Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-08, 16:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
star Απαντήσεις και σχόλια στο θέμα "Εθελοντισμός"

Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πρόσφατη συνάντηση, κάποιος με ρώτησε γιατί να γίνει εθελοντής τι θα κερδίσει.
Υπάρχουν πολλές μορφές εθελοντισμού και δεν είναι όλες πολυέξοδες, δεν θέλουν τεράστιο χρόνο από την ζωή μας, ούτε να λείπουμε από το σπίτι μας.

Μια ανιψιά μου, πάει δύο φορές την εβδομάδα ή όποτε μπορεί, στο ΠΙΚΠΑ Πεντέλης, ασχολείται με τα παιδιά, τους διαβάζει βιβλία, τους παίζει τραγούδια με την κιθάρα της, τους κάνει παρέα.
Μερικές φορές, με παίρνει και εμένα μαζί με το θεατράκι που τους είχα κάνει δώρο όταν ήταν μικρές και κάνουμε παραστάσεις κουκλοθέατρου, με τις κούκλες στυλ γαντιών.

Μια γνωστή μου είναι εθελόντρια στον Δήμο Αθηναίων στο συσίτιο προς τους απόρους, μοιράζει το φαγητό, μαγειρεύει καμιά φορά.

Άλλη γνωστή μου κάνει εθελοντική εργασία σε δημόσιο γηροκομείο, τους κάνει λίγο παρέα απλά.

Οι μορφές του εθελοντισμού είναι πολλές, το μόνο που χρειάζεται είναι η έμφυτη διάθεση να προσφέρεις στον συνάνθρωπο σου, με αντικρυσμα την χαρά και την ικανοποίηση της προσφοράς σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-08, 17:48
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να κερδίζουμε κάτι για ο,τι και αν κάνουμε?Ο εθελοντισμός ενδείκνυνται για όσους έχουν υπόψη τους τη λέξη 'ανιδιοτέλεια'.Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα να βοηθήσει δε πρέπει να σκεφτεί το τι μπορεί να κερδίσει αλλά το τι μπορεί να προσφέρει.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-08, 17:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο εθελοντισμος μου περιοριζεται στη συνεισφορα σε wikis... αν ημουν προγραμματιστης θα εκανα και open source :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-08, 18:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Ο εθελοντισμός, είναι ...εθελοντισμός για τον εαυτό μας (το αναφέρω με την καλή έννοια...). Όσοι παρέχουν εθελοντική εργασία ουσιαστικά κερδίζουν πολλά περισσότερα απ΄ότι δίνουν. Κυρίως κερδίζουν για τους ίδιους, μαθαίνουν μέσα από την εμπειρία αυτή, γίνονται καλύτεροι άνθρωποι, αισθάνονται δημιουργικοί και καλύπτουν την εσώτερή τους ανάγκη για προσφορά. Επίσης απολαμβάνουν την ικανοποίηση που φέρνει η κάλυψη αυτής της ανάγκης τους. Αν ρωτήσετε εθελοντές θα σας πουν ότι πράγματι εκείνοι κερδίζουν περισσότερα, σε σχέση με αυτό που δίνουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 05-03-08 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-08, 01:56
new epoxi_e Ο χρήστης new epoxi_e δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-06-08 17:41
Αγαπητές Μimo,
Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που ήρθες στην άλλη άκρη της Αττικής για να υποστείς εθελοντικά, ανάκριση Α βαθμού συνυφασμένη με καχυποψία για την κάθε εθελοντική προσφορά.
Μάλλον η απάντηση σου είναι συνέχεια στην ερώτηση που σου έκανα χτες, αλλά δυστυχώς, για κάθε τι που κάνουμε πάντα υπάρχει μια στερεοτυπία (απωθημένο) που κρύβεται μέσα μας και αυτή ψάχνω να βρω.

Ο εθελοντισμός είναι η άδολη συνεισφορά μας στο κοινό όφελος και έτσι πρέπει να το βλέπουν έτσι: παροχείς και αποδέκτες βοήθειας, αν και δεν γίνεται πάντα.
Ακόμα η αλληλεγγύη και η προσφορά είναι ίσως ο επαρκέστερος σκοπός και λόγος, για αξίζουμε τη ζωή που ζούμε...
Κοντολογίς, Η ΙΔΕΑ του ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ελευθερώνει ότι καλό διαθέτουμε μέσα μας και ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.
ΑΥΤΟ που με ΛΥΠΕΙ και με κάνει να ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ, είναι ότι τις περισσότερες φορές οι εθελοντικές προσπάθειες όχι απλά δεν βρίσκουν ανταπόκριση, όχι απλώς δεν είναι επικουρικές (όπως πρέπει) των ανύπαρκτων μα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ κρατικών δομών, αλλά συχνά χρησιμοποιούνται για ιδιοτελείς σκοπούς, είτε πολιτικούς είτε οικονομικούς, με αποτέλεσμα ένας εθελοντής να προσφέρει, όχι απλά ΔΩΡΕΑΝ εργατικά χέρια αλλά και αυτοεπιχορηγούμενα κοινωνικά έργα που είναι δεσμεύσεις άλλων, αφήνοντας περιθώρια να γράφονται ζαχοπουλιώδη έπη και όχι μόνον...
Ώστόσο, πέρα από την γκρίνια μου, σε διαβεβαιώνω ότι πιστεύω στην ιδέα του εθελοντισμού και γιαυτό θα συνεχίσω να προσφέρω εθελοντικό έργο και να προσπαθώ να κάνω και άλλους να συμμετάσχουν... αλλά πάντα όλους θα τους ρωτάω : ΓΙΑΤΙ το κάνεις? Τι κερδίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-08, 02:06
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανει το καλό και το ριχνει στο ...γιαλό ( εκει που δυστυχως αλλοι ασυνειδητοι πετανε τα σκουπίδια τους).
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-08, 10:58
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αρχική Δημοσίευση από new epoxi_e Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Μimo,
Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που ήρθες στην άλλη άκρη της Αττικής για να υποστείς εθελοντικά, ανάκριση Α βαθμού συνυφασμένη με καχυποψία για την κάθε εθελοντική προσφορά.
Ευγενία πριν από όλα καλώς ήρθες στην acro, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, η αττική όμως είναι ΜΙΚΡΗ είμαστε ένα μεγάλο χωριό εξάλου ήθελα να δω την ομάδα που εκφραζόταν με τόσο πάθος και όρεξη από το τηλέφωνο.

Αρχική Δημοσίευση από new epoxi_e Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον η απάντηση σου είναι συνέχεια στην ερώτηση που σου έκανα χτες, αλλά δυστυχώς, για κάθε τι που κάνουμε πάντα υπάρχει μια στερεοτυπία (απωθημένο) που κρύβεται μέσα μας και αυτή ψάχνω να βρω.
Το μήνυμα που ξεκίνησα για τον εθελοντισμό δεν απαντά μόνο στο δικό σου ερώτημα, θέλω να είναι ένα FAQ για όποιον θα κάνει την ίδια ερώτηση φωναχτά ή όχι.

Αρχική Δημοσίευση από new epoxi_e Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εθελοντισμός είναι η άδολη συνεισφορά μας στο κοινό όφελος και έτσι πρέπει να το βλέπουν έτσι: παροχείς και αποδέκτες βοήθειας, αν και δεν γίνεται πάντα.
Ακόμα η αλληλεγγύη και η προσφορά είναι ίσως ο επαρκέστερος σκοπός και λόγος, για αξίζουμε τη ζωή που ζούμε...
Κοντολογίς, Η ΙΔΕΑ του ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ελευθερώνει ότι καλό διαθέτουμε μέσα μας και ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.
Βλέπεις πως την απάντηση την έχεις μέσα σου ήδη.

Αρχική Δημοσίευση από new epoxi_e Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΥΤΟ που με ΛΥΠΕΙ και με κάνει να ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ, είναι ότι τις περισσότερες φορές οι εθελοντικές προσπάθειες όχι απλά δεν βρίσκουν ανταπόκριση, όχι απλώς δεν είναι επικουρικές (όπως πρέπει) των ανύπαρκτων μα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ κρατικών δομών, αλλά συχνά χρησιμοποιούνται για ιδιοτελείς σκοπούς, είτε πολιτικούς είτε οικονομικούς, με αποτέλεσμα ένας εθελοντής να προσφέρει, όχι απλά ΔΩΡΕΑΝ εργατικά χέρια αλλά και αυτοεπιχορηγούμενα κοινωνικά έργα που είναι δεσμεύσεις άλλων, αφήνοντας περιθώρια να γράφονται ζαχοπουλιώδη έπη και όχι μόνον...
Ώστόσο, πέρα από την γκρίνια μου, σε διαβεβαιώνω ότι πιστεύω στην ιδέα του εθελοντισμού και γιαυτό θα συνεχίσω να προσφέρω εθελοντικό έργο και να προσπαθώ να κάνω και άλλους να συμμετάσχουν... αλλά πάντα όλους θα τους ρωτάω : ΓΙΑΤΙ το κάνεις? Τι κερδίζεις?
Αυτός είναι ένας προβληματισμός που έχουμε ΟΛΟΙ και έχει πολλές πτυχές μπορεί να μεταφραστεί και ως γιατί να πληρώνω φόρους αφού δεν λειτουργεί τίποτα, γιατί να πληρώνω ΙΚΑ αφού δεν έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη της λογικής κτλ.
Προτείνω να το αφήσεις βαθιά μέσα σου, και με την ενεργή συμμετοχή στην ομάδα που ξεκινάτε να κρατήσεις τον έλεγχο ώστε οι φόβοι σου σιγά σιγά να σβήσουν, αλλιώς θα γίνει και εσύ ένας Δον Κιχότης που κυνηγά μάταια ανεμόμυλους.

Καλή δύναμη στο Νέο έργο σας.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-08, 17:36
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Σαν να ήρθε η σειρά μου να καλωσορίσω τη new epoxi_Ευγενία...
Μετά τα ιερά τέρατα της Άκρο (Xenio, Tertio) και τον κύριο προϊστάμενο (γουι όλ νόου χου)


Να συμφωνήσω μαζί σου, Νέα Εποχή, διατυπώνοντας το κάπως διαφορετικά.

Αναμφισβήτητα, η βοήθεια και η προσφορά στο συνάνθρωπο, ανάλογα φυσικά με τις αξίες του καθενός και το "τι τον κάνει ευτυχισμένο", χαρίζουν ψυχική υγεία...

Βέβαια, σε όλους τους τομείς δραστηριότητας μας μπορούμε να έχουμε προσφορά.
Στον εργασιακό χώρο, όταν κάποιος εκτελεί σωστά το καθήκον του και αγωνίζεται για να φέρει εις πέρας το αντικείμενο του με επιτυχία, προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο.
Άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, η προσφορά αυτή υπάρχει (άλλο αν δεν αναγνωρίζεται).
Και όποιος έχει συναίσθηση του καθήκοντος πράττοντας αυτό στο ακέραιο, χαίρεται και γεμίζει τη ψυχή του.

Ο εθελοντισμός δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...
Ίσως μάλιστα θα έπρεπε να είναι κάτι το προφανές...

Η ανιδιοτελής προσφορά, στον "ελεύθερο χρόνο".
Όταν δεν προσβλέπεις σε κανενός είδους αναγνώριση, σε καμία ανταμοιβή (ούτε καν ηθική - η οποία όμως καλό είναι να υπάρχει).

Τι κερδίζεις;
...

Τίποτα.
Πάρα πολλά.
Προσωπικά, κερδίζω πληρότητα.

Χ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.