Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #316  
Παλιά 28-12-09, 22:05
Deponakias Ο χρήστης Deponakias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-10 01:38
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dlionta Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σε όλους και εύχομαι καλές γιορτές και καλύτερη ποιότητα ζωής. Deponakias όταν λες συστηματική θεραπεία, μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Πάντως συμφωνώ απόλυτα για τον ψυχολογικό παράγοντα, που παίζει από τους πιο συμαντικούς ρόλους στη νόσο αυτή. (παρένθεση: εγώ έχω αποχυμωτή που αφαιρεί τις φυτικές ίνες και πίνω φρέσκο χυμό φρούτων και λαχανικών, χωρίς να με πειράζει. Τρώω δημητριακά με φυτικές ίνες κάθε πρωί, και πίνω κεφίρ κάθε βράδυ. Μόνο όταν δεν είμαι καλά, για οποιονδήποτε λόγο, έχω ένα κάποιο πρόβλημα.) φιλιά σε όλους
Συστηματική θεραπεία που να κρατά την crohn σε ύφεση.
Τις περισσότερες φορές έχουμε υποτροπή είτε γιατί ξεφύγαμε πολύ από την διατροφή μας είτε ψυχολογικά είμαστε σε άσχημη κατάσταση είτε τα ανοσοκατασταλτικά μας ή τα κορτικοστεροειδή δεν είναι τα κατάλληλα.
__________________
Deponakias
  #317  
Παλιά 30-12-09, 17:31
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
χρονια πολλα και απο μενα και ευχομαι σε ολους το 2010 να ειναι με υγεια!Εδω και δυομισι βδομαδες περναω ενα δυσκολο διαστημα ,εχω συνεχος διαροιες παρολο που ολα τα αλλα ειναι οπως πριν(χωρις πονους και με σχετικα καλες αιματολογικες εξετασεις)εχω βαρεθει να πηγαινω στην τουαλετα...να το θεωρισω σαν μια εξαρση η να ανησυχισω;Αν σας εχει συμβει ποσες μερες κρατησε;

Και παλι καλη χρονια και χρονια πολλα.....!
  #318  
Παλιά 31-12-09, 11:00
anastasia1978 Ο χρήστης anastasia1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-04-10 08:36
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά......Εύχομαι σε όλους κάθε ευτυχία και πάνω απ'όλα ΥΓΕΙΑ!!!Είμαι τόσο μπερδεμένη τις τελευταίες ημέρες που άρχισα να ψάχνω στο internet για άλλα άτομα με το δικό μου πρόβλημα και ''δυστυχώς'' βλέπω ότι είμαστε αρκετοί.....
Είμαι 31 ετών και τον Αύγουστο με διέγνωσαν ότι πάσχω και εγώ απο την καλή μας νόσο!!!!!!!!Είχα διάρροιες για 7 εβδομάδες μέχρι να το αποφασίσω να πάω σε κάποιο γιατρό(δεν τα πάω και πολύ καλά με τους γιατρούς....).Ότι και αν έτρωγα μετά από μισή ώρα με έκανε και έτρεχα κυριολεκτικά...Μου έκαναν εισαγωγή στο νοσοκομείο όπου και έμεινα για 10 ημέρες και έκανα απ'όλα (γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση,εξέταση με την εσωτερική κάψουλα και άπειρες εξετάσεις αίματος).Οι γιατροί από την κλινική εικόνα με διέγνωσαν με τη νόσο ,την οποία μου είπαν ότι έχω στο στομάχι και στο λεπτό έντερο.Το μόνο που μας έμενε να δούμε ήταν τα αποτελέσματα των βιοψιών.Παράλληλα είχα ξεκινήσει να παίρνω κορτιζόνη (BUDENOFALK) την οποία μου είπαν ότι δεν μπορούσα να πάρω για πάνω από 3 μήνες γιατί θα μου προκαλούσε οστεοπώρωση.Όσο καιρό έπαιρνα αυτή τη κορτιζόνη ο ''κύκλος'' μου είχε αναστατωθεί τόσο πολύ που κάθε 10 μέρες ήμουν αδιάθετη.Υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσα να πάω για δουλειά(είμαι στρατιωτικός και σε αρκετά δύσκολη μονάδα στη παραμεθώριο).Αρχές Σεπτεμβρίου βγήκαν και τα αποτελέσματα των βιοψιών τα οποία ήταν αρνητικά για τη νόσο και στο στομάχι και στο λεπτό έντερο....Αμέσως μόλις το έμαθα αυτό επικοινώνησα με το γιατρό μου ο οποίος όμως ήταν κατηγορηματικός και κάθετος στο ότι έχω την νόσο στο λεπτό έντερο.Τόσο σίγουρος που ήθελε πριν τα Χριστούγεννα να μου κάνει πάλι εισαγωγή για να με ξεκινήσει με αζεθιοπρίνη και έπρεπε να μείνω στο νοσοκομείο γιατί έχει αρκετές παρενέργειες..Δεν μπορούσα να ησυχάσω ούτε και να βασιστώ στο λόγο του.Έχω ακούσει πολλές φορές για λάθος διαγνώσεις και έχω τρομοκρατηθεί.Μίλησα και με το κυταρρολόγο που έκανε τις βιοψίες και μου είπε ότι δεν μπορεί να με βγάλει θετική στη νόσο γιατί ενω τα δείγματα ατόμων με crohn έχουν κάποιες ραβδώσεις-τομές εμένα δεν είχαν κάτι τέτοιο.Ειλικρινά είμαι τόσο μπερδεμένη.Έχω σταματήσει την αγωγή από τον Οκτώβριο περίπου και οι μόνες φορές που έχω πρόβλημα είναι όταν αγχωθώ κυρίως στη δουλειά μου.Κατά τα άλλα όλα είναι φυσιολογικά και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα όπως είχα το καλοκαίρι.Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι ανάλογο?Έχω σκοπό να ξανακάνω γαστροσκόπηση για να πάρουν δείγματα και να πάω ''εκτός'' του νοσοκομείου μου για να κάνουν πάλι τη βιοψία.Η όλη υπόθεση με έχει τρελάνει.Πριν τύχει αυτό είμασταν στη διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι αλλά ο γιατρός μου(ο γαστρεντερολόγος) λέει ότι και να μείνω έγκυος θα αποβάλλω.Αλλά και αζεθιοπρίνη να πάρω δεν κάνει να μείνω έγκυος μου είπε.Έχω αγχωθεί ΤΟΣΟ πολύ....Θέλω να κάνω οικογένεια και νοιώθω οτί ποτέ δεν θα γίνει αυτό εξαιτίας αυτής της νόσου........Χίλια συγνώμη που σας ζάλησα γιορτινές ημέρες με το προβλημά μου...Σας εύχομαι ειλικρινά ότι καλύτερο και το 2010 να μας έχει όλους καλά.
  #319  
Παλιά 31-12-09, 11:32
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Αναστασία, καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, και οικογένεια θα κάνεις, και όλα θα γίνουν. Τώρα όλα σου φαίνονται βουνό, αλλά στο μέλλον όλα θα στρώσουν. Εγώ έχω τη νόσο 11 χρόνια, αλλά έκαναν σχεδόν 6 χρόνια να μου βρουν τι έχω. Τι ευερέθιστο έντερο μου έλεγαν, τι γαστρίτιδα μου έλεγαν, αλλά κανείς δεν υποψιάστηκε ότι έχω Crohn. Παρόλη την ταλαιπωρία μου, και παντρεύτηκα, και έκανα και δύο υπέροχες κορούλες, και δουλεύω κανονικά. Μην το βάζεις κάτω, το κλειδί είναι να βρεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι απόλυτα, και να μπορεί να σε ακούει, και να δοκιμάζετε μαζί συνδυασμούς φαρμάκων μέχρι να βρεις αυτό που σε καλύπτει. 'Αλλωστε, στη νόσο αυτή, το άγχος είναι πολύ αρνητικός παράγοντας, και χειροτερεύει την κατάσταση. Χρόνια πολλά!
  #320  
Παλιά 01-01-10, 22:32
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια η πλιγη μετα απο εγχειρισι στο αποστημα σε ποσο καιρο κλεινει??
  #321  
Παλιά 01-01-10, 22:39
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Παιδιά για εσάς εδώ, εύχομαι καλή χρονιά και ότι επιθυμεί ο καθένας σας!
Να είναι χαρούμενη, γεμάτη αγάπη και προκοπή!
Με δύναμη και καλή πορεία στον καθένα από εσάς!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
  #322  
Παλιά 02-01-10, 12:01
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από anastasia1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά......Εύχομαι σε όλους κάθε ευτυχία και πάνω απ'όλα ΥΓΕΙΑ!!!Είμαι τόσο μπερδεμένη τις τελευταίες ημέρες που άρχισα να ψάχνω στο internet για άλλα άτομα με το δικό μου πρόβλημα και ''δυστυχώς'' βλέπω ότι είμαστε αρκετοί.....
Είμαι 31 ετών και τον Αύγουστο με διέγνωσαν ότι πάσχω και εγώ απο την καλή μας νόσο!!!!!!!!Είχα διάρροιες για 7 εβδομάδες μέχρι να το αποφασίσω να πάω σε κάποιο γιατρό(δεν τα πάω και πολύ καλά με τους γιατρούς....).Ότι και αν έτρωγα μετά από μισή ώρα με έκανε και έτρεχα κυριολεκτικά...Μου έκαναν εισαγωγή στο νοσοκομείο όπου και έμεινα για 10 ημέρες και έκανα απ'όλα (γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση,εξέταση με την εσωτερική κάψουλα και άπειρες εξετάσεις αίματος).Οι γιατροί από την κλινική εικόνα με διέγνωσαν με τη νόσο ,την οποία μου είπαν ότι έχω στο στομάχι και στο λεπτό έντερο.Το μόνο που μας έμενε να δούμε ήταν τα αποτελέσματα των βιοψιών.Παράλληλα είχα ξεκινήσει να παίρνω κορτιζόνη (BUDENOFALK) την οποία μου είπαν ότι δεν μπορούσα να πάρω για πάνω από 3 μήνες γιατί θα μου προκαλούσε οστεοπώρωση.Όσο καιρό έπαιρνα αυτή τη κορτιζόνη ο ''κύκλος'' μου είχε αναστατωθεί τόσο πολύ που κάθε 10 μέρες ήμουν αδιάθετη.Υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσα να πάω για δουλειά(είμαι στρατιωτικός και σε αρκετά δύσκολη μονάδα στη παραμεθώριο).Αρχές Σεπτεμβρίου βγήκαν και τα αποτελέσματα των βιοψιών τα οποία ήταν αρνητικά για τη νόσο και στο στομάχι και στο λεπτό έντερο....Αμέσως μόλις το έμαθα αυτό επικοινώνησα με το γιατρό μου ο οποίος όμως ήταν κατηγορηματικός και κάθετος στο ότι έχω την νόσο στο λεπτό έντερο.Τόσο σίγουρος που ήθελε πριν τα Χριστούγεννα να μου κάνει πάλι εισαγωγή για να με ξεκινήσει με αζεθιοπρίνη και έπρεπε να μείνω στο νοσοκομείο γιατί έχει αρκετές παρενέργειες..Δεν μπορούσα να ησυχάσω ούτε και να βασιστώ στο λόγο του.Έχω ακούσει πολλές φορές για λάθος διαγνώσεις και έχω τρομοκρατηθεί.Μίλησα και με το κυταρρολόγο που έκανε τις βιοψίες και μου είπε ότι δεν μπορεί να με βγάλει θετική στη νόσο γιατί ενω τα δείγματα ατόμων με crohn έχουν κάποιες ραβδώσεις-τομές εμένα δεν είχαν κάτι τέτοιο.Ειλικρινά είμαι τόσο μπερδεμένη.Έχω σταματήσει την αγωγή από τον Οκτώβριο περίπου και οι μόνες φορές που έχω πρόβλημα είναι όταν αγχωθώ κυρίως στη δουλειά μου.Κατά τα άλλα όλα είναι φυσιολογικά και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα όπως είχα το καλοκαίρι.Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι ανάλογο?Έχω σκοπό να ξανακάνω γαστροσκόπηση για να πάρουν δείγματα και να πάω ''εκτός'' του νοσοκομείου μου για να κάνουν πάλι τη βιοψία.Η όλη υπόθεση με έχει τρελάνει.Πριν τύχει αυτό είμασταν στη διαδικασία με τον άντρα μου να κάνουμε παιδάκι αλλά ο γιατρός μου(ο γαστρεντερολόγος) λέει ότι και να μείνω έγκυος θα αποβάλλω.Αλλά και αζεθιοπρίνη να πάρω δεν κάνει να μείνω έγκυος μου είπε.Έχω αγχωθεί ΤΟΣΟ πολύ....Θέλω να κάνω οικογένεια και νοιώθω οτί ποτέ δεν θα γίνει αυτό εξαιτίας αυτής της νόσου........Χίλια συγνώμη που σας ζάλησα γιορτινές ημέρες με το προβλημά μου...Σας εύχομαι ειλικρινά ότι καλύτερο και το 2010 να μας έχει όλους καλά.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΕΔΩ Κ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΦΟΡΕΣ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ 2 ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ 2 ΜΗΝΩΝ(ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΕΞΑΡΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ Κ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΒΓΑΛΑ Κ 2 ΣΥΡΙΓΓΙΑ)ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΩΣΦΥΓΓΙΑΚΟ ΡΑΜΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ Κ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΕΣ Κ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ 4ΜΕΛΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ?ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ?Η ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΠΛΗΓΕΣ Η ΑΙΜΑΤΑ ΛΥΠΟΘΥΜΑΕΙ.Η ΝΟΣΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ(ΙΡΙΔΟΚΥΚΛΙΤΙΔΑ)ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ(ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ)Κ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ(ΦΛΕΓΜΟΝΗ).ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΞΑΡΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ Κ ΠΑΛΙ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΩ 10 ΚΙΛΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ.ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ BUDECOL,HUMIRA,ASACOL ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΙ ΤΡΩΩ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ Κ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΟΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΕΔΩ Κ 2 ΜΗΝΕΣ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΥΦΕΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ Κ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΜΜΙΑ ΓΡΙΠΗ).ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ.
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ Η ΝΟΣΟΣ ΑΥΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ....
  #323  
Παλιά 02-01-10, 12:07
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
χρονια πολλα και απο μενα και ευχομαι σε ολους το 2010 να ειναι με υγεια!Εδω και δυομισι βδομαδες περναω ενα δυσκολο διαστημα ,εχω συνεχος διαροιες παρολο που ολα τα αλλα ειναι οπως πριν(χωρις πονους και με σχετικα καλες αιματολογικες εξετασεις)εχω βαρεθει να πηγαινω στην τουαλετα...να το θεωρισω σαν μια εξαρση η να ανησυχισω;Αν σας εχει συμβει ποσες μερες κρατησε;

Και παλι καλη χρονια και χρονια πολλα.....!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗ ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΣΩΣ Κ ΜΙΑ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ(ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΝΟΣΟ).ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΞΑΡΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ(ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΗΣΩ).
ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ....ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΜΙΑ 2Η ΓΝΩΜΗ...
  #324  
Παλιά 03-01-10, 15:04
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!! Εύχομαι το νέο έτος να βρεθεί η θεραπεία για την ασθένεια μας ... η μέλλων εύχομαι το 2010 να είναι η χρονιά αφύπνισης της ικανότητας για αυτοθεραπεία που όλοι έχουμε μέσα μας.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika : 03-01-10 στις 15:06
  #325  
Παλιά 06-01-10, 08:43
areti147 Ο χρήστης areti147 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-01-10 16:25
χρονια πολλα με υγεια εγω παιρνω budenofalk απο τον ιουνιο μετα το οκτομβρη ειμαι πολυ καλα με το εντερο αλλα εχω προβληματα με το γονατο και το μεταταρσιο .Δεν θα επρεπε να την ειχα σταματησει?
  #326  
Παλιά 08-01-10, 10:33
anastasia1978 Ο χρήστης anastasia1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-04-10 08:36
Αρετή χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να πάρω το budenofalk για μόνο 3 μήνες (τρώγοντας πολύ γιαούρτι) γιατί αν το πάρω για περισσότερο καιρό θα έχω προβλήματα οστεοπώρωσης.Μήπως να τον ρωτούσες το δικό σου γιατρό γιατί στο δίνει ακόμα?
  #327  
Παλιά 08-01-10, 16:23
areti147 Ο χρήστης areti147 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-01-10 16:25
Ευχαριστω Αναστασια που μου απαντησες ,πριν απο λιγο πηρα τον γαστεντερολογο και μου ειπε να την σταματησω και μου απαντησε οτι υπαρχει ασθενεις του που εχει αλλεργια στις υπολοιπες θεραπειες και παιρνει budenofalk 2,5 χρονια, ευτυχως εγω την σταματαω με χαρα, γιατι μεσα στους τρεις τελευταιους μηνες πηρα δεκα πεντε κιλα και η ψυχολογια μου ειναι απαισια.Να ρωτησω αν οι αφθες που εχω στο στομα της 2 τελευταιες εβδομαδες και μια ραγαδα που με ταλαιπωρη παρολο την κορτιζονη που επερνα τοσο καιρο μπορει να κρυβει μια εξαρση της νοσου? ευχαριστω και παλι καλη χρονια και το 2010 να σας φερει οτι ποθητε.
  #328  
Παλιά 08-01-10, 17:27
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σου αρετη.Το budenofalk ειναι κορτιζονι γιατι και εγο το επερνα για ενα διαστημα αλλα νομιζα οτι ηταν ενα απλο φαρμακο σαν το salofalk(αν και επρεπε να το καταλαβω οτι δεν ηταν απλο φαρμακο γιατι οταν το επερνα ρωτουσα σε κανα 10 φαρμακια και κανενασ δεν το ειχε).Τελος παντον ηθελα να σου πω για τισ αφθες στο στομα γιατι εμενα με ταλαιπωρισαν πολυ...!ακομα και βιοψια εκανα σε στοματολογο γιατι παρολο που ημουνα πολυ καλα απο το εντερο μου και ολα εδειχνα οτι παω καλα οι αφθεσ με πεθαιναν στο πονο.Δεν εβλεπα κανενα αποτελεσμα οτι και να χρησιμοποιουσα και για αυτο ανησυχουσαμε μηπως ηταν καμια αυτοανοση(δεν ειναι σιγουρι αν ειναι σωστη η λεξη) παθηση στο στομο αλλα η βιοια εδειξε οτι τελικα εχω crohn και τπτ αλλο.Αλλα εξαιτιας των αφθεων αναγκαστηκα να περνω το humira καθε 10 μερες αντι καθε 15 που το επερνα.Tωρα πια δεν εχουν εμφανιστει ξανα....

Επλιζω να βρεις λυση γιατι αμα ειναι τοσο εντονες οπως ηταν οι δικες μου το ξερω οτι ειναι ασχημος πονος....!
  #329  
Παλιά 09-01-10, 11:44
anastasia1978 Ο χρήστης anastasia1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-04-10 08:36
Ευχαριστω Αναστασια που μου απαντησες ,πριν απο λιγο πηρα τον γαστεντερολογο και μου ειπε να την σταματησω και μου απαντησε οτι υπαρχει ασθενεις του που εχει αλλεργια στις υπολοιπες θεραπειες και παιρνει budenofalk 2,5 χρονια, ευτυχως εγω την σταματαω με χαρα, γιατι μεσα στους τρεις τελευταιους μηνες πηρα δεκα πεντε κιλα και η ψυχολογια μου ειναι απαισια.Να ρωτησω αν οι αφθες που εχω στο στομα της 2 τελευταιες εβδομαδες και μια ραγαδα που με ταλαιπωρη παρολο την κορτιζονη που επερνα τοσο καιρο μπορει να κρυβει μια εξαρση της νοσου? ευχαριστω και παλι καλη χρονια και το 2010 να σας φερει οτι ποθητε.
Απάντηση με παράθεση


Αρετή μου καλημέρα..Ειλικρινά χάρηκα που σταμάτησες αυτό το απαίσιο φάρμακο(budenofalk).Εμένα δεν μου είχε κάτσει καλά από τη πρώτη στιγμή που το είχα πάρει.Δεν ξέρω πόσα έπαιρνες εσύ την ημέρα αλλά εμένα ο γιατρός μου, μου είπε να παίρνω 3 κάθε πρωί μαζί με losec και επιπλέον επειδή έχω και πρόβλημα με το θυροειδή μου (νόσος graves) έπινα και τα χάπια για αυτό,με αποτέλεσμα να νοιώθω το στομάχι μου σαν πυρηνικό εργοστάσιο.Για τα κιλά μην αγχώνεσαι και εγώ πήρα ΑΡΚΕΤΑ αλλά είναι το λιγότερο,αυτά χάνονται.Εμένα αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι ότι αδιαθετούσα κάθε 10-15 ημέρες.Είχα τρελλαθεί.Μόλις τα σταμάτησα ΟΛΑ καλά.
Ήθελα να ρωτήσω.....πώς καταλαβαίνει ο γιατρός σας εκτός από τα συμπτώματα ότι είστε σε έξαρση?Εμένα ο δικός μου με έχει πεθάνει στις εξετάσεις και ειδικότερα στην τιμή της CRP.Όμως η συγκεκριμένη αιματολογική εξέταση δείχνει όλες τις λοιμώξεις του οργανισμού μας σωστά?Ακόμα και το απλό συνάχι.Έχω γενικά πρόβλημα με την υγρασία και εδώ που μένω (σε νησί) δόξα το Θεό έχουμε πολύ χειμώνα - καλοκαίρι, με αποτέλεσμα η CRP να βγαίνει πάντα λίγο πιο πάνω από το κανονικό( π.χ. Φυσιολ. Τιμή : 0,54 και εγώ έχω 0,59)και αυτό ο γιατρός μου θεωρεί ότι είναι απόδειξη ότι η νόσος είναι σε έξαρση.Περιμένω πως και πως να περάσει και αυτός ο μήνας για να ξανακάνω τη βιοψία.Αν βγει θετική ΣΙΓΟΥΡΑ θα αλλάξω γιατρό.Έχω σταματήσει τα χάπια περίπου 2 μήνες τώρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα και αυτός ''ΕΠΙΜΕΝΕΙ'' να αρχίσω αζεθιοπρίνη χωρίς να έχουμε στα χέρια μας θετικό αποτέλεσμα βιοψίας.Ξέρω ότι δεν είμαι γιατρός αλλά είναι παράλογα αυτά που σκέφτομαι?Έχω ''καεί'' στο παρελθόν από ''ιατρικό λάθος'' και δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια.
Σας εύχομαι ένα όμορφο Σ/Κ.
  #330  
Παλιά 09-01-10, 17:30
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια!!! εδω και μια εβδομαδα εχω την γυναικα μου στο νοσοκομειο μπηκε για σκοληκοειδητη και βρεθηκε να εχει τη νοσο του κρον.. απο δευτερα θα βγει απο το νοσοκομειο και θελω να την παω σε ενα καλο γαστρεντερολογο ο οποιος να εχει ειδικοτητα πανω σε αυτη τη νοσο.. εχω ακουσει καλα λογια για τον κυριο Σαρη Θεοφανη ειναι στο παπανικολαου στη θεσσαλονικη ειναι καλος; εχει παει κανενας-καμια;
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.