Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1006  
Παλιά 03-11-12, 17:09
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 20:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αύξηση Ποσοστού Συμμετοχής στα Φάρμακα.....

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η Κοινή Υπουργική Απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Ιωάννη Βρούτση και του Αναπληρωτή Υπουργού Υγείας κ. Σαλμά σύμφωνα με την οποία τροποποιείται ο "Κατάλογος παθήσεων, τα φάρμακα των οποίων χορηγούνται με μειωμένη ή μηδενική συμμετοχή του ασφαλισμένου".
πιο κάτω είναι η απόφαση:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...RWyqMIKCIv7Su2
Σύμφωνα με αυτή την απόφαση, η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ των ΑΣΘΕΝΩΝ στα ΦΑΡΜΑΚΑ που αφορούν τις παθήσεις μας (Νόσο Crohn) ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ από 10% σε 25%.

Η εν λόγω απόφαση δεν αλλάζει κάτι σχετικά με τους βιολογικούς παράγοντες Remicade και Humira που συνεχίζουν να παρέχονται χωρίς επιβάρυνση του ασθενή.

πηγή: http://www.crohnhellas.gr/
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Απάντηση με παράθεση
  #1007  
Παλιά 04-11-12, 00:59
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σε όλους. τον τελευταίο καιρό είμαι αρκετά καλά. κι αυτό κυρίως χάρη σε ένα σκέυασμα με ορισμένους τύπους προβιοτικών (λακτοβάκιλους), ινουλίνη (πρεβιοτικό) και φλοιό απ το φυτό psyllium. η εμπορικη του ονομασία είναι λεπικόλ. Δεν κάνω σχεδόν καθόλου διάρροιες. Φυσικά παίρνω και τη φαρμακευτική αγωγή (σαλοφάλκ) και συνεχίζω την ομοιοπαθητική. μπορώ και τρώω τα πάντα! δεν ξέρω για πόσο, αλλά έχω να νιώσω έτσι πολλάααα χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #1008  
Παλιά 04-11-12, 14:12
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε όλους. τον τελευταίο καιρό είμαι αρκετά καλά. κι αυτό κυρίως χάρη σε ένα σκέυασμα με ορισμένους τύπους προβιοτικών (λακτοβάκιλους), ινουλίνη (πρεβιοτικό) και φλοιό απ το φυτό psyllium. η εμπορικη του ονομασία είναι λεπικόλ. Δεν κάνω σχεδόν καθόλου διάρροιες. Φυσικά παίρνω και τη φαρμακευτική αγωγή (σαλοφάλκ) και συνεχίζω την ομοιοπαθητική. μπορώ και τρώω τα πάντα! δεν ξέρω για πόσο, αλλά έχω να νιώσω έτσι πολλάααα χρόνια...
καλησπεραΚαtarina.Χαιρομαι που εισαι καλα γιατι με τα λεγομενα σου εχεις τραβηξει πολλα.Κι εγω ειμαι καλα και ελπιζω αυτο να κρατησει καιρο και για τις δυο μας.Εγω προχτες ετρεχα παλι στα νοσοκομεια γιατι ογιος μου που ειναι φανταρος εγχηρηστηκε με σκολικοηδητη και οπως φανταζεσαι ταραχτηκα αλλα ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #1009  
Παλιά 04-11-12, 14:39
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύξηση Ποσοστού Συμμετοχής στα Φάρμακα.....

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η Κοινή Υπουργική Απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Ιωάννη Βρούτση και του Αναπληρωτή Υπουργού Υγείας κ. Σαλμά σύμφωνα με την οποία τροποποιείται ο "Κατάλογος παθήσεων, τα φάρμακα των οποίων χορηγούνται με μειωμένη ή μηδενική συμμετοχή του ασφαλισμένου".
πιο κάτω είναι η απόφαση:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...RWyqMIKCIv7Su2
Σύμφωνα με αυτή την απόφαση, η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ των ΑΣΘΕΝΩΝ στα ΦΑΡΜΑΚΑ που αφορούν τις παθήσεις μας (Νόσο Crohn) ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ από 10% σε 25%.
πηγή: http://www.crohnhellas.gr/
Σε ποια σελίδα του pdf το λέει αυτό; Δεν βλέπω κάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #1010  
Παλιά 07-11-12, 13:31
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα παιδια.Ηθελα να κανω μια ερωτηση υπαρχει καποιος που το εχει ψαξει αν οι βιολογικοι παραγωντες μακρυπροθεσμα φερνουν καρκινογενησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #1011  
Παλιά 08-11-12, 02:08
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια.Ηθελα να κανω μια ερωτηση υπαρχει καποιος που το εχει ψαξει αν οι βιολογικοι παραγωντες μακρυπροθεσμα φερνουν καρκινογενησεις?
ναι. εγώ. δεν το έχω ψάξει ακριβώς βέβαια. είχα πάρει την απόφαση μετά το χειρουργείο να πάρω χιουμίρα, γιατί ήθελα κάτι ισχυρό, να με κρατήσει μακριά από εξάρσεις και κορτιζόνη. και σχεδόν τελευταία στιγμή γιατρός μου ανέφερε το λέμφωμα. με τους βιολογικούς παράγοντες στον άνθρωπο, δεν υπάρχει εμπειρία. κανείς δεν έχει εμφανίσει ακόμα. αλλά έχει εμφανιστεί σε ένα ελάχιστο ποσοστό σε πειραματόζωα ποντίκια. επίσης το χει πάθει 1 μόνο άνρθωπος, ως τώρα, που έπαιρνε ρεμικειντ μαζί με αζαθιοπρίνη.
Απάντηση με παράθεση
  #1012  
Παλιά 08-11-12, 03:30
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι. εγώ. δεν το έχω ψάξει ακριβώς βέβαια. είχα πάρει την απόφαση μετά το χειρουργείο να πάρω χιουμίρα, γιατί ήθελα κάτι ισχυρό, να με κρατήσει μακριά από εξάρσεις και κορτιζόνη. και σχεδόν τελευταία στιγμή γιατρός μου ανέφερε το λέμφωμα. με τους βιολογικούς παράγοντες στον άνθρωπο, δεν υπάρχει εμπειρία. κανείς δεν έχει εμφανίσει ακόμα. αλλά έχει εμφανιστεί σε ένα ελάχιστο ποσοστό σε πειραματόζωα ποντίκια. επίσης το χει πάθει 1 μόνο άνρθωπος, ως τώρα, που έπαιρνε ρεμικειντ μαζί με αζαθιοπρίνη.
Εγω εμαθα τελευταια για ενα ατομο νεαρο που επαιρνε r***** και παρουσιασε καρκινο.Φυσικα δεν αποδειχτηκε ποτε οτι εφταιγε το φαρμακο αλλα η οικογενεια του το υποψιαστηκε.Οπως και να εχει παντως τα φαρμακα ειναιΣΚΑΤΑ συγνωμη κιολας αλλα δυστυχως δεν μπορουμε και χωρις αυτα.Εσυ τελικα δαν το πηρες το hu****?
Απάντηση με παράθεση
  #1013  
Παλιά 09-11-12, 18:47
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης το χει πάθει 1 μόνο άνρθωπος, ως τώρα, που έπαιρνε ρεμικειντ μαζί με αζαθιοπρίνη.
Εγώ παίρνω rem**** και αζα μαζί. Δεν ισχύει αυτό όμως.
Αν θα εμφανίσεις καρκίνο θα 'ναι επειδή αυτά τα φάρμακα δεν σε "πιασαν" και άφησες τον εαυτό σου κατα πολύ σε θέμα εξετάσεων σε συνδυασμό με χάλια διατροφή-ψυχολογία,ενώ θα πρεπε να μπεις χειρουργείο, και όχι επειδή έπαιρνες αυτά τα φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #1014  
Παλιά 09-11-12, 19:27
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παίρνω rem**** και αζα μαζί. Δεν ισχύει αυτό όμως.
Αν θα εμφανίσεις καρκίνο θα 'ναι επειδή αυτά τα φάρμακα δεν σε "πιασαν" και άφησες τον εαυτό σου κατα πολύ σε θέμα εξετάσεων σε συνδυασμό με χάλια διατροφή-ψυχολογία,ενώ θα πρεπε να μπεις χειρουργείο, και όχι επειδή έπαιρνες αυτά τα φάρμακα.
Εχεις ρωτησει το γιατρο για κατι τετοιο και αν ναι τι σου απαντησε?
Απάντηση με παράθεση
  #1015  
Παλιά 09-11-12, 20:33
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Όχι δεν τον ρώτησα μιας και ο ίδιος μου κανε την κολονοσκόπηση και είδε τα έλκη με τα ίδια του τα μάτια και θεώρησε ότι η αζα δεν επαρκεί και πρέπει να πάρω και rem**** ταυτόχρονα.
Αυτό που θυμάμαι πάντως που μου είχε πει ότι σε κάποια φάση θα σταματήσω τα χάπια, προφανώς θα δείξει στην επόμενη κολονόσκοπηση και βιοψίες (σε κανα 5μηνο λογικά θα κάνω).
Αλλά μιας και το κάνατε θέμα, θα τον ρωτήσω όταν τον δω σε 10 μέρες.

Προηγείται η επιτροπή για το επίδομα προς το παρόν
Απάντηση με παράθεση
  #1016  
Παλιά 09-11-12, 21:20
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν τον ρώτησα μιας και ο ίδιος μου κανε την κολονοσκόπηση και είδε τα έλκη με τα ίδια του τα μάτια και θεώρησε ότι η αζα δεν επαρκεί και πρέπει να πάρω και rem**** ταυτόχρονα.
Αυτό που θυμάμαι πάντως που μου είχε πει ότι σε κάποια φάση θα σταματήσω τα χάπια, προφανώς θα δείξει στην επόμενη κολονόσκοπηση και βιοψίες (σε κανα 5μηνο λογικά θα κάνω).
Αλλά μιας και το κάνατε θέμα, θα τον ρωτήσω όταν τον δω σε 10 μέρες.

Προηγείται η επιτροπή για το επίδομα προς το παρόν
Καλη επιτυχια.Εγω περναω στις 19 για αναπηρικη. Οταν περασεις απο την επιτροπη γραψε να μας πεις τι συμβαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #1017  
Παλιά 10-11-12, 20:21
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα .. συναγωνιστες...
χθεσινες εξετασεις αιματος εδειξαν αυξημενο αιματοκριτη στο 49,3%
σχετιζεται με crohn αυτο ρε παιδια?
παιρνω αζ.....νη μονο...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #1018  
Παλιά 10-11-12, 22:04
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα .. συναγωνιστες...
χθεσινες εξετασεις αιματος εδειξαν αυξημενο αιματοκριτη στο 49,3%
σχετιζεται με crohn αυτο ρε παιδια?
παιρνω αζ.....νη μονο...
Καλησπερα.Εγω νομιζω οτι ο ψηλος αιματοκριτης ειναι καλο στοιχειο.Στην κρον λογω το οτι χανονται οι βιταμινες απο το εντερο πεφτει ο αιματοκριτης.
Απάντηση με παράθεση
  #1019  
Παλιά 14-11-12, 16:28
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Πέρασα σήμερα από Ιατρική Επιτροπή για το επίδομα Πρόνοιας.
Περίμενα 3,5 μήνες για να με δουν και μου λένε "Σε 2 μήνες θα μάθεις την απόφαση απο τα κεντρικά, πήγαινε οποιαδήποτε μέρα εκτός Παρασκευής" .
Ότι να 'ναι;
Ταλαιπωρία χωρίς τελειωμό.
Αχ σε τι φανταστικό κράτος ζούμε!
Μέχρι να το πάρω (αν το πάρω) θα χρειαστεί να κάνω τα χαρτιά μου πάλι για του χρόνου!
Απάντηση με παράθεση
  #1020  
Παλιά 14-11-12, 17:17
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασα σήμερα από Ιατρική Επιτροπή για το επίδομα Πρόνοιας.
Περίμενα 3,5 μήνες για να με δουν και μου λένε "Σε 2 μήνες θα μάθεις την απόφαση απο τα κεντρικά, πήγαινε οποιαδήποτε μέρα εκτός Παρασκευής" .
Ότι να 'ναι;
Ταλαιπωρία χωρίς τελειωμό.
Αχ σε τι φανταστικό κράτος ζούμε!
Μέχρι να το πάρω (αν το πάρω) θα χρειαστεί να κάνω τα χαρτιά μου πάλι για του χρόνου!
Καλησπερα.Εγω θα περασω στις 19 για αναπηρικη.Πες μου που πηγες στην Αριστοτελους ?Τι σε ρωτησανε? Παντως και εμενα μου ειπαν οτι κανει περιπου 2 μηνες η απαντηση ενω παλια σου την ελεγαν κατευθειαν.Εγω να ξεκαθαρισω περναω επιτροπη Κ Ε Π Α του ΙΚΑ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 (0 μέλη και 8 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.