Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 14-04-10, 14:59
Το avatar του χρήστη CRYSTALINE
CRYSTALINE Ο χρήστης CRYSTALINE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-10 15:00
ρε παιδια εχω μια απορια...ας μου απαντησει καποιος που να ξερει με σιγουρια παρακαλω..οσοι εχουν νοσο κρον κανει να τρωνε τσιχλες με γευση μεντα ή κανελα?? ερεθιζουν το εντερο?
  #422  
Παλιά 15-04-10, 20:59
rena1 Ο χρήστης rena1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-10 13:00
Καλησπερα παιδια .τυχαια ανακαλυψα αυτο το site και χαρηκα πολυ γιατι εχει ενα θεμα που με ταλαιπωρει εδω και χρονια.εχω νοσο crohn εδω και 10 χρονια εχω εξαντληση πολλες θεραπειες η μονη που με εκανε καλα ειναι η θεραπεια με remicate αλλα μου εκανε μια μορφη ψωριασης στα ακρα οχι πολυ έντονη και που ευτυχως δεν εξαπλωνοταν αλλα δεν μπορουσα αλλο και την σταματησα την θεραπεια .εχει περασει τωρα 1 χρονος που την διεκοψα αλλα ακομα δεν ειμε εντελως καλα στα ποδια.το φαρμακο αυτο ρε παιδια μου εκανε πολυ καλο στο εντερο αλλα ενιωθα σαν ναρκωμανης οταν πλησιαζε ο καιρος να κανω την αγωγη.αν καποιος ειχε τις ιδιες παρενεργιες με μενα ας μου απαντησει σας ευχαριστω.
  #423  
Παλιά 15-04-10, 21:02
rena1 Ο χρήστης rena1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-10 13:00
και κατι αλλο με την αζαθιοπρινη τι σας εχουν πει πρεπει να την κοψουμε σε περιπτωση εγκυμοσυνης γιατι οι αποψεις των γιατρων διαφερουν
  #424  
Παλιά 15-04-10, 21:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από rena1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι αλλο με την αζαθιοπρινη τι σας εχουν πει πρεπει να την κοψουμε σε περιπτωση εγκυμοσυνης γιατι οι αποψεις των γιατρων διαφερουν
Αυτό είναι αποκλειστικό θέμα του γιατρού σου. Δεν πρέπει να ρωτήσεις οποιονδήποτε άλλον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
rena1 (16-04-10)
  #425  
Παλιά 17-04-10, 08:00
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα σε όλους. Μπορεί να μου πει κάποιος αν ξέρει, όταν βρεθεί χρόνια φλεγμονή στο έντερο από τη βιοψία της κολονοσκοπησης, αυτό σημαίνει ΙΦΝΕ η θέλει και άλλα στοιχεία για να διαγνωστεί η ΙΦΝΕ?
__________________
  #426  
Παλιά 18-04-10, 05:13
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
έτσι είναι angelika. χρόνια φλεγμονή στο έντερο = Ιδιοπαθής Φλεγμονώδης Νόσος του Εντέρου. αν και προφανώς πρέπει να στο επιβεβαιώσει ο γιατρός σου. θα χρειάζεται βέβαια κι άλλες εξετάσεις (εντερόκλιση, γαστροσκόπηση) για να σιγουρευτεί και να αποφανθεί αν είναι crohn, ελκώδης κολίτιδα ή κάποια μορφή του συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου.
  #427  
Παλιά 18-04-10, 09:43
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
Λογω βρογχιτιδας ξεκινησα αντιβιωση.ειναι σιγουρο οτι θα εχει επιπτωσεις στη νσσο μου???.4 μερες με πυρετο με εχει διαλυσει
  #428  
Παλιά 18-04-10, 16:58
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
katarina μου, το συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου, σημαίνει απλά σπαστική κολίτιδα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωσή να μην είναι ΙΦΝΕ αλλά απλά σπαστική κολίτιδα που να θεραπεύετε η φλεγμονή της ?
Γιατί η ΙΦΝΕ όπως ξέρουμε έχει άλλες επιπτώσεις που δεν έχουν οι κολίτιδες και το το συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου δεν έχει καμία σχέση με croh και ελκώδεις την κολίτιδα.
Έχω μπερδευτεί.
__________________
  #429  
Παλιά 21-04-10, 17:51
de-stroy Ο χρήστης de-stroy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-19 13:49
Φύλο: Γυναίκα
Γειά χαρά σε όλους! πριν από 6 μήνες έκανα επέμβαση σε συρρύγειο και 2 πολύποδες στον ορθό αλλά κανείς τότε δε μου είπε να κανω κολονοσκόπηση παρ όλες τις διάρροιες και τους πόνους εως οτου εφτασε η φεριττινη μου 3 και μπηκα 10 μερες στο νοσοκομειο. Μέχρι τότε δεν ήξερα καν πως υπάρχει τέτοια νόσος. Σήμερα έψαχνα τυχαία και πραγματικά ξαφνιάστηκα βρίσκοντας σας. Μπράβο στο διαχειριστή που μας δίνει την ευκαιρία να ενημερωνόμαστε και να εμψυχώνουμε ο ένας τον άλλο. Μήπως ξέρει κανείς τί είναι η εντερόκλυση που μου είπαν να κάνω άμμεσα κι αν γίνεται με αναισθησία;
  #430  
Παλιά 22-04-10, 12:32
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Η εντερόκλυση είναι μια εξέταση για να δουν το λεπτό έντερο. Εισάγουν ένα λεπτό σωλήνα από την μύτη και βάζουν βάριο, ώστε να χρωματιστεί το λεπτό έντερο και να μπορέσουν να βγάλουν τις ακτινογραφίες. Είναι λίγο δυσάρεστη ως διαδικασία, αλλά πολύτιμη εξέταση, καθώς δείχνει τυχόν στενώσεις κλπ που μπορεί να υπάρχουν. Η κολονοσκόπηση δεν μπορεί να "δει" το λεπτό έντερο, φτάνει μέχρι περίπου τον τελικό ειλεό, οπότε ο συνδυασμός αυτών των δύο εξετάσεων δείχνει καθαρά τι γίνεται τόσο στο παχύ όσο και στο λεπτό έντερο. Ελπίζω να βοήθησα.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CHRISTINAD για αυτό το μήνυμα:
de-stroy (22-04-10)
  #431  
Παλιά 22-04-10, 12:34
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Επίσης ξέχασα να σου απαντήσω ότι και τις δύο φορές που έκανα εντερόκλυση ήμουν ξύπνια. Δεν μου ανέφερε κανείς κάτι για αναισθησία.
  #432  
Παλιά 22-04-10, 15:24
ANESTIS29 Ο χρήστης ANESTIS29 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-12-11 11:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORYM.ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2009 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ, ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΟΧΛΗΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΕ ΠΑΡΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΙΤΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟ ΑΠΕΚΛΗΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΕΙΛΕΟ.ΕΞΗΛΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ 1,5ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΕΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΠΟΝΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟΙ ΟΥΤΕ ΔΙΑΡΟΙΕΣ.
ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΑΣΤΡΕ/ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΚΑΙ SALOFALC.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ .ΠΥΡΕΤΟΣ .ΠΟΝΟΙ ΣΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ CROWN.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ SALOFALK ΚΑΙ BUDENOFALK ΚΑΙ ΣΙΠΡΟΞΙΝ.H EMPEIRIA ΤΙ ΛΕΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?Α ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΟΣΠΡΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΓΑΛΑ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΦΕΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ? ΟΙ ΔΙΑΡΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ WC.(ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΡΟΙΑ).ΣΑΣ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANESTIS29 : 22-04-10 στις 15:28
  #433  
Παλιά 23-04-10, 07:36
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από ANESTIS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORYM.ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2009 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ, ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΟΧΛΗΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΕ ΠΑΡΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΙΤΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟ ΑΠΕΚΛΗΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΕΙΛΕΟ.ΕΞΗΛΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ 1,5ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΜΕΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΠΟΝΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΜΕΤΟΙ ΟΥΤΕ ΔΙΑΡΟΙΕΣ.
ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΑΣΤΡΕ/ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΚΑΙ SALOFALC.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ .ΠΥΡΕΤΟΣ .ΠΟΝΟΙ ΣΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ CROWN.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ SALOFALK ΚΑΙ BUDENOFALK ΚΑΙ ΣΙΠΡΟΞΙΝ.H EMPEIRIA ΤΙ ΛΕΕΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ Η ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?Α ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΟΣΠΡΙΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΓΑΛΑ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΦΕΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ? ΟΙ ΔΙΑΡΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ WC.(ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΡΟΙΑ).ΣΑΣ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΕΣΤΗ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.ΕΓΩ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΝ 13 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ ΕΞΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ,ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΙΣΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ.ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΛΚΩΔΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ Κ ΓΙΑ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΝ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ Κ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΣΟΥΣ ΑΥΤΕΣ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΕΧΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΦΑΝΗΣΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΗ Κ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΩ ΑΜΕΣΑ,ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΝ.ΑΛΛΑΞΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Κ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ Κ ΕΧΩ Κ ΦΑΚΕΛΟ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΡΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΝΟΣΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΟΜΑΔΑ ΠΑΣΧΟΝΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ....ΑΑΑ!!!ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ....



"Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ"

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ΛΟΓΩ ΔΙΑΡΡΟΙΑΣ Κ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΑΠΟΣΤΗΜΑ Κ ΣΥΡΡΙΓΙΟ(ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ)...

"ΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΟΤΙ Κ ΑΝ ΕΧΕΙΣ,ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ"
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sofia1981 για αυτό το μήνυμα:
ANESTIS29 (23-04-10)
  #434  
Παλιά 23-04-10, 10:18
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα σε όλους.Μπορεί να μου πει κάποιος αν ξέρει, όταν βρεθεί χρόνια φλεγμονή στο έντερο από τη βιοψία, αυτό σημαίνει σίγουρα ελκώδεις την κολίτιδα η rohn η μήπως μπορεί να είναι και κάτι άλλο που θεραπεύεται?
__________________
  #435  
Παλιά 23-04-10, 16:01
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Angelica, δεν είμαι γιατρός, αλλά χρόνια φλεγμονή/ες στο παχύ έντερο σημαίνει ελκώδης κολίτιδα ή νόσος του crohn. Χρόνια φλεγμονή/ες σε μέρος του εντέρου ή σε κάποιο άλλο τμήμα του πεπτικού συστήματος σημαίνει νόσος του crohn. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη και κατά πάσα πιθανότητα. Έχει να κάνει και με το πόσο συνεχείς ή όχι είναι η φλεγμονή... Πάντως χρόνια φλεγμονή σημαίνει φλεγμονή που την έχεις για όλη σου τη ζωή.. εξού και χρόνια (όλο το χρόνο κάθε χρόνο). Αν υπάρχουν φλεγμονές που έρχονται και παρέρχονται, ναι λισως είναι κάτι άλλο.. π.χ. απλή κολίτιδα ή απαστική κολίτιδα.. Πάρε και άλλες γνώμες από γιατρούς για να το εντοπήσεις και να το επιβεβαιώσεις, αλλά εντάξει δεν είναι και για να τρελένεσαι.. Και αν είναι χρόνια δε σημαίνει και πως δεν αντιμετωπίζεται. Εγώ έχω crohn 3 χρόνια και ζω φυσιολογικά. Εντάξει τα πονάκια πού και πού δε λείπουν, αλλά παίζει να ΄μαι ίσως καλύτερα π.χ. από κάποιον με δυσκοιλιότητα ή άλλο πρόβλημα. Μη χάνεις το κουράγιο σου και πίστεψε στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.