Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-08, 19:26
bookitsa Ο χρήστης bookitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-08 20:19
Παρενέργεια εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!
Γεια σας.
Έκανα πρίν μια βδομάδα το εμβόλιο αυτό.Μου είχε πει και ο γυναικολόγος ότι είναι καλό να το κάνει μια γυναίκα.Δεν είχα ακούσει για παρενέργειες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει.Είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είπε ότι δεν έχει.
Πριν λίγο όμως μπήκα στο internet κα άρχιζα να διαβάζω για διάφορες παρενέργειες μέχρι και παράλυση και άρχισα ν'ανησυχώ..
Ο λόγο είναι ότι την Παρασευή 7 Μαρτίου έκανα την πρώτη δόση και παρατήτησα προχθές Δευτέρα ένα σαν καρούμπαλο στο μπράτσο μου λίγο πιο πάνω που έκανα το εμβόλιο. Δεν ξέρω αν αυτό το είχα πιο νωρίς ή αν το έβγαλα τη Δευτέρα.ΔΕν το παρατήρησα.Λάθος μου βέβαια..
Ούτε ξέρω αν είναι από το εμβόλιο.Μετά από αυτά που διάβασα ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω.Να είναι κάτι σοβαρό?Που ν'απευθυνθώ?Έχει κάνει καμία το εμβόλιο;
Να αναφέρω ότι το καρούμπαλο αυτό είναι σαν να είναι ένα μεγάλο σπυρί που όμως δεν μπορείς να το σπάσεις.Σαν τα εσωτερικά σπυριά να σας δώσω να καταλάβετε..
Επείγον απαντήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-08, 22:43
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
για δες στην Ελληνικη Αντικαρκινικη Εταιρεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-08, 23:04
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
bookitsa, νομίζω πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικούς ή/και να ενημερωθείς από επίσημες πηγές (όπως αυτή που προτείνει ο vgiagias)...μπορεί να είναι κάτι απλό ή κάτι λιγότερο απ΄αυτό...περισσότερο απ΄όλα ψυχραιμία, πριν ενημερωθείς έγκυρα. Ο πανικός δεν είναι σύμμαχος σε καμία περίπτωση. Μάθε.
Πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-08, 23:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχήν κάθε ανεπιθύμητη ενέργεια ενός φαρμάκου πρέπει να αναφέρεται στον γιατρό η τον φαρμακοποιό σας ..

Το συγκεκριμένο εμβόλιο έχει περάσει από κλινικές μελέτες βάση των οποίων αξιολογήθηκε και του δώθηκε η άδεια να κυκλοφορήσει. Συνεπώς οι βραχυπρόθεσμες παρενέργειες έχουν αξιολογηθεί και κρίνονται ελάχιστες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε σπάνιες περιπτώσεις δεν μπορεί να εμφανίσει κάτι σοβαρό, π.χ αλλεργία, για αυτό και κάθε παρενέργεια πρέπει να αναφέρεται)
Η βασική συζήτηση που γίνεται, δες και παλιότερο θέμα μας εδώ είναι για τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες οι οποίες και δεν μπορούν να ελεχθούν από τις πρόσφατες κλινικές μελέτες.

Για την ενημέρωσή σας σας παραθέτω τις κυριότερες βραχυπρόθεσμες παρενέργειες που έχουν παρατηρηθεί για το συγκεκριμένο εμβόλιο :

  • Πόνος στο σημείο της ένεσης (περίπου σε 8 στους 10 ανθρώπους)
  • Κοκκινίλα ή πρήξιμο στο σημείο της ένεσης (περίπου 1 στους 4)
  • Ελαφρύς πυρετός (μέχρι 37.8) (περίπου 1 στους 10)
  • Φαγούρα στο σημείο της ένεσης (περίπου 1 στους 30)
  • Μέτριος πυρετός (Μέχρι 38.8) (περίπου 1 στους 65)


Πηγή και περισσότερες πληροφορίες :
http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/vis...ds/vis-hpv.pdf
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 19-03-08 στις 23:55
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-08, 02:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bookitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!
Γεια σας.
Έκανα πρίν μια βδομάδα το εμβόλιο αυτό.Μου είχε πει και ο γυναικολόγος ότι είναι καλό να το κάνει μια γυναίκα.Δεν είχα ακούσει για παρενέργειες. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει.Είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είπε ότι δεν έχει.
Πριν λίγο όμως μπήκα στο internet κα άρχιζα να διαβάζω για διάφορες παρενέργειες μέχρι και παράλυση και άρχισα ν'ανησυχώ..
Επείγον απαντήσεις κ ευχαριστώ για το χρόνο σας..
Κατ'αρχήν, επειδή τα μισά μηνύματα εδω μέσα είναι "ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ", να ξεκαθαρίσω οτι "ΕΠΕΙΓΟΝ" με ιατρικά κριτήρια είναι κάτι το οποίο θέτει σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή του ανθρώπου ή την ακεραιότητά του. Σα να λέμε, έμφραγμα ή κώμα ή κρανιοεγκεφαλική κάκωση.

Η παρενέργεια που σε βασανίζει δεν έχει το χαρακτήρα του επείγοντος.

Κατα τα άλλα, εκτός από τις ανεπιθύμητες ενέργεις του εμβολίου υπάρχουν και οι ανεπιθύμητες ενέργειες του ίντερνετ. Το έχω ξαναπεί, αλλά στην ιατρική "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα".

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 20-03-08 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-08, 02:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φανταζομαι με το 'επειγον' εννοει καποιος οτι περιμενει απαντηση το χρονο που ειναι συνδεδεμενος στο φορουμ (εαν αυτο ειναι δυνατο φυσικα)... κατα τα αλλα δεν εχει σκοπο να κατσει παραπανω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-09, 13:08
Έλενα
Guest
 

Παρενέργειες εμβολίου

Γειά σας με λένε Έλενα και είμαι 22 χρονών..Έκανα το συγκεκριμένο εμβόλιο τις 2 Γενάρη. Την πρώτη μέρα είχα μία μικρή ζαλάδα, που μου κράτησε απο τη στγμή που έκανα το εμβόλιο μέχρι την επόμενη μέρα.. Βέβαια αυτό μπορεί να ήταν από τον φόβο μου.. Έχει φτάσει 24 Ιανοαρίου και ακόμα έχω ζαλάδες, αναγούλες, το προηγούμενο Σάββατο λιποθύμησα, και γενικότερα δεν αισθάνομαι και τοσο καλά.. Μπορεί αυτό να είναι καποια σοβαρή παρενέργεια απο το εμβόλιο και να πρέπει να μην κάνω τις επόμενες δόσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-09, 15:40
aeriko
Guest
 

gardasil εμβόλιο

εγώ πάλι έκανα το εμβόλιο και δεν αντιμετώπισα καμία παρενέργεια εκτός από ελαφρύ πόνο κατά τη διάρκεια της ένεσης (μη φανταστείτε όμως τίποτε σπουδαίο).
η άποψη μου για το εμβόλιο είναι ότι οι παρενέργειές του αναφέρονται σε λίγες περιπτώσεις αναλογικά με τον πληθυσμό στον οποίο έχει γίνει ,αφού πέρασε τα κλινικά τεστ και ξεκίνησε η εμπορική διάθεση του. αυτές οι παρενέργειες είναι ως επί το πλείστον ζαλάδα και ελαφρύ πρήξιμο/κοκκίνισμα στο σημείο της ένεσης. νομίζω ότι για ένα εμβόλιο το οποίο προφυλλάσει (στο 100% των περιπτώσεων κατά τις κλινικές μελέτες- κάτι που στατιστικά δεν μπορεί να συμβεί αν το φάρμακο είναι placebo) από μεγάλο τμήμα των ιών HPV αυτές οι παροδικές παρενέργειες είναι πολύ μικρό τίμημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-09, 23:34
mamouni Ο χρήστης mamouni δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-09 23:39
Φύλο: Γυναίκα
να κανω και εγω μια ερωτηση??λοιπον...αν εχω ολοκληρωσει την σχεση μ μπορω να κανω το εμβολιο??και μετα απο ολα αυτα που εχω ακουσει για τις παρενεργειες εχω αρχισει και φοβαμαι..τ να κανω?
αν μπορει καποιος ας μου πει...ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-10-09, 23:38
mamouni Ο χρήστης mamouni δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-09 23:39
Φύλο: Γυναίκα
λοιπον...με την σειρα μου θα ρωτησω κ εγω...αν εχω ολοκληρωσει την σχεση μου μπορω να κανω το εμβολιο???αλλα με τοσα που εχω ακουσει εχω αρχισει και φοβαμαι....τ να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-09, 02:15
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamouni Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω και εγω μια ερωτηση??λοιπον...αν εχω ολοκληρωσει την σχεση μ μπορω να κανω το εμβολιο??και μετα απο ολα αυτα που εχω ακουσει για τις παρενεργειες εχω αρχισει και φοβαμαι..τ να κανω?
αν μπορει καποιος ας μου πει...ευχαριστω
Να υποθέσω ότι μπορεί να έχεις ολοκληρώσει τη σχέση σου αλλά να μην έχεις γυναικολόγο;
Εκ προοιμίου δεν είναι λάθος αυτό;
Προσωπικά - όχι ως γιατρός, αλλά ως γυναίκα και ως μητέρα κοριτσιών - θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς γυναικολόγο. Και να τον συμβουλεύεσαι γενικότερα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-09, 16:48
nicole Ο χρήστης nicole δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-04-10 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation ouf...

geia sas eimai 16 etwn k h mhtera m ekleise g na kanoume t emvolio ts epomenes meres(1h dosh)...
me to agori mou oloklhrwsame prin kati mhnes alla hr9ame se epafh mono 2 fores...
opws eida k panw borw enw kanw ts doseis na kanw erwta me swstes profula3eis panta alla me kapoia epifula3h...
1.uparxei kindunos akoma k g ta prokatarktika?
2.poies oi pi9anothtes na mn epituxei to emvolio an er9w se epafh kata thn diarkeia twn dosewn?
3.borw na exw kanonikh se3oualikh zwh kata tn diarkeia twn dosesn an den eixa prin?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-11, 17:06
giota_XAZOULA
Guest
 

εχει ως παρενεργεια το συγκεκριμενο εμβολιο τον πονοκεφαλο;

πριν απο περιπου δυο με τρια χρονια έκανα αυτο το εμβολιο και απο τοτε εχω πολλες ζαλαδες και πονοκεφάλους.το είχα κανει σε παιδιατρο αλλα πλεον ειμαι πανω απο 14 και δεν μπορω να απευθυνθω σε αυτοην...ξερετε μηπως έχει αυτη την παρενεργεια;
αν συνεχισουν οι πονοκεφαλοι μου είπε η μαμα μου οτι θα πρεπει να κανω αξονικη και ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-11, 12:06
Elle Ο χρήστης Elle δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-11 12:06
Προτεινω σε ολους που εχετε κανει το εμβολιο να πατε σε Ομοιπαθητικο να κανετε αποτοξινωση (detox). Συγνωμη για τ' ορθογραφικα μου λαθοι δεν μεγαλωσα εδω. Ολα τα εμβολια εχουν ουσιες (carcinogenic and infertility) δηλ ουσιες που μπορει να παθεις καρκινο αργοτερα ή και ουσιες που να μην μπορειτε να μεινετε εγκυος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-11, 16:29
Dimitra volley Ο χρήστης Dimitra volley δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-11-11 16:40
παιδια θελω να κανω αυτο το εμβολιο για τον καρκινο της μυτρας αλλα απο τοτε που ειδα τις παρενεργειες (πχ προσωρινη παραλυση που μπορει να οδηγησει και σε θανατο) φοβαμαι παρα πολυ να το κανω...τι να κανω ?? επηγον!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitra volley : 04-11-11 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.