Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-09, 12:03
elissa2004 Ο χρήστης elissa2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-09 12:03
Πόνος στην καρδιά , πνεύμονα

Εδω και λιγους μηνες νοιωθω τσιμπιματα λιιιγο αριστερα ή και ταυτοχρονα κατω της καρδιας μου, μεσα στα ορια του πνευμονος. νοιωθω οτι ειναι στο πνευμονι τα τσιμπιματα γιατι καποιες φορεσ ηταν κ εντονα που ξυπνουσα. εχει ομως 1 μηνα που νοιωθω στη καρδια ενα πλακωμα κ αυτοχρονα εχω πονο πισω στη πλατη. συνηθως οιμαμαι κ ξυπνω με πονουσ στη καρδια κ πισω. επισης εχθες ξυπνησα χαραματα κ ανοιξα παραθυρο να μπει κρυος αερας κ ηρεμισα.
Δεν το εδινα σημασια παλια γιατι ειμαι μικρη/26χρ για κατι τετοιους πονους...Να πω εδω οτι εβαλα με το μυαλο μου διαφορες αρρωστιες,
1)καρκινος στο πνευμονι [καπνιζω εδω κ 4 χρονια, 2-3 τσιγαρα το μηνα] ή τωρα νομιζω πως
2)εχω προβληματα στη καρδια.

Κατα ποσο ευσταθουν οι φοβοι μου? Επειδη δεν ξερω ποια τα συμπτωματα του 1) και 2) ειναι λογικο γιαυτα που φοβαμαι? Δεν αντεχω τα νοσοκομεια κ δεν θελω να το πω σε κανεναν δικο μου αν δεν ειναι κατι σοβαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elissa2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα ποσο ευσταθουν οι φοβοι μου? Επειδη δεν ξερω ποια τα συμπτωματα του 1) και 2) ειναι λογικο γιαυτα που φοβαμαι? Δεν αντεχω τα νοσοκομεια κ δεν θελω να το πω σε κανεναν δικο μου αν δεν ειναι κατι σοβαρο.
Αφού σε καλωσορίσω στην AcroBase, προσωπικά θα σε παρακαλούσα ιδιαίτερα, να πάς αμέσως, σε ένα νοσοκομείο που εφημερεύει και να κάνεις τις ανάλογες εξετάσεις στο καρδιολογικό τμήμα.

Πολύ σύντομα και απλά θα σου κάνουν ότι χρειάζεται, καρδιογράφημα, υπερηχογράφημα, ακτινογραφία, αιματολογική εξέταση και τουλάχιστον θα ξέρεις, τι ακριβώς συμβαίνει.
Το να κρυβόμαστε σήμερα, τον 21ο αιώνα, είναι έγκλημα κατά του ευατού μας. Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα σε κανένα. Εδώ, μπορείς να δεις ποια νοσοκομεία εφημερεύουν.

Κατά πάσα πιθανότητα, μπορεί ο πόνος να είναι νευρικός, κάτι που στο εύχομαι. Μπορεί να είναι όμως και μια πιο δυσάρεστη κατάσταση, που μπορείς να προλάβεις, γιατί αυτό που σου συμβαίνει, μπορεί να είναι ένα καμπανάκι κινδύνου.

Δεν είμαι γιατρός, αλλά πιστεύω ότι τα ίδια περίπου θα σου πουν και αυτοί. Κάνε εξετάσεις αμέσως, δεν σου κοστίζουν τιποτα, αλλά μπορεί να σε βοηθήσουν αφάνταστα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-09, 12:51
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elissa2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα ποσο ευσταθουν οι φοβοι μου? Επειδη δεν ξερω ποια τα συμπτωματα του 1) και 2) ειναι λογικο γιαυτα που φοβαμαι? Δεν αντεχω τα νοσοκομεια κ δεν θελω να το πω σε κανεναν δικο μου αν δεν ειναι κατι σοβαρο.
Για το πρώτο δεν θα έλεγα να ανησυχείς τόσο πολύ σε αυτή τη φάση, ωστόσο εάν έκοβες το κάπνισμα θα μπορούσες να ανησυχείς λιγότερο και σε δεύτερη φάση.

Για το δεύτερο θα μπορούσες να πας σε έναν καρδιολόγο να κάνεις ένα καρδιογράφημα και να σου πάρει το ιστορικό σου.
Μπορεί να είναι κάτι ή μπορεί να μην είναι. Οι πόνοι που νιώθεις επιβάλλουν να κάνεις έναν έλεγχο οπωσδήποτε σε πρώτη φάση.
Μπορεί να είναι μυικοί πόνοι, αλλά μπορεί να είναι και ενοχλήσεις στην καρδιά. Και εφόσον είναι το δευτερο καλό είναι να σου πει ο καρδιολόγος σε τι μπορεί να οφείλονται και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elissa2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το εδινα σημασια παλια γιατι ειμαι μικρη/26χρ για κατι τετοιους πονους...Να πω εδω οτι εβαλα με το μυαλο μου διαφορες αρρωστιες,
1)καρκινος στο πνευμονι [καπνιζω εδω κ 4 χρονια, 2-3 τσιγαρα το μηνα] ή τωρα νομιζω πως
2)εχω προβληματα στη καρδια.
Η πιθανότητα να έχεις κάτι σοβαρό, χωρίς να σε ξέρω και χωρίς να σε έχω δει, είναι εξαιρετικά, μα εξαιρετικά μικρή. Ο καρκίνος γίνεται πιθανός μετά τα 40 και συνήθως μετά από καμια 10ρια χρόνια καπνίσματος τουλάχιστον. Τα δε καρδιακά προβλήματα σε νέα κοπέλα είναι επίσης πολύ σπάνια.

Θα σου πρότεινα από σύνεση να δείς έναν παθολόγο, αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται να κάνεις πολλές εξετάσεις. Θα ανησυχούσα πολύ περισσότερο αν περιέγραφες κάποια αντικειμενικά ενοχλήματα (πχ αίμα στα πτύελα).

Όπως και να'χει, έχω την αίσθηση οτι έχεις αρκετό άγχος. Γι'αυτό και μόνο, αξίζει να δεις ένα γιατρό.

Υ.Γ. Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα, παρατήρησα οτι λες πως ο πόνος σε ξυπνάει το βράδυ. Αυτό είναι κάτι που αξίζει να συζητήσεις οπωσδήποτε με ένα γιατρό, κατα προτίμηση παθολόγο.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 27-01-09 στις 00:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-09, 22:48
ΚατεριναΔ Ο χρήστης ΚατεριναΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-09 11:38
Εχω κι εγω τετοιους πονους στο συγκεκριμενο σημειο απο το 2005 μεχρι τωρα και παω στα 24.. πηγα στις αρχες που ενιωσα τους πονους και μου εκαναν εξετασεις, καρδιογραφηματα και αλλα αλλα δεν μου βρηκαν τιποτα, θελω να επισημανω οτι η γιαγια μου εχει καρδια, δεν ξερω αν ειναι κληρονομικο αλλα το αναφερω γιατι παρολο που ειχε κανει τις ιδιες εξετασεις δεν της ειχαν βρει τιποτα, εκανε μια αλλη εξεταση που σου περνουν μεσα σου κατι, δεν θυμαμαι καλα τι πραγμα, αλλα οι εξετασεις με τα καρδιογραφηματα δεν ηταν αρκετες για να της βρουνε οτι ειχε καρδια..
Και ναι.. Ειχε πονους στην πλατη. Αλλα αυτα τα τσιμπηματα και τις σουβλιες (σαν να σε χτυπουν με μαχαιρι στο ιδιο σημειο..) απο που προερχονται?
Οι γιατροι δεν μου βρηκαν τιποτα, να κανω παραπανω εξετασεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-09, 22:53
ΚατεριναΔ Ο χρήστης ΚατεριναΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-09 11:38
Ξεχασα να αναφερω οτι περυσι εκανα ακτινογραφια στο θωρακα και μου βρηκαν ενα μαυρο κομματι σαν σκια αναμεσα στα πλευρα...
Δεν μου ειπαν οτι εχω κατι... Ομως τι ηταν αυτο? Θυμαμαι οτι ειχα βηχα και πυρετο που δεν περνουσε 6 μερες, μια κατεβαινε μια ανεβαινε.. τοτε και πονουσα εκει αλλα οταν προσπαθουσα να παρω μια ανασα, οχι στα καλα καθουμενα να νιωθω σουβλιες..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-09, 10:35
Βίκυ
Guest
 

ενοχλήσεις

Καλημέρα, είμαι 26 ετών,καπνίστρια εδώ κ 9χρόνια κ σχεδόν κάνω κάθε χρόνο ηλεκτροκαρδιογράφημα, δεν ξέρω αν βοηθά σε ή πρεπει να κάνω κ κάτι άλλο για τον έλεγχο της καρδιάς, απλά έχω φύσημα όπως πολύς κόσμος κ γενικά κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο γενικές για να δω που βρίσκομαι. Το τσιγάρο το έχω μειώσει πάρα πολύ, κρατάω ένα πακέτο 3μέρες. Απλά τώρα τελευταία νιώθω κ εγώ κάτι τσιμπήματα τα οποία γνωρίζω πως είναι από άγχος γιατί είχα πάει κ σε πνευμονολόγο, το πιό ενοχλητικό είναι πως νιώθω στο λαιμό μου ένα κόμπο κ έχω αρχίσει να τρομάζω. Θα πάω να το κοιτάξω αλλά θα ήθλεα κ μία γνώμη αν γνωρίζει κάποιος.
Όσον αφορά την Elissa, θεωρώ πως είναι κ από άγχος γιατί κ εγώ από φόβο πριν κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις, πεταγόμουν το βράδυ κ έμενα ξάγρυπνη, μη πάθω τίποτα κ όλα τα σχετικά που φτιάχνεις με το μυαλό. Φυσικά καλό είναι να κάνεις εξετάσεις μόνο κ μόνο για να πάψεις να πετάγεσαι. Είμαι σίγουρη πως είναι από άγχος, ότι μου έιχανε πει κ μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-09, 17:16
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Βρε μπάς και είστε ερωτευμένες όλες σας και έτσι εξηγούνται τα καρδιοχτύπια; !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-09, 01:36
GIORGOS32 Ο χρήστης GIORGOS32 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-09 01:45
Φύλο: Άντρας
agxos

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ 32 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΩΡΟ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ,ΟΤΙ ΠΝΙΓΟΜΑΙ.ΕΧΩ ΜΙΚΡΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ.ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΑΧΥΤΑΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-10, 22:27
sunshineee Ο χρήστης sunshineee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-10 22:27
Είμαι 23 ετών. Τις τελευταίες μέρες η ψυχολογία μου είναι λίγο πεσμένη. Στα 18 μου είχα νιώσει τσιμπήματα στην καρδιά κι ένας ομοιοπαθητικός μου είχε δώσει κάτι καραμελίτσες.Για 2-3 χρόνια δεν το είχα ξανανιώσει. Τα τελευταία 2 χρόνια είχα ενοχλήσεις κατά καιρούς αλλά δεν έδινα σημασία γιατί κρατούσαν λίγο. Ειχα πάει σε καρδιολόγο όταν ήμουν 20 αλλά δεν είχε βρει κάτι. Εδώ και μια εβδομάδα όμως νιώθω τσιμπήματα στην περιοχή της καρδιάς πολλές φόρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δεν ξέρω αν είναι επειδή δεν είμαι σε καλή ψυχολογική κατάσταση. 'Εχω φοβηθεί πολύ επειδή τους τελευταίους μήνες έχω παχύνει αρκετά και ίσως φταίει αυτό. Είμαι καπνίστρια όμως όχι και τόσο φανατική. Μήπως επηρεάζει και το κάπνισμα? Αν υπαρχει πρόβλημα ποιο μπορεί να είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-10, 23:41
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απευθυνωμε σε ολους και Ολες ...φιλους και φιλες..Η Γενικη κατευθυνση σε τετοιες καταστασεις δεν ειναι η διαπιστωση και η ανακοινωση ενος προβληματος...Θα επρεπε πρωτα να κουβεντιασεται το οποιο προβλημα σας με τον γιατρο σας....και σε μερικες περιπτωσεις ο χρονος ειναι καθοριστικος...Μην τον σπαταλατε σε κατι αλλο...και δηλωνω (Στελιο) Δεν ειμαι γιατρος....
Ευχωμε ναχεται καλα νεα ο καθενας ..καθεμια σας..και να το θυμαστε σαν ονοιρο...που περασε ..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-10, 20:57
mod
Guest
 

Exclamation ιδέα

Θα πρότεινα να κανετε μια τυπική εξέταση θυροειδούς (TSH).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-11, 16:57
giorgaras Ο χρήστης giorgaras δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-09-11 17:11
gdrfg

re paidia egw apo persi exw kati tsibimata pano stin kardia piga sto nosokomio m ekanan kardiografima kai dn eixa tipota kai meta apo ligo kairo perase alla tora pali arxise kai sto aristero mou xeri nio8w ena polu mikro moudiasma.mipos xerete ti einai?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-11, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giorgaras Εμφάνιση μηνυμάτων
re paidia egw apo persi exw kati tsibimata pano stin kardia piga sto nosokomio m ekanan kardiografima kai dn eixa tipota kai meta apo ligo kairo perase alla tora pali arxise kai sto aristero mou xeri nio8w ena polu mikro moudiasma.mipos xerete ti einai?
Δεν είμαστε γιατροί, αλλά ακόμα και γιατρός να ήμουν δεν θα μπορούσα να σου κάνω διάγνωση.

Ο πόνος, πάντως, πάνω στην καρδιά είναι νευρόπονος, όταν όμως μου το συνδυάζεις με μούδιασμα χεριού, θα σου έλεγα να ξαναπάς να σε δει ένας καρδιολόγος. Όχι μόνο καρδιογράφημα και υπερηχογράφημα, αλλά και αιματολογικές, θα σου πει να κάνεις μάλλον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-12, 22:49
esteban88 Ο χρήστης esteban88 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-03-12 23:36
gia sas paidia.....k egw edw k mia evdomada niotho gia prwth fora ponous sto piso meros tis kardias ( stin plath) alla oxi edonous k oxi sunexeia pou k pou ......einai kati anisixitiko?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.