Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 16-12-09, 20:25
gioula Ο χρήστης gioula δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-12-09 20:50
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σε όλους σας,ο αρραβωνιαστικός μου έχει crohn στο τελευταιο κομματι του λεπτού εντέρου,περασε μια περίοδο έξαρσης το καλοκαίρι και ήταν και ο λόγος για να ψάξει τι γίνεται αφού έχασε 25 κιλά σε 2 μήνες .Η διάγνωση ήταν σαφής και μπερδε΄μένη στα δικά μας αυτά αρχικά.Η ηλικία του είναι 29 και αφου πέρασε 3 μήνες με budenofalk,προβιοτικά,μαγνησιο κλπ ο γιατρος μετά απο 2η κωλονοσκόπηση προτεινει να συνεχίσουμε με αζα και καποιοες ενδοφλεβιες εγχύσεις αν κατάλαβα καλά μαλλον remicade.Δεν σας κρύβω ότι δεν μας αρέσει η ιδέα αφου υποτίθεται δεν έιναι τόσο βαρειάς μορφής και υπάρχουν τόσες επιπλοκές.Ειλικρινά είναι η πρώτη φορά απο τότε που το αντιμετωπίζουμε με τόση ψυχραιμία που μ'εχει πιάσει πανικός...δεν ξέρω τι είναι καλό και τι όχι με ολα αυτά τα φαρμακα.Ο γιατρός είναι πολύ συνεργάσιμος και συζητάμε διαφορές εκδοχές.Αυτό που μας προτεινε ειναι να συνεχίσουμε με ενα budenofalk-aza-remicade.Ο ίδιος ειναι πολύ δραστήριος και η δουλεια του κουραστική (αγροτης) πραγμα που δεν βοηθάει και τοσο οπως μας λέει ο γιατρός.Χαιρομαι που ανταλλασουμε τουλαχιστον εδω αποψείς και εμπειρίες και θα τα λέμε συχνά,οποια γνώμη δεκτή...
  #302  
Παλιά 18-12-09, 11:50
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΥΛΟ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ?
  #303  
Παλιά 21-12-09, 17:36
Deponakias Ο χρήστης Deponakias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-10 01:38
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα με πολυ προσοχή τα σχόλια και την ανυσηχία για αυτή την ασθένεια που στον καθένα παίρνει άλλη μορφή.
Έχω crohn από18 ετών και αισίος ειμαι 42 αρκετα χρόνια για να γνωριζω πάρα πολλά για το θέμα αυτό. έχω αποφύγει συστηματική θεραπεία από την αρχή - ήμουν πολύ τυχερός γιατί την έχω σε ηπια μορφή φαρμακα υπάρχουν πολλά θεραπεία καμία.
ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΤΡΩΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ
ΕΞΑΡΣΗ – ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΓΗΤΟ
ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ – ΕΞΑΡΣΗ
ΑΘΛΗΣΗ – ΥΦΕΣΗ
ΣΕΞ – ΥΦΕΣΗ
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Deponakias για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (11-02-11)
  #304  
Παλιά 21-12-09, 23:30
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από Deponakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα με πολυ προσοχή τα σχόλια και την ανυσηχία για αυτή την ασθένεια που στον καθένα παίρνει άλλη μορφή.
Έχω crohn από18 ετών και αισίος ειμαι 42 αρκετα χρόνια για να γνωριζω πάρα πολλά για το θέμα αυτό. έχω αποφύγει συστηματική θεραπεία από την αρχή - ήμουν πολύ τυχερός γιατί την έχω σε ηπια μορφή φαρμακα υπάρχουν πολλά θεραπεία καμία.
ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΤΡΩΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ
ΕΞΑΡΣΗ – ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΑΓΗΤΟ
ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ – ΕΞΑΡΣΗ
ΑΘΛΗΣΗ – ΥΦΕΣΗ
ΣΕΞ – ΥΦΕΣΗ

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ DEPONAKIA ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ ΤΑ ΑΠΟΣΤΗΜΑΤΑ Κ ΤΑ ΣΥΡΙΓΓΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ Κ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΜΕ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ Κ ΜΕ 14 ΚΙΛΑ ΜΕΙΟΝ.ΟΠΟΤΕ ΣΤΙΝ ΝΟΣΟ ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ Κ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ....
  #305  
Παλιά 22-12-09, 11:01
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΕΝΩΣΕΙ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ>>?? Τ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΝΕΙ>?? ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΓΧΕΙΡΙΣΙ??
  #306  
Παλιά 22-12-09, 23:01
Deponakias Ο χρήστης Deponakias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-10 01:38
Η διαθεσή μου τώρα:
Σοφία έχεις απόλυτο δίκιο αν είναι δυνατόν, αν δεν έχεις συστηματική παρακολούθηση είσαι χαμένος από χέρι. Ίσως η διατύπωση μου να αφήνει περιθώρια για ανεμελεια και διασκέδαση.
Εννοείτε οτι τα φάρμακα και η παρακολούθηση του γιατρού είναι δεδομένο αλλα η διατροφή και ο ψυχολογικος παράγοντας είναι σημαντικότερα από τα παραπάνω.
__________________
Deponakias
  #307  
Παλιά 22-12-09, 23:08
Deponakias Ο χρήστης Deponakias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-10 01:38
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρεπιπτόντως τα τεσσερα τελευταια χρόνια επειδή στρεσαριστηκα και ημουν μονίμος στην πρέσα έχω εκτεταμένες βλάβες και στο παχύ και λεπτό έντερο μετα από 23 χρόνια με αποτέλεσμα, να είναι επιτακτική η ανάγκη για παράγοντες ενώ τοσα χρόνια δεν έπαιρνα σοβαρή φαρμακευτική αγωγή.
__________________
Deponakias
  #308  
Παλιά 23-12-09, 16:34
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Παύλο, εγώ έχω στένωση 30 εκατοστά περίπου στο λεπτό έντερο, απλώς προσέχω να μην τρώω ωμά λαχανικά, ξηρούς καρπούς κλπ, κατά τα άλλα τρώω απ'όλα και πολύ.
  #309  
Παλιά 23-12-09, 20:15
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά Χριστούγεννα σε όλους έσας και σε όλους αυτούς που μας αγαπάνε και ζούν μαζί σας. Μάλλον πιο πολύ σ'αυτούς και ξέρετε το γιατί. ΝΑ'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
  #310  
Παλιά 23-12-09, 20:33
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΣΜΑΤΑ>> Κ ΘΑ ΚΑΝς ΕΝΤΕΡΟΚΛΙΣΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ>>
  #311  
Παλιά 24-12-09, 00:07
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ολους τους συμπασχοντες ευχομαι καλες γιορτες και ο αιβασιλης να μας φερει το φαρμακο που θα καταπολεμα τη νοσο
  #312  
Παλιά 24-12-09, 10:20
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημέρα σε όλους και εύχομαι καλές γιορτές και καλύτερη ποιότητα ζωής. Deponakias όταν λες συστηματική θεραπεία, μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Πάντως συμφωνώ απόλυτα για τον ψυχολογικό παράγοντα, που παίζει από τους πιο συμαντικούς ρόλους στη νόσο αυτή. (παρένθεση: εγώ έχω αποχυμωτή που αφαιρεί τις φυτικές ίνες και πίνω φρέσκο χυμό φρούτων και λαχανικών, χωρίς να με πειράζει. Τρώω δημητριακά με φυτικές ίνες κάθε πρωί, και πίνω κεφίρ κάθε βράδυ. Μόνο όταν δεν είμαι καλά, για οποιονδήποτε λόγο, έχω ένα κάποιο πρόβλημα.) φιλιά σε όλους
  #313  
Παλιά 25-12-09, 08:04
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
καλα χριστουγεννα και καλεσ γιωρτεσ.. και με περισσοτερη υπομονη θα ελεγα><>>
  #314  
Παλιά 27-12-09, 05:13
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
καλη χρονια για ολο το κοσμο,με το καλο να μας μπει το 2010
ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει προβλημα με εκζεματα στην
"περιοχη" λογω συριγγιου?αν ναι πως το αντιμετωπιζει
  #315  
Παλιά 28-12-09, 19:49
Deponakias Ο χρήστης Deponakias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-10 01:38
Η διαθεσή μου τώρα:
"Διαστημικό" κοκτέιλ προκαλεί ύφεση της νόσου του Crohn
space-ship
19/06/2009

* Διεθνή
* Επιστημονικά Νέα
* Crohn
* νόσος Crohn
* φλεγμονώδης νόσος εντέρου
* Επικαιρότητα Promoted

Σύμφωνα με τα ευρήματα μιας ισραηλινής μελέτης, που δημοσιεύθηκε στο Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, η χορήγηση σε παιδιά με νόσο του Crohn διατροφικής θεραπείας με ένα κοκτέιλ θρεπτικών ουσιών, όπως αυτά που λαμβάνουν οι αστροναύτες στο διάστημα, οδήγησε σε ύφεση της νόσου σε 60% των ασθενών.

Οι ερευνητές αναφέρουν ότι το ποσοστό επιτυχίας της διατροφικής θεραπείας είναι παρόμοιο με αυτό που επιτυγχάνεται με τη χρήση βασισμένης σε στεροειδή θεραπείας, που είναι η κλασική θεραπεία για τη φλεγμονώδη αυτή νόσο του εντέρου, με τη διαφορά ότι η διατροφική θεραπεία δεν έχει την ανεπιθύμητη ενέργεια της επιβράδυνσης της ανάπτυξης.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας οι ασθενείς δεν πρέπει να καταναλώνουν καμία άλλη τροφή, ενώ η διατήρηση της ύφεσης μπορεί να απαιτεί την πρόσληψη 25-50% των καθημερινών θερμίδων από τη διατροφική θεραπεία, ορισμένες φορές ακόμη και για χρόνια. Το γεγονός αυτό, δηλώνουν οι ερευνητές, καθιστά την αποδοχή της θεραπείας δύσκολη και τα παιδιά χρειάζονται την υποστήριξη ιατρών, διαιτολόγων, ψυχολόγων και, φυσικά, των οικογενειών τους.

Πηγή: United Press International
__________________
Deponakias
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.