Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 3 Ψήφοι, 2,33 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-04-08, 17:02
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Disclaimer: Τα παρακάτω σχόλια μπορεί να σάς φανούν περίεργα. Εγώ ο ίδιος είμαι περίεργος, το ομολογώ. Τα γράφω απλά και μόνο στη μακρινή περίπτωση που μπορεί να φανούν χρήσιμα και εποικοδομητικά. Επίσης είχα αρχίσει να γράφω το μήνυμα αυτό πριν διαβάσω την απάντηση της Eldeva, με την οποία συμφωνώ 1000%.

Προσωπικά δε θα ήμουν ποτέ σήμερα διαχειριστής ή / και δημιουργός ενός φόρουμ, δηλαδή η απάντησή μου στην ερώτηση θα ήταν ουσιαστικά "θα παραιτούμουν από τη διαχείρισή της"! Γι'αυτό το λόγο, τα σχόλιά μου ίσως και να τείνουν όλα προς μία κατεύθυνση του στυλ "να κάνουμε αυτό το site να μοιάζει λιγότερο με ένα @%&^!#^ τυπικό web forum". Πιστεύω ότι ειδικά για την Acro, η ιδέα της μορφής της ως forum ήρθε πέντε χρόνια πιο αργά απ'ό,τι έπρεπε, και θεωρώ την ιδέα "forum" ξεπερασμένη.

Τέλος τα πιο πολλά πράγματα θα σάς φανούν μάλλον πιο "τεχνικής" φύσης.


Θα έκανα την εμφάνιση πιο απλή και μινιμαλιστική (web 2.0 style). Δείτε οποιαδήποτε σελίδα του φόρουμ, πόσα πολλά πλαίσια, borders, tables έχει. Πολύ "visual noise". Το κεφάλι μου ζαλίζεται!

Θα έβγαζα πολλά features από τα forums, ώστε κατά το δυνατόν να μη μοιάζει όλο αυτό το πράγμα με vbulletin. Θα ξεκινούσα σίγουρα από τα πιο "εύκολα". Παράδειγμα: στη σελίδα που βρίσκομαι τώρα κάτω αριστερά έχει ένα "Δικαιώματα-Επιλογές" πλαίσιο. Αυτό θα έπαιρνε πόδι. Ομοίως όλος ο footer. Τα "εικονίδια μηνύματος" κάτω από το textarea που γράφω τώρα. Ολα αυτά κατά τη γνώμη μου μπερδεύουν, έχουν πολλή άχρηστη πληροφορία. Πάνω δεξιά γράφει "Καλώς ήρθατε avel. Τελευταία επίσκεψή σας: Χθες στις 23:22". Γιατί με καλωσορίζει σε κάθε σελίδα; Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει πότε ήρθα τελευταία φορά;

Παρόμοια και στην πρώτη σελίδα. Μοιάζει με άσχημο portal κατά τη γνώμη μου. Θα πέταγα ή θα έκρυβα επιμελώς quote of the day, RSS νέα (εάν ήθελα να διαβάσω ειδήσεις, θα πήγαινα στον RSS reader μου), χρήσιμα links κ.λπ.

Το crack^Wfacebook το κοροϊδεύω, αλλά σε τέτοια θέματα usability είναι τόσο μπροστά από sites σαν το acrobase^W. Το κάθε τι εκεί είναι μελετημένο στη λεπτομέρεια.

Συνεχίζω με τη σελίδα μιας συζήτησης (showthread.php). Ενα σωρό στοιχεία για κάθε χρήστη. Περιοχή, φύλο, αριθμός μηνυμάτων, η διάθεσή του καθενός... Και πάλι verbose header σε κάθε μήνυμα, borders, και πάλι θόρυβος (visual noise). Οι περισσότερες λειτουργίες απ'αυτές, αν δε φύγουν, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει τουλάχιστον να κρυφτούν, όπως π.χ. το μενού που βγαίνει πατώντας στο username του χρήστη.

Τα avatar ίσως είναι κάτι χρήσιμο και συμπαθητικό, αν και προσωπικά έχω απενεργοποιήσει embedded εικόνες και avatars. Το avatar υποτίθεται ότι βοηθάει κάποιον να κάνει εύκολα το συνειρμό του ποιος γράφει ένα μήνυμα, αλλά με πολλούς χρήστες να αλλάζουν το avatar τους κάθε τρεις και λίγο αυτό γίνεται πιο πολύ ενοχλητικό παρά χρήσιμο, κατά την ταπεινή μου γνώμη...

Pages! Ποιο το νόημα των pages σε μία web κοινότητα; Αν θέλετε να πείτε κάτι σε μορφή Instant Messaging σε κάποιον, γιατί όχι Jabber; Στο forum συνδέομαι σαν "αόρατος", και τυχαίνει πολλές φορές παρ'όλα αυτά να δέχομαι pages από διαχειριστές! Μια φορά είχα ανοίξει τη σελίδα με τα νέα μηνύματα, και άνοιξα με middle click σε νέα tabs καμμιά δεκαριά συζητήσεις για να διαβάσω. Κάθε σελίδα είχε στη μέση της ένα "page" από διαχειριστή που έλεγε "σε βλέπω". Ημαρτον! Γι'αυτό ακριβώς έμπαινα αόρατος!

Αυτά όσον αφορά μερικά τεχνικά / χρηστικά (as in usability) θεματάκια.

Ως προς πιο γενικά θέματα, περί κατεύθυνσης, ουσίας, στόχου, κανονισμών, περιεχομένου, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι ουσιώδες και χρήσιμο αυτή τη στιγμή, αφού δεν έχω πραγματικά αντίληψη του απώτερου στόχου της acrobase.gr, εάν υπάρχει. Η γνώμη μου περί κατεύθυνσης είναι ήδη στο άλλο thread.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.