Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-05-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να κρίνω, έχω ελλειπή στοιχεία για την περίπτωση και για τη σχέση. Θα συμφωνήσω με τον Τέρτιο [εδώ, μικροί και μεγάλοι φίλοι μας, ένας φούρνος γκρεμίζεται], απ' όσα έχω δει και μόνον. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω. Μπορεί να υπάρχουν στο τραπέζι δεκάδες πράγματα που δεν ξέρουμε, και σίγουρα δεν θα έπρεπε να δημιουργήσουμε ενοχές σε κανέναν!
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 01-06-08, 19:33
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ό,τι έχω πει μέχρι τώρα ήμουνα σαφής.
Αλήθεια, γιατί δεν μπορώ να μην μιλήσω περισσότερο για προσωπικά μου θέματα? Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις?
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ 3 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 01-06-08 στις 20:48 Αιτία: Υπεβολικό quote
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 02-06-08, 03:10
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ 3 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ...
Κάτι δεν πάει καλά εδώ...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 02-06-08, 08:06
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το συγκεκριμένο θέμα το έχω εγκαταλείψει επί της ουσίας. Ωστόσο, αφού μου ζήτησες και το λόγο που δεν μιλώ για τα προσωπικά μου, θα απαντήσω στη στάση σου DIMI και όχι στο ίδιο το πρόβλημα. (Άλλωστε δεν είμαι σίγουρη πια πως το πρόβλημα είναι αυτό που νομίζεις).

1.Άνοιξες το θέμα στις 4 Μαρτίου.
2.Στις 13 Μαΐου, μόνο όταν γράφω:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η δική μου εμπειρία λέει πως δεν είναια τωρινό το πρόβλημα αλλά υπήρχε από πιο παλιά και της το έκρυβαν.
...
απαντάς
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αυτο το ειπαμε.στην αρχη μπορει να μην ρωτουσα.τωρα ξερω οτι πασχει απο παρανοειδης διαταραχη.
...xena θα μπορουσες να εισαι πιο συγκεκριμενη;; εχεις προσωπικη εμπειρια;;
όχι δεν το είπαμε! Το λες πρώτη φορά! Και μέχρι τότε εγώ έκανα μαντεψιές, οι οποίες μόνο "σε πλήγωσαν"...)
Απλώς ξαναγράφω: Δεν έχεις κάνει τον κόπο να μας ενημερώσεις για οτιδήποτε καινούριο. Πχ. δεν μας είχες γράψει τι έχει τελικά. Ούτε πόσο παλιό είναι. Ούτε αν εσύ πήγες σε κάποιο ειδικο και τι εξέλιξη είχες. Αν δεν εκτίθεσαι εσύ, που σε απασχολεί το θέμα τι σε κάνει να πιστεύεις πως πρέπει να το κάνω εγώ που "εθελοντικά" συμμετέχω?

3.Την 1η Ιουνίου (εχθές) θυμάσαι ξαφνικά οτι:
Αρχική Δημοσίευση από DIMI Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΝΟΕΙΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ 3 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ...
Δεν το έχεις πει πως έχει ξαναπαρουσιαστεί...! Εγώ έκανα υποθέσεις τόσο καιρό πως το πρόβλημα δεν είναι καινούριο!

4. Μην προσπα8εις να βγεις κι από πάνω λέγοντας "το είπαμε" (διότι όχι δεν το είπαμε, εγώ κάνω μαντεψιές τόσο καιρό καιιιιιιι πέφτω μέσα δυστυχώς. Κι εσύ πληγώνεσαι...).
Όταν ζητάς πληροφορίες, να εξηγείς κιόλας, διαφορετικά άλλα θα ζητάς και άλλα θα παίρνεις.
Το θέμα το ξεκίνησες ως ιατρικό πρόβλημα του φίλου σου, γρήγορα το εξέλιξες σε μπλα-μπλα-με-μερικούς-εδώ-μωρέ. Παρόλ’ αυτά κάποιοι συνεχίσαμε να σου απαντάμε σοβαρά… Δείξε έναν στοιχειώδη σεβασμό σε όσους ασχολήθηκαν και σκέφτηκαν και έγραψαν απαντήσεις στο "πρόβλημά" σου και μην τους γειώνεις λέγοντας ό,τι να ναι μόνο και μόνο για να διατηρείς το θέμα "ζωντανό".

Και 5. και καλύτερο! (αφιερωμένο στην αποψινή νύχτα)
Υπάρχει μια κοπέλα με το ίδιο πρόβλημα με σένα. Ξεκινάει τα 8έματα, σε άλλα fora από τις αρχές Μαρτίου. Γενικά δεν την παίρνουν σοβαρά. Όταν εδώ στην Acro ανταποκρίθηκαν τόσοι πολλοί με σοβαρότητα, στα άλλα φόρα τη δούλευαν. Την εποχή που σου έγραψα εδώ πως "ο νευρικός κλονισμός δεν είναι ιατρική διάγνωση" και σε ώθησα -κατά τη γνώμη μου- να αναζητήσεις την πραγματική διάγνωση, εκείνη αρχίζει να ζητά πληροφορίες για το νευρικό κλονισμό και στα άλλα fora! Μόνο που εκεί, παρόλο το δούλεμα και την ειρωνία που της κάνουν, τους κάνει την τιμή να τους εξηγήσει περισσότερα για την κατάσταση του φίλου της... Και όταν τελικά μαθαίνει πως ο φίλος της έχει παρανοειδή διαταραχή, τους το γράφει ενώ εδώ στην Acro ... ...

Στο ένα φόρουμ, των φοιτητών Νομικής, κλειδώνουν τελικά το θέμα μιας και τους τα έχει ζαλίσει ( http://www.greeklaws.com/fora/index....r&f=34&t=23326 )

Στο άλλο φόρουμ, της δικής μου σχολής, ( http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=19905 ) , παύουν να ασχολούνται μαζί της όταν τους γράφει:
που ξερεις μπορει τελικα να μην θελω απλα τις συμβουλες αλλα πως αντιδρα ο καθενας ειδικα και γενικα
You got what you wanted
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 02-06-08, 12:54
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
προς DIMI,
παρακαλώ μην φωνάζεις μέσα στα μούτρα μας! Γιατί όταν γράφεις κεφαλαία, αυτό κάνεις! Είναι μεγάλη αγένεια!
Επίσης, σοβαρέψου στον τρόπο σκέψης και αντίδρασης.
Προς υπεύθυνους - δεν ξέρω ποιοί είναι -
μήπως πρέπει να κάνετε κάτι; Το θέμα αυτό μοιάζει να είναι πολύ σοβαρό για την ίδια την DIMI η οποία σας μεταχειρίζεται ή αν μη τι άλλο προσπαθεί να πιαστεί από άλλους.
Μήπως κάποιος με πιο εξειδικευμένες γνώσεις μπορεί να το αναλάβει;

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα και σκέφτηκα πολύ πριν το γράψω. Διαβάζοντας όμως πολύ προσεκτικά όλα όσα έχουν γραφτεί, πιστεύω πως το θέμα αυτό "ξεφεύγει" από το πνεύμα της βοήθειας που μπορούμε να προσφέρουμε και της επικοινωνίας, που σας άνθρωποι με σεβασμό στον συνάνθρωπό μας, μπορούμε να έχουμε.

Ευχαριστώ για το βήμα που μου δώσατε.

Christina
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 04-06-08, 15:59
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
καλη μου xena.οταν το εμαθα σας ενημερωσα για το τι ακριβως πασχει.και το εμαθα ακριβως τοτε. μεχρι τοτε ολοι μιλαγαν για νευρικο κλωνισμο.απλα επειδη δεν εχω το χρονο δεν πολυμπαινω και εχω πολλα στο μυαλο μου.περναω γενικα δυσκολα περα απο αυτο.δεν εχω να πω κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 04-06-08, 16:00
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
οπως και να εχει εχω πει πολλες φορες ευχαριστω γιατην συμπαρασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 12-07-08, 10:06
christos xm Ο χρήστης christos xm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-07-08 10:07
εχω διπολικη διαταραχη,τι να κανω?

εχω διπολικη διαταραχη,τι να κανω?η διαγνωση εγινε πριν 15 μερες
ειχα δυο επεισοδια μανιας,ενα καταθλιψης και ψυχωτικο(φωναζα και δεν ηξερα τι εκανα)μεσα σε ενα χρονο
ειμαι 30 χρονων,φοιτητης στο δευτερο πτυχιο μου
παρακολουθουμε απο ψυχιατρο
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 12-07-08, 23:55
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
μπορει καποιος να το μεταφερει αλλου? δεν ειναι το σωστο μερος τουτη την στιγμη....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 13-07-08, 08:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει καποιος να το μεταφερει αλλου? δεν ειναι το σωστο μερος τουτη την στιγμη....
Επειδή έχουμε γιατρούς στην παρέα και προσπαθούν απλά να δώσουν μια γενική συμβουλή που σε καμία περίπτωση δεν είναι διάγνωση, δεν σημαίνει ότι είμαστε ιατρικό φόρουμ για κάθε ασθένεια.
Δεν έχουμε απ όσο ξέρω ψυχίατρο στην παρέα, ούτε καν ψυχολόγο. Το θέμα είναι συμβουλές σε ψυχική ασθένεια και μπορεί να μείνει εδώ, χωρίς να ξέρω καν αν μπορεί να απαντηθεί από κανέναν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 13-07-08, 16:06
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχουμε γιατρούς στην παρέα και προσπαθούν απλά να δώσουν μια γενική συμβουλή που σε καμία περίπτωση δεν είναι διάγνωση, δεν σημαίνει ότι είμαστε ιατρικό φόρουμ για κάθε ασθένεια.
Δεν έχουμε απ όσο ξέρω ψυχίατρο στην παρέα, ούτε καν ψυχολόγο. Το θέμα είναι συμβουλές σε ψυχική ασθένεια και μπορεί να μείνει εδώ, χωρίς να ξέρω καν αν μπορεί να απαντηθεί από κανέναν.
Εννουσα να μεταφερτει σαν καινουργιο θεμα, επειδη τωρα υπαρχει σαν συνεχεια στο προηγουμενο
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-10-08, 14:40
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή έχουν γίνει καποιες παρεξηγήσεις και δεν είχα τον χρόνο ούτε την ψυχολογία να μιλήσω, θα ήθελα να πω καποια πραγματα. Καταρχάς ανοιξά το θέμα όταν βρίσκόμουν σε μια πολύ δύσκολη φάση θέλοντας να ακούσω την γνώμη κάποιον ανθρώπων για το πρόβλημα που αντιμετώπιζα εκείνη την περίοδο. Δεν θέλησα να σας κρύψω απολύτως τίποτα. Ότι ήξερα εκείνη την δεδομένη στιγμή σας ενημέρωσα και απάντησα σε οποιαδήποτε ερώτηση. Ακουσα πολλά ίσως και κάποιες προσβολές, δεν νομίζω ότι προσβαλλα ποτέ΄κανέναν. Στην πορεία έμαθα κάποια παραπάνω πράγματα για την περίπτωση που με απασχολούσε. Ίσως να μην έμπαινα κάθε μέρα στο σιτε και να λέω ξέρετε σήμερα είμαι καλά έγινε αυτό και εκείνο. Όταν ομαλοποιήθηκε η κατάσταση σας ενημέρωσα. Δέχτηκα οποιαδήποτε άποψη, ίσως σε κάποια πράγματα δεν έπραξα σωστά για το δικό μου ίσως καλό. Ίσως ποτέ δεν ξέρεις πιο είναι καλό και πιο κακό. Δεν θέλησα ποτέ να σας ζαλίσω με δικά μου προβλήματα, ούτε είναι γενικά εύκολο να εκθέτεις το προσωπικό σου πρόβλημα. Και είμαι σίγουρη οτι ο κάθε ένας έχει τα δικά του προβλήματα και δυσκολίες. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για τις συμβουλές σας και την συμπαρασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 08-01-09, 16:27
DIMI Ο χρήστης DIMI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-10 15:07
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλη χρονια σε ολους.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 04-11-10, 08:58
MARIA PATE Ο χρήστης MARIA PATE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-11-10 12:25
είχα σχέση 3 χρόνια με έναν άνθρωπο που τον ήξερα από παιδί. Ετοιμαζόμασταν να παντρευτούμε. Τον έπιασε μια ξαφνική κρίση ζήλειας και άρχισε να συμπεριφέρεται αλλόκοτα να μη θέλει να με δει κλπ. Προσπάθησα με καλό τρόπο να τον πλησιάσω και μου εκμηστυρεύτηκε πως εδώ 8 χρόνια, μετά το θάνατο της μητέρας του, χρέη που είχε , και το διαζύγιό του, είχε πάθει κάτι φοβίες και μετά άκουγε φωνές και επισκέφθηκε γιατρό και του έδωσε ******. Επιπλέον μου είπε πως στα τρία χρόνια που είμαστε μαζί ένιωσε άλλη μία φορά άσχημα και πήγε στο γιατρό του και του έδωσε και πάλι ******. Φοβήθηκα καθώς είδα το φάρμακο είναι για τη σχιζοφρένεια. Κρατώ ήδη μια απόσταση μαζί του με αφορμή το επεισόδιο της ζήλιας, γιατί φοβήθηκα από τι μπορεί να πάσχει και πως θα κάνουμε παιδί μαζί και πως θα πορευτούμε στη συνέχεια. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί τον αγαπώ και υποφέρω, αλλά από την άλλη δεν θέλω να διακινδυνεύσω και να φέρω στο κόσμο έναν άνθρωπο με πρόβλημα. Τι μπορεί να έχει ο σύντροφός μου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 04-11-10 στις 09:21 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.