Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1861  
Παλιά 02-11-14, 02:00
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Oxi ksekinisa me 1 xapi aza... meta ksekinisa kai remi..... stadiaka afxisa ti dosi tis aza.... kai eixa ftasei na pernw 2misi xapakia aza.... meta omos ti 3 therapia me remi.... arxize na me pirazei aza.....
Μου κάνει εντύπωση που έπαιρνες (παίρνεις) ταυτόχρονα aza***** και remi****** ! Δεν ξέρω κιόλας αν αυτό επιτρέπεται;;!
Εγώ είχα σταματήσει την aza******** επειδή δεν με "πιανε" και κάνω μόνο remi******** κι έχω βρει την υγειά μου, που λέει ο λόγος.
Ελπίζω μόνο να μην έχεις πέσει σε ότι να 'ναι γιατρό....
Απάντηση με παράθεση
  #1862  
Παλιά 18-11-14, 13:42
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας.απο δερματοπαθειες πως τα πατε εσεις?εγω πριν εναμιση χρονο παρουσιασα χρυσιζων σταφυλοκκοκο και ο γαστρεντερολογος μου μου ειπε οτι πιθανοτατα ειναι της crohn τερτιπι.και πριν 4 μερες εμφανιστηκαν ξανα εξανθηματα κοκκινα τον πηρα τηλ και μου ειπε να παρω xo...l των 5mg μεχρι να παω για το φαρμακο σε μια βδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #1863  
Παλιά 22-11-14, 08:31
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Με συγχωρειτε αν αυτο που θα γράψω ειναι εναντια στους κανόνες του forum ,αλλα τις τελευταιες μέρες εμάθα κάτι ευχάριστο για εμάς που πάσχουμε απο αυτην την ασθένεια και θέλω να το μοιραστώ με όλους εσάς. Αυτή η ασθένεια μου έχει καταστρέψει ολοκληρωτικά την ζωη και νιώθω 100% τον πονο σας..

*αρχικά ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη την νόσο ίσως την προκαλέι ενα μικροβιο που το ονομάζουν MAP

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobac...ratuberculosis

Το 2015 αναμένεται να βγει νέο φάρμακο το οποίο λένε οτι το εξουδετερώνει και οι επιστήμονες πιστευουν οτι μπορούμε να θεραπευτούμε...

(για να μην σας δώσω ψεύτικες ελπιδες κτλ, ρωτηστε τους γιατρους σας και εσεις, επειδη ο καθένας ό,τι γουστάρει γραφει στο Internet)

http://crohnsmapvaccine.com/

http://www.crohnsforum.com/showthread.php?t=63225

αυτή η μέθοδος αντιμετώπισης φενεται να χρησιμοποιειται τα τελευταία 2-3 χρονια με αντιβιοτικά αλλα δεν καταφερνουν να εξουδετερωσουν το map και σκοτώνουν μεγάλο ποσοστο άλλων μικροβίων στο έντερο...

ελπίζω να δουμε ασπρη μερα επιτέλους.. να ειστε παντα καλα και ευχομαι ΔΥΝΑΜΗ και υπομονή σε ολους μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Githeo k : 22-11-14 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Githeo k για αυτό το μήνυμα:
Nikos9 (24-11-14)
  #1864  
Παλιά 26-11-14, 17:47
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρειτε αν αυτο που θα γράψω ειναι εναντια στους κανόνες του forum ,αλλα τις τελευταιες μέρες εμάθα κάτι ευχάριστο για εμάς που πάσχουμε απο αυτην την ασθένεια και θέλω να το μοιραστώ με όλους εσάς. Αυτή η ασθένεια μου έχει καταστρέψει ολοκληρωτικά την ζωη και νιώθω 100% τον πονο σας..

*αρχικά ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη την νόσο ίσως την προκαλέι ενα μικροβιο που το ονομάζουν MAP

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobac...ratuberculosis

Το 2015 αναμένεται να βγει νέο φάρμακο το οποίο λένε οτι το εξουδετερώνει και οι επιστήμονες πιστευουν οτι μπορούμε να θεραπευτούμε...

(για να μην σας δώσω ψεύτικες ελπιδες κτλ, ρωτηστε τους γιατρους σας και εσεις, επειδη ο καθένας ό,τι γουστάρει γραφει στο Internet)

http://crohnsmapvaccine.com/

http://www.crohnsforum.com/showthread.php?t=63225

αυτή η μέθοδος αντιμετώπισης φενεται να χρησιμοποιειται τα τελευταία 2-3 χρονια με αντιβιοτικά αλλα δεν καταφερνουν να εξουδετερωσουν το map και σκοτώνουν μεγάλο ποσοστο άλλων μικροβίων στο έντερο...

ελπίζω να δουμε ασπρη μερα επιτέλους.. να ειστε παντα καλα και ευχομαι ΔΥΝΑΜΗ και υπομονή σε ολους μας
αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου θα τον ρωτησω και γω.με αυτη την νοσο καλο ειναι να ελπιζουμε αλλα οχι με φορα...
Απάντηση με παράθεση
  #1865  
Παλιά 26-11-14, 19:47
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου θα τον ρωτησω και γω.με αυτη την νοσο καλο ειναι να ελπιζουμε αλλα οχι με φορα...
Ισχυει και συμφωνω με αυτο που λες καπετανιε

αλλα μετα σκεφτηκα οτι την παλεύουν εδω και 100 χρονια, καιρος δεν ειναι
να βρουν κατι οι αχρηστοι ???

η τεχνολογια εξελίσσεται ραγδαια τα τελευταια χρονια (βεβαια τους συμφερει να πληρωνουμε φαρμακα), αλλα σκέψου οτι τα φαρμακα που εχουμε αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα της νοσου και οχι την ιδια την νοσο.. τεσπα τι να πω δεν ειμαι και κανενας ειδικος..

αμα σκεφτεις οτι και για αλλες ασθενειες παλιοτερα πιστευαν οτι ειναι ανίατες αλλα να που τις θεραπευσαν.

λένε οτι ειναι αυτοανοση ασθενεια επειδη δεν μπορουσαν να την συνδεσουν με κατι, αλλα ο συγκεκριμενος καθηγητης βρηκε ενα μικροβιο που οι περισοτεροι ειμαστε μολυσμενοι με αυτο...
μακαρι να πανε όλα καλα

περαστικα σου φιλε μου captain (Υ)
Απάντηση με παράθεση
  #1866  
Παλιά 26-11-14, 21:32
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχυει και συμφωνω με αυτο που λες καπετανιε

αλλα μετα σκεφτηκα οτι την παλεύουν εδω και 100 χρονια, καιρος δεν ειναι
να βρουν κατι οι αχρηστοι ???

η τεχνολογια εξελίσσεται ραγδαια τα τελευταια χρονια (βεβαια τους συμφερει να πληρωνουμε φαρμακα), αλλα σκέψου οτι τα φαρμακα που εχουμε αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα της νοσου και οχι την ιδια την νοσο.. τεσπα τι να πω δεν ειμαι και κανενας ειδικος..

αμα σκεφτεις οτι και για αλλες ασθενειες παλιοτερα πιστευαν οτι ειναι ανίατες αλλα να που τις θεραπευσαν.

λένε οτι ειναι αυτοανοση ασθενεια επειδη δεν μπορουσαν να την συνδεσουν με κατι, αλλα ο συγκεκριμενος καθηγητης βρηκε ενα μικροβιο που οι περισοτεροι ειμαστε μολυσμενοι με αυτο...
μακαρι να πανε όλα καλα

περαστικα σου φιλε μου captain (Υ)
περαστικα σε ολους μας και γρηγορα!σωστα τα λες!ας ελπιζουμε πως αυτη τη φορα αυτο θα ειναι το αντιδοτο μας!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην captain.k για αυτό το μήνυμα:
Githeo k (26-11-14)
  #1867  
Παλιά 28-11-14, 04:19
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλημερίζω και πάλι όλους.. Σήμερα είμαι λίγο (εώς πολύ θα έλεγα ) στεναχωρημένη.. Οι εξετάσεις αίματος μου βγήκαν πολύ χάλια.. Φεριτίνη ανύπαρκτη ( 3 μόνο), σίδηρος το ίδιο και μια άλλη κοπράνων χάλια.. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον τα χάπια που παίρνω τώρα ( bud...) δεν με πιάνουν,΄και θα περιμένει κανά δίμηνο για να μου ξανακάνει κολονοσκόπηση, όποτε και μετά μάλλον θα ξεκινήσω και εγώ aza... Περίμενα ότι τα φάρμακα θα με έχουν βοηθήσει έστω και λίγο αλλά τίποτα.. Ευτυχώς τουλάχιστον που από συμπτώματα τίποτα ( ακόμα..). Δεν κουράζω άλλο.. Καλή συνέχεια σε όλους..
Απάντηση με παράθεση
  #1868  
Παλιά 28-11-14, 18:07
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερίζω και πάλι όλους.. Σήμερα είμαι λίγο (εώς πολύ θα έλεγα ) στεναχωρημένη.. Οι εξετάσεις αίματος μου βγήκαν πολύ χάλια.. Φεριτίνη ανύπαρκτη ( 3 μόνο), σίδηρος το ίδιο και μια άλλη κοπράνων χάλια.. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον τα χάπια που παίρνω τώρα ( bud...) δεν με πιάνουν,΄και θα περιμένει κανά δίμηνο για να μου ξανακάνει κολονοσκόπηση, όποτε και μετά μάλλον θα ξεκινήσω και εγώ aza... Περίμενα ότι τα φάρμακα θα με έχουν βοηθήσει έστω και λίγο αλλά τίποτα.. Ευτυχώς τουλάχιστον που από συμπτώματα τίποτα ( ακόμα..). Δεν κουράζω άλλο.. Καλή συνέχεια σε όλους..
Μην στενοχωριέσαι. Αυτά να τα περιμένεις. Κι εγώ τα ίδια έπαθα με σένα. Ξεκίνησα κι εγώ με bud*****, δεν με 'πιασε. Μετά πήγα σε aza******, δεν με 'πιασε. Ώσπου ξεκίνησα το remi****** το οποίο με 'πιασε και με έφερε στα ίσα μου. Ο γιατρός σου καλά κάνει. Το πάει "σκάλα-σκάλα" με τα φάρμακα, ξεκινάει απο τα πιο "αδύναμα" (ας το πω έτσι) φάρμακα και πάει στα πιο "δυνατά", ανάλογα πως αντιδράει ο οργανισμός σου. Αν δεν σε πιάσει και η aza******** να ξέρεις το επόμενο στάδιο είναι το remi******.
Απάντηση με παράθεση
  #1869  
Παλιά 29-11-14, 05:12
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην στενοχωριέσαι. Αυτά να τα περιμένεις. Κι εγώ τα ίδια έπαθα με σένα. Ξεκίνησα κι εγώ με bud*****, δεν με 'πιασε. Μετά πήγα σε aza******, δεν με 'πιασε. Ώσπου ξεκίνησα το remi****** το οποίο με 'πιασε και με έφερε στα ίσα μου. Ο γιατρός σου καλά κάνει. Το πάει "σκάλα-σκάλα" με τα φάρμακα, ξεκινάει απο τα πιο "αδύναμα" (ας το πω έτσι) φάρμακα και πάει στα πιο "δυνατά", ανάλογα πως αντιδράει ο οργανισμός σου. Αν δεν σε πιάσει και η aza******** να ξέρεις το επόμενο στάδιο είναι το remi******.
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.. Βασικά αυτό που με προβληματίζει σε αυτή τη φάση είναι το ότι φοβάμαι μην μένω ακάλυπτη μέχρι να ξεκινήσω ένα φάρμακο που να με πιάνει και αν προχωράει η νόσος και εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα.. Αυτό θα τον ρωτήσω τον γιατρό.. Επίσης με ανησυχεί και η τόσο χαμηλή φερριτίνη.. Αληθειά η aza... σαν φάρμακο φέρνει πολλές παρενέργειες;
Απάντηση με παράθεση
  #1870  
Παλιά 30-11-14, 16:56
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθειά η aza... σαν φάρμακο φέρνει πολλές παρενέργειες;
Εγώ προσωπικά δεν είχα καθόλου παρενέργειες απο την aza*******.
Απάντηση με παράθεση
  #1871  
Παλιά 30-11-14, 21:50
XROB Ο χρήστης XROB δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-14 10:34
Γεια σας παιδιά είμαι νεονοσούσα και σας παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες με πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω μπει τις τελευταίες ημέρες σε ΑΖΑ αφού πήρα πρώτα για 2 μήνες κορτιζόνη και πάω πολύ καλά, αλλά μια λοίμωξη με πήγε λίγο και τώρα παίρνω αντιβίωση και μετά ξανά στο ΑΖΑ. Μου έδωσε 3 χαπάκια την ημέρα από ΑΖΑ και ανησυχώ μήπως είναι πολύ και μου κάνει αλλού ζημιά. Πολλά φάρμακα ρε παιδιά. Και ψυχολογία χάλια φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #1872  
Παλιά 03-12-14, 22:47
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από XROB Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά είμαι νεονοσούσα και σας παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες με πολύ ενδιαφέρον. Εγώ έχω μπει τις τελευταίες ημέρες σε ΑΖΑ αφού πήρα πρώτα για 2 μήνες κορτιζόνη και πάω πολύ καλά, αλλά μια λοίμωξη με πήγε λίγο και τώρα παίρνω αντιβίωση και μετά ξανά στο ΑΖΑ. Μου έδωσε 3 χαπάκια την ημέρα από ΑΖΑ και ανησυχώ μήπως είναι πολύ και μου κάνει αλλού ζημιά. Πολλά φάρμακα ρε παιδιά. Και ψυχολογία χάλια φυσικά.
γεια σου! μην ανησυχεις γι αυτο αρκει να κανεις εξετασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #1873  
Παλιά 03-12-14, 22:51
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
πως μπορει να ξεχωρισει κανεις αν οι κραμπες στο εντερο εκει τριγυρω στον αφαλο και οι τασεις για εμετο ειναι της crohn η καποια γαστρεντεριτιδα?εχω 3 μερες ενοχληση βαιβαια εφαγα και καπως αντιθετα...αλλα εδω και 2 ωρες υποφερω απο κραμπες και αναγουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #1874  
Παλιά 04-12-14, 02:54
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
πως μπορει να ξεχωρισει κανεις αν οι κραμπες στο εντερο εκει τριγυρω στον αφαλο και οι τασεις για εμετο ειναι της crohn η καποια γαστρεντεριτιδα?εχω 3 μερες ενοχληση βαιβαια εφαγα και καπως αντιθετα...αλλα εδω και 2 ωρες υποφερω απο κραμπες και αναγουλα.

πριν 2 εβδομαδες πηγα σχολη, και ξαφνικα με επιασε τρομερη ταση για εμετο, πηγα σπιτι, και μεχρι την επομενη μερα ειχα τερμα διαρροιες ( :P )
ρωτησα εντελει τον γιατρο και μου ειπε, οτι αμα ειναι της κρον δεν περναει μονο του.. οποτε αμα δεις οτι σε 4-5 μερες δεν περναει πανε και ρωτα τον γιατρο σου....
ειναι δυσκολο να καταλαβουν απο τι ειναι , τρωγε ριζι με λιγο λεμονι και γενικα να πιεις οσο περισοτερο νερο μπορεις , αλλα λιγο λιγο οχι αποτομα γιατι θα σε τρεχει wc...
περαστικα σου παντως , εγω αυτο εκανα και σε 3-4 μερες ειμουν καλα
Απάντηση με παράθεση
  #1875  
Παλιά 04-12-14, 12:44
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν 2 εβδομαδες πηγα σχολη, και ξαφνικα με επιασε τρομερη ταση για εμετο, πηγα σπιτι, και μεχρι την επομενη μερα ειχα τερμα διαρροιες ( :P )
ρωτησα εντελει τον γιατρο και μου ειπε, οτι αμα ειναι της κρον δεν περναει μονο του.. οποτε αμα δεις οτι σε 4-5 μερες δεν περναει πανε και ρωτα τον γιατρο σου....
ειναι δυσκολο να καταλαβουν απο τι ειναι , τρωγε ριζι με λιγο λεμονι και γενικα να πιεις οσο περισοτερο νερο μπορεις , αλλα λιγο λιγο οχι αποτομα γιατι θα σε τρεχει wc...
περαστικα σου παντως , εγω αυτο εκανα και σε 3-4 μερες ειμουν καλα
ευχαριστω!εν τελει με πηρε ο υπνος χθες αλλα καποιες φορες με ταραζαν οι κραμπες και με (χαζοξυπνουσαν).πηγα 2 φορες τουαλετα την δευτερη σχεδον διαρροια.το πρωι ξυπνησα καλυτερα ηπια τσαι-φρυγανια και ειμαι καλυτερα.θα κανω και αυτο με την χαλαρη διατροφη γιατι εφαγα και κοντρα καποιες μερες...και πριν μια βδομαδα πηγα για το rem...τι να πω?θα δειξει.ευχαριστω ξανα, οι εμπειριες του καθενος ειναι καποια βοηθεια ψυχολογικη κυριως!να εισαι καλα!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην captain.k για αυτό το μήνυμα:
kanste (15-12-17)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.