Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-08, 11:50
Νίνα Ο χρήστης Νίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-08 11:52
Unhappy Αυξημένα λευκά αιμοσφαίρια

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα λευκά αιμοσφαίρια.
Έκανα εξετάσεις αίματος και μου τα βρήκαν 15.7 ενώ το όριο είναι μέχρι 10.5 .
Θα μπορούσε κανείς να μου πεί τι σημαίνει αυτο?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
Νινα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Νίνα για αυτό το μήνυμα:
SAM (20-05-10)
  #2  
Παλιά 15-02-08, 13:46
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Tα πολλά Λευκά είναι δείγμα οτι κατι δεν πάει καλά σον οργανισμό μας.Αν παραδειγματος χάριν έχω γρίππη τα λευκά μου ανεβαίνουν.Ειναι ο φυσικός μηχανισμός αμυνας του ανθρώπου να τα βάλη με καθε τι που τον απειλή.Περίσσότερα από τον γιατρό σου.Αυτός θα σου λύση κάθε απορία.
----------------------------------------------------------------------
Και καλως ήρθες στην Αcroύλα μας....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-08, 13:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
έχεις συμπτώματα ίωσης ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-09, 11:14
gv1 Ο χρήστης gv1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-08-09 11:25
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις συμπτώματα ίωσης ;
οχι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-08, 13:53
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είμαι γιατρός, αλλά γνωρίζω οτι τα αυξημένα λευκά προκαλούνται από ένα σωρό αιτίες, εκ των οποίων δεν είναι όλες σοβαρές. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι από μόνη της μια μέτρηση αυξημένων λευκών δεν λέει τίποτα, όλα τα στοιχεία των εξετάσεών σου θα πρέπει να αξιολογηθούν από καποιο γιατρό (πιστεύω παθολόγο), ωστε να σου απαντήσει υπεύθυνα. Σε πρώτη φάση θα έλεγα να μην ανησυχείς, επισκέψου όμως τον παθολόγο σου και δείξε του τις εξετάσεις σου ωστε να σου διελευκάνει την απορία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-08, 14:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να αξιολογηθούν από καποιο γιατρό (πιστεύω παθολόγο)
Αιματολόγο ή μικροβιολόγο επίσης
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-08, 23:44
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Νίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα λευκά αιμοσφαίρια.
Έκανα εξετάσεις αίματος και μου τα βρήκαν 15.7 ενώ το όριο είναι μέχρι 10.5 .
Θα μπορούσε κανείς να μου πεί τι σημαίνει αυτο?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων
Νινα.
Η συχνότερη και πιθανότερη αιτία είναι κάποια λοίμωξη, δηλαδή κάποιο μικρόβιο. Τα λευκά αιμοσφαίρια αυξάνονται για να το καταπολεμήσουν. Απο εκεί και πέρα η ερμηνεία είναι ασφαλώς ιδιαίτερα πολύπλοκη αφού έχει σημασία ΤΙ ήταν αυτά τα λευκά (πολυμορφοπύρηνα? λεμφοκύτταρα? μονοκύτταρα? ηωσινόφιλα?), αν είχες αυτό που λέμε "αριστερή στροφή", αν οι υπόλοιπες σειρές (ερυθρά, αιμοπετάλια) είναι φυσιολογικές, τι ηλικία έχεις και (κυρίως) γιατί έκανες τις εξετάσεις αίματος!

Δεδομένου οτι δεν αναφέρεις κάποιο άλλο πρόβλημα και εκτιμώντας οτι έχεις μια σχετικά νεαρή ηλικία το πιθανότερο είναι απλά να περνάς κάποια λοίμωξη. Το πλέον ενδεδειγμένο είναι να ζητήσεις, ασφαλώς, τη γνώμη του γιατρού που έκρινε οτι έπρεπε να κάνεις αυτές τις εξετάσεις. Αυτός ξέρει γιατί τις έκανε και αυτός ξέρεις πως να τις ερμηνεύσει μέσα στο κλινικό τους πλαίσιο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-09, 17:29
maraaaa Ο χρήστης maraaaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-09 17:14
voithia please

καλησπερα.ειμαι 26 χρονων.εκανα εξετασεις και τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι 14.000...ειχα κανει περσι laser στον κολπο απο κονδυλωματα....αυτο σημαινει οτι εχς καρκινο???εκλεισα ραντεβου στο ικα να δουν τις απαντησεισ κ μου εκλεισαν σε 15 μερες...θα τρελαθω απο αγωνια.αν ξερει καποιος ας με βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-09, 21:34
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maraaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.ειμαι 26 χρονων.εκανα εξετασεις και τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι 14.000...ειχα κανει περσι laser στον κολπο απο κονδυλωματα....αυτο σημαινει οτι εχς καρκινο???εκλεισα ραντεβου στο ικα να δουν τις απαντησεισ κ μου εκλεισαν σε 15 μερες...θα τρελαθω απο αγωνια.αν ξερει καποιος ας με βοηθησει
Τα κονδυλώματα δε σχετίζονται απαραίτητα με τον καρκίνο τη μήτρας, παρ'όλο που πρόκειται για τον ίδιο ιο (HPV), δεν πρόκειται απαραίτητα για τους ίδιους οροτύπους. Παρ'όλα αυτά, αν έχεις κονδυλώματα θα ήταν καλό να δεις ένα γυναικολόγο και να κάνεις τεστ Παπ, που είναι προς το παρόν (νέες μέθοδοι αρχίζουν να διαδίδονται...) η εξέταση εκλογής. Επιπλόν, μπορείς να κάνεις αναζήτηση HPV PCR για τους επικίνδυνους ορότυπους (κοστίζει ακριβά), και να εμβολιάστεις αν δεν τους έχεις (κοστίζει επίσης ακριβά).

Στο συγκεκριμένο πλαίσιο τα λευκά αιμοσφαίρια δε μεταβάλλουν ιδιαίτερα την πιθανότητα να έχεις καρκίνο, που είναι στατιστικά πολύ μικρή. Μ'άλλα λόγια, όσο ανησυχούσες πριν τις εξετάσεις, να ανησυχείς και τώρα.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, την ερμηνεία των εξετάσεων μπορεί να την κάνει μόνο ο γιατρός που τις ζήτησε, διότι μόνο αυτός ξέρει τι ψάχνει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, εξετάσεις αίματος πρέπει να γίνονται μόνο αν ψάχνουμε κάτι συγκεκριμένο και όχι για λόγους επιστημονικής περιέργειας.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-09, 23:53
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maraaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.ειμαι 26 χρονων.εκανα εξετασεις και τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι 14.000...
άλλα συμπτώματα έχεις ? βήχα , συνάχι, πυρετό ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-09, 15:56
maraaaa Ο χρήστης maraaaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-09 17:14
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις...Αλλα συμπτωματα οχι,δεν εχω τετοια..Τις εξετασεις τις εκανα απλα για να ελενξω τον σιδηρο,γιατι νιωθω λιγο κουρασμενη γενικα.Ο σιδηρος και τα λοιπα ειναι μια χαρα,το μονο ποθ με ανησυχει ειναι τα λευκα αιμοσφαιρια.Οσο για το εμβολιο για τον HPV ειμαι 27 κ νομιζω δεν πιανει.Μπορει να εχω λευχαιμια??Με εχει πιασει η αγωνια δεν ξερω τι να σκεφτω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-09, 16:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ουφ! Αν και δεν ανακατεύομαι στα ιατρικά γιατί γιατρός δεν είμαι, αλλά... ας μην κινδυνολογούμε άνευ λόγου και αιτίας.
Ως παθούσα, σε συμβουλεύω να πας στο γιατρό σου κι αυτός θα ακολουθήσει τη σωστή οδό για να λυθεί το ζήτημα που στις συνήθεις περιπτώσεις... δεν είναι τίποτα.
Προσωπικά πέρασα αυτή τη "φάση" με τα λευκά αιμοσφαίρια, με ξεψαχνίσανε, με κάνανε φύλλο φτερό γιατί είχα κι ένα πρησμένο λεμφαδένα, έκανα όλες τις εξετάσεις για ιούς, έκανα παρακέντηση, μέχρι και βιοψία!
Κατά καιρούς ενόχλησα και τους καλούς ιατρούς της βάσης (ευκαιρία να πω και δημοσία το "ευχαριστώ" μου τώρα...) και αποτέλεσμα... ουδέν!
Όλα καλά, όλα ανθηρά.
Απλά συνεχίζω να υπάρχω με τα λευκά μου αιμοσφαίρια να συναγωνίζονται το δείκτη Dow Jones και όπου να ναι θα χτυπήσω και το χρηματιστήριο του Τόκυο!
Τελευταία μέτρηση 18.000 and counting! Και κανείς δεν ξέρει τι είναι.
Κι εγώ βαρέθηκα ν' ανησυχώ, και μάλλον μου ανεβαίνουν πιο πολύ από το τρέξιμο παρά απ' οτιδήποτε άλλο.
Αυτά μήπως και λιγάκι ξε-αγχωθείς...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-09, 17:00
maraaaa Ο χρήστης maraaaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-09 17:14
παιδια αληθεια σας υπερευχαριστω για τις ενημερωσεις...Δεν ξερω αν εχει σχεση τοτε το γεγονος οτι παρουσιασα το καλοκαιρι ποικιλοχρους πιτυριαση, και απο τον σεπτεμβριο μεχρι κ πριν κανα 25μερο, (που διεκοψα την θεραπεια,λογω αμελειας),επαιρνα χαπια(αντιμυκητιασικα μαλλον)κ εβαζα κρεμες.Δεν ξερω αν επηρεαζει αυτο γιατι οταν εδωσα το αιμα,ειχα σταματησει τα χαπια.(λογω δυστυχως αμελειας μου κ μη γρηγορων αποτελεσματων)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-09, 16:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι αιτίες των αυξημένων λευκών αιμοσφαιρίων μπορεί να είναι δεκάδες.
Μπορεί π.χ να είναι κάποια λοίμωξη ή ακόμα και φάρμακο που μπορεί να έχεις πάρει.
Δες και εδώ
Αφού όπως λες δεν εμφανίζεις κάποιο άλλο σύμπτωμα δεν υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου να έχεις τόση αγωνία.Μπορεί εάν τις επαναλάβεις μετά από κάποιες μέρες θα αρχίσουν να πέφτουν στο φυσιολογικό.
Ωστώσο ο γιατρός σου θα τις συνεκτιμήσει μαζί με τις υπόλοιπες τιμές της γενικής αίματος και μπορεί να σου δώσει και κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις να κάνεις οι οποίες να σε καθησυχάσουν ακόμα περισσότερο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 04-02-09 στις 16:31
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-09, 23:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τα στεροειδή μπορεί να ανεβάσουν τα λευκά..μήπως ήταν κορτιζονούχες οι κρέμες που έβαζες ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.