενουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα γραψω αν εχω κατι να πω, οχι κατα παραγγελια ουτε για να δωσω παραδειγμα.

Νομιζω ομως οτι εχω καθηκον ως mod να επισημανω οτι παρεκτραπηκε η συζητηση (και πρωτα απο ολα οτι παρεκτραπηκα εγω ο ιδιος στο 4).

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να συμμετασχω για να διεκδικησω το "δικαιωμα" να κανω το καθηκον μου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-10, 23:43
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γραψω αν εχω κατι να πω, οχι κατα παραγγελια ουτε για να δωσω παραδειγμα.

Νομιζω ομως οτι εχω καθηκον ως mod να επισημανω οτι παρεκτραπηκε η συζητηση (και πρωτα απο ολα οτι παρεκτραπηκα εγω ο ιδιος στο 4).

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να συμμετασχω για να διεκδικησω το "δικαιωμα" να κανω το καθηκον μου
οταν κριτικαρεις ή αμφισβητεις κατι πρεπει να εχεις να προτεινης και κατι στη θεση αυτου που κρινεις...αλλιως ....

και μη φοβασαι να εκτεθεις....

ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται...(για μενα αυτο)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-10, 23:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα χρειαζεται να προτεινω το αυτονοητο;

να απανταμε με επιχειρηματα σε αυτο που εγραψε ο συνομιλιτης; και οχι με προσωπικους χαρακτηρισμους ή παροιμίες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-10, 23:49
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα χρειαζεται να προτεινω το αυτονοητο;

να απανταμε με επιχειρηματα και οχι με προσωπικους χαρακτηρισμους ή παροιμίες;
επιχειρηματα? ειδες πουθενα?

αλλα επειδη στερουμαι επιχειρηματων περιμενω ....για ξεκινα λοιπον...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mhtsos2007 : 07-06-10 στις 00:17
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το "'οποιος δε μπορεί να έρθει, ας προσευχηθεί" με συγχύζει.
Καταρχάς, θα πρέπει να διακρίνεις τα αίτια που σε οδηγούν να συγχύζεσαι. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Έπειτα, η αρχική καταγραφή αναφέρει σε φράση υπογραμμισμένη, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, ότι:
Η προσπάθεια έχει διάρκεια χάρη στη στήριξη εθελοντών "ενοριτών" του Αγίου Δημητρίου
Δηλαδή, κάποιος καλός άνθρωπος ξεκίνησε να βοηθάει τον κόσμο - μην πούμε ποιος, γιατί θα συγχυστείς - κι έπειτα πήγανε οι εθελοντές και στηρίξανε την προσπάθεια.
Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις με τους εθελοντές.
Ίσως η μόνη σου εικόνα να είναι αυτή του 2004, όπου όλοι μαζί την καταδικάζαμε. (άααααλλλο θέμα κι αυτό).

Αν ο Θεός ήξερε πώς να τους βοηθήσει, δε θα τους άφηνε στο έλεος ή την ευχέρεια των εθελοντών.
Αν δεν τους βαφτίζαμε "εθελοντές" και τους λέγαμε γειτόνους... θα άλλαζε κάτι στη σκέψη σου;

Άρα, αυτό που χρειαζόμαστε είναι άνθρωποι που συνεισφέρουν, όχι προσευχές στο βρόντο.
Το "άρα", δεν προκύπτει από καμία λογική πράξη. Μιλούσες για εθελοντές, για μη-εθελοντές, για ανθρώπους που συνεισφέρουν... οι προσευχές πως μπαίνουν στη ροή του λόγου σου;

Οι προσκλήσεις για προσευχές είναι δήθεν.
Οι προσκλήσεις για προσευχές είναι γι αυτούς που έχουν δει ή έχουν βιώσει ή αφουγκράζονται την αξία και τη δύναμη τους.
Για τους άλλους είναι... δήθεν.

Αλλά... για όλους έχει ο Θεός.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
  #22  
Παλιά 07-06-10, 00:07
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, θα πρέπει να διακρίνεις τα αίτια που σε οδηγούν να συγχύζεσαι.
Με συγχύζει να με πατρονάρουν. Βγάζουν μια ανακοίνωση για το συσσίτιο. Κανένα πρόβλημα. Γιατί όμως θα πρέπει να με παροτρύνουν να προσευχηθώ για τους άπορους; Αυτό, είναι δικός μου λογαριασμός.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις με τους εθελοντές.
Δεν έχω κόλλημα με τους εθελοντές.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "άρα", δεν προκύπτει από καμία λογική πράξη. Μιλούσες για εθελοντές, για μη-εθελοντές, για ανθρώπους που συνεισφέρουν... οι προσευχές πως μπαίνουν στη ροή του λόγου σου;
Ούτε ότι "ο Θεός ξέρει πώς να τους βοηθήσει" είναι λογική δήλωση. Σε αυτό απάντησα, όταν είπα "αν ο Θεός ήξερε... δε θα τους άφηνε στο έλεος...".
Οι άποροι χρειάζονται ανθρώπους (εθελοντές ή μη). Αν όλοι καθίσουν στον καναπέ και προσευχηθούν -με το σκεπτικό ότι έχει ο Θεός- δε γίνεται δουλειά. Αυτό ήθελα να επισημάνω.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προσκλήσεις για προσευχές είναι γι αυτούς που έχουν δει ή έχουν βιώσει ή αφουγκράζονται την αξία και τη δύναμη τους.
Για τους άλλους είναι... δήθεν.
Προσωπικά, δεν προσεύχομαι αλλά θεωρώ ότι η προσευχή είναι μια πρακτική πολύ προσωπική και τη βιώνει ο πιστός με τον τρόπο που ο ίδιος ξέρει. Η προτροπή για προσευχή μου κάνει λαϊκίστικη και άχρηστη ουσιαστικά και δείχνει μια προσπάθεια κηδεμονίας των άλλων.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
Naias (07-06-10)
  #23  
Παλιά 07-06-10, 00:15
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Μα ήδη, έχει εξηγηθεί σε προηγούμενη ανάρτηση του Easty, ότι αφορά αυτούς που πιστεύουν στο Θεό ή κατά σύμβαση σε κάποιο θεό, οπότε δεν βλέπω θέμα πατροναρίσματος!

Λογικό είναι όταν κάποιος δεν πιστεύει να μην τον εκφράζει τίποτα από όσα παρουσιάζονται στο αρχικό νήμα! Δεν είναι κάτι το άγνωστο αυτό!!

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα, όποιος δεν πιστεύει, ας παρουσιάσει την δική του σκοπιά - αν θέλει να κάνει κάτι τέτοιο - και να μην προσπαθεί να πείσει για το λάθος της αρχικής ανάρτησης κτλ..

Κανείς, ούτε η αρχική ανάρτηση στο αρχικό νήμα, δεν προσπαθεί να πείσει κάποιον και πολλοί περισσότερο δεν προσπαθεί να πείσει όσους δεν τους ενδιαφέρει. Ενημέρωση δίνει και ο καθένας πράττει κατά βούληση.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Easty (07-06-10)
  #24  
Παλιά 07-06-10, 00:40
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Και να προσθέσω, στα γραφόμενα της christi, ότι ο συντάκτης του αρχικού κειμένου εν ολίγοις έγραψε:
"Αν δεν μπορείτε να βοηθήσετε, γιατί είτε δεν έχετε να διαθέσετε χρήματα, είτε δεν έχετε να διαθέσετε χρόνο, τότε απλά μπορείτε να διαθέσετε ψυχή. Μπορείτε -αναφερόμενος σε πιστούς- να πείτε -"ας τους έχει ο Θεός καλά" (τους απόρους και τους άστεγους)".
Αυτό, το "ας τους έχει ο Θεός καλά", είναι μια προσευχή. Τους έβαλες στο νου σου, και ζήτησες γι αυτούς.

Αν κάποιος πιστεύει, προσεύχεται. Όποτε θέλει, όπως θέλει. Με τα λόγια που θέλει και αν θέλει.

Ο άνθρωπος σας είπε πως αν δεν μπορείτε να βοηθήσετε, αλλά το θέλετε, και μια προσευχή -από καρδιάς και ειλικρινής- αρκεί.

Τόσο απλά.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.