Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-09, 00:19
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Σχόλια περί καύσης των νεκρών μέσα στη Χριστιανική Θρησκεία

Θα παρακαλούσα, τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθεί το σχετικό θέμα, τα όποια σχόλια -με τις σχετικές παραθέσεις- να αναρτώνται εδώ, έτσι ώστε να μη χάνεται η συνέχεια του κειμένου της ομιλίας.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-09, 01:18
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν καταλαβαίνω καλά, ο Μητροπολίτης στη συνέχεια του λόγου του θα πει γιατί όλα αυτά τα επιχειρήματα δε σημαίνουν ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να καίμε τους νεκρούς.

Και καλά θα το πει, κατά τη γνώμη μου. Αλλά εγώ θα το στηρίξω σε εντελώς άλλη βάση. Το πρώτο θέμα μου με τις κηδείες, μεγάλο θέμα μου, είναι ότι έτσι όπως γίνονται, εγώ δεν τις αντέχω. Σα να θέλουμε όλοι μας, εκκλησία και συγγενείς, να βασανιζόμαστε. Είναι πολύ σκληρές, πάρα πολύ σκληρές, ακόμα κι αυτές που γίνονται στις μεγαλουπόλεις, ακριβώς έτσι όπως περιγράφονται στην ομιλία.

Αλλά ξεφεύγοντας από τα δικά μου κολλήματα, θέλω να πω ότι οι κηδείες στα μικρότερα μέρη είναι εντελώς διαφορετικές, εκεί γίνονται όλα αυτά τα ακόμη βασανιστικότερα. Αυτά που σε κάνουν να λες "τη βγάζω, δεν τη βγάζω".

Τέλος, αν και πιστεύω ότι στην Ελλάδα ποτέ δε θα κάψουμε τους νεκρούς, αυτό που βρίσκω εντελώς άτοπο είναι το επιχείρημα υπέρ της καύσης. Ότι οι κηδείες μας έχουν καταντήσει ρουτίνα. Ενώ, δηλαδή, αν αρχίσουν οι καύσεις, τότε δε θα υπάρχει ρουτίνα; Τότε δε θα καίγεται ο ένας πίσω από τον άλλο, όπως ακριβώς τώρα ο ένας θάβεται πίσω από τον άλλο; Γιατί τότε ο ιερέας θα συγκινείται περισσότερο;

Αν ήθελα να αλλάξει κάτι στην όλη διαδικασία είναι μια κάποια απλοποίηση, έτσι ώστε μαζί με τον πεθαμένο να μην "πεθαίνουν" κι όλοι όσοι τον αγαπούσαν.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-09, 01:34
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Το θέμα της καύσης των νεκρών έτυχε να με απασχολήσει σχετικά πρόσφατα και είχα βγάλει και απόφαση απ'αυτού. Για τον εαυτό μου βεβαίως και όχι για άλλο κόσμο ή γενικά.

Ακόμη είμαι στη διαδικασία αναθεώρησης χωρίς τελικό αποτέλεσμα, και ο λόγος του π. Ν. Χατζηνικολάου έχει παίξει τον ρόλο του.

Δεν κρύβω πως το βιογραφικό του μου έχει κάνει εντύπωση και ίσως να παίζει και ένα ρόλο στον τρόπο που προσλαμβάνω την ομιλία του (τις ομιλίες του).

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αν ήθελα να αλλάξει κάτι στην όλη διαδικασία είναι μια κάποια απλοποίηση, έτσι ώστε μαζί με τον πεθαμένο να μην "πεθαίνουν" κι όλοι όσοι τον αγαπούσαν.
Σα να έχει να κάνει με τις (ουσιαστικές) ανθρώπινες σχέσεις αυτό. Έστω τις ανθρώπινες σχέσεις οι οποίες είναι περισσότερο "ανθρώπινες" παρά κοσμικές ή τυπικές.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-09, 00:43
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Καθώς διαβάζει κανείς την ομιλία, ή μάλλον να πω για μένα, καθώς διαβάζω την ομιλία δεν γίνεται να μην έχω στο νου μου και τον άνθρωπο που τα λέει όλα αυτά. Μιλώ για τον πατέρα Νικόλαο.

Θα σας μεταφέρω ένα κομμάτι από συνέντευξή του το οποίο μου έκανε εντύπωση και κράτησα ως τώρα.

"Ερ: Πως έρχεστε στους ανθρώπους;
Απ: Δεν θέλω να πείσω τους ανθρώπους. Δεν θέλω να τους σώσω. Ούτε καν να τους βοηθήσω. Η επαφή μου με τους ανθρώπους είναι προσπάθεια κοινωνίας: Να μοιραστώ! Γιατί βοηθώ σημαίνει είμαι ισχυρός, ο κατέχων και ο βοηθούμενος είναι ο ασθενής, ο στερούμενος, οπότε έχω ένα αίσθημα υπεροχής. Κι αυτό είναι καταστροφή για τον Χριστιανισμό. Κοινωνώ και μοιράζομαι σημαίνει είμαι στο ίδιο επίπεδο."



Δεν έχω πηγή να συμπληρώσω καθώς τύπωσα διάφορα θέματα και δυστυχώς στην εκτύπωση δεν υπάρχει κάτι. Ελπίζω όμως να το βρω από ποια συνέντευξη είναι και να το συμπληρώσω.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 22-12-09 στις 00:48 Αιτία: έντονη γραφή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.