Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 21:10
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Δίαιτα και η νηστεία

Νηστεία δεν έχουμε μόνο την Σαρακοστή.
Οι Έλληνες διατροφικά πλησιάζουν τους Ευρωπαίους και Αμερικάνους. Ψάχνουμε για Δίαιτες κυρίως οι γυναίκες. Λογιών Λογιών Δίαιτες, πολλές απ αυτές λανθασμένες κι επικίνδυνες!
Γιατί να μην τρώμε σωστά όλο τον χρόνο; γιατί να μην γίνει η παραδοσή μας πιο ελκηστική στο θέμα αυτό και γιατί να μην το προωθήσει η Εκκλησία αυτό;Στην οικογένεια, στον τρόπο ζωής μας, στο Σχολείο, στα παιδιά μας;
Η Δίαιτα και η νηστεία θα μπορούσε να ήταν το ίδιο; Ούτως ώστε να ακολουθούμε κι εμείς οι Νεοέλληνες τους κανόνες αυτούς της Εκκλησίας όλο τον χρόνο; Η μήπως διατροφικά είναι λάθος; γι αυτό και δεν λέει και η Εκκλησία τίποτα.
Θα μπορούσε η Νηστεία να διαμορφωθεί,να αλλάξει με τα σημερινά δεδομένα ή απλώς να προστεθούν νέα μέσα σε αυτήν;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSD : 26-02-07 στις 21:27
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 22:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι... η παράδοση και η Εκκλησία θα σώσει τις διατροφικές συνήθειες του νεοέλληνα.

Ζούμε στον 21ο αιώνα. Η Ελλάδα πλέον βρίσκεται σε πιο γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης, και ο κόσμος έχει λεφτά που σημαίνει περισότεροι παράγοντες που επηρεάζουν τις διατροφικές συνήθειες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 22:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι... η παράδοση και η Εκκλησία θα σώσει τις διατροφικές συνήθειες του νεοέλληνα.
Εχμμ διάβασα προχθές μια δημοσκόπηση σε γνωστό ενημερωτικό ιστοχώρο.

Η ερώτηση ήταν νηστεύετε την Σαρακοστή ή κάνετε δίαιτα εκμεταλλευόμενοι και την νηστεία.

Το 48% (αν θυμάμαι καλά) είπε ότι δεν νηστεύει και δεν κάνει δίαιτα, το 30 και κάτι είπε ότι κάνει δίαιτα με την ευκαιρία της νηστείας και το υπόλοιπο ποσοστό 22% περίπου είπε ότι απλά νηστεύει.

Το ποσοστό, αν φανταστείς ότι ψήφισαν χρήστες ιντερνετ και όχι γυναίκες και άνδρες μεγάλης ηλικίας, με άφησε έκπληκτο μπορώ να πω, δεν το περίμενα. Δεν είναι καθόλου μικρός ο αριθμός που απλά νηστεύουν και μαζί με αυτούς που συνδυάζουν νηστεία και δίαιτα είναι οι περισσότεροι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-07, 00:08
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από KSD Εμφάνιση μηνυμάτων
Νηστεία δεν έχουμε μόνο την Σαρακοστή.
....
Η Δίαιτα και η νηστεία θα μπορούσε να ήταν το ίδιο; Ούτως ώστε να ακολουθούμε κι εμείς οι Νεοέλληνες τους κανόνες αυτούς της Εκκλησίας όλο τον χρόνο; Η μήπως διατροφικά είναι λάθος; γι αυτό και δεν λέει και η Εκκλησία τίποτα.
Θα μπορούσε η Νηστεία να διαμορφωθεί,να αλλάξει με τα σημερινά δεδομένα ή απλώς να προστεθούν νέα μέσα σε αυτήν;
Κοίτα, οι γενικές αρχές της θρησκείας είναι συμβατές με τα νεώτερα επιστημονικά δεδομένα. Δηλαδή είναι σαφές οτι δεν χρειάζονται 10 μερίδες κρέας και 20 μερίδες γαλακτοκομικά την εβδομάδα. Είναι επίσης σαφές οτι μια νηστίσιμη δίαιτα με 1 κιλό χαλβά και καλαμαράκια την ημέρα μπορεί να είναι επιβλαβής.

Θα έλεγα οτι η τήρηση της νηστείας μάλλον βοηθά και σίγουρα δεν εμποδίζει τις σωστές διατροφικές συνήθειες. Είναι μια καλή αφορμή γι'αυτούς που νηστεύουν ώστε να αλλάξουν τη δίαιτά τους προς το καλύτερο (μ'ένα σμπάρο δυό τρυγόνια).

Για να είμαι ειλικρινής, δεν περιμένω από τους Έλληνες να συμμορφωθούν με τις επιταγές της πίστεως (επι της ουσίας, δηλαδή, και όχι όπως βιώνουμε σήμερα τη Σαρακοστή με αστακούς, στρείδια και ουζάκι). Εδώ δεν κόβουν το κάπνισμα...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-07, 09:48
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαίρομαι που επισημαίνεις τα περί καπνίσματος καθώς χρόνια προκαλώ αυτούς που νηστεύουν από μόδα, να νηστέψουν και το τσιγάρο για να δοκιμάσουν την εγκράτειά τους. Φυσικά, τα αποτελέσματα τα φαντάζεστε...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η νηστεία όταν επικεντρώνεται μόνο στην επιλεγμένη τροφή είναι απλά δίαιτα, αποτοξίνωση.
Για μένα όταν κάποιος νηστεύει πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες συμπεριφοράς μαζί με τους κανόνες διατροφής του. Έτσι βοηθάει το πνεύμα του να έρθει σε μία ισοροπία σε σχέση με το σώμα του και τις ανάγκες που τόσο περίτεχνα έχουμε πείσει το μυαλό μας ότι έχει.
Τι να πω για αυτόν που δεν τρώει κρέας αλλά βρίζει τα θεία ή έχει την κακία μέσα του; Ότι νηστεύει; Μεγάλη υποκρισία.

Κατά την νηστεία πρέπει η λήψη τροφής να είναι καθαρά για λόγους ανάγκης και όχι ηδονή. Μία χούφτα ελιές και ψωμί αρκεί για να ζήσει ένας άνθρωπος. Λίγες φέτες ψωμί με λαδάκι ελιάς και ρίγανη είναι μία τροφή νόστιμη και υπέρ αρκετή για να περάσει τη μέρα του.
Δεν λέω απαραίτητα ότι κάποιος πρέπει να πάει στην εκκλησία. Μπορεί να νοιώσει το μυστήριο της νηστείας μόνος του. Βέβαια αν δεν πάω στην εκκλησία τις ημέρες του πάσχα νοιώθω σαν να μην είναι πραγματικά πάσχα.

Από εκεί και πέρα το τι θεωρεί ο κάθε ένας νηστεία είναι σχετικό. Όπως είπα πιό πρίν πρέπει απλά να τρώμε από ανάγκη. Δεν έχει σημασία το τι είναι αυτό που τρώμε, απλά να μην το κάνουμε μόνο και μόνο για να χαρούμε την ηδονή του φαγητού. Κάποιος που έχει ανάγκη το γάλα δεν πρέπει να κοινωνίσει; Κάποιος που δεν έχει κάτι άλλο να φάει εκτός από ζωικά λίπη δεν είναι άξιος να πάει στην εκκλησία;

Ας κοιτάξουμε πρώτα την ψυχή μας και ας την νηστεύσουμε από τις κακές σκέψεις και μετά ας πάμε στην υποκρισία της νηστείας του φαγητού.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-07, 14:39
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Η νηστεία, είναι από τα μεγάλα κεφάλαια της Ορθοδοξίας και σίγουρα δεν είναι μια απλή αλλαγή διατροφολογίου, ώστε να αφορά αποκλειστικά και μόνο το βιολογικό σώμα και την υγεία του. Περισσότερο απευθύνεται στην πνευματική – ψυχική υγεία, με επόμενο την ισορροπία και της κάτω υγείας, υψηλής μεν και ποθητής, αλλά όχι υψίστης και παμπόθητης. Φυσικά όμως είναι θέμα ‘’ελεύθερης ιεράρχησης’’ ''επιθυμίας'' και ‘’εν-δια-φερόντων’’. Αν είναι δυνατόν ισόρροπα και οπωσδήποτε όχι αποκομμένα, γιατί ενόσω ζούμε κάθε δραστηριότητά μας, είναι ψυχοσωματική

Η νηστεία καλό θα ήταν να συνδυάζεται με την εγκράτεια. Η εγκράτεια σε συνδυασμό με τη νηστεία, είναι μέσο και όχι σκοπός. Οι άγιοι, δίνουν ένα εύστοχο, αναλογικό παράδειγμα.

Αν μία οχυρωμένη πόλη αντιστέκεται και ο στρατηγός που πολιορκεί να την καταλάβει της παρέχει όλα τα καλούδια, τότε η αντίσταση φυσικά και συνεχίζεται για πολύ καιρό. Αν όμως της περιορίσει τα φαγητά και το νερό, τότε πιο γρήγορα, υποκύπτει και κάνει το θέλημά του. Στρατηγός είναι ο νους και οχυρωμένη πόλη, η σάρκα. Είναι παρατηρημένο, πως πολλές φορές, η σάρκα, κάνει το δικό της, επαναστατεί, αντιστέκεται και δεν ακούει το νου (όχι τους άλλους που πιθανόν να μην τους παραδέχεται, αλλά τον ίδιο της το νου, τον εαυτό).

Ρωτήθηκε ο π.Επιφάνιος (αναγραφόμενο το περιστατικό στο υποθήκες ζωής) Ποιος νηστεύει; Αυτός που τρώει δύο πιάτα φασολάδα άλαδη ή αυτός που τρώει μόνο ένα αυγό; (μπορείτε εδώ, να δείτε την απάντηση)

Έτσι η νηστεία, μαζί με την εγκράτεια, είναι ένα στρατηγικό μέσο, ολοκλήρωσής μας και ενοποίησης των δυνάμεών μας, καθώς αν δεν το χρησιμοποιούμε, καθυστερούμε την υποταγή του (μερικές φορές) αλόγου (και δυνατού) σε επιθυμίες σώματος, σε σχέση με τον λογικό (μακάρι) νου.

Ο Απόστολος Παύλος, αναφέρει, πως βλέπει έτερο νόμο εν τη σαρκί, αντιστρατευόμενο το νόμο του Πνεύματος… και αφού ο ίδιος Ο Κύριος αναφέρει πως, τούτο το γένος (εννοεί των δαιμόνων) δεν εξέρχεται εο μη μόνο με προσευχή και νηστεία, θα μπορούσε να θεωρηθεί η νηστεία, ότι είναι όπλο πνευματικό και όχι μόνο φυσικό ως αλλαγή διατροφολογίου… προς επίτευξη σαρκικής (ανεξάρτητα ψυχικής) υγείας.

Θα πρέπει όμως να προσεχθεί, εκείνο με τον αντιστρατευόμενο νόμο, όταν το ‘’θέλημα που τελικώς ισχύει’’ είναι ενάντια και στο φυσικό σώμα. Να ξέρουμε πως έχουμε χοληστερίνη, ζάχαρο ή κάποια άλλη ευαισθησία, κι εμείς αδιαφορώντας (στην κυριολεξία ως αυτοκαταστροφικοί, με εύστοχο προαναφερθέν παράδειγμα, πλέον των φαγητών, και το τσιγάρο... όταν κοπτόμαστε περί υγείας...) να χτυπάμε ΛΟΓΩ ΠΑΘΟΥΣ, με κιλά τα βλαβερά… Αυτή νομίζω είναι η ακριβής έννοια της νηστείας και της παθοκτόνου της ενέργειας – δυναμικής και όχι της βροτοκτόνου (άλλης δίαιτας...).

Γιαυτό και πάλι ο Απόστολος Παύλος λέει: ..Διότι αν και περιπατώμεν εν σαρκί, δεν πολεμούμεν όμως κατά σάρκα• διότι τα όπλα του πολέμου ημών δεν είναι σαρκικά, αλλά δυνατά συν Θεώ προς καθαίρεσιν οχυρωμάτων… (Β’ Κορ. ι 3,4).

Η νηστεία, ορθά αναφέρεται παθοκτόνος και όχι βροτοκτόνος. Στην Κλίμακα συγγραφικό έργο του Αγίου Ιωάννου Σιναϊτη, που ΔΕΝ απευθύνεται ΜΟΝΟ τους μοναχούς, αναφέρεται η λογική χρησιμοποίηση και με μέτρο η νηστεία και συγκεκριμμένα: …αν κάποιος πει με απολυτότητα πεινάς; να φας σκέτο ψωμί! διψάς; να πιεις σκέτο νερό! είναι τόσο άσοφο, όσο να διατάξεις ένα αγύμναστο παιδί, να πηδήξει απευθείας 20 σκαλοπάτια. Σε αυτήν την άσοφη πρόταση, αντιπροτείνουμε: αυτός που θέλει να νηστέψει, ας αφαιρέσει πρώτα τα λιπαρά, ύστερα να ερεθιστικά και τέλος τα εύγεστα για να καταλήξει στο σκέτο ψωμί και σκέτο νερό… όριο, που μάλλον δεν ‘’προλαβαίνουμε’’ να κατακτήσουμε, αυτά τα υψηλά όρια ‘’θυσίας’’, γιατί πρόκειται περί μιας σχέσης αμοιβαιότητος.

Είναι πνευματική πλεονεξία, να επιζητούμε όλα τα χαρίσματα της Θυσίας του Θεού (ειρήνη, ευλογία, φώτιση, υγεία, ελευθερία, απάθεια…) και μεις να μην θυσιάζουμε, ούτε το γαλατάκι μας του καφέ μια Τετάρτη ή Παρασκευή ή μέρα νηστείας… σαν να θέλαμε διατομή αρτηρίας σα βαρέλι να μας περιλούζει η χάρις της Θυσίας, αλλά εμείς να ανταποκρινόμαστε με φλέβα διατομής μακαρόνι Νο6… άτοπο, άστατο, άτακτο και μάλλον ανέφικτο.

Γιατί Τετάρτη και Παρασκευή; λόγω προδοσίας και Σταύρωσης. Αφού υπό την ευρεία έννοια, ο ‘’κόσμος, ο όχλος’’ τον πρόδωσε και τον σταύρωσε, δεν συγκοινωνούμε με τα καλούδια του κόσμου, αλλά προτιμούμε να ‘’συσταυρωθούμε’’ για να ‘’συναναστηθούμε’’.

Κι είναι μια πρώτη σταύρωση και μια πρώτη ομόρροπη τακτοποίηση της ζωής μας, όταν θάθελα π.χ. ένα κεφτεδάκι μια μέρα νηστείας, αλλά για την αγάπη του Θεού, σταυρώνομαι (σταυρώνω το θέλημά μου. Το προσηλώνω στην μίμηση Του Κυρίου, Ο οποίος, ΔΕΝ πρότεινε ΜΟΝΟ τον έλεγχο των εξερχομένων, αλλά με το παράδειγμά Του, και των εισερχομένων, καθώς Ο ίδιος νήστεψε στο σαραντάρειο όρος, δίνοντάς μας το μέτρο και το ίχνος ακολούθησης - υπόδειγμα μίμησης).

Από την άλλη, ο αυτοαποκαλούμενος ορθόδοξος χριστιανός δεν είναι θέμα τακτοποίησης ‘’όμοια με τα άνω’’ και συσταύρωσης, αν φάει φασολάδα ή αρακά ή μυριάδες επιλογές (που δεν δικαιολογούν το δεν έχω τι να φάω...)… Τετάρτη ή Παρασκευή ή μέρα νηστείας; και όχι κάποια άλλη μέρα;;;

Αν μεριμνήσει να ‘’συμπέσει’’ και δεν αδιαφορήσει για την άνω τάξη, τότε δυναμικοποιεί την τροφή, μεριμνώντας για την φυσικοπνευματική του ταυτότητα και υγεία και όχι μονοδιάστατα ΜΟΝΟ για την βιολογική.

Επίσης, γιατί 40ήμερα, γιατί αποφυγή ζωικών στοιχείων, αυτών και των παραγώγων τους, γιατί όχι ψάρια, ναι όμως μαλάκια, τι γίνεται με την σχέση του ζευγαριού, τις εξαιρέσεις λόγω υγείας όπου ο πνευματικός σέβεται την γνώμη του ιατρού τι σχέση έχει ο νους, η κοιλία με την καρδία και ο ενδιάμεσος δρόμος (ζώνη) κ.α. νομίζω θα ήταν υπέρβαρα για το παρόν.

Πάλι, όσον αφορά την διατροφική του εξαίρεση από νηστεία, λόγω υγείας, να μην την προβάλει κάποιος, ως κανόνα ή να μην επιμένει ότι η Εκκλησία ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει (με υπονοούμενο) να προσαρμοστεί στα ‘’θέλω’’ του καθενός, αντί αυτός να προσαρμόσει υπάκουα το θέλημά του, στο θέλημα του Θεού.

Πριν το τέλος, δυο μόνο παραδείγματα άξια προσοχής για δική μας αρμονία, από τα μυριάδες περί της ευλογημένης νηστείας. Ένας ασκητής, συνομιλώντας με τον Μέγα Μακάριο, για την νηστεία, του λέει:
- έχω να φάω κρέας, 30 χρόνια. Τότε ο άγιος τον ρωτά:
- πόσο καιρό έχεις να κατακρίνεις;
- δώστεμου ευχή να αρχίσω να είμαι προσεκτικός.
κι αυτό νομίζω ότι είναι άξιο προσοχής: ΔΕΝ του είπε, τρώγε κρέας αλλά μην κατακρίνεις… αλλά κατά κάποιον τρόπο, κτίσε έναν ακόμη όροφο, την θεωρητική τελειότητα, πάνω από το ήδη υπάρχον (με κόπο ως εγκράτεια) πρακτικό θεμέλιο.

Ο άγιος Ιωάννης Σιναϊτης, εντείνει την προσοχή στους νηστεύοντες, να μην υψηλοφρονούν, ότι π.χ. δεν τρώνε ‘’σχεδόν’’ τίποτα, δεν κοιμούνται ‘’σχεδόν καθόλου’’ … γιατί ο άλλος (εννοώντας τον διάβολο) καθόλου δεν τρώει, καθόλου δεν κοιμάται… αλλά μόνη η έπαρση του έφτασε για να χάσει τον παράδεισο…

Τελικά, με ησυχία και ταπεινότητα, ό,τι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος, (όρα διατομές και θυσιαστικές σχέσεις…) με τον μικρό φιλότιμο αγώνα του, ας το κάνει, με τίποτα, μα τίποτα φιλόθεο και φιλάνθρωπο να μην πηγαίνει χαμένο… έχοντας την νηστεία – εγκράτεια – συγχωρετικότητα και ελεημοσύνη, ως αήττητα όπλα και δυναμικά εφόδια εκδήλωσης ειλικρινούς (όπως την θέλει ο καλός Θεός) αγάπης και βιωτής. Θεωρία και πράξη.

Καλή δύναμη, καλό υπόλοιπο σαρακοστής, όχι περισσότερο όμως, ως απλής μονοδιάστατης χρονικής μετάθεσης από σήμερα έως την Ανάσταση, αλλά κυρίως και χωρικής μετάθεσης σαρκί και πνεύματι. Της πορείας της μεγάλης τεσσαρκαστής, ως συνόλου της χωροχρονικής μετάθεσής του (εαυτού – λόγου), όπου χωροχρόνος = σταυρός, και κατά πόδα ακολουθούντα Τον αγαπημένο Εσταυρωμένο Λόγο, από την γη στον ουρανό, με χωροχρονικά σταυρικά βιώματα. Αμήν. Εύχεσθε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 18-12-13 στις 00:01
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι, όσον αφορά την διατροφική του εξαίρεση από νηστεία, λόγω υγείας, να μην την προβάλει κάποιος, ως κανόνα ή να μην επιμένει ότι η Εκκλησία ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει (με υπονοούμενο) να προσαρμοστεί στα ‘’θέλω’’ του καθενός, αντί αυτός να προσαρμόσει υπάκουα το θέλημά του, στο θέλημα του Θεού.
Όταν όμως φίλε Mystakid τίθεται καθαρά θέμα υγείας, κάποιος με ζάχαρο που δεν μπορεί να φάει ψωμί για να χορτάσει αλλοιώς θα πέσει σε κώμα, κάποια έγγυος γυναίκα που πρέπει να πιεί γάλα κάθε μέρα γιατί αλλοιώς θα πάθει κρίση έλλειψης ασβεστίου, πιστεύω πως η εκκλησία πρέπει να κάνει πίσω και ο παπάς να δίνει την συγχώρεσή του.
Δεν μιλάμε για κάποιον που έχει γρίπη και αποφάσισε πως αν δεν φάει το φιλετάκι του θα του λείψουν οι βιταμίνες.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Η νηστεία, είναι από τα μεγάλα κεφάλαια της Ορθοδοξίας
Ποτέ μου δεν συνέδεσα την πίστη μου με οτιδήποτε που να προκαλεί στέρηση, πόνο, εγκράτεια. Την δικιά μου πίστη την συνδέω πάντα με καλοσύνη, αγάπη, αλληλοσεβασμό, τρυφερότητα.

Επίσης την πίστη μου δεν την συνδέω σε καμιά περίπτωση με την υποκρισία, με τον Φαρισαϊσμό, με την αυστηρότητα.

Δεν πιστεύω στην νηστεία Κώστα όπως δεν πιστεύω σε αποφάσεις που υποβάλουν τους ανθρώπους σε στερήσεις, τις βάζω στην ίδια θέση με τους φανατικούς φονταμενταλιστές μουσουλμάνους που αυτόμαστιγώνονται ή με άλλους που κάθονται σε καρφιά ή καταπίνουν σπαθιά.

Καλύτερα όπως έχω ξαναπεί να νηστεύουμε τα εξερχόμενα και όχι τα εισερχόμενα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-07, 17:56
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και καλύτερα να παραδεχόμαστε ευθέως τα λάθη και τις αδυναμίες μας και να προσπαθούμε να βελτιωθούμε παρά να τα καλύπτουμε πίσω από διαδικασίες εξιλέωσης.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-07, 18:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όσο για αυτό...
Μία συγνώμη στο άτομο που πειράξαμε αξίζει όσο χίλιες ημέρες νηστείας και μετάνοιας...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-07, 22:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Μιχάλη, το ξέρω πως έγραψα πολλά και πως ΔΕΝ διαβάζονται όλα… εκτιμώ πως επαναδιατύπωσες τη θέση για τη νηστεία (όταν κάποιος μπορεί και θέλει) ''για εμπέδωση'' συμφωνητικά.

...Συμφωνώ και με την ειλικρινή αυτοκριτική, την λεβέντικη παραδοχή των λαθών (του φίλου platinum) με την έκφραση ''συγγνώμης'', (του Μιχάλη) που ένας υψηλόφρων, προτιμά να καταπιεί την γλώσσα του, παρά να ρίξει τον εγωισμό του...

Το θέμα της συγχώρεσης δλδ ότι η νηστεία δεν είναι ανθρωποκτόνος, αλλά παθοκτόνος, εντοπίζεται εύκολα με μια γρήγορη ματιά, καθώς είναι υπογραμμισμένο: ο πνευματικός σέβεται την γνώμη του ιατρού, και το άλλο με έντονα γράμματα κείμενο, που προτείνεται για ένταξη στην γενική περί νηστείας φιλοσόφηση, είναι ότι: Η εγκράτεια σε συνδυασμό με τη νηστεία, είναι μέσο και όχι σκοπός.

Εκτιμώ πως, λίγο πολύ, όλοι έχουμε, το γενικό κριτήριο της ιεράρχησης των εξερχομένων σε σχέση με τα εισερχόμενα. Όλοι ποθούμε τα υψηλά και θεωρητικά, ΑΛΛΑ, καλό θα είναι να ξεκινάμε την οικοδομή, (όπως κάθε οικοδομή) από τα χαμηλά, τα χειροπιαστά, από τα θεμέλια και πρακτικά, τα οποία είναι και πλέον ευδιάκριτα από τα θεωρητικά.

Ο Ιακώβ (στον τύπο του Αγίου Πνεύματος) ενώ αγαπούσε περισσότερο την Ραχήλ (θεωρία) από την Λεία (πρακτική), όπως μας εξηγεί ο άγιος Θεόδωρος ο Συκεώτης, ΔΕΝ μπορούσε να τεκνοποιήσει μαζί της, αν η Λεία, δεν απέδιδε τα τέκνα που της αναλογούσαν.

Γιαυτό και όταν τυπώνουμε το σημείο του Τιμίου Σταυρού πάνω στο σώμα μας, μετά το Εις το Όνομα του Πατρός (κεφαλή) και του Υιού (κοιλία), στο σημείο που λέμε ‘’…και του Αγίου Πνεύματος’’ προηγείται το δεξί από το αριστερό. Το πρακτικό από το θεωρητικό.

Στέλιο μου, φυσικά και υπερέχει πάντων η αγάπη, νομίζω πως ήμουν ευκρινής σε όλα όσα έγραψα, αλλά πουθενά δεν διατύπωσα ότι νηστεία = καταπίνουμε σπαθιά, αυτομαστιγωνόμαστε κλπ…

Είναι μία ακόμη ‘’σπουδαιότατη’’ και ‘’θεμελιώδης’’ ορθόδοξη αρετή, που, όχι μόνο την πρότεινε ο ίδιος Ο Κύριος για την ελευθερία μας, αλλά την βίωσε, πρόταση ζωής, που δεν αξίζει τόσο αδιάκριτα η υποτίμησις και αίρεσής της από τα βιώματα του ανθρώπου που ποθεί την ολοκλήρωση!!! προσευχή και νηστεία.

Ο παράδεισος, οριζόταν μεταξύ Τίγρη και Ευφράτη, με πνευματική αναφορά, όπως μας εξηγούν οι άγιοι, μεταξύ εγκρατείας και διακρίσεως.

Άλλωστε, η ψυχή μας, δεν αποτελείται μόνο από θυμικό – συναισθηματικό μέρος, αλλά και από λογικό και επιθυμητικό, γιαυτό και ο άγιος Μάξιμος Ομολογητής, προτείνει: Το μεν λογιστικό της ψυχής σου στόλιζέ το με την αρετή της προσευχής και της θείας γνώσεως. Το επιθυμητικό, με την αρετή της εγκράτειας και το θυμικό, με την αρετή της αγάπης και βέβαια το φως του νου σου, δεν θα σκοτισθεί ποτέ.

Ώστε μια αρμονική πρόταση ζωής, η ορθόδοξη πρόταση, είναι η άσκηση όλων των αρετών και όχι επιλεγμένων επειδή είναι οικεία στην φύση μας, στους λογικούς η υψηλή θεωρία και ΜΟΝΟ η θεία γνώση (τάχα αρκεί), στους συναισθηματικούς ΜΟΝΟ η αγάπη, στους ασκητές ΜΟΝΟ η εγκράτεια, αλλά όλα ισόρροπα και αρμονικά. Τέλεια.

Χαρακτηριστικά, πλησιάζει τον άγιο Αθανάσιο Αθωνίτη ένας συνασκητής του και του λέει: το ξέρουμε κι οι δυο, πως κάνω περισσότερες μετάνοιες, κάνω αυστηρότερη άσκηση κλπ, πως κι εσύ έχεις περισσότερα θαύματα; και του απαντά ο άγιος: ίσως αγαπάω περισσότερο το Θεό.

Ας μην επαναπαυθεί όμως, η συνείδηση κάποιου που δεν ασκείται καθόλου, και απλά συναισθηματικά ''αγαπά'' υποτιμώντας την άσκηση, γιατί ο άγιος ήδη ζούσε με έναν κρεμασμένο στον λαιμό του σιδερένιο σταυρό, βάρους 3 κιλών…

Σταυρός!!! η προσήλωσις επί του οποίου ως έξις (στάση ζωής: ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΚΥΡΙΕ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ) καθίσταται έλξις της θείας χάριτος του ΛΟΓΟΥ.

Γιαυτό και αυτούσια ανατυπώνω το σχετικό εδάφιο του ιγ’ κεφαλαίου από τον Αόρατο Πόλεμο του αγίου Νικοδήμου Αγιορείτου…

Η χάρις του Πνεύματος, δεν αποτελείται ούτε γεννιέται από γυμνάσματα ευχαριστήσεως και παρόμοια με τη φύση μας, αλλά από εκείνα που βάζουν την φύση στους σταυρούς και τις κακοπάθειες, και από εκείνα που ανακαινίζεται ο άνθρωπος διαμέσου των έξεων των ευαγγελικών αρετών και ενώνεται με τον Εσταυρωμένο του Ποιητή.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια... στον φιλότιμο αγώνα, που ο καθένας ανέλαβε να ασκηθεί στην έγγιση - βίωση (πρακτικά και θεωρητικά, μυστικά ΚΑΙ μυστηριακά) των θείων Παθών και Αγίας Αναστάσεως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 27-02-07 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-07, 22:53
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
προσευχή και νηστεία.

εγκράτεια και διάκριση.

Η εγκράτεια σε συνδυασμό με τη νηστεία, είναι μέσο και όχι σκοπός.

Άσκηση όλων των αρετών!
Μήπως όλα αυτά τα βρήσκουμε κι αλλού;
Εγκράτια έχουμε και στην Δίαιτα;
Τι είναι πιο σημαντικό η ψυχική ή η σωματική "Νηστεία";
Αν δεν νηστεύουμε τι αμαρτία κάνουμε;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-07, 00:01
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από KSD Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως όλα αυτά τα βρήσκουμε κι αλλού;
Εγκράτια έχουμε και στην Δίαιτα;
Τι είναι πιο σημαντικό η ψυχική ή η σωματική "Νηστεία";
Αν δεν νηστεύουμε τι αμαρτία κάνουμε;
κι αλλου τα βρίσκουμε αλλά δυστυχώς εδώ στο Ελλάντα το φραντσάιζινγκ του "Καλού" το χει πάρει η Εκκλησία, κι οποιος πάει να της το πάρει στο πυρ το εξώτερον..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-07, 14:10
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Σε άλλο μήνυμα είχα αναφέρει για το ότι Ο Κύριος τρέφει και τους 4000 με 7 άρτους και περισσεύουν σπυρίδες 7, αλλά και τους 5000 με 5 άρτους και 2 ιχθείς και περίσσεψαν κοφίνια 12. Θυμάμαι μάλιστα πως το είχα κάνει και τότε πιο έντονο…

Παρατηρεί λοιπόν Ο Κύριος τους μαθητές… οφθαλμούς έχοντες δεν βλέπετε, και ώτα έχοντες δεν ακούετε; και δεν ενθυμείσθε; ότε έκοψα τους πέντε άρτους εις τους πεντακισχιλίους, πόσους κοφίνους πλήρεις κλασμάτων εσηκώσατε; Λέγουσι προς αυτόν• δώδεκα. Και ότε τους επτά εις τους τετρακισχιλίους, πόσας σπυρίδας πλήρεις κλασμάτων εσηκώσατε; Οι δε είπον• Επτά. Και έλεγε προς αυτούς• Πως δεν καταλαμβάνετε; (Μαρκ. η’)

Easy… από το παραπάνω φαίνεται, πως Ο Κύριος θρέφει και τον κόσμο με σοφία [λόγους σοφίας (7)] και περισσεύει αυτή στον κόσμο, αλλά και την Εκκλησία, με 5 άρτους και 2 ιχθείς, μέσα στην οποία ΜΟΝΟ υπάρχει η Θεία Κοινωνία, ως τροφή ΙΧΘΥΣ (Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ).

Ας κινηθεί ο καθένας κατά τις ανάγκες του να χορτάσει και νάναι σίγουρος, πως όπου και νάναι υπάρχει περίσσευμα… (7 στον κόσμο, 12 στην Εκκλησία) μόνο, αν κάποιος διακρίνει ότι είναι καλύτερη και ωφελιμότερη η φιλοκαλία από την φιλοσοφία καθώς η πρώτη σώζει – ολοκληρώνει (εκ του σώος) ενώ η δεύτερη, απλά ενημερώνει (καλύπτει κενά) αφήστε ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ, να περάσει από τους 4000 στους 5000 και μην γίνεστε εμπόδιο αδιάκριτα βάλλοντας κατά Της. Ας μην τηρούνται στεγανά… ή καχυποψία των μεν στους δε… ο χλευασμός… καθώς κοινός είναι ο τροφοδότης, Του οποίου πρέπει τουλάχιστον ευχαριστία. Με απόδειξη, όχι μόνο την προς τα πάνω, προς τον Άνθρωπο ευχαριστία, αλλά και την συγ-χώρεση - κατανόηση των άλλων (εκτός του κύκλου του) τρεφομένων από Αυτόν, συναθρώπων….

Έτσι, αν επιθυμεί Χριστό Αληθινό, Ζωντανό, ψαυστό, συλληπτό και όχι ασύλληπτο και θεωρίες, σοφία μεν, αλλά ανακούμπητες θεωρίες, η θύρα είναι ανοιχτή… για να μεταφερθεί από την τάξη και τον άρτο μόνο, (4 ακμές στο σχήμα με το τζίνι Νο2) στον άρτο και ιχθύ… + πεμπτουσία (5) άρτοι + Σταυρό (2) ιχθύς…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.