Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 27-03-09, 12:43
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν θα παίξω το ρόλο του διαιτητή ή του συνηγόρου του διαβόλου, κάποιες απορίες θα εκφράσω.

Mystakid,
Επανειλημμένα στα γραφόμενά σου μιλάς για την αλήθεια, το καλό, το κακό, το αντικειμενικό και το υποκειμενικό. Δεδομένου ότι α άποψή σου είναι πάντα θεολογική αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι η θέση σου για την αλήθεια.
Προσπαθώντας να μιλήσω από θεολογική (και όχι μόνο) σκοπιά νομίζω ότι αυτό που δεν έχει ειπωθεί ούτε μια φορά σ’ αυτή τη χειμαρρώδη συζήτηση είναι ότι το ανθρώπινο μυαλό είναι πεπερασμένο. Υπάρχουν πολλά πράγματα, αντικείμενα όπως λες, τα οποία μπορούμε να τα αντιληφθούμε μόνο μερικώς. Ακόμα και στο φυσικό κόσμο. Π.χ. ο ηλεκτρισμός. Ενώ ξέρουμε πολλά πράγματα για αυτόν, δε μπορούμε να διαμορφώσουμε μια πλήρη εικόνα για το τι ακριβώς είναι ο ηλεκτρισμός καθαυτός. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ζωή. Ενώ είμαστε πολύ εξοικειωμένοι μ’ αυτήν, δεν έχουμε μία συγκεκριμένη εικόνα για να την απεικονίσουμε, αυτό που έχουμε είναι μια λέξη μόνο. Στο πεδίο της θρησκείας τώρα, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με την έννοια θεός. Δε μπορούμε να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα γι’ αυτόν, πράγμα που σύμφωνα με τον παραπάνω συλλογισμό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Και για να περάσουμε στη φύση της αλήθειας. Αν σε παρακολουθώ καλά, δηλώνεις ότι αυτή βρίσκεται στην ΚΔ, στον Ιησού και το Λόγο Του. Σωστά. Πώς μπορεί να φτάσει όμως κανείς σ’ αυτή; Να την κάνει δική του; Μας δίνεις συχνά κάποια σχεδιαγράμματα (θα με ενδιέφερε να μας πεις από πού προέρχονται) και προσπαθείς να μας εξηγήσεις πώς ακριβώς πραγματοποιείται αυτή η πορεία προς την αλήθεια, η άνοδος από το κάτω προς το πάνω ή / και η έξοδος από το μέσα προς το έξω. Και σ’ αυτό ακριβώς βρίσκεται η ένστασή μου.

Νομίζω ότι οι τρόποι που μας φανερώνεται η αλήθεια είναι διάφοροι. Ο πρώτος, βέβαια, είναι ο κυριολεκτικός στον οποίο θεωρώ ότι είσαι προσκολλημένος (λόγω των διαγραμμάτων). Γενικότερα πάντως οι περισσότεροι σκέφτονται / σκεφτόμαστε μ’ αυτόν τον τρόπο, πολύ περισσότερο απ’ ότι στο παρελθόν, λόγω της απέραντης γνώσης που έφεραν στο φως οι φυσικές επιστήμες.

Ο δεύτερος τρόπος που μας παρουσιάζεται η αλήθεια είναι ο συμβολικός. Και, νομίζω ότι είναι αδιαμφισβήτητο, ότι η ΚΔ βρίθει αυτής της αλήθειας, της συμβολικής. Τι να πρωτοθυμηθώ, τις παραβολές; Το θαύμα στην Κανά, που ο Ιησούς κάνει το νερό κρασί; Είναι πάρα πολλά.

Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Πόσο προετοιμασμένος και κατάλληλα εφοδιασμένος είναι κανείς για να εξηγήσει αυτή τη συμβολική / μεταφορική γλώσσα; Να εισχωρήσει πίσω από το σύμβολο και να φτάσει στην αλήθεια; Το πεπερασμένο του μυαλού μας απ’ τη μια και η φύση της αλήθειας που δεν μπορεί να αναπαρασταθεί κυριολεκτικά απ’ την άλλη, θέτουν σημαντικά εμπόδια στην πορεία μας. Και πώς μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι η Ανάσταση του Ιησού, η πιο ουσιώδης αλήθεια της θρησκείας μας, είναι κυριολεκτική ή συμβολική;

Μ’ αυτή τη σκέψη, να μεταπηδήσω λίγο στον Deltatango που θέτει το ερώτημα Θεολογία ή Ιστορία. Απ’ όσο γνωρίζω, η μία δεν αποκλείει ακόμα την άλλη. Μάλλον αλληλοτροφοδοτούμενες είναι. Και στο σχολείο, ο θεωρητικός στόχος είναι τέτοιου είδους μαθήματα να διδάσκονται όχι μόνο κάθετα αλλά και παράλληλα.

Τελικά, αυτό που προσπαθώ να πω και δεν ξέρω αν το έχω καταφέρει ακόμα είναι ότι ο mystakid μιλάει για «λιτές εξηγήσεις» και «τελεία γνώση», θεωρώντας τα πράγματα εφικτά και πραγματοποιήσιμα. Απορώ μάλιστα που ορισμένοι τον θεώρησαν ιερέα. Εντάξει, παραδέχομαι ότι έχω «κλέψει» βλέποντας στο προφίλ σου mystakid, αλλά είμαι σίγουρη ότι ένας ιερέας δε θα προσπαθούσε να μας αποκαλύψει την αλήθεια με το δικό σου τρόπο. Ο λόγος ενός ιερέα ή και θεολόγου πάει πέρα από διαγράμματα και κυριολεκτικές εξηγήσεις. Νομίζω ότι ένας ιερέας θα προσπαθούσε να ανοίξει εκείνες τις ατραπούς του μυαλού μας που δεν έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε σ’ αυτόν τον πραγματικά πεζό κόσμο που μας περιβάλλει.

Και να τελειώσω λέγοντας ότι, παρά τους όποιους διανοητικούς μας περιορισμούς, έχω την πεποίθηση ότι όλοι εδώ μέσα έχουμε κατακτήσει τις στοιχειώδεις γνώσεις που απαιτούνται για να κάνουμε τη ζωή μας να αξίζει πραγματικά. Αν τώρα, μπορέσουμε και καταφέρουμε και κάτι ακόμα πιο μεγάλο, καλώς να’ ρθει ….
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
Deltatango (27-03-09), varthol (27-03-09)
  #122  
Παλιά 27-03-09, 23:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
delta, σιγά να μην έκανες χούμορ. Το όλο ύφος σου και η μαχητικότητα, μου δείχνουν ...αντιφάσκουσες δράσεις. Σε τέτοια ευαίσθητα θέματα, περί Αλήθειας, δεν παίρνει αστεϊσμούς. Όποιος θέλει να το κάνει, ας μας προετοιμάζει ή μας ειδοποιεί… από την άλλη, χωρίς εγωισμούς, ΔΕΝ είσαι ο μόνος που διαβάζει, οπότε το ο μον ντιε... που δεν πιστεύεις... μην το χρησιμοποιείς...

Κι ΑΝ αυτό το πάρω ως λέγεται, θα σας δείξω εγώ (ύφος χλαπάτσα… ) Τέλος πάντων. Εύθικτος δεν είμαι, κι ούτε σοβαροφανής. Απλά σου δείχνω ότι απλώνεσαι και μάλλον ΔΕΝ διαβάζεις (ίσως) όσο θα ήθελα να με κατανοήσεις. Να πω ένα παράδειγμα. Ενώ μπροστά στα μάτια σου προβαλλόταν ένα ‘’πραγματικό’’ σχήμα που καταλαμβάνει σχεδόν όλη την οθόνη, που ΕΔΕΙΧΝΕ την κιβωτό με κάθε ΙΣΤΟΡΙΚΟΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ακρίβεια, προσπέρασες τη λύση, γιατί μπροστά στο νοητό σου επίπεδο κυριαρχούσε ΜΟΝΟ το πρόβλημα του κατακλυσμού. …Το άπλωμα προς την αριστερή επίγνωση που σου λέω ότι διαπυδά δια των πυλών είναι αδιέξοδο (με ευκαιρία την ινδιάνικη παράδοση) …. σχηματοποιημένα στην κίνηση: | < = Κ σε σχέση με την άνω (μη αδιέξοδη) πορεία (Λ)… που προτείνει ο Λόγος. Εγώ ειμί η Αλήθεια και η Οδός και η Ζωή και Ανάστασις…

Τι είπα λοιπόν; ότι, οι άξονες κίνησης της γης είναι δύο. ΚΑΙ γύρω από τον εαυτό της ΚΑΙ γύρω από τον ήλιο, με την δεύτερη κίνηση ιδιαίτερα σπουδαία, γιατί δι αυτής προστίθενται σπόροι και καρποί. Κι αν το εγωκεντρικό σύστημα επεκταθεί, ότι το καλό και το κακό αξίζει ΜΟΝΟ στο βαθμό που τα αισθανόμαστε, καταντά συνειδησιακά ως γεωκεντρικό… Μάλιστα, έκλεισα την όλη παρουσίαση με το γνώμη μου, αφήνοντας σε σένα το συ οίδας… σύ αποφασίζεις… άλλωστε δεν ζήτησα εγωιστικά την δορυφορία γύρω από την προσωπική μου αλήθεια, αλλά γύρω από τον νοερό Ήλιο της Αληθείας. ΑΝ αυτόν ψάχνεις (όπως αναφέρεις) άρχισε με τον ορθό προσανατολισμό, και μάλιστα, σε παραπέμπω όχι σε φιλοσοφίες, αλλά σε χώρους που σέβεσαι. (αιγυπτιακών μελετών και ΠΔ). Ανατολή Δύση Άρκτος (βορράς) Μεσημβρία (νότος)…. Η δε φράση τον υιόν μου εξ αιγύπτου εκάλεσα, είναι ως αληθής, διαμπερής και στα δυο πεδία. Π και Κ Διαθήκη. Σκιά ΚΑΙ Ουσία.

Η δυσπιστία για την προσφερόμενη Αλήθεια, γύρω από την οποία αξίζει κάποιος να κινηθεί [ως δεύτερο (τον σπουδαίο δλδ) αντικειμενικό άξονα, πέραν των περιορισμένων δυνατοτήτων αντίληψής Της/Του] είναι αυτόφωτο ΣΑΝ τον ήλιο. Κι αν ακούσουμε την ελληνική παιδεία που αναφέρει σοφά, ότι άνθρωπος είναι εικών Αυτού, μοιάζει με την φυσική αναλογία του ηλίανθου – ήλιου, εκ των οποίων σχέσεων, η φύση μας διδάσκει την ‘’φυσιολογική’’ δράση. Ο ηλίανθος, παρά τους φυσικούς του περιορισμούς, όταν μπει στο οπτικό του πεδίο, προσανατολίζεται σε αυτόν, και τον ακολουθεί.

Και ο προσανατολισμός, του ανθρώπου ξεκινά από την εύρεση – αντίληψη του αρμονικού σταυρού. Στην αρχή απρόσωπα (ελληνικά) και μετά ως Πρόσωπο (ορθόδοξα).

Η μονοδιάστατη αντίληψη της Αλήθειας με την πρόφαση Ή ιστορική Ή θεολογική είναι κίνηση που απαγορεύει την αντίληψη του βάθους, καθώς ΜΟΝΟ με την διασκοπία επιτυγχάνεται αυτή. Εφόσον η Αλήθεια είναι Αλήθεια, κάτι σαν καθαρό νερό, προσφέρεται στον διψασμένο ΚΑΙ σαν ιστορική πραγματικότητα ΚΑΙ σαν θεολογική αλήθεια.

Είναι στο γενικό πλαίσιο αρμονίας και παράλληλης (διασκοπικής αντίληψης των αντι-κειμένων, όπως προτείνει η καλή μας φίλη cressida) επιστήμη (εμπεριεχομένης της ιστορίας) ΚΑΙ θεολογία (έχω ανοίξει ειδικό thread). Νόηση ΚΑΙ πίστη. Απάθεια ΚΑΙ Αλήθεια.

Δλδ γιατί απαραίτητα να είναι ή νοήμων ή πιστός; αφού υπάρχει ο αντίποδας ΚΑΙ ανόητος ΚΑΙ άπιστος γιατί να θεωρείται απραγματοποίητο το άνω όριο (πόδας) ΚΑΙ πιστός ΚΑΙ νοήμων. Πάλι τα σχηματίζοντα τον αρμονικό σταυρό ζεύγη Απάθειας (συγχωρετικότητας) και Αλήθειας, γιατί πρέπει να ισχύουν μόνο τα δυσαρμονικά σχήματα ή αληθής και εμπαθής ή απαθής και αναληθής; όπως υπάρχει και το κάτω όριο του ανθρώπου που υποστηρίζει με εμπάθεια την αναλήθεια του, γιατί να μην υπάρχει το άνω όριο και μάλιστα πραγματοποιήσιμο ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ (ύψος – κάθετη διάσταση που ενώνει την γη με τον ουρανό) ΚΑΙ ΑΠΑΘΕΙΑ (μια πατρική ανοιχτή αγκαλιά, που χωρά όλους). Συμπυκνωμένα στο Αυτό Εσταυρωμένο Πρόσωπο. Εγώ ειμί η Αλήθεια και άφες αυτοίς, ουκ γαρ οίδασι τι ποιούσι…

Προσεγγίζοντες Τον Κύριο, ο πρώτος ομόκεντρος κύκλος γνώσης Του, είναι κυριολεκτικός. Από την άσπορη σύλληψη Α μέχρι ΚΑΙ την Ανάσταση Ω. Γιαυτό και αυτοαποκαλείται εγώ ειμί το Α και το Ω. (για να μην επαναλαμβάνω τα σχετικά στοιχεία, βρίσκονται στο thread για το θεόσδοτο όνομα ΙΩΑΝΝΗΣ…). Ο δεύτερος κύκλος ή καλύτερα σφαίρα αντίληψης, είναι συμβολική. Έστω κι έτσι, είναι ένα πλησίασμα μετά το ά-σχημον δια σχημάτων στο εύσχημον. Δια των μορφών, μετά το άμορφο στο όμορφο…. γιαυτό και χρησιμοποιώ ενδεικτικά σχήματα, που αν και δεν είναι οικεία, ‘’ίσως’’ βοηθάνε. Αν πάλι δυσκολεύουν, συγγνώμη υπερσκελίστε τα.

Απλά εκφέροντας γνώμη, θεωρώ πως η μετάβαση από το παραφυσικό και άσχημο, περνάει και ΔΕΝ καταργεί αδιάκριτα την φύση ή καλύτερα, χρησιμοποιεί την φύση ως ανοιχτό βιβλίο διακρίνοντας τα σκαλοπάτια – ίχνη - οδοδείκτες, για την υπερφύση.

Μια ακόμη ευρύτερη σφαίρα που καλύπτει τον σχηματοποιημένο πυρήνα, είναι η φυσική επιστήμη, που η μελέτη της, με τις κατάλληλες αναγωγικές κλείδες, ξεδιπλώνει, ανάγει, ανοίγει αδιόδευτες (για τους επιθυμούντες εμβάθυνση και όχι στείρα υλική ισοπέδωση) πύλες.

Πόσο πχ λογική είναι η μονοδιάστατη αντίληψη του φωτονίου ή σωματίδιο ή κύμα; και η εμμονή στην μία μερική αλήθεια; πόσο υπέρβαση χρειάζεται για να αντιληφθεί ο άνθρωπος πως η φύση του φωτός είναι ΚΑΙ σωματιδιακή ΚΑΙ κυματοειδής;

...συγγνώμη για την πολυλογία
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 28-03-09, 12:18
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
delta, σιγά να μην έκανες χούμορ. Το όλο ύφος σου και η μαχητικότητα, μου δείχνουν ...αντιφάσκουσες δράσεις. Σε τέτοια ευαίσθητα θέματα, περί Αλήθειας, δεν παίρνει αστεϊσμούς. (
Επαναλαμβάνω ότι λυπάμαι που σε στεναχώρησα. Παραδέχομαι ότι είναι λάθος μου που δεν παίρνω όσο σοβαρά θα έπρεπε το ζήτημα που συζητούμε και ομολογώ ότι αδυνατώ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου.

Επιπλέον, ένα ακόμα λάθος μου ήταν ότι μέχρι σήμερα δεν είχα επισκεφτεί τον ιστότοπό σου. Σήμερα διαπίστωσα ότι εκείνο που ονομάζεις Αλήθεια περιορίζεται σε αυτό που περιγράφεις. Δεν υπάρχει δηλαδή κάτι αληθινό, χειροπιαστό, κατανοητό στον πυρήνα αυτής της Αλήθειας.
Θα σου εξηγήσω τι εννοώ!

Ο Πλάτων γράφει (Φαίδων 81a) ότι: «η ψυχή απαλλαγμένη από τα κακά της ανθρώπινης φύσης περνάει, όπως λέγεται για όσους έχουν μυηθεί, στ' αλήθεια τον υπόλοιπο χρόνο με τους θεούς».
Δεν χρειάζεται να μυηθεί κανείς για να μάθει ότι η ψυχή απαλλαγμένη από τα κακά της ανθρώπινης φύσης περνάει τον υπόλοιπο χρόνο της με τους θεούς. Γιατί όμως ο Πλάτων προσθέτει την επεξήγηση ότι εκείνοι που έχουν μυηθεί γνωρίζουν πως αυτό πράγματι συμβαίνει;
Επειδή στους μυημένους αποκαλύπτεται ο πυρήνας της αλήθειας. Αν δεν υπήρχε μια αλήθεια αποκλειστικά και μόνο για τα αυτιά των μυημένων, οι μυήσεις θα ήταν ανούσιες ιεροτελεστίες και δεν θα υπήρχε και λόγος να κινδυνεύουν οι μύστες που τόλμησαν να αποκαλύψουν την ουσία των μυστηρίων.

Όταν εγώ λέω ότι οι θεοί έδιωξαν τους ανθρώπους από τον παράδεισο. Έχω να προσφέρω μια ουσιαστική εξήγηση για την άποψή μου αυτή. Η Αλήθεια δηλαδή αυτή αναβλύζει από μια πηγή που γυμνή, απαλλαγμένη από τα θεωρητικά της στολίδια, είναι κατανοητή.
Η Π.Δ. περιέχει αυτή την αλήθεια, αλλά η εξήγηση που παρέχει για την πράξη του θεού αποτελεί ένα απλό παραμυθένιο στόλισμα. Είναι ακατάλληλη για να αποτελέσει διδασκαλία μύησης.
Άραγε δεν υπήρξαν μύστες της Εβραϊκής θρησκείας; Αναμφίβολα υπήρξαν, διαφορετικά δεν θα υπήρχαν στην Π.Δ. πληροφορίες οι οποίες αποτελούν αλήθειες σε αναμονή αποκάλυψης του πυρήνα τους.

Έχω γράψει και σε προηγούμενο σχόλιο ότι είναι ανεπίτρεπτο να πιστεύουμε πως στα Ελευσίνια μυστήρια λάτρευαν την θεά Δήμητρα με την μορφή που την γνωρίζουμε εμείς. Η ιστορία της θεάς άλλα διηγείται. Άρα υπήρχε στα Ελευσίνια μυστήρια ο πυρήνας που δικαιολογεί την φήμη τους.
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι δεν μπορεί να υπάρξει σύγκληση στους δρόμους που ακολουθούμε εσύ κι εγώ διότι –κατά την άποψή μου πάντα- από την δική σου ιδεολογία λείπει αυτός ο πυρήνας. Λείπει εκείνο το ουσιώδες που θα μου αποκάλυπτες και θα ασπαζόμουν την Αλήθεια σου.

Ωστόσο, ίσως μπορούμε να ασχοληθούμε με ένα άλλο θέμα για το οποίο δεν θα μαλώνουμε.
Ανέφερες την Πυραμίδα (για όσους δεν έχουν ασχοληθεί διευκρινίζω ότι για τους λάτρες της Πυραμίδας, Πυραμίδα είναι μόνο η Μεγάλη) και επειδή πριν ασχοληθώ με τους θεούς και την ιστορία τους μου είχε κολλήσει η «λόξα» της Πυραμίδας, ασχολήθηκα μαζί της για μερικά χρόνια μέχρι που αναγκάστηκα να παραδεχτώ ότι οι μηδενικές γνώσεις μαθηματικών που διαθέτω δεν μου επέτρεπαν να συνεχίσω.

Επειδή όλοι γνωρίζουμε -και περισσότερο απ΄όλους το γνωρίζει ο hatzisn- ότι όλα εκεί έξω αλλάζουν, είχα και έχω την εντύπωση ότι μαζί με ότι άλλες πληροφορίες περιέχει η Πυραμίδα βρίσκεται και η ημερομηνία κατασκευής της.
Εγώ πολύ λίγα πράγματα κατάφερα να καταλάβω και όταν ετοιμαστώ θα τα παρουσιάσω. Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα σε ενδιαφέρουν και ότι θα βρούμε έτσι ακίνδυνο τρόπο ανταλλαγής πληροφοριών και απόψεων.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 29-03-09, 13:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...αν έχει κάποιος μάθει (δικαίωμά του βέβαια) να ‘’διαβάζει’’ τα πράματα όπως περιγράφονται, και να μην τα εμβαθύνει, μοιάζει να θέλει να ξεδιψάσει από την περιγραφή του νερού, χωρίς να κάνει τον κόπο να πιει, όχι βέβαια από την δική ''μου'' αλήθεια, αλλά από την προτεινόμενη Αλήθεια του Προσώπου που λέει: ο διψών ερχέσθω και πινέτω.... Να ξεκουραστεί από μια φωτογραφία που του δείχνει μια όαση… να φωτιστεί από ένα ζωγραφισμένο (γιατί το λαμβάνει ως έχει) αστέρι…

Η Αλήθεια είναι βίωμα και όχι περιγραφή ή ανάγνωση…. και η γνώση χωρίς βίωμα, μια απλή προσθετική σκιά (και όχι φως όπως εξαρχής υπολογίζεται) στα τοιχεία του νου…

Και η Αλήθεια του Χριστού, είναι Κοινωνία με την Αλήθεια. Θυσία πραγματική και το Σώμα Του με Αίμα, με σάρκα και οστά. Αληθινό, χειροπιαστό, ψαυστό, κατανοητό στο μέτρο (βέβαια) της δεκτικότητας και του βάθους του ποτηριού μας… (υπό την προϋπόθεση ότι το προτείνουμε για να λάβουμε… )...

Από την άλλη, μην τα βάζεις αδιάκριτα με την έννοια της μύησης, ειδικά αν την εξαντλείς μόνο στα αρχαία μυστήρια. Μύηση, όπως την αναφέρω, (και δεν είναι δικός μου, κατά το δοκούν, όρος) είναι εμβάθυνση και η οποία, ΔΕΝ προσφέρεται μόνο στους ημετέρους και κεκλεισμένων των θυρών. Οι θύρες είναι ορθάνοιχτες. Άλλο πράμα είναι αν κάποιος δεν θέλει να κάνει τον κόπο να μπει να δει.

Και το βάθος σε κάθετι που βρίσκεται μπροστά μας στον τρισδιάστατο χώρο, πολύ περισσότερο στα δυσδιάστατα (φωτογραφικά – γραφικά επί των βιβλίων ή παπύρων…) απεικονιζόμενα, απαιτεί διασκοπία και όχι μονοδιάστατη προσέγγιση. Μοιάζει να θέλεις να βρεις Αλήθεια, μάλλον επιζητείς Φως, (δλδ κατά βάθος θέλεις Αληθινό Θεό, παρά το ότι θεομαχείς ή αλλάζεις τους όρους) αλλά ΜΟΝΟ(διάστατα) ιστορικά. Σου τόπα επανειλημμένως, ότι για να βρεις το αντικειμενικό καΛό, πρέπει κι εσύ ο ίδιος, πρώτον να προσανατολιστείς εκεί που έχει Φως, ‘’σαν’’ ηλίανθος στον ήλιο (άνω κι όχι χωροχρονικά πλάγια), και μετά να αγωνιστείς για να φράξεις την διαπίδυση εξ αριστερών, στον νοητό σου κόσμο του καΚού και των ψευδοθεών που επιζητούν ως ανθρωποκτόνοι την ζωή σου/μας (σ'αυτό το σημείο συμπλέουμε ως θεομάχοι των απανθρώπων ψευδοθεών).

Ένα κρεμμύδι ΔΕΝ θέλει ξεφλούδισμα για να βρεθεί ο πυρήνας του;. Ο καρπός που έχει φλούδα ΔΕΝ θέλει ξεφλούδισμα (εμβάθυνση) για να τραφείς και αφομοιώσεις την ουσία του; … δεν νομίζω να χρειάζεται η επεξήγηση ότι μπορεί κάποιος να έχει επιφανειακή ή βαθύτερη γνώση… πχ τρώγοντας ένα πορτοκάλι. Ο ένας που ‘’δοκίμασε’’ την φλούδα και το απέρριψε ως ‘’πικρό’’ και ο άλλος που εμβάθυνε πέραν της φλούδας και έφαγε το μέσα πραγματικά θρεπτικό.

…ίσως κάπως έτσι… έριξες μια επιφανειακή ματιά σήμερα (εχθές, προχθές…) στην ιστοσελίδα, είδες ένα όνομα που προκατειλημμένα θεωρείς ‘’εχθρικό’’ απάνθρωπο ( ; ) θεό… και απεφάνθης:
…Σήμερα διαπίστωσα ότι εκείνο που ονομάζεις Αλήθεια περιορίζεται σε αυτό που περιγράφεις. Δεν υπάρχει δηλαδή κάτι αληθινό, χειροπιαστό, κατανοητό στον πυρήνα αυτής της Αλήθειας.
για τον ίδιο θεό μιλάμε; ή άλλον βλέπεις και άλλον εννοείς;

Θεός πέραν ορισμών, είναι Αλήθεια, είναι Φως. Και σαν Φως, είναι ΚΑΙ σωματίδιο ΚΑΙ κύμα. Όχι μόνο σώμα (δλδ ο άνθρωπος τον κατασκεύασε) ή μόνο κύμα (ο ανακούμπητος ασύλληπτος σε αντίληψη Ύψιστος ή ανώτερο Όν).

Μπορεί κάπως έτσι να τον προσεγγίζουν οι διιστάμενες ομάδες (αθέων - μονοφυσιτών), αλλά για την αντίληψή Του ως είναι, θέλει μια κάποια (πέραν των μονοδιάστατων οπτικών κυκλώπων) υπέρβαση.

Γιαυτό και στο τέλος του προηγούμενου μηνύματος έγραψα μια πρόταση - σπόρο, για τη δική σας συνειρμική λογική επεξεργασία.
Πόσο πχ λογική είναι η μονοδιάστατη αντίληψη του φωτονίου ή σωματίδιο ή κύμα; και η εμμονή στην μία μερική αλήθεια; πόσο υπέρβαση χρειάζεται για να αντιληφθεί ο άνθρωπος πως η φύση του φωτός είναι ΚΑΙ σωματιδιακή ΚΑΙ κυματοειδής;
…με τα περί φυσικού φωτός …επιστημονική, ιστορική αλήθεια εκ της Αλήθειας και τα περί Θεού, ως Φως, θεολογική αλήθεια εκ της Αυτής Αλήθειας. Αναλογικά. Φυσικοί λόγοι που εν-δεικνύουν Τον Λόγο.

Μήπως η πορεία ζωής δλδ το ‘’πως’’ περνά αυτή από το ένα επίπεδο (μικρο-μικρόκοσμος) στο άλλο ανώτερο (μικρόκοσμος - ανθρώπινο) δεν είναι ενδεικτικό στο πως θα ανέβει ακόμη πιο πάνω; και δεν είναι μόνο ενδεικτικά και ζωντανά στο σώμα (ωόν) και ψυχή του (θεία πνοή), αλλά ΚΑΙ στον κόσμο επί γης αποτυπωμένο, με το σινικό τείχος (οφιοειδές) που ευστοχεί (όπως καθοδηγεί η ροή των γραφών) ο λαός να ‘’αιχμαλωτιστεί’’ στην πυραμίδα – ωόν (αίγυπτο) για να εξέλθει ως σκιά ενδεικτική του Ναού που η έκκληση εισόδου (Αναστάσιμο Σώμα Κυρίου, ως άλλη κιβωτός) είναι σωτήρια. Ολοκληρώνουσα. Κιβωτός με σάρκα και οστά. Χειροπιαστή. Συλληπτή. Όχι φανταστικά διαστημόπλοια κλπ, εκτός κι αν κάπου ‘’αλλού’’ ψάχνει ο άνθρωπος φανταστικά, θεωρώντας τα αυτά, ως πιο φωτεινή πραγματικότητα.

Θυμίζει τον Νασρεντίν Χότζα που έψαχνε στην αυλή του. Τον ρώτησαν λοιπόν κάποιοι…
- τι ψάχνεις στην αυλή σου;
- τα κλειδιά μου.
- και που τα έχασες;
- μέσα στο σπίτι μου
- και γιατί ψάχνεις έξω στην αυλή;
- γιατί εδώ έχει περισσότερο φως…

Και αν ο παραμυθάς έχει δίκαιο… καθώς τα κλειδιά της Βασιλείας εντός ημών εστί… πόσο πιο χαριτωμένο είναι το βίωμα που προτείνει ο άγιος; στο τέλος αυτής της σελίδας; που αφορά την όλη πορεία του τριωδίου… μέχρι δλδ την Ανάσταση (νου και καρδιάς - όλου του εαυτού)

δλδ στο ηχητικό μήνυμα παραίνεσης του οσίου Πορφυρίου που με ειλικρινή πατρική αγάπη εξ ΑΛΗΘΟΥΣ ΒΙΩΜΑΤΟΣ μας γνωρίζει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 29-03-09 στις 19:05
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 29-03-09, 20:21
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η Αλήθεια του Χριστού, είναι Κοινωνία με την Αλήθεια. Θυσία πραγματική και το Σώμα Του με Αίμα, με σάρκα και οστά. Αληθινό, χειροπιαστό, ψαυστό, κατανοητό στο μέτρο (βέβαια) της δεκτικότητας και του βάθους του ποτηριού μας… (υπό την προϋπόθεση ότι το προτείνουμε για να λάβουμε… )...
Εκείνο που δεν αναδύεται, από όλα αυτά τα εντυπωσιακά που γράφεις, είναι ο τρόπος δια του οποίου προτείνεις να τιμάται εμπράκτως η θυσία του Ιησού.
Αν εγώ «κοινωνήσω» με την Αλήθεια του, όπως μου προτείνεις, πιθανόν να γνωρίσω κάποια ψυχική ανάταση, κάποια γαλήνη πνευματική ή εκείνο τέλος πάντων που εσύ γνωρίζεις ότι θα λάβω αν προτείνω το ποτήρι μου. Όμως αυτό είναι το ζητούμενο; Γι αυτό σταυρώθηκε ο Ιησούς; Για να τα πηγαίνω εγώ καλά με τα ψυχολογικά μου;

Δήλωσα εξαρχής ότι η Κ.Δ. δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρει στην αναζήτηση του δικού μου είδους αλήθειας.
Ωστόσο, ο Ιησούς δεν παύει να είναι ένας επαναστάτης ο οποίος εκτελέστηκε από μια υπερδύναμη. Τα λόγια που του αποδίδονται δεν με ενδιαφέρουν, διότι αφενός μεν εκείνοι που τα μετέδωσαν δεν τον γνώρισαν και αφετέρου, επέλεξαν, για κάποιον άγνωστο και ακατανόητο λόγο, να μας τα παρουσιάσουν μεταφρασμένα σε ξένη γλώσσα.

Εκτιμώ και τιμώ τον Ιησού για τις πράξεις του και πιστεύω ότι δεν θα θεωρούσε άπρεπες τις απόψεις μου για τον κλήρο.
Κρίμα μόνο που δεν είναι Θεός, όπως τον παρουσιάζεις, γιατί τότε θα γνώριζε τις αλάνθαστες σοφίες που τριγύριζαν στο φωτισμένο μυαλό του Πάπα και θα τον είχε μεταμορφώσει σε στήλη άλατος πριν τις ξεστομίσει

Δεν νομίζω ότι όσα γράφεις τα γράφεις για να συνετίσεις εμένα, αλλά επειδή έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να τα γράφεις. Εξάλλου το ίδιο ισχύει και για μένα: μέσω της αντιπαράθεσής μας προωθώ την θεωρία μου. Όμως αρκετά!
Αν κάποιος συνομιλητής θέλει να προσθέσει κάτι σε αυτά που λες εσύ ή εγώ, έχει καλώς. Διαφορετικά προτείνω να σταματήσουμε διότι σίγουρα έχουμε γίνει κουραστικοί για όσους μας παρακολουθούν.
Ελπίζω να συμφωνήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 29-03-09, 23:08
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά δε θέλω να συμμετάσχω, αλλά θαυμάζω όλους τους συνομιλητές για την υπομονή τους και που φτάσαν ακόμη και έως αυτό το σημειο.

Ο Θεός μαζί σας.
Κι ό,τι καταλαβαίνει ο καθένας.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 30-03-09, 00:06
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρακολούθησα με προσοχή , όλην την πορεία της συζητήσεως - Αντιπαραθέσεως
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτό σταυρώθηκε ο Ιησούς; Για να τα πηγαίνω εγώ καλά με τα ψυχολογικά μου;
Ερώτηση : Πώς πάς με τα ψυχολογικά σου ?
Είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου ?
Εάν ναι καλώς καμωμένα !
Εγώ όμως αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνεις την Αλήθεια ακόμα , και ότι θές χειροπιαστές αποδείξεις για να κλείνεις εδώ ή εκεί και να βρείς την Ηρεμία σου !

Δήλωσα εξαρχής ότι η Κ.Δ. δεν με ενδιαφέρει διότι δεν προσφέρει στην αναζήτηση του δικού μου είδους αλήθειας.
Μάλον ψάχνεις την Αλήθεια των Ελευσινίων Μυστηρίων για να ολοκληρωθείς .

Ωστόσο, ο Ιησούς δεν παύει να είναι ένας επαναστάτης ο οποίος εκτελέστηκε από μια υπερδύναμη.
Σού αρέσουν οι κόντρες και οι επαναστάτες , αλλά γίνεσαι κακέκτυπο επαναστάτη , αναμασσόντας αναμασσημένες γνώσεις , διαφόρων Ευρωπαίων ή άλλων δίθεν κουλτουριάριδων, διαβασμένων φιλοσόφων , στών οποίων τα χέρια έπεσαν χειρόγραφα Ελλήνων φιλοσόφων με διάφορους τρόπους , και τα οποία αφού διάβασαν (όχι χωρίς κόπο βέβαια) και παρήλαξαν σύμφωνα με την σκέψη του τόπου τους , συνέγραψαν και κυκλοφόρησαν σαν δική τους σκέψη , και τα οποία εσύ (και όχι μόνο) επικαλείσαι για να μας δείξεις (επιστημονικά ?) το βάθος των γνώσεών σου και το έβρος της σκέψεώς σου , όταν για τον Αριστοτέλη είπες ότι τις γνώσεις του τις έλαβε από προ κατώχους καί λίγο παρακάτω λές :

Τα λόγια που του αποδίδονται δεν με ενδιαφέρουν, διότι αφενός μεν εκείνοι που τα μετέδωσαν δεν τον γνώρισαν και αφετέρου, επέλεξαν, για κάποιον άγνωστο και ακατανόητο λόγο, να μας τα παρουσιάσουν μεταφρασμένα σε ξένη γλώσσα.
Καϋμένε Γέροντα ! Έχουμε την ίδια Ηλικία !
Σε λίγο ( πόσο ? ) θα μετακομήσουμε !
Η ξένη γλώσσα που είναι μεταφρασμένη και γραμμένη η ΄Καινή Διαθήκη είναι η γλώσσα του Αριστοτέλη του Πλάτωνα και του Σωκράτη ! και ήρθε στα χέρια σου γραμμένη από αγράμματους ανθρώπους , που πρίν την επιφύτηση του Αγίου πνεύματος , ούτε την γλώσσα των πατέρων τους δεν ήξεραν , πόσο μάλον των δικών σου προγόνων .
Και δέν Φαντάζομαι να πιστεύεις ότι τα λεγόμενα της Καινής Διαθήκης ήταν γραμμένα σε κάποιο άλλο βιβλίο , από κάποιον άλλον συγγραφέα , το οποίο διάβασαν οι Ευαγγελιστές και το απέδωσαν στον άνθρωπο Ιησού .

Εκτιμώ και τιμώ τον Ιησού για τις πράξεις του και πιστεύω ότι δεν θα θεωρούσε άπρεπες τις απόψεις μου για τον κλήρο.
Γέροντα σύνελθε , σε ΄διαβάζουν και μικρά παιδιά και μεγάλα παιδιά θέλοντας και μή . Μή Παραπλανείς γιατί δεν έχεις το δικαίωμα !
Είσαι αδιάβαστος σε ότι αφορά την Καινή Διαθήκη ! Αυτό συνάγεται και από αυτά που γράφεις παρακάτω:

Κρίμα μόνο που δεν είναι Θεός, όπως τον παρουσιάζεις, γιατί τότε θα γνώριζε τις αλάνθαστες σοφίες που τριγύριζαν στο φωτισμένο μυαλό του Πάπα και θα τον είχε μεταμορφώσει σε στήλη άλατος πριν τις ξεστομίσει

Άχ βρε Γέροντα , το σύνδρομο των παιδικών σου χρόνων σε ακολουθεί και κανείς δεν θέλει να σε συνετήσει .

Δεν νομίζω ότι όσα γράφεις τα γράφεις για να συνετίσεις εμένα, αλλά επειδή έτσι σου δίνεται η ευκαιρία να τα γράφεις. Εξάλλου το ίδιο ισχύει και για μένα: μέσω της αντιπαράθεσής μας προωθώ την θεωρία μου. Όμως αρκετά!
Αν κάποιος συνομιλητής θέλει να προσθέσει κάτι σε αυτά που λεω εγώ, έχει καλώς.
Γέροντα έχεις παρασυρθεί απο τα κύματα της θάλασσας σε λάθος ρότα .

Η απέραντη μοναξιά της ψυχής σου , στα παιδικά σου Χρόνια , έχουν χαράξει ανεξύτηλα το <<Είμαι Μόνος>> στα λόγια σου , και όσο και άν προσπάθησες να βρεθείς με τον εαυτό σου δεν τα κατάφερες , με αποτέλεσμα να ζητάς απεγνωσμένα βοήθεια τόσα χρόνια και σήμερα , αλλά και να πολεμάς απελπισμένα , την βοήθεια που σου προσφέρεται , επειδή ένα απέραντο εγώ ,σαν Σινικό Τοίχος θέλει να δείξει ότι είσαι εσύ , ο Κυρίαρχος , ο Αλάνθαστος , ο Πολύξερος , ο πολυπράγμων !!!! Είσαι ο Κύριος " ΕΓΩ " .

Το σύνδρομο λοιπόν σε ακολουθεί όπως ακριβώς το είπες Γέροντα
και θέλεις να το μυρασθείς , αλλά σε παρασύρει πάλι το εγώ σου και προσπαθείς να προβάλεις κακέκτυπες θεωρίες , γιατί προέρχονται από κακόπιστους , κακέκτυπους φιλοσόφους , και μπλέκεις το ανώτερο με το κατώτερο , το ουράνιο με το ανθρώπινο , την Αλήθεια με το ψεύδος .
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-03-09 στις 01:20 Αιτία: διορθωση κουοουτς
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 30-03-09, 09:56
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολούθησα με προσοχή , όλην την πορεία της συζητήσεως - Αντιπαραθέσεως

Ερώτηση : Πώς πάς με τα ψυχολογικά σου ?
Αγαπητέ Alaman,

Σ’ ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να συνεχίσω και επίσης σ’ ευχαριστώ για το μήνυμά σου το οποίο πραγματικά το χάρηκα (ιδιαίτερα μου άρεσε η προσφώνηση «Γέροντα», διότι δεν εννοώ να μεγαλώσω και να σοβαρευτώ!)
Τώρα όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση για τα ψυχολογικά μου, μάλλον κάποιο δίκιο έχεις διότι κοίτα τι έκατσα και έφτιαξα τώρα στο γεράματα:


Αυτό το τεράστιο πορτραίτο του Che είναι κατασκευασμένο από σκληρή πέτρα της οποίας τα κομμάτια έκοψα και συναρμολόγησα μόνος μου. Όποιος μπαίνει στο σπίτι και το βλέπει για πρώτη φορά τρομάζει. Σε βεβαιώ λοιπόν ότι αν εκείνοι που έγραψαν τα ευαγγέλια γνώριζαν εβραϊκά, στην θέση του Che θα βρισκόταν ο Ιησούς, ως ο πρώτος διδάξας.

Η γλώσσα των ευαγγελίων μπορεί να είναι η γλώσσα του Επίκουρου και του Πλάτωνα, αλλά ο Ιησούς δεν την μιλούσε. Μην επικαλείσαι λοιπόν την επιφοίτηση, διότι αν διέθεταν λίγη σοφία εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για την συγγραφή τους, θα είχαν καταλάβει το κολοσσιαίο λάθος που επρόκειτο να κάνουν.
Επιπλέον, εσύ είσαι εκείνος που θα έπρεπε να ήσουν αγανακτισμένος μαζί τους, επειδή σου στέρησαν τις πραγματικές, τις αληθινές λέξεις του Ιησού.

Για τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων τα οποία οι νεώτεροι, δυτικοί και μη, τα διόρθωσαν, έχεις δίκιο. Τα διόρθωσαν όμως επειδή έπασχαν από το σύνδρομο και δεν μπορούσαν να δεχτούν όσα δεν συμβάδιζαν με την ρηχή νοοτροπία τους.
Εξάλλου και οι ίδιοι οι αρχαίοι συγγραφείς δεν ήταν απαλλαγμένοι από το σύνδρομο. Η Jacqueline de Romilly γράφει ότι οι τραγικοί ποιητές διέγραψαν, από τους μύθους τους οποίους χρησιμοποίησαν, ό,τι ήταν πολύ απίθανο για την φρίκη ή τη γελοιότητά του.

Η αλήθεια που ψάχνω εγώ είναι η αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα στοιχεία εκείνα του παρελθόντος μας τα οποία, εμείς οι παντογνώστες, θεωρούμε φρικιαστικά και γελοία.
Δεν παριστάνω τον παντογνώστη, όπως με κατηγορείς, γνωρίζω μόνο το αντικείμενο που με ενδιαφέρει επειδή το μελετώ πάνω από είκοσι χρόνια τώρα και είναι επόμενο να γνωρίζω περισσότερα γι αυτό από εκείνους που δεν ασχολήθηκαν μαζί του. Επίσης, δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι παραπλανώ αν δεν αποδείξεις πλάνα και αναληθή τα επιχειρήματά μου.

Όσο για τα μικρά παιδιά που διαβάζουν τούτο το θέμα, τι φοβάσαι; Μήπως πάψουν να πιστεύουν στον Αη-Βασίλη;

Για τα Ελευσίνια μυστήρια έχεις δίκιο. Λατρεύω την θεά Δήμητρα διότι ήταν μια ακόμα επαναστάτρια που έδωσε ένα καλό μάθημα στους θεούς-θύτες και όχι η ανούσια θεά της σοδειάς και των καρπών όπως την παρουσιάζουν. Όμως δεν σε συμφέρει να αποκαλυφτεί ούτε της Δήμητρας η πραγματική ταυτότητα, έτσι δεν είναι; Ο πύργος από τραπουλόχαρτα δεν θα μείνει όρθιος όταν του αφαιρέσουμε έστω και ένα από τα τραπουλόχαρτα της βάσης.

Θα μου μεταφράσεις το: «Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος»; Σε βεβαιώ ότι η παντογνωσία μου δεν περιλαμβάνει γνώση της αρχαίας ελληνικής.
Υ.Γ. Η προσωπική επίθεση βλάπτει εσένα και όχι εμένα, διότι προδίδει αδυναμία.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 31-03-09, 01:12
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[COLOR="DarkSlateBlue"]
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Alaman,
διότι δεν εννοώ να μεγαλώσω και να σοβαρευτώ!
Συμφωνώ ότι Γέρασες και μυαλ...συγνώμη και δεν έμαθες και δεν Σοβαρεύτηκες !

Τώρα όσον αφορά στην πρώτη ερώτηση για τα ψυχολογικά μου, μάλλον κάποιο δίκιο έχεις διότι κοίτα τι έκατσα και έφτιαξα τώρα στο γεράματα:

Αυτό το τεράστιο πορτραίτο του Che είναι κατασκευασμένο από σκληρή πέτρα της οποίας τα κομμάτια έκοψα και συναρμολόγησα μόνος μου. Όποιος μπαίνει στο σπίτι και το βλέπει για πρώτη φορά τρομάζει.
Καλά ρε Γέροντα : Τον Ιησού δεν τον θέλεις , τους Αγίους δέν τους Θέλεις , γιατί υποθέτω βγάζεις μπιμπίκια και στον πισηνό σου !!!!
Αυτόν τον" Ήρωα " έχεις για πρώτυπο?
Και Σύ ? Ένας φιλοσοφημμένος Γέρος , που έχεις διαβάσει για είκοσι Χρόνια το θέμα που σε απασχολεί , και που είσαι εξπέρ υπέρ το δέον , δέν βρήκες άλλον Ήρωα να βάλεις στο πλούσιο φτωχικό σου ?
Δέν Βρήκες κανέναν Λεωνίδα , κανέναν Αίαντα , Κανέναν Άλέξανδρο ?
Και καλά , αυτών τα Ονόματα δεν μπορούσες να τα διαβάσεις γιατί δεν΄ξέρεις Αρχαία Ελληνικά , τα Νέα Ελληνικά τα χρησημοποιείς σωστά , από ότι βλέπω . Δεν Βρήκες κανέναν Κολοκοτρώνη , Κανέναν Ανδρούτσο, κανέναν Καραϊσκάκη, ?
Άς υποθέσουμε στο τέλος , ότι δεν διάβασες τίποτε άλλο εκτός απο διατριβές και εκδόσεις ,μόνο του συνδρόμου που σε κατατρέχει απο Μικρό παιδί !
Σε όλα αυτά που διάβασες το μισό και παραπάνω κείμενο όλων των συγγραμμάτων , σε παρέπεμπε σε αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους ( γιατί όλοι οι ξένοι συγγραφείς που δεν αναφέρουν ότι διάβασαν Ελληνικά Αρχαία Κείμενα , θεωρούνται παρακατιανοί και δεν τους παρακολουθεί κανείς ).
Κανείς από αυτούς , που οι ξένοι τους έχουν παραδείγματα , δεν σου άρεσε να του κόψεις πετρούλες και να τον θαυμάζεις , και μαζί με σένα και όποιος έρχετε στο σπίτι σου αντί να φοβάται ? Καί στο τέλος τέλος βρε Γέρο , βάλε το πορτρέτο ενός Άγνωστου Έλληνα Στρατιώτη Όποιας δήποτε εποχής , είτε με Χλαμύδα , ή με Φουστανέλα ή με Φόρμα Φαιοπράσινη ή Παραλλαγής , έτσι σαν φόρο τιμής σε αυτούς που πέθαναν για να μπορείς εσύ να αναπνέεις ελεύθερα !!!!!


Σε βεβαιώ λοιπόν ότι αν εκείνοι που έγραψαν τα ευαγγέλια γνώριζαν εβραϊκά, στην θέση του Che θα βρισκόταν ο Ιησούς, ως ο πρώτος διδάξας.
Εδώ Γέρο δεν ξέρω αν ήπιες κανένα ποτηράκι , αλλά τα μπέρδεψες !


Η γλώσσα των ευαγγελίων μπορεί να είναι η γλώσσα του Επίκουρου και του Πλάτωνα, αλλά ο Ιησούς δεν την μιλούσε. Μην επικαλείσαι λοιπόν την επιφοίτηση, διότι αν διέθεταν λίγη σοφία εκείνοι που ήταν υπεύθυνοι για την συγγραφή τους, θα είχαν καταλάβει το κολοσσιαίο λάθος που επρόκειτο να κάνουν.
Και εδώ Γέροντα πάλι αδιάβαστο σε βλέπω !

Δέν θα σου μάθω εγώ την Καινή διαθήκη ! Άν έχεις τα Κότσια μελέτησέ την , αλλά πάψε να ψεύδεσαι . Όπως σου είπα διαβάζουν και παιδιά , τα οποία δεν είναι συνταξιούχοι , και δεν έχουν τον Χρόνο να ψάξουν λόγω φόρτου , και εμείς εδώ ανοίγουμε μεγάλα θέματα με τις ανακρίβιές σου και την έλειψη μελέτης του αντικειμένου που παρουσιάζεις σαν εξπέρ !
Κάποια στιγμή οι Μαθητές του Ιησού τον πληροφόρησαν ότι έξω από την κατοικία που βρισκόταν , είχαν προσέλθει να ακούσουν την Διδασκαλία του Έλληνες ! Τότε γυρνάει και λέει στους Μαθητές του και τους παρευρισκομένους ο Ιησούς : ήλθε η ώρα να δοξασθεί Ο Πατήρ μου !
Μήπως Ξέρεις ποιά ήταν η επίσημη Γλώσσα εκείνης της εποχής , και ποιά ήταν η ποιό διαδεδομένη στις συναλλαγές ??????? Φυσικά οι Έλληνες δεν ήλθαν να ακούσουν Εβραίϊκα , και το Κύριγμα δεν έγεινε τελικά στην Αραμαϊκή !
Και ποιό ήταν το κολοσσιαίο Λάθος των Μαθητών του Ιησού και των Ευαγγελιστών ? Το ότι έγραψαν την επι του όρους ομιλία , ή ότι ξεχείλησαν την Καινή διαθήκη από διδασκαλία Αγάπης πρός τον Πλησίον !!!!!


Επιπλέον, εσύ είσαι εκείνος που θα έπρεπε να ήσουν αγανακτισμένος μαζί τους, επειδή σου στέρησαν τις πραγματικές, τις αληθινές λέξεις του Ιησού.
Η διδασκαλία του Ιησού όπως την έχουν Γράψει με καλύπτει απόλυτα αγαπητέ Γέροντα ! Θεωρώ τον Εαυτό μου τυχερό και όχι στερημένο !!!!
Το είπε άλωστε ο Ιησούς στους μαθητές του : Ούτε μιά κεραία δεν θα αλλάξετε από αυτά που εγώ σας λέω !!!

Για τα κείμενα των αρχαίων Ελλήνων τα οποία οι νεώτεροι, δυτικοί και μη, τα διόρθωσαν, έχεις δίκιο. Τα διόρθωσαν όμως επειδή έπασχαν από το σύνδρομο και δεν μπορούσαν να δεχτούν όσα δεν συμβάδιζαν με την ρηχή νοοτροπία τους.
Εδώ δικαιώνεις αυτά που σου είπα πιό πανω , και συμφωνείς ότι κανεις λάθος αντικρούοντας τον εαυτό σου !!!!!


Εξάλλου και οι ίδιοι οι αρχαίοι συγγραφείς δεν ήταν απαλλαγμένοι από το σύνδρομο. Η Jacqueline de Romilly γράφει ότι οι τραγικοί ποιητές διέγραψαν, από τους μύθους τους οποίους χρησιμοποίησαν, ό,τι ήταν πολύ απίθανο για την φρίκη ή τη γελοιότητά του.
Εδώ πάλι κάνεις το ίδιο λάθος ! Επικαλείσαι την Ζακλήν ντε ρόμυλη ( Μπραβο στην κοπέλα που Ξέρει να διαβάζει αρχαία Ελληνικά ) και δεν επικαλείσαι τον εαυτό σου ή κάποιον Έλληνα βρε αδελφέ ασχολούμενο με το ίδιο θέμα !!!!
Θέλεις να σου απαριθμήσω καμιά πενηνταριά ?????
Θέλοντας να προβάλεις το ¨ΕΓΩ" σου κάνεις ότι κάνουν οι Ξένοι ! Προβάλουν Έλληνες Συγγραφείς !!!!!


Η αλήθεια που ψάχνω εγώ είναι η αλήθεια που κρύβεται πίσω από τα στοιχεία εκείνα του παρελθόντος μας τα οποία, εμείς οι παντογνώστες, θεωρούμε φρικιαστικά και γελοία.
Κάνεις λάθος τραγικό !!!!
Μεγάλωσα σε μία βαθειά θρησκευόμενη Οικογένεια , αλλά κανείς δεν μου απαγόρευσε να διαβάσω αρχαία κείμενα .
Πήγα σε ένα σχολείο , όπως όλοι της Ηλικίας μου , όπου επτά ώρες την Εβδομάδα διδασκόμουν Αρχαία ελληνικά και τέσσερις ώρες (Εβραίϊκα όπως εσύ τα αποκαλείς ) Θρησκευτικά και επτά ώρες Ιστορία .Έκρυψε κανένας κάτι ή εσύ αργά τα ανακάληψες γιατί απλούστατα δεν τα διάβασες όταν έπρεπε ?
Μή πως βρέθηκε κανένας όψιμος μελετιτής , όπως εσύ , και σε έμπασε σε λάθος ρότα , σύμφωνα με το πώς πήγαινε το κύμα με το μπουκάλι , και έμπλεξες τους Αρχαίους Θεούς , Ημίθεους και Θνητούς με τον Θεό Che !!!!!!!
Και αντί να βάλεις την Θεά Δήμητρα στην είσοδό σου ,έβαλες τον θεό Γκεβάρα !


Δεν παριστάνω τον παντογνώστη, όπως με κατηγορείς, γνωρίζω μόνο το αντικείμενο που με ενδιαφέρει επειδή το μελετώ πάνω από είκοσι χρόνια τώρα και είναι επόμενο να γνωρίζω περισσότερα γι αυτό από εκείνους που δεν ασχολήθηκαν μαζί του. Επίσης, δεν μπορείς να με κατηγορείς ότι παραπλανώ αν δεν αποδείξεις πλάνα και αναληθή τα επιχειρήματά μου.
Άχ Ρε Γέροντα ,
Η Ημιμάθεια είναι χειρότερη της Αμάθειας !
Διάβασες είκοση χρόνια όλα τα σχετικά για ένα θέμα , που κάποιος σου πλάσαρε και σε έκανε να πιστέψεις πως είναι το Α και το Ωμέγα αυτής της μικρής Ζωής .
Καί σύ τί έκανες ?
Οπλήστικες με περισσό Εγωϊσμό , επειδή διάβασες καλά το μάθημά σου και ήρθες να δικάσεις και να κατατροπώσεις σε μία δίκη τον κατηγορούμενο που θεωρούσες αδύναμο και χωρίς υπεράσπιση , γιατί ποιός θα τολμούσε να σου αντιπαρατεθεί ?
Είσαι ο παντογνώστης του θέματος , σίγουρα , κανείς δεν το αμφισβητεί , εκτός απο σένα !
Γιά ψάξτο λίγο Γέροντα , και μη επέρεσαι , εσύ παλινδρομείς , εσύ αυτοανερείσαι !!!!

Όσο για τα μικρά παιδιά που διαβάζουν τούτο το θέμα, τι φοβάσαι; Μήπως πάψουν να πιστεύουν στον Αη-Βασίλη;
Η κόρη μου είναι είκοση οκτώ ετών , και ευχαριστιέται ,και περιμένει κάθε χρόνο την Πρωτοχρονιά , τον Άγιο Βασίλη να κτυπήσει την πόρτα στις Δώδεκα παρα πέντε !!! Το Ψευδόνυμό της είναι "Ναϊάς "


Για τα Ελευσίνια μυστήρια έχεις δίκιο. Λατρεύω την θεά Δήμητρα διότι ήταν μια ακόμα επαναστάτρια που έδωσε ένα καλό μάθημα στους θεούς-θύτες και όχι η ανούσια θεά της σοδειάς και των καρπών όπως την παρουσιάζουν. Όμως δεν σε συμφέρει να αποκαλυφτεί ούτε της Δήμητρας η πραγματική ταυτότητα, έτσι δεν είναι; Ο πύργος από τραπουλόχαρτα δεν θα μείνει όρθιος όταν του αφαιρέσουμε έστω και ένα από τα τραπουλόχαρτα της βάσης.
Καϋμένε Γέροντα .
Αργά έπιασες δουλειά !
Και αυτό το έκανες γιατί ήταν πολές οι άχρηστες οι ώρες που είχες στην διάθεσή σου , και για να μη πάθει τίποτα το μυαλό σου (?) αποφάσησες ή αποφάσησε κάποιος άλλος για σένα , ότι κάτι έπρεπε να βρεθεί να περάσει αυτός ο Χρόνος ! Αλλά διάβασες επιλεκτικά ! Και διάβασες όπως σου έγραψα , ότι σου σέρβηραν , κακέκτυπα Συγγραφέων !

Κάποιοι άλλοι όμως Γέροντα , Θυσίαζαν ώρες από τον ύπνο τους για να μάθουν , για να έχουν μια σφαιρική ιδέα αυτών που συνθέτουν αυτήν την Ζωή !

Θα μου μεταφράσεις το: «Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος»; Σε βεβαιώ ότι η παντογνωσία μου δεν περιλαμβάνει γνώση της αρχαίας ελληνικής.
Υ.Γ. Η προσωπική επίθεση βλάπτει εσένα και όχι εμένα, διότι προδίδει αδυναμία.
[/QUOTE]

Αγαπητέ Γέροντα σε σέβομαι γιατί τουλάχιστον διαβάζεις . ! Αυτά που διαβάζεις , και δικαιολογημένα έχεις άποψη .
Όμως επέτρεψε και σε άλους να έχουν άποψη , και κανείς δεν σου επιτείθεται ! Ο καθένας άποψη εκφράζει , και απαντά με αυτά που νομίζει ότι απαντούν τα θέματα που τίθενται επι τάπιτος !
Και η Υπογραφή μου αυτό υποδηλώνει : μεταξύ δύο συζητητων , εάν ο ένας θυμώσει ,αυτός που θα κάνει υπό και δεν θα κοντραριστεί , είναι σοφότερος .

Καλό σου Βράδυ !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-03-09 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 31-03-09, 07:52
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η Υπογραφή μου αυτό υποδηλώνει : μεταξύ δύο συζητητων , εάν ο ένας θυμώσει ,αυτός που θα κάνει υπό και δεν θα κοντραριστεί , είναι σοφότερος .
Αγαπητέ, θυμωμένε Alaman,
τιμώ την συμβουλή που περιέχει η υπογραφή σου και την ακολουθώ.
Καλή σου μέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 02-04-09, 15:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...αν μου επιτρέπεις, να πω δυο κουβέντες ακόμη, αφού έχουν μείνει κάποια αναπάντητα θέματα, (Νυμφίος του αίματος, σωτηρία, Αλήθεια...) με την προϋπόθεση, να μην κάνουν τον κόπο όσοι ΔΕΝ θέλουν να διαβάσουν (συμπεριλαμβανομένου και εσού), αυτά που ακολουθούν. Ελεύθερα πράματα, και προπάντων χωρίς βία.

Ζήτησες (μάλλον ειλικρινώς) στοιχεία για έναν διαιτητή, προκειμένου αποφανθεί ‘’ποια’’ είναι η αληθινή αλήθεια. Η ιστορική ή η θεολογική. Και ενώ το ξαναείπα, το επαναδιατυπώνω: ΑΝ η ιστορική αλήθεια είναι αληθινή, είναι μέρος της όλης Αλήθειας. Αν η θεολογική αλήθεια είναι αληθινή, και αυτή με την σειρά της, είναι μέρος της όλης Αλήθειας. Ποιος θα κρίνει αν η μεν αλήθεια και η δε, είναι μέρη της όλης Αλήθειας ή φαντασίες αποκομμένες της πραγματικότητος; φυσικά η ίδια η Αλήθεια η οποία καταργεί την φαντασία και το εξωπραγματικό, όπως το φως, την σκιά.
Και στις δύο περιπτώσεις τα ‘’μέρη’’ αντί να αντιτίθενται πολεμικά, μπορούν να συντίθενται ειρηνικά δλδ να συγ-χωρεθούν στην ίδια καρδιά, στον ίδιο νου του ανθρώπου. Η πληρότητα της Αληθείας, είναι συγχωρετική στα μέρη της, όπως συγχωρετικός λογικά είναι, ο πατέρας στα παιδιά του.

Η φύση αυτής της Αλήθειας – Κριτή (ή με την δική σου προσέγγιση στον τύπο του διαιτητή), ΑΝ ήταν ένα απρόσωπο σύστημα, ΑΝ δλδ η Αλήθεια ήταν/είναι κάτι αφηρημένο, ιδεατό και απρόσωπο, με ποια δικαιοδοσία θα έκρινε το απρόσωπο, πρόσωπα;

Μοιάζει, σαν να έχουμε ένα ταμείο γνώσεων, μια βάση δεδομένων που, αφού εκεί μέσα είναι περασμένη η όλη αλήθεια, να ζητούσε ο καθένας την ορθότητά του από αυτόν τον απρόσωπο υπερυπολογιστή.

Και επειδή μια τέτοια κατάσταση ο άνθρωπος ΔΕΝ την δέχεται, είναι φυσιολογική αντίδραση του ανθρώπου να αρνείται ως ελεύθερος, το ‘’απρόσωπο σύστημα αληθείας’’. Από το να είναι κάποιος επαναστάτης, ενάντια του συστήματος, (και καλά κάνει σαν αφετηρία) μέχρι να θέλει να καταργήσει αυτήν την ίδια την Αλήθεια, την γνωριζόμενη ως Πρόσωπο, τον Άνθρωπο, έχει διαφορά.

Με λίγη καλή διάθεση, μετά τις ταμπουρωμένες από δύο πλευρές άμυνες και επιθέσεις, (θρησκευτική του Ανδρέα και ιστορική του delta) νομίζω ‘’κάτι’’ έχει να διδαχθεί από Τον Άνθρωπο έμμεσα αλλά και άμεσα ο ένας από τον άλλον, ΑΝ δεν υποτιμά τον συνομιλητή και ΑΝ διακρίνει την παρουσία αυτού του ιστάμενου στο μέσον των αντιπαραθέσεων ‘’διαιτητού’’.

Τον περιέγραψα ως Εσταυρωμένο Πρόσωπο Αλήθεια ΚΑΙ Απάθεια. Έχει κάθετη διάσταση την Αλήθεια που ενώνει την γη με τον ουρανό και αναγνωρίζεται:
ως πρόσωπο ΙΗΣΟΥΣ = 888, Μεσσίας. Συμβολικά στην ΠΔ, ως κάθετος ανηρτημένος όφις επί της ράβδου του Μωϋσέως, προτύπωση του ορθίου κρεμασθέντος επί του Σταυρού Χριστού, αλλά και πρακτικά στον όλο άνθρωπο, απεικονισμένα και σε κάθε άνθρωπο την όρθια σπονδυλική στήλη, που ενώνει την κεφαλή με το σώμα. Αλλά και οριζόντια, την Απάθεια – συγχωρετικότητα, με την ανοιχτή αγκαλιά που απλώνεται προς όλους τους ανθρώπους ως έκκληση επίγνωσης και σωτηρίας.

Νομίζω Ανδρέα, (συγγνώμη για την παρατήρηση, δέξου την ως αδελφική, γνωρίζεις το πνεύμα και την διάθεσή μου) έχεις να μάθεις από Τον Κύριο που πιστεύεις/πιστεύουμε, πλην της Αλήθειας, ΚΑΙ την συγχωρετικότητα της μερικής (ιστορικής) αληθείας που προσφέρει ο καλός μας φίλος delta. Εν ευθέτω χρόνω, θα σου αναφέρω τα σχετικά ορθά του στοιχεία (λίγο υπομονή). Αν ο delta θα ήθελε, ίσως θα μπορούσε κι αυτός να συγχωρέσει την προτεινόμενη αλήθεια που βιώνεις, ώστε, έστω και ένα βήμα φιλανθρωπίας και φιλαληθείας μπροστά αν κάνετε, απορρίπτοντες την με εμπαθή τρόπο υπεράσπιση της προσωπικής σας αλήθειας, προσεγγίζοντες το Πρόσωπο Αλήθεια – Απάθεια, να είναι πραγματικά όφελος στο πλαίσιο της ‘’κοινωνίας των προσώπων’’.

Όταν μάλιστα ο Πιλάτος ρωτούσε εξετάζοντας Τον Κύριο, ΤΙ είναι αλήθεια; Ο Κύριος εσιώπα, ώστε θαυμάζειν λίαν. Δεν απαντούσε, όχι γιατί ΔΕΝ ήξερε, αλλά γιατί ήταν λάθος ερώτηση. Η απρόσωπη αλήθεια δεν έχει ορισμό. ΟΥΤΕ και έχει εξουσιοδότηση ως ΑΠΡΟΣΩΠΗ να κρίνει πρόσωπα. Τέτοιαν ΔΕΝ την δεχόμαστε. ΑΝ ρωτούσε, ΤΙΣ (αντί για ΤΙ) είναι η Αλήθεια, η απάντηση θα ήταν η υπέρχρονη (και διαχρονική ενεργούσα): εγώ ειμί η Αλήθεια.

Αυτό το Σ διαφορά, αφενός προσανατολίζει τον άνθρωπο στον Άνθρωπο, και αφετέρου, αφού πραγματικά εξ όλης καρδίας τον επιθυμήσει, ερχόμενος δρα όπως η φωτιά. Θερμαίνει, ενώνει, καθαρίζει από ρύπους, φωτίζει, λαμπρύνει, τελειοποιεί.

Είναι εκείνο το απαραίτητο σ που προστιθέμενο στα τοιχεία του νου και της καρδιάς, προσδίδει τα σ+τοιχεία (αναμφίβολης) ύπαρξής Του, το οποίο Πνεύμα, του Θεού του Ζώντος, δεν γράφεται εν λιθίναις πλαξί, αλλά εν σαρκίναις πλαξί (στην ευαίσθητη και συγχωρετική καρδιά).

Είναι εκείνο το (σ) που προσδίδει στον όφι την σ+οφία. Την άνωθεν όρθια παραδείσια, ανθρώπινη, προπτωτική, ζωντανή και ζωογονητική, αντί της έρπουσας δηλητηριώδους και θανατηφόρας, όπως εκείνων που προτυπώθηκαν στην έρημο που δάγκωναν και θανάτωναν τους ισραηλίτες στην έρημο.

Μία ήταν τότε η λύση (ΠΔ). Η ανάρτησις στο ψηλότερο σημείο της ράβδου του Μωϋσέως και το κρέμασμα του χαλκίνου όφεως, ώστε όποιος δαγκώνεται να ατενίζει τον όρθιο κρεμασθέντα με πίστη και θα σώζεται. Προτυπωτική σκιώδης (όπως προσφέρεται για μελέτη και κατανόηση η ΠΔ) αλήθεια, ενδεικτική της Ουσίας της ΚΔ, όπου, η πλήρης εκπλήρωση της Αληθείας, με την επί του Σταυρού ανάρτηση Του Χριστού, που δια του Αίματός Του παρέχει την σωτηρία στους κοινωνούντες Τον, μυστικά ΚΑΙ μυστηριακά σε σχέση με τον θάνατο που εισάγει ο άλλος όφις, η άλλη σοφία, με τα ‘’άλλα’’ (αντίθεα του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΘΕΟΥ) σ+τοιχεία.... που παρότι με ορθή προδιάθεση ξεκίνησαν την θεομαχία να καταργήσουν τον θάνατο και τους ψευδοθεούς, παρασύρθηκε η ορμή κατά του Πλάστου και Δημιουργού τους και Αληθινού Θεού (καίγοντες με αυτήν την ίδια τους την φωτιά, τα χλωρά με τα ξερά...).


Κι αν θεωρούνται όλα τα παραπάνω προκατασκευασμένα ‘’ανθρώπινα’’ προς πλάνην των ανοήτων δια του συνδρόμου, γιατί άραγε ΚΑΙ η φύση το προτείνει;;; πως;
όταν τα πελεκανάκια δηλητηριαστούν από όφι, ο ίδιος ο πατέρας αυτοτραυματίζεται για χάριν των παιδιών του, και αυτά αφού ‘’κοινωνούν’’ το αίμα του θυσιασθέντος πατέρα τους, σώζονται!


...μάλλον αυτή είναι η απάντηση στο γιατί η Φύση (είτε με μικρό είτε με μεγάλο Φ), διδάσκει ή τέλος πάντων, ‘’κάτι ενδεικτικό’’ λέει... σε όσους αφού με ελεύθερη επιλογή αρνήθηκαν/αρνούνται να ακούσουν τους λόγους της Υπερφύσης (ΚΔ ή δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν ορθά τον σπερματικό εν σκιά λόγο της ΠΔ), να μην χάσουν και τους δικούς της λόγους, που τα όμοια φρονεί και τα ανάλογα προτείνει.... ...κι αν κατανοηθεί η πρώτη εξωτερική σφαίρα του μυστηρίου της ζωής, περνάμε στην σκιώδη αναφορά (ΠΔ) και την πλήρη εκδήλωση του πυρήνα της Αληθείας (ΚΔ) που είναι η Κοινωνία - μετοχή στη Ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 02-04-09, 16:13
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...μία απρόσωπη αλήθεια, είναι λογικό, ΜΟΝΟ να κρίνει, να κατακρίνει και ψυχρά, απάνθρωπα, να απορρίπτει. Απεναντίας, η Αλήθεια του Προσώπου, βοηθά, διακρίνει, εντάσσει, συγ-χωρεί. Αυτήν την σοφία (αυτόν τον όρθιο όφι) έχει ανάγκη ο άνθρωπος και όχι της ψυχρής γνώσης (που τελικά ως μη συγχωρετική, είναι απλά, άλλη μια γνώμη).

...Και επειδή Ο Κύριος αναφέρει, ότι, όπου δύο ή τρεις ή πλείστινες εισί συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί εν των μέσω βρίσκομαι, η ιστορική αλήθεια και η θρησκολογική, αφού την εκάλεσε (έμμεσα ή άμεσα Την Αλήθεια), Αυτή ως ταπεινή και φιλάνθρωπη, παρουσιάστηκε. Και ως πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα, η πρότασις του ποτηρίου για την κοινωνία Της [εδώ μυστική και μυστηριακή (για την τελείωση των βιωμάτων αυτογνωσίας και θεογνωσίας) εντός της Εκκλησίας], εξαρτάται από τον καθένα...
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 02-04-09, 21:09
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγη καλή διάθεση, μετά τις ταμπουρωμένες από δύο πλευρές άμυνες και επιθέσεις, (θρησκευτική του Ανδρέα και ιστορική του delta) νομίζω ‘’κάτι’’ έχει να διδαχθεί από Τον Άνθρωπο έμμεσα αλλά και άμεσα ο ένας από τον άλλον, ΑΝ δεν υποτιμά τον συνομιλητή και ΑΝ διακρίνει την παρουσία αυτού του ιστάμενου στο μέσον των αντιπαραθέσεων ‘’διαιτητού’’.
Αγαπητέ Mystakid,
σε καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω τι εννοείς με όσα λες, αλλά δεν έχω την δική σου ικανότητα στην έκφραση για να σου το αποδείξω.
Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το δικό μου μυαλό δεν έχει ανάγκη την ικανότητα της πολύπλευρης ανάλυσης που διαθέτει το δικό σου. Η δική μου αλήθεια είναι αισθητή, ικανοποιείται μόνο μέσω των αισθήσεων, ενώ η δική σου είναι διαισθητική.

Νομίζω μάλιστα ότι σε αυτό το σημείο ταιριάζω με τον Alaman (αν εκείνον αποκαλείς Αντρέα), διότι η αλήθεια του στηρίζεται στα κείμενα και αγανακτεί με την παραμικρή αμφισβήτησή τους. Εσύ, αντιθέτως, μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι κάπως υπεράνω κειμένων. Γνωρίζεις την αλήθεια από διαίσθηση και δεν θα εκραγείς επειδή κάποιος υποτιμά τα κείμενα.

Ωστόσο, το θέμα είναι ποια από τις δυο αλήθειες συμφέρει περισσότερο τους ανθρώπους. Εγώ επιμένω ότι η γνώση του παρελθόντος μας είναι απαραίτητη προκειμένου να πάψουμε να επαναλαμβάνουμε αιωνίως τα λάθη εκείνου του κακού παρελθόντος. Εσύ θεωρείς ότι αυτό δεν είναι απολύτως απαραίτητο και ότι αρκεί να μάθουμε να κοιτάζουμε μέσα μας για να βελτιωθούμε.
Ποια από τις δυο αλήθειες λοιπόν;

Να γιατί χρειάζεται ο διαιτητής. Καθώς και απόψεις άλλων!

Ετοιμάζω ένα θέμα για το Νησί του Πάσχα, η περίπτωση του οποίου αποτελεί μια μικρογραφία της περίπτωσης «Πλανήτης Γη».
Οι κάτοικοι του Νησιού του Πάσχα ζούσαν απομονωμένοι στην μέση του Ειρηνικού Ωκεανού. Συμπεριφέρθηκαν ακριβώς όπως συμπεριφερόμαστε εμείς οι υπόλοιποι σήμερα και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.
Ένα πολύ καλό βιβλίο που ασχολείται με την περίπτωση της Νήσου του Πάσχα έχει ως υπότιτλο το εξής: Ένα μήνυμα από το παρελθόν μας για το μέλλον του παλνήτη μας.
Θα φροντίσω να τελειώσω το θέμα σύντομα για να το σχολιάσουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.