Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-08, 14:54
cabamaru4 Ο χρήστης cabamaru4 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-10-13 14:33
ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΙΡΡΩΣΗ ΗΠΑΤΟΣ

Καταρχήν καλησπέρα.
Έχω κάτι απορρίες και επείδη οι γιατροί δε λένε τιποτα ως συνήθως , μήπως μπορει κάποιος απο εδω μέσα να με βοηθήσει?
Λοιπον, η μητερα μου έχει πάθει κύρρωση ύπατος επίπεδο 2 απο τα 4, το 4ο είναι καρκίνος (το ανακαλύψαμε εντέλως τυχαία) , ακολουθεί μία θεραπεία με πεγκυλιωμένη ιντερφερόνη και ριμπαβιρίνη. Εχει παρουσιάσει πάρα πολλές παρενέργειες.
Μία απο αυτές ειναι η εξής :έχει αιματοκρήτη 26 και λευκα 1400 που το όριο ξεκινάει απο τις 4000.
Οι γιατροί είπαν να σταματησει χάπια να συνεχισει ομως την ένεση, που μας ειχαν πει ότι δεν πρέπει να αλλοιωθει καθόλου το προγραμμα της, και να παμε να μας δώσουν μία ένεση eprex 40000 για την αύξηση του αιματοκρίτη. Βέβαια δεν έγκριθηκε η χορηγία από την επιτροπή και επειμένουν να την δουν, η μάνα μου όμως με το που συκώνεται από το κρεβάτι με το ζόρι πάει ως την τουαλέτα και δε νοιώθει καθόλου καλά.
Αλλα αυτό δεν είναι το θέμα μας. Το θέμα είναι ότι είπαν τελικά δε σας την χορηγούμε...
Εγω με το που είδα λευκά 1400 έπαθα πλάκα, οι γιατροι βέβαια ανησυχησαν για αιματοκρίτη και οχι για αυτά, μου είπαν ότι αυτα ανεβαίνουν.
Το θέμα ειναι ΠΩΣ?
Δινω την μητερα μου να τρωει συκωτι, παντζαρια ,πορτοκαλια, μπανανα,φιστικια... τι άλλο να κάνω γιατι με γιατρους δε βγαζω πέρα, θα μαλλωσω με όλους. Πως να αναίβουν λευκα και αματοκρίτης?
Ευχαριστώ που μ ακούσατε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cabamaru4 : 04-08-08 στις 15:24
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-08, 18:17
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από cabamaru4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, η μητερα μου έχει πάθει κύρρωση ύπατος επίπεδο 2 απο τα 4, το 4ο είναι καρκίνος (το ανακαλύψαμε εντέλως τυχαία) , ακολουθεί μία θεραπεία με πεγκυλιωμένη ιντερφερόνη και ριμπαβιρίνη. Εχει παρουσιάσει πάρα πολλές παρενέργειες.
Μία απο αυτές ειναι η εξής :έχει αιματοκρήτη 26 και λευκα 1400 που το όριο ξεκινάει απο τις 4000.
....
Εγω με το που είδα λευκά 1400 έπαθα πλάκα, οι γιατροι βέβαια ανησυχησαν για αιματοκρίτη και οχι για αυτά, μου είπαν ότι αυτα ανεβαίνουν.
Το θέμα ειναι ΠΩΣ?
....
Δινω την μητερα μου να τρωει συκωτι, παντζαρια ,πορτοκαλια, μπανανα,φιστικια... τι άλλο να κάνω γιατι με γιατρους δε βγαζω πέρα, θα μαλλωσω με όλους. Πως να αναίβουν λευκα και αματοκρίτης?
Ευχαριστώ που μ ακούσατε.
Κατ'αρχήν ξεκινάω με την παραδοχή οτι αν οι γιατροί δεν ανησυχούν για τα λευκά δεν θα πρέπει να ανησυχείς ούτε και εσύ. Αντι λοιπόν να μαλώνεις για πράγματα που εσύ αποφάσισες να θέσεις ως στόχους, θα πρότεινα περισσότερο να κοιτάξεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες τους με τον καλύτερο τρόπο.

Ο κίνδυνος λοιμώξεων αυξάνει αν τα ουδετερόφιλα πέσουν κάτω απο 1000 και γίνεται ιδιαίτερα σημαντικός κάτω από τα 500. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να βοηθήσει θεραπεία με ένα πανάκριβο αυξητικό παράγοντα που λέγεται G (M)-CSF. Δε νομίζω οτι αυτό θα είναι απαραίτητο, πάντως.

Όσο για τον αιματοκρίτη, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με το φαγητό. Αν έχει πάνω απο 20% αιματοκρίτη και πάνω από 75-80 γραμ/λιτρο αιμοσφαιρίνη (εφόσον δεν έχει σοβαρό πρόβλημα καρδιάς) τότε δε χρειάζεται μετάγγιση. Η ερυθροποιητίνη είναι μια ικανοποιητική λύση, εφόσον δεν υπάρχει υπόβαθρο φλεγμόνης. Αν την πρότειναν οι γιατροί τότε μπορεί να βοηθήσει, αν και μάλλον δε χρειάζεται τόσο μεγάλη δόση.

Τέλος, η θεραπεία που παίρνει η μητέρα σου δεν είναι για την κίρρωση (η οποία δεν θεραπεύεται έτσι και ούτε σταδιοποιείται έτσι) αλλά για την αιτία της κίρρωσης. Αυτό το λέω διότι η κίρρωση μπορεί να προκύψει από πολλά άλλα πράγματα όπως πχ αλκόολ, αιμοχρωμάτωση κλπ.

Αυτό που θα σε βοηθήσει, αντί να ψάχνεις στο δίκτυο για πληροφορίες που μπορεί να δώσει ο κάθε ανεύθυνος (όπως εγώ!), είναι να κάνεις μια λίστα με συγκεκριμένες απορίες και να προετοιμάσεις στο μυαλό σου αυτά που θέλεις να μάθεις απο το γιατρό την επόμενη φορά που θα πας. Οι ασθενείς πάντα έχουν την αίσθηση οτι δεν έμαθαν αρκετά και οι γιατροι πάντα έχουν περιορισμένο χρόνο. Προσπάθησε και εσύ απο την πλευρά σου στο λίγο αυτό χρόνο να αντλήσεις με καίριες ερωτήσεις ακριβώς τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν. Ασαφείς ερωτήσεις οδηγούν σε ασαφείς απαντήσεις.

Τέλος, αν δεν παίρνεις τις απαντήσεις που σε ικανοποιούν τότε βρες άλλο γιατρό. Το να βελτιώσεις το γιατρό σου με το να τσακώνεσαι μαζί του το βρίσκω μάλλον απίθανο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.