Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-11-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Απαράδεκτα αυθαίρετος ο συλλογισμός "όποιος είναι άθεος είναι και κομμουνιστής".
Ειναι ταμπελες που φοριονταν καποτε. Ισως εχει να κανει με το ποτε ραφτηκε ο διαλογος

δεν αξιώνει να μεταδοθεί, δεν αξιώνει για τον εαυτό της την ορθότητα, είναι υποκειμενική και δεν επιχειρεί να εδραιωθεί μέσα από αυθαίρετους συλλογισμούς χωρίς αποδεδειγμένη ιστορική βάση.
Για τον εαυτό της η θρησκεία αξιώνει την ορθότητα και προβάλλεται ως η αντικειμενική αλήθεια (παντα σε πραγματα που δεν αποδεικνύονται επιστημονικά)

4. Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία. Είναι δόγμα. Δεν είναι πανανθρώπινη αλήθεια.
Το δόγμα το αντιλαμββάνομαι ως κάτι που θεωρεί τον εαυτό του σωστό και ο Χριστιανισμός ως θρησκεία αποτελεί ΚΑΙ κοσμοθεωρία και προβάλλει κάποια Α αλήθεια ως αντικειμενική. Δεν προβάλλει άποψη και προσεγγίσεις (οπως πχ αν ειναι καλύτερη η τάδε ή η δείνα λύση για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα) αλλά απόλυτες αξιώσεις

Λεγοντας "αντικειμενική αλήθεια" (σε καποιους μπορει να φανταζει οξυμωρο) εννοώ όπως πχ αν η γη ειναι στρογγυλή ή επίπεδη. Ακόμα και αν όλος ο κόσμος νομίζει οτι η γη ειναι επιπεδη, ακόμα και αν δεν υπάρχει άνθρωπος πάνω στη γη για να νομιζει το ένα ή το άλλο, η γη θα είναι στρογγυλή.

Οι αυτοπροσδιορισμοί τύπου "Χριστιανισμός=Θρησκεία-Αποκάλυψη" φαντάζουν ανόητοι σε εναν υγιώς σκεπτόμενο εγκέφαλο.
Ετσι αυτοπροσδιοριζονται οι μυστικιστικές θρησκειες, τουλαχιστον οσες εχω υποψη, απο τον Ζωροάστρη μέχρι τον Μωάμεθ και τις σύγχρονες αιρέσεις. Η Αρχαιοελληνική πχ. θρησκεία δεν ήταν Αποκαλυπτική (απο οσο ξερω) και δεν ειχε στοιχειο δογματισμου.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-11-09 στις 14:18
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Helena,
ανεγκέφαλους παρουσιάζει το παραπάνω κείμενο τους άθεους. Το κείμενο είναι προπαγανδιστικό, αφού βάζει στη θέση του σοφού ένα γέροντα (όπως όλες οι αντίστοιχες ιστορίες) και στη θέση του ανίδεου-χαμένου, έναν νεαρό άθεο, που πίνει κιόλας νερό στο όνομα του Μαρξ. Οι ερωτήσεις του άθεου δεν είναι ερωτήσεις αλλά "πάσες" στο γέροντα, έτσι ώστε ο τελευταίος να αναπτύξει τα πιστεύω του. Δηλαδή, δεν πρόκειται για διάλογο αλλά για μονόλογο.
Ισοπεδώνει την αθεϊα γιατί βάζει όλους τους άθεους στο ίδιο τσουβάλι, αυτό του κομμουνισμού, της εθελοτυφλίας και της ανεπαρκούς πληροφόρησης.
Το κείμενο βρίθει νοηματικών ατοπημάτων και δεν υποκινεί γόνιμο διάλογο παρά ενθαρρύνει δόγματα, περνώντας -υπογείως- το μήνυμα, ότι ο ορθολογισμός βλάπτει.
Λυπάμαι αν προσεβλήθης, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Προσωπικά, δεν προσεβλήθην από το κείμενο. Απλά, καταθέτω τις αντιρρήσεις μου χωρίς να αντιδρώ συναισθηματικά.

Gildor,
ο Χριστιανισμός αυτοαποκαλείται Αποκάλυψη. Και ο ορθόξοδος Χριστιανισμός αυτοαποκαλείται Ορθό-δοξος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-10, 02:36
Το avatar του χρήστη Das Capital
Das Capital Ο χρήστης Das Capital δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-10 22:57
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
:)

Kαποτε ενας δημοσιογραφος ρωτησε τον wilhelm reich :δασκαλε υπαρχει θεος ,
εκεινος απαντησε : Η ερωτηση σου φιλε μου ειναι αφελης , αν εχεις αναγκη να υπαρχει, μην ρωτας , αν παλι δεν εχεις , γιατι ρωτας?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-11, 15:34
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
παιδια γεια σας....εψαχνα να βρω ενα ορο στο google και με εβγαλε στο συγκεκριμενο φορουμ....καταλαθως επεσα στην θεολογικη κουβεντα και γραφτηκα να πω και εγω τις αποψεις μου...ΕΛπιζω το οτι θα διαφωνησω με ολα να ειναι θεμιτο ωστε να υπαρχει και λιγο αντιλογος....

Καταρχας να σας πω οτι ειμαι αθεος - αγνωστικιστης...μεγαλωσα σαν χριστιανος ορθοδοξος και εχω αλλαξει αντιληψεις εδω και πολλα χρονια...Δεν ανηκω σε καμμια κομματικη παραταξη και δεν εχω σχεση με καμμια αιρεση...εξηγουμε απο την αρχη γιατι οι ανθρωποι καμμια φορα βαζουν ταμπελες....Η μονη ταμπελα μου ειναι οτι ειμαι αγνωστικιστης και τιποτε αλλο....

Πιο πανω διαβασα οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και κομμουνιστης...σε αυτην την προταση υπαρχουν πολλα λαθη...καταρχας δινεται η εντυπωση οτι οι κομμουνιστες ειναι κατι σιχαμενο....κατα δευτερον το οτι καποιος πιστευει κατι δεν του δινει καμμια αλλη ιδιοτητα...ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος...ο χιτλερ ειχε μουστακι , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι μουστακαληδες ειναι ναζι δολοφονοι.....και ολοι οι ναζι δολοφονοι δεν σημαινει οτι ειναι καπιταλιστες η κομμουνιστες...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ......

Ολες οι θρησκειες εχουν και εναν θεο...στην ανθρωποτητα εχουν καταγραφει πανω απο 50000 θρησκειες αρα και πανω απο 50000 θεοι...ουσιαστικα ολοι αθεοι ειμαστε απλα εμεις δεν πιστευουμε σε εναν θεο λιγοτερο...εσεις δεν πιστευετε σε 49999....Οταν θα κατανοησετε γιατι απορριψατε ολους τους υπολοιπους θεους θα καταλαβετε γιατι πρεπει να απορριψετε και τον δικο σας....
Αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ησουν μουσουλμανος , αν ειχες γεννηθει στην αρχαια ελλαδα θα πιστευες στους θεους του ολυμπου , αν ειχες γεννηθει στην αμερικη πριν 1000 χρονια θα ησουν ινδιανος και θα πιστευες στα πνευματα προσκυνωντας τοτεμ , αν ειχες γεννηθει πριν 20 χρονια στην κινα θα ησουν βουδιστης και παει λεγοντας....
Καμμια θρησκεια δεν εχει αποδειξεις για κανεναν θεο...ολες εχουν ως κινητηρια δυναμη την πιστη και τους κανονες....Οι θρησκειες χρησιμοποιουνται για την χειραγωγηση του ευρη κοινου και καποιες θρησκειες τα κονομανε κιολας σφοδρα...
Το Α και το Ω μιας θρησκειας ειναι η γαλουχηση του μυαλου των νεων , ωστε οταν μεγαλωσουν να τους εχουν μπολιασει την ιδεα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος θεος της συγκεκριμενης θρησκειας...ειναι απλα τα πραγματα για τους ΠΑΤΕΡΕΣ οποιαδηποτε θρησκειας...Οι 2 χειροτερες θρησκειες οσο αφορα το γαλουχισμα μυαλου ειναι ο ισλαμισμος και ο χριστιανισμος...Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να αναφερω πολλα παραδειγματα για τους αιμοσταγης καθοδηγητες αυτων των θρησκειων...και οι μεν και οι δεν εχουν σκοτωσει πολλες χιλιαδες ανθρωπων...Την σημερινη εποχη ο χριστιανισμος εχει αποβαλλει εντελως τα δολοφονικα στοιχεια απο τους leaders , κατι το οποιο δεν το εχει κανει το ισλαμ οπου εξακολουθει να βρισκεται 1000 χρονια πισω και στο ονομα του αλλαχ να ριχνουν αεροπλανα οπου θελουν...

Καποια στιγμη θα πρεπει να αποβαλλουμε ολες τις θρησκειες απο μεσα μας και να μονιασουμε...Δεν χρειαζεται καμμια θρησκεια να μας διδαξει οτιδηποτε...Η ηθικη ειναι χαραγμενη στην καρδια του καθε ανθρωπου...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-06-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποια στιγμη θα πρεπει να αποβαλλουμε ολες τις θρησκειες απο μεσα μας και να μονιασουμε...Δεν χρειαζεται καμμια θρησκεια να μας διδαξει οτιδηποτε...Η ηθικη ειναι χαραγμενη στην καρδια του καθε ανθρωπου...
Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε μονοιασμένοι και να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει; Τι διαφορές έχουμε εγώ ο Χριστιανός Ορθόδοξος, εσύ ο άθεος, δίπλα ο Μουσουλμάνος και παραδίπλα ο Βουδιστής;

Γιατί να είναι προϋπόθεση, να μην πιστεύουμε τίποτα, για να είμαστε αγαπημένοι και φιλικά προσκείμενοι; Ποιος ο λόγος;

Αν αναφέρεσαι στους φανατικούς κάθε θρησκείας, είναι άλλη περίπτωση, δεν έχουν να κάνουν με την πίστη, όσο βαθιά και αν είναι αυτή. Και ο φανατικά άθεος, είναι το ίδιο άσχημο, με τον φανατικό φονταμενταλιστή μουσουλμάνο, ή τον αντίστοιχο ορθόδοξο ή καθολικό, που θέλει να επιβάλει την άποψη του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (24-06-11)
  #21  
Παλιά 24-06-11, 16:00
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε μονοιασμένοι και να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει; Τι διαφορές έχουμε εγώ ο Χριστιανός Ορθόδοξος, εσύ ο άθεος, δίπλα ο Μουσουλμάνος και παραδίπλα ο Βουδιστής;

Γιατί να είναι προϋπόθεση, να μην πιστεύουμε τίποτα, για να είμαστε αγαπημένοι και φιλικά προσκείμενοι; Ποιος ο λόγος;

Αν αναφέρεσαι στους φανατικούς κάθε θρησκείας, είναι άλλη περίπτωση, δεν έχουν να κάνουν με την πίστη, όσο βαθιά και αν είναι αυτή. Και ο φανατικά άθεος, είναι το ίδιο άσχημο, με τον φανατικό φονταμενταλιστή μουσουλμάνο, ή τον αντίστοιχο ορθόδοξο ή καθολικό, που θέλει να επιβάλει την άποψη του.
Το λεω για 2 λογους...τον εναν τον επιασες...και συγχαρητηρια για την αποψη σου..ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....

Ο αλλος λογος ομως ειναι πολυ συνθετος...Θα μιλησω για τον χριστιανισμο γιατι ειμαι Ελληνας οποτε αυτη η θρησκεια με επηρρεαζει αλλα ολες περιπου τα ιδια κανουν...

Ο χριστιανισμος λογοκρινει τα σχολικα βιβλια κατα τον τροπο που τους βολευει για να γαλουχησει μυαλα...
Επιβαλλει σε δημοσια κτιρια τα συμβολα του χριστιανισμου...
Σαν φορολογουμενος πολιτης ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ...
Θελω διαχωρισμο εκκλησιας - κρατους...
Θελω φορολογηση ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ με 40% στην εκκλησια οπως φορολογειτε δηλαδη καθε επιχειρηση...

Οταν ολα αυτα αλλαξουν και ο καθενας μαθαινει την ΙΣΤΟΡΙΑ οπως ακριβως ειναι τοτε οταν φτασει το 18 ετος της ηλικιας του θα αποφασιζει μονος του αν θα γινει χριστιανος η αλλη θρησκεια η εμπας περιπτωση αθεος...Οταν θα υπαρξει αυτη η ισονομια τοτε θα μπορεσουμε να μονιασουμε ολοι χωρις καμμια διαφωνια...Αλλα τωρα ειναι λογικο να διαφωνουμε...Δεν μπορω εγω να πληρωνω την εκκλησια - να μην φορολογειτε και να κατεχει το 30% της ελληνικης εδαφικης επικρατειας...ΑΣΥΛΙΑ σε κανεναν...Πληρης ισονομια σε ολους...δεν με νοιαζει τι πιστευει ο καθενας...ας πιστευει και στο πνευμα ενος κροκοδειλου γιατι ειναι δικαιωμα η ελευθερη σκεψη και εκφραση...Αλλα ειναι ΛΑΘΟΣ να πληρωνω εγω τα πιστευω αλλων ανθρωπων και να με ενοχλουν στην χωρα που εχω γεννηθει...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην manoskarag για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (24-06-11)
  #22  
Παλιά 24-06-11, 17:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αλλος λογος ομως ειναι πολυ συνθετος...Θα μιλησω για τον χριστιανισμο γιατι ειμαι Ελληνας οποτε αυτη η θρησκεια με επηρρεαζει αλλα ολες περιπου τα ιδια κανουν...
Τα πράγματα να τα βάλουμε σε μία τάξη.

Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, πάνω απ' όλα είμαι Χριστιανός, αυτό σημαίνει ότι μέσα από την δικιά μου αναζήτηση (είχα το ελάττωμα να αναζητώ αυτά που μου λένε να αμφισβητώ και να τα ερευνώ) ίσως και με λίγη βοήθεια από απαντήσεις που πήρα - όχι από κατήχηση, έφτασα στον Χριστό.

Αυτό σε τίποτα δεν έχει να κάνει, με γκρεμίσματα ελληνικών ναών από τυφλωμένους βυζαντινούς που επέβαλαν την νέα θρησκεία δια πυρός και σιδήρου και κυρίως γκρεμίζοντας και καταστρέφοντας, έναν από τους σημαντικότερους πολιτισμούς του κόσμου, δεν έχει να κάνει με τις σταυροφορίες, με τους ιεροεξεταστές, με τους φανατικούς παπάδες και δεσποτάδες που ανακατευόντουσαν παντού.

Είναι λάθος αν το μίσος σου γι αυτούς, σε οδήγησε να είσαι άθεος. Είναι λάθος σκεπτικό, γιατί και από την άλλη, υπήρχαν και φωτισμένοι δάσκαλοι από τον κλήρο, που κράτησαν όρθιο τον Ελληνισμό στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς, που κρεμάστηκαν, βασανίστηκαν, κατακρεουργήθηκαν, για του Χριστού την πίστη την αγία και της πατρίδος την ελευθερία.

Ο Παπαφλέσσας ήταν ο Λεωνίδας του 21, πήγε για να πεθάνει, για να γίνει το αίμα του, αφορμή να μονιάσουν οι διχασμένοι Έλληνες, των κείνων ρήμασι πειθόμενοι.

Υπάρχουν και η άλλη όψη, αυτή που και εμένα, σαν Χριστιανό ορθόδοξο με εκνευρίζει. Ονόμασαν τον Ιουλιανό παραβάτη και τον αιματοβαμμένο Θεοδόσιο, μέγα και τον έκαναν και άγιο κιόλας. Αυτά είναι τα λάθη, για τα οποία καμία ευθύνη δεν φέρει ο Χριστός της αγάπης του ελέους και της θυσίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-06-11, 18:08
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
καμμια σχεση ο αθεισμος μου με το τι εκαναν στραβα η καλα οι πατερες της καθε θρησκειας.....κατα τα αλλα φαινεται οτι ξερεις πολυ καλα τα εγκληματα τους απεναντι στον ελληνικο πολιτισμο...απλα οι 2 μεγαλυτερες θρησκειες προκαλουν με την σταση τους απεναντι στον λαο...

Απο εκει και περα δεν εχω καποιο αλλο προβλημα και δεν μπλεκω τον αθεισμο με τις πραξεις...αθεος ειναι αυτος ο οποιος υποστηριζει την αποψη οτι δεν υπαρχει καμμια ανωτερη δυναμη...οταν και αν αποδειχτει οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη τοτε ο αθεος θα ειναι λαθος...μεχρι τοτε το αλλοκοτο το υποστηριζουν οι θειστες και εφοσον αυτοι ισχυριζονται οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη τοτε θα πρεπει να το αποδειξουν...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-06-11, 18:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εκει και περα δεν εχω καποιο αλλο προβλημα και δεν μπλεκω τον αθεισμο με τις πραξεις...αθεος ειναι αυτος ο οποιος υποστηριζει την αποψη οτι δεν υπαρχει καμμια ανωτερη δυναμη...οταν και αν αποδειχτει οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη τοτε ο αθεος θα ειναι λαθος...μεχρι τοτε το αλλοκοτο το υποστηριζουν οι θειστες και εφοσον αυτοι ισχυριζονται οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη τοτε θα πρεπει να το αποδειξουν...
Αυτό το σέβομαι απόλυτα, είναι δικαίωμα επιλογής και όχι επιβολής.

Μην ζητάς όμως απόδειξη, θα σου θυμίσω ένα ανέκδοτο.

Ένας πανεπιστημιακός καθηγητής σε ένα ινστιτούτο υψηλού επιπέδου προκάλεσε τους σπουδαστές του με αυτήν την ερώτηση. «Είναι ο Θεός ο δημιουργός των πάντων;»


Ένας σπουδαστής απάντησε θαρραλέα, «ναι!» «Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα»


Ο καθηγητής συνέχισε, «εάν ο Θεός δημιούργησε τα πάντα συνεπάγεται ότι δημιούργησε και το Κακό. Δεδομένου ότι το Κακό υπάρχει, και αφού οι πράξεις μας καθορίζουν ποιοι είμαστε, μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο Θεός είναι κακός.»


Ο σπουδαστής έμεινε σιωπηλός και δεν αποκρίθηκε στο υποθετικό συμπέρασμα του καθηγητή.


Ο καθηγητής, αρκετά ευτυχής με τον εαυτό του, καυχήθηκε στους σπουδαστές ότι είχε αποδείξει ακόμα μια φορά ότι η χριστιανική πίστη ήταν ένας μύθος.


Ένας άλλος σπουδαστής σήκωσε το χέρι του και είπε , «μπορώ να σας υποβάλω μια ερώτηση, κ. καθηγητά;» «Φυσικά», απάντησε ο καθηγητής. Ο σπουδαστής σηκώθηκε όρθιος και ρώτησε , «κ. καθηγητά , το κρύο υπάρχει;»


«Τι είδους ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και υπάρχει. Εσύ δεν έχεις ποτέ αισθανθεί κρύο;»Ο νεαρός σπουδαστής απάντησε , «στην πραγματικότητα κύριε, το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής, αυτό που θεωρούμε κρύο είναι στην πραγματικότητα η απουσία θερμότητας. Απόλυτο μηδέν (- 460 Φ) είναι η συνολική απουσία θερμότητας και κάθε τι γίνεται αδρανές και ανίκανο να αντιδράσει σε εκείνη την θερμοκρασία. Το κρύο δεν υπάρχει. Έχουμε δημιουργήσει αυτήν την λέξη για να περιγράψουμε πώς αισθανόμαστε εάν δεν έχουμε καμία θερμότητα.»


Ο σπουδαστής συνέχισε, «κ. καθηγητά, το σκοτάδι υπάρχει;»


Ο καθηγητής αποκρίθηκε, «φυσικά.» Ο σπουδαστής απάντησε, «άλλη μια φορά κάνετε λάθος κύριε, ούτε το σκοτάδι υπάρχει. Το σκοτάδι είναι στην πραγματικότητα η απουσία φωτός. Το φως μπορούμε να το μελετήσουμε, το σκοτάδι όχι.


Στην πραγματικότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πρίσμα Newton για να αναλύσουμε το λευκό φως σε πολλά χρώματα και να μελετήσουμε τα διάφορα μήκη κύματος κάθε χρώματος. Δεν μπορείτε να μετρήσετε το σκοτάδι. Μια απλή ακτίνα του φωτός μπορεί να σπάσει σε έναν κόσμο του σκοταδιού και να το φωτίσει.
Πώς μπορείτε να ξέρετε πώς το σκοτάδι απλώνεται σ' ένα χώρο; Μετρώντας την ποσότητα του παρόντος φωτός. Ετσι δεν είναι ;


Το σκοτάδι είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται από το άτομο για να περιγράψει τι συμβαίνει όταν δεν υπάρχει παρουσία φωτός.»


Τέλος ο νεαρός σπουδαστής ρώτησε τον καθηγητή, «κύριε, το Κακό υπάρχει;»


Αβέβαιος, ο καθηγητής αποκρίθηκε, «φυσικά, όπως έχω πει ήδη. Το βλέπουμε στα καθημερινά παραδείγματα της ανθρώπινης απανθρωπιάς, στο πλήθος εγκλημάτων και βίας που υπάρχει παντού στον κόσμο. Αυτές οι εκδηλώσεις δεν είναι παρά μόνο αυτό, εκδήλωση του Κακού.


Ο σπουδαστής απάντησε, «το κακό δεν υπάρχει, κύριε ,ή τουλάχιστον δεν υπάρχει από μόνο του. Το κακό είναι απλά η απουσία του Θεού. Είναι ακριβώς όπως το σκοτάδι και το κρύο, μια λέξη που το άτομο έχει δημιουργήσει για να περιγράψει την απουσία Θεού. Ο Θεός δεν δημιούργησε το κακό. Το κακό είναι το αποτέλεσμα που συμβαίνει όταν το άτομο δεν έχει την αγάπη του Θεού παρούσα στην καρδιά του. Είναι όπως το κρύο που έρχεται όταν δεν υπάρχει καμία θερμότητα, ή το σκοτάδι που έρχεται όταν δεν υπάρχει κανένα φως.»


Ο καθηγητής κάθισε στην έδρα του.


Λέγεται και δεν έχω καμιά απόδειξη γι αυτό, ότι ο φοιτητής ήταν ο Αϊνστάιν. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, αν το είπε και ποιος το είπε, απλά θέλω να σου πω ότι ο θεός είναι πέρα από τους νόμους της φυσικής, παρ' ότι εγώ δεν πιστεύω σε Αδαμ και Εύα, αλλά στην θεωρία της εξέλιξης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (24-06-11), Nikoscot (24-06-11)
  #25  
Παλιά 24-06-11, 19:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως ειπες δεν σε αφορα εσένα αλλά ειναι σχεδον σίγουρο οτι ΔΕΝ είναι πραγματικός διάλογος του Αϊνστάιν, μιας και αυτός ήταν αγνωστικιστής. Φυσικά και είναι μια ωραία παραβολή αλλά κάνω την επισήμανση για να μή παίρνει 'χρώμα' ενώ δεν έχει.

@manos
Οι θεϊστές δεν είναι υποχρεωμένοι να αποδείξουν κάτι για τον απλούστατο λόγο οτι στον πλανήτη μας ιστορικά η πίστη προηγείται της επιστήμης. Πρώτα ήρθαν οι θρησκείες και μετά η αμφησβήτηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-06-11, 22:29
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
xenios αυτο το οποιο εγραψες κυκλοφορει σε στο youtube σε βιντεακι...καμμια σχεση με την πραγματικοτητα και καμμια σχεση το κρυο και το σκοταδι με υπερφυσικες ανωτερες δυναμεις ωστε να μπορεις να εχεις παρομειωση....μην ψαρωνεις απο τετοια πραγματα γιατι δεν ειναι σοβαρα...και οι αθεοι εχουν τετοια πολλα αλλα δεν τα λεω καν γιατι αν καθησεις και τα αναλυσεις τελικα ειναι πιο πολυ σαν διαφημιστικα παρα σοβαρα...
Παντως αν θελετε να συζητησουμε σοβαρα την υπαρξη η οχι οποιουδηποτε θεου να ανοιξουμε ενα τοπικ γιατι δεν ξερω αν κανουμε υπερβαση θεματος εδω περα...εσεις σαν διαχειριστες ξερετε και ενημερωνετε....


Gildor ---την ευθυνη της αποδειξης την φερνει αυτος που ισχυριζεται κατι, οχι οι υπολοιποι που δεν το αποδεχονται.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-06-11, 22:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν θελετε να συζητησουμε σοβαρα την υπαρξη η οχι οποιουδηποτε θεου να ανοιξουμε ενα τοπικ γιατι δεν ξερω αν κανουμε υπερβαση θεματος εδω περα...
Προσωπικά δε νομιζω να υπαρχει λογος για τετοιο θέμα. Έχει ήδη χυθεί άπειρο παροιμιώδες μελάνι απαρχής Διαδικτύου χωρίς να έχουν οφελήσει ιδιαίτερα την ανθρωπότητα, και είναι αυτονόητο οτι κανένας δεν θα πεισθεί για τίποτα. Αν επιμένεις, μπορεις να ανοίξεις.

την ευθυνη της αποδειξης την φερνει αυτος που ισχυριζεται κατι, οχι οι υπολοιποι που δεν το αποδεχονται.
Αναλόγως. Για παράδειγμα στο Δίκαιο λέγεται το αντίθετο ('semper necessitas probandi incumbit ei qui agit') οτι δηλαδή η υποχρέωση της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που κατηγορεί. Εφόσον ο θεϊσμός είναι το de facto του πολιτισμού, κατήγοροι είναι οι αθεϊστές.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-06-11 στις 23:14
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-06-11, 23:17
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
οκευ εστω οτι ειναι ετσι :

Νεραιδες δεν υπαρχουν κατα 99,99%
Βρυκολακες δεν υπαρχουν κατα 99,99%
Λυκανθρωποι δεν υπαρχουν κατα 99,99%
θεοι δεν υπαρχουν κατα 99,99%
Μονοκεροι δεν υπαρχουν κατα 99,99%
Χαρι Ποτερ δεν υπαρχει κατα 99,99%
Αη βασιλης δεν υπαρχει κατα 99,99%

Για ολους τους παραπανω δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν αρα μπορει και να υπαρχουν...κανεις δεν εχει αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα μπορει και να υπαρχουν....

Μπορω ομως να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ ΤΑΡΑΝΔΟΙ...Μπορουμε για χαρη της επιστημης να παρουμε 10000 ταρανδους στην κορυφη ενος ουρανοξυστη και να τους σπρωχνουμε στο κενο καταγραφοντας τις αντιδρασεις στον καθενα...ετσι λειτουργει η επιστημη...καποια στιγμη βαση στατιστικης θα βρεθει ο ταρανδος που πεταει...μετα απο 10000 πτωσεις θα ανακαλυψουμε οτι δεν υπαρχουν ταρανδοι που πετανε...Ηταν ομως απαραιτητο να ανακαλυψουμε μεσω 10000 θανατων οτι δεν πετανε οι ταρανδοι ? δεν μπορουμε να το καταλαβουμε απο την σωματοδομη τους ? Η λογικη και η σκεψη ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που λειτουργησει βρισκει τον δρομο μονη της....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-06-11, 23:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
την ευθυνη της αποδειξης την φερνει αυτος που ισχυριζεται κατι, οχι οι υπολοιποι που δεν το αποδεχονται.
Τελικά είσαι Χριστιανός και μας το κρύβεις.

Αν μπορείς να μας πείσεις ότι δεν είσαι, πρέπει να μας το αποδείξεις.

Μ΄αυτό φίλε Μάνο, θέλω να σου πω, ότι ακόμα και στην φυσική, που την διακατέχουν οι νόμοι, δεν μπορούν όλα να αποδειχτούν.

Ο Θεός δεν είναι μαθηματική εξίσωση, δεν είναι καν φυσικό φαινόμενο. Είναι αναπόδεικτο, γι αυτό φίλε μου, εκεί παίζει ρόλο ο άνθρωπος και η ψυχοσύνθεση του. Παίζει ρόλο η αναζήτηση σου, σε άλλες περιπτώσεις, γιατί όχι, η ευπιστία του, σε άλλες περιπτώσεις, οι προσωπικές του εμπειρίες, που κανείς βιώνει μόνος του, χωρίς να είναι υποχρεωμένος να τις πει ή να τις αποδείξει σε κανέναν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-06-11, 23:59
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αναπόδεικτο, γι αυτό φίλε μου, εκεί παίζει ρόλο ο άνθρωπος και η ψυχοσύνθεση του. Παίζει ρόλο η αναζήτηση σου, σε άλλες περιπτώσεις, γιατί όχι, η ευπιστία του, σε άλλες περιπτώσεις, οι προσωπικές του εμπειρίες, που κανείς βιώνει μόνος του, χωρίς να είναι υποχρεωμένος να τις πει ή να τις αποδείξει σε κανέναν.
Ναι σε αυτο εχεις δικιο...ο καθενας πιστευει οτι θελει...και δημοκρατια εχουμε και ανεξιθρησκεια....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.