Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 23-11-11, 12:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από qazqaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό κουράγιο σε όλους όσους σηκώνουν αυτό το σταυρό και σε εμάς που είμαστε δίπλα τους.
Καλώς μας ξανάρθες στην AcroBase.

Το μήνυμα σου, ήταν το καλύτερο φάρμακο, για ασθενείς και συγγενείς.
Εύχομαι να συνεχίζεις να μας δίνεις τέτοιες όμορφες ειδήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 23-11-11, 16:17
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
εμενα ο πατερας μου ειναι 63 αλλα δεν του επιτρεπουν να κανει μεταμοσχευση
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 28-12-11, 22:00
felitsia Ο χρήστης felitsia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-12 17:41
Αρχική Δημοσίευση από ΜΗ ΕΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. τυχαια βρηκα αυτη τη σελιδα ψαχνοντας πληροφοριες στο google για τις νεες θεραπίες του πολλαπλου μυελώματος. διαβασα ολα τα μηνύματα και αποφασισα να στειλω και εγω ενα αφου ο πατέρας μου πασχει απο την ιδια αρρωστια. πριν απο περιπου 8 χρονια εγινε η διαγνωση της αρρωστιας αφου ομως κοντεψε να μεινει παραλλιτος γιατι η συγκεκριμενη αρρωστια εχει κύριο συμπτωμα τους πονους στα κοκκαλα και κατα συνέπεια τις επαννηλημενες επισκεψεις σε ορθοπεδικους και επειτα σε φυσιοθεραπευτες που για κακη μας τυχη στην περιπτωση του πατερα μου κανενας απ'αυτους δεν σκεφτηκε οτι μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο αφου δεν υπηρχε βελτιωση της καταστασης του. επαθε λοιπον καθηζιση στην σπονδυλικη στηλη και ενας οικογεννειακος παθολογος ο οποιος ενδιαφερθηκε να δει την απλη ακτινογραφια εκανε την διαγνωση. κατεβηκαμε Θεσσαλονικη για θεραπεια η οποια ομως δεν ειχε θετικα αποτελεσματα. επειτα οι γιατροι μας εστελναν Αθηνα. αποφασησαν ομωσ οι γονεις μου λογω οικονομικων δυσκολιων να απευθυνθουν σε καποιο πιο κοντινο νοσοκομειο. μας δεχτηκαν λοιπον στο νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης στο αιματολογικο τμημα το οποιο ειναι απο τα καλυτερα της Ελλαδας και το team τον ιατρων παρα πολυ καλο. ο πατερας μου τελικα εκανε αυτολογη μεταμοσχευση και μεχρι περσυ εκανε συντηρηση. αλλα τον φεβρουαριο του 2007 υποτροποιασε και ξεκινησαμε νεο κυκλο θεραπειας η οποια δυστυχως ειχε πολλες παρενεργειες και αναγκαστηκε να την σταματησει. τωρα ακολουθει το τελευταιο σχημα θεραπειας με χαπι και εχει πολυ καλη ανταποκριση. ελπιζουμε παντα στο καλυτερο. θελω λοιπον να πω σε ολους οσους εχουν να αντιμετωπισουν αυτη την αρρωστια να κανουν υπομονη και πανω απ'ολα να εχουν θετικη σκεψη. οχι μονο ο ασθενης αλλα και οι γυρω του πρεπει να του μεταφερουν θετικη ενεργεια και αυτο το λεω γιατι ο πατερας μου ηταν στην συντηρηση για περιπου 6 χρονια και καταφεραμε ολη η οικογενεια μεσα σ'αυτα τα χρονια να το ξεχασουμε τελειως και να ζησουμε ολοι μαζι μια φυσιολογικη ζωη. το ιδιο ευχομαι σε ολους.

ΥΣ. το κακο μ'αυτη την ασθενεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια χτυπαει νεα σε ηλικια ατομα. οπως και στην περιπτωση του πατερα μου (48 - 49 χρονων)
γεια σε ολους και εμενα η μαμα μου πασχει απο πολλαπλο μυελωμα τον αλλο μηνα ειναι να κανει αυτολογη μεταμοσχευση. απλα θέλω να μαθω τι ακριβως ειναι και πως γινετε. με το αιμα με το μυελο?
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 28-12-11, 22:29
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κατ 'αρχην σε καλωσοριζω στην παρεα μας..πρεπει να ξαναδης το θεμα..απο την αρχη.Ειμαι σιγουρος οτι το αναφερουν καπου τα αλλα μελλη.Κουραγιο και καλη επιτυχια στην θεραπεια του ανθρωπου σου
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 29-12-11, 11:19
felitsia Ο χρήστης felitsia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-12 17:41
σε ευχαριστω varthol για το καλοσορισμα. εχω διαβασει τα παραπανω μυνηματα. μα γραφουν μονο το οτι γινετε θεραπεια και πια χαπια τους δινουν οι γιατροι. εμενα η απορια μου ειναι θα παρουν το μυελο των οστων απο την μαμα μου και θα το τοποθετησουν παλι? αν και αυτο μου φαινετε καπως ακατορθωτο να το πω, δυσκολο να το πω? ή θα τις κανουν αιμοκαθαρση στο αιμα? επισης μας ειπαν οτι θα νοσηλευτει για 20 μερες δεν ειναι πολλες?
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 29-12-11, 21:12
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επανερχωμαι χωρις να εχω κατι νεοτερο να γραψω...Δηλωνω οτι γιατρος δεν ειμαι..οποτε αυτες τις ερωτησεις θα τις απαντησεις απο τον γιατρο που παρακολουθη τον αρρωστο σου..που ειναι και ο μονος που εχει τις απαντησεις σου..απο οτι μας γραφεις του εχεις εμπιστοσυνη..οποτε μην δισταζης να τον ρωτησεις οτιδηποτε...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 29-12-11, 21:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από felitsia Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω varthol για το καλοσορισμα. εχω διαβασει τα παραπανω μυνηματα. μα γραφουν μονο το οτι γινετε θεραπεια και πια χαπια τους δινουν οι γιατροι. εμενα η απορια μου ειναι θα παρουν το μυελο των οστων απο την μαμα μου και θα το τοποθετησουν παλι? αν και αυτο μου φαινετε καπως ακατορθωτο να το πω, δυσκολο να το πω? ή θα τις κανουν αιμοκαθαρση στο αιμα? επισης μας ειπαν οτι θα νοσηλευτει για 20 μερες δεν ειναι πολλες?
Καλώς μας ήρθες και από μένα.

Ούτε εγώ είμαι γιατρός, απλά σου αναφέρω αυτά που έχω ακούσει ή διαβάσει.

Στην αυτόλογη μεταμόσχευση συλλέγονται αιμοποιητικά κύτταρα από τον ίδιο τον ασθενή πριν από τη θεραπεία και επαναχορηγούνται μετά από υψηλή δόση χημειοθεραπείας ή ακτινοβολίας. Τα αυτόλογα αιμοποιητικά κύτταρα δεν έχουν ειδική θεραπευτική δράση κατά του νοσήματος. Η χρησιμότητά τους έγκειται στην ικανότητα αναγέννησης του μυελού των οστών.
Αυτό επιτρέπει τη χορήγηση πολύ ισχυρής χημειοθεραπείας ή ακτινοθεραπείας, που καταστρέφει το μυελό, με σκοπό την εκρίζωση του νοσήματος. Στη συνέχεια, με τη χορήγηση των αιμοποιητικών κυττάρων, επιτυγχάνεται η διάσωση του μυελού των οστών.

Η περίοδος είναι περίπου η ίδια για τους περισσότερους ασθενείς, στην παραμονή τους στο Νοσοκομείο.

Εύχομαι το καλύτερο και να είσαι χαρούμενη, μέσα στην ατυχία σας, ότι μπορεί να κάνει την αυτόλογη μεταμόσχευση. Δυστυχώς σε πιο προχωρημένο στάδιο δεν γίνεται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 02-01-12, 17:40
felitsia Ο χρήστης felitsia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-12 17:41
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. οπως ειπες και εσυ ευτυχως μπορει να κανει την μεταμοσχευση. μας ειπαν οτι η παραμονη στο νοσοκομειο ειναι 20 μερες. ελπιζω ολα να πανε καλα. τωρα εχει πολλους πονους στα ποδια ελπιζω μετα την μεταμοσχευση να ειναι καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 15-01-12, 16:29
ariari Ο χρήστης ariari δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-12 20:34
Γειά σε όλους. Ο πατέρας μου πάσχει από ΠΜ εδω και 3 μήνες χωρίς τον παραμικρό πόνο παρόλο ότι είναι γεμάτος με εστίες 70%. Όπως μου είπαν οι γιατροί αυτό έχει να κάνει με το DNA. Μετά τον 4 κύκλο θα μας προτείνουν την μεταμόσχευση η οποία θα γίνει στην Θεσ/νίκη. Ποιά είναι τα ΥΠΕΡ και ποιά τα ΚΑΤΑ της αυτόλογης μεταμόσχευσης? θα εξαφανιστεί η ασθένεια?
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 06-03-12, 01:03
Kipra
Guest
 

πολλαπλούν μυέλωμα

Δευτέρα 5/02/12 από Κirpa
Ψάχνοντας πληροφορίες για το παλλαπλό μυέλωμα βρήκα το acrobase.
Έχω και εγώ να καταθέσω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Ίσως φανεί χρήσιμη
Το καλοκαίρι του 1993ανακαλύπτοντας ότι ο αιματοκρίτης μου από 45 είχε κατέβει στο 36-37 (ήμουν αιμοδότης) άρχισα να ψάχνω την αιτία χωρίς να έχω καμία ενόχληση. Τελικά με την ηλεκτροφόριση λευκωμάτων διεγνώσθη η νόσος. Το ευτύχημα ήταν ότι δεν είχε προλάβει να μου κάνει καμία βλάβη.
Εδώ στην Ελλάδα μέχρι τότε δεν είχε γίνει μεταμόσχευση μυελού για πολλαπλό μυέλωμα, τουλάχιστον στην ηλικία που ήμουν τότε εγώ-κόντευα τα 40- Μετά από χορήγηση υψηλών δόσεων χημειοθεραπείας με πρετνιζόνη και μελφαλάνη και ακτινοθεραπεία με στόχο να εξοντωθεί και το τελευταίο καρκινικό κύτταρο έκανα αυτόλογη μεταμόσχευση αρχεγόνων κυττάρων σε νοσοκομείο του Τορόντο στον Καναδά. Μετά από διάφορες περιπέτειες κατάφερα να βγω από το νοσοκομείο στις 31 Μαΐου. Χρειάστηκα κάποιο χρόνο για να αναρρώσω σχετικά σύντομο σε σύγκριση με άλλους ασθενείς μετά από μεταμόσχευση . Στον νοσοκομείο που έκανα την μεταμόσχευση θεωρούν ότι είμαι μοναδική περίπτωση ατόμου που διεγνώσθη τόσο νωρίς η νόσος ενώ ήμουν τελείως ασυμπτοματική. Για 2 χρόνια πήρα inte**** και μετά τίποτα. Στις 6 Μαΐου του 2012 κλείνω τα 18 χρόνια από την νέα μου απόλυτα φυσιολογική ζωή. Αυτή είναι η μικρή μεγάλη μου ιστορία.
Εύχομαι σε όλους που έμμεσα ή άμεσα περνούν δύσκολα καλή δύναμη, ελπίδα και υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #311  
Παλιά 09-03-12, 22:51
valada
Guest
 

Καλησπερα ειμαστε και εμεις ενα απο τα πολλα θυματα του πολλαπλου δυστυχως η διαγνωσηη εχει γινει εδω και 17 ημερες εχουμε 10% ειμαστε στο σταδιο 1 σημερα για πρωτη φορα παιρνει θαλιδομιδη ευχομαι να πανε ολα καλα τον βλεπω και υποφερει και υποφερω και εγω

σ αγαπω πολυ μπαμπα μου kai ο πατερας σου σε αγαπαει
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 10-03-12, 12:14
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Kirpa ιστοριες σαν τη δικη σου δινουν σε εμας κουραγιο και ελπιδα

Valada να εχεις Δυναμη και πιστη και ευχομαι να βγειτε συντομα καλα απο αυτη την περιπετεια. Περασα και εγω το ιδιο με το δικο μου μπαμπα...
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 19-03-12, 22:31
valada Ο χρήστης valada δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-12 16:12
Θελω να σας πω την δικια μας ιστορια ο Πατερας μου 62 ετων που κολο δεν εβαζε κατω στο περπατημα πρωτος εδω και ενα χρονο μας παραπονιοταν οτι ποναγαν πολυ τα ποδια του και δεν μπορουσε να περπατησει.....Ο καιρος περναγε και το προβλημα γινοταν ολο και ποιο εντονο ετσι αφου ειχαν παει στο παπαδημητριου και δεν ειχαμε βγαλει ακρη πηγαν στο Κατ εκει ο νευρολογος γιατρος του τον ξετιναξε στις εξετασεις 17 ημερες τον εκανε φυλλο και φτερο.....Του βρηκε οτι ειχε ενα ελενχομενο παρκισσον και μια ανασοσφαιρινη στο αιμα ηταν λιγο ανεβασμενη........Μας συνεστησαν να τον δει αιματολογος εψαξα ρωτησα και εμαθα στο Λαικο ομαδα που ειδικευεται σε αυτες τις νεοπλασματικες αυτοανοσες νοσους....Καναμε μυελο τον οστων και καρυοτυπο οι εξετασεις εδειξαν πολλαπλο μυελωμα 10% εχει μερικες οχι οστεολυσεις στο ισχιο και στο κεφαλι και γι αυτο και οι πολλοι πονοι.......δεν εχει αναιμια δεν εχουν πειραχτει τα νεφρα το ανοσοποιητικο του ειναι σε καλα επιπεδα.......Δεν κανουμε ακτινοβολιες.....Ξεκινησαμε κυκλο με θαλιδομιδη εχει 1 εβδομαδα που το παιρνει.......θελω να πιστευω οτι θα παει καλα και θα δω τον πατερα μου να μην βαζει ξανα κολο κατω ετσι οπως τον ηξερα.......
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 04-04-12, 13:05
puppy_snoopy Ο χρήστης puppy_snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-12 14:58
Καλησπέρα κι από μένα. Θα θελα τις γνώσεις σας, εμπειρίες σας κ συμβουλές σας.Δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να διαβάσω τις εμπειρίες σας κ τις συμβουλές που κατά καιρούς έχετε δώσει ο ένας στον άλλο. Γι αυτό αν δεν σας είναι κόπος να τα επαναλάβετε, θα με βοηθούσατε πάρα πολύ!
Στενός μου συγγενής, θεία μου για την ακρίβεια 55χρ πάσχει από πολλαπλό μυέλωμα.Βεβαια, άλλες φορές οι γιατροί είπαν λευχαιμία, άλλες φορές μυέλωμα.Ενας γιατρός έδωσε ελαχιστους μήνες ζωής, άλλος θα δούμε.Εχουμε μπερδευτεί.Νομιζω οτι στο νοσοκομείο(αθηνα) που νοσηλεύεται δεν ασχολούνται και πολυ.Γνωμη μου φυσικα.Δεν θελω να αναφερθώ σε ονοματα για ευνόητους λόγους.
Δεν ειμαι εδώ για να κατηγορήσω γιατρούς κ νοσοκομεία αλλά να ενημερωθώ μπας κ βοηθήσω λιγο της οικογένειάς της που ειναι πανικολβλημένοι ολοι τους!
Αν θελετε μπορείτε να μου στείλετε κ προσωπικό μήνυμα.
Εχουμε μεινει στο οτι ειναι στο τελευταιο στάδιο, τα κόκκαλα είναι πολυ μαλακά(εξού κ οτι δεν μπορού να παρουν μυελο σε ικανοποιητικη ποσοτητα), πονάει πάρα πολυ κ ξεκινησαν αγωγη με κορτιζόνη.Τιποτα άλλο.Καμια ενημέρωση για νεφρά(απο ψαξιμο στο ιντερνετ διαβασα οτι επηρρεάζονται τα νεφρά) για κινδυνο λοιμώξεων(την επισκέπτονται συγγενεις καθημερινα) και αλλα θέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 29-04-12, 16:44
ΔΗΜΗΤΡΑ
Guest
 

star ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς μας ξανάρθες στην AcroBase.

Το μήνυμα σου, ήταν το καλύτερο φάρμακο, για ασθενείς και συγγενείς.
Εύχομαι να συνεχίζεις να μας δίνεις τέτοιες όμορφες ειδήσεις.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΕΙΜΑΙ Η ΔΗΜΗΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΣ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΙΕΡΕΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΟ ΠΜ ΤΩΡΑ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΒΡΗΚΕ ΠΑΛΙ ΤΟΝ
ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΙΔΟΜΥΔΗ ΑΛΚΕΡΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΤΡΟΛ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΗΛΘΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.