Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-08, 14:41
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οικογένεια και παιδιά

Πριν θέσω ένα άλλο θεματάκι που έχω υπ' όψιν μου κι επεξεργάζομαι αυτές τις μέρες...
Θα ήθελα να θέσω το ερώτημα (ή ερωτήματα) αυτό/ά:

Η ανθρώπινη οικογένεια (Family) είναι μια θεσμοθετημένη βιο-κοινωνική μονάδα (biolocial group) που αποτελείται από δύο τουλάχιστον ενήλικα άτομα ετερόφυλα και μη συγγενικά εξ αίματος που έχουν συζευχθεί καθώς και (τα κατιόντα μέλη) τέκνα αυτών, η καλούμενη έτσι και "πυρηνική οικογένεια". Ελάχιστες λειτουργίες αυτών των ομάδων πυρήνων (στην ευρύτερη μορφή τους) είναι η παροχή ικανοποίησης και ελέγχου των αναγκών του θυμικού (affectional needs) -συμπεριλαμβανομένων και των σεξουαλικών σχέσεων- καθώς και η διατήρηση μιας "κοινωνικο-πολιτιστικής" κατάστασης (sociocultural situation) για την ανατροφή και ομαλή κοινωνικοποίηση των κατιόντων μελών της (τέκνων). Κάθε λοιπόν ομάδα που συγκροτείται με τον παραπάνω τρόπο και ταυτόχρονα επιτελεί τις παραπάνω ελάχιστες λειτουργίες καλείται "οικογένεια".
www.wikipedia.gr

Πέρα από τους ορισμούς και τις εγκυκλοπαιδικές εκφράσεις...
(α) τι ακριβώς σημαίνει για τον καθ' ένα από μας η "οικογένεια";
(β) τι ακριβώς σημαίνουν τα παιδιά; γιατί τα κάνουμε; για να ικανοποιήσουμε τη θέση μας στην κοινωνία μετά το γάμο; για να εκπληρώσουν τα ανικανοποίητα όνειρά μας; για να έχουμε να εξουσιάζουμε; γιατί θέλουμε να επιβεβαιωθούμε; γιατί θέλουμε να επιβεβαιώσουμε τη σχέση μας επεκτείνοντάς τη στην τρυφερή σχέση της ανατροφής παιδιών; γιατί είμαστε αθεράπευτα ρομαντικοί; άλλο;....
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-08, 15:16
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για μένα δύο ετερόφυλα άτομα που ζουν υπό την ίδια στέγη και αγαπάει το ένα το άλλο είναι ζευγάρι. Άσχετα αν έχουν παντρευτεί η όχι.
Από εκεί και πέρα αποκτούν τον όρο οικογένεια όταν αποκτήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο παιδί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-08, 16:26
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
(α) Για μένα πάλι οικογένεια είναι [επειδή μιλάμε πέρα από αυτούς καθ' αυτούς τους επίσημους όρους] οποιοδήποτε σύνολο ανθρώπων με συγγενικές [είτε εξ αίματος είτε εξ αγχιστείας] σχέσεις μεταξύ των μελών του, ή κάτι ανάλογο αυτών των σχέσεων [ανάλογο σε βάθος, δύναμη, σοβαρότητα], εφ' όσον τα άτομα αυτά ζουν τις ζωές τους κοντά, και επηρρεάζουν πολύ το ένα το άλλο κυρίως μένοντας κάτω απ' την ίδια στέγη [βέβαια μερικές φορές οι άνθρωποι παραμένουν οικογένεια ακόμα και όταν πάψουν να μοιράζονται τη στέγη, τουλάχιστον ευρύτερη οικογένεια]. Δηλαδή για μένα οικογένεια είναι π.χ. και μια ανύπαντρη μητέρα με ένα ή παραπάνω παιδιά, ένας χωρισμένος πατέρας με ένα ή παραπάνω παιδιά, τρία ορφανά αδέλφια που μένουν με μια θεία τους, τρία ορφανά αδέλφια που το ένα είναι ενήλικο και έχει την κηδεμονία των άλλων δύο, ένα ζευγάρι [ανεξαρτήτως φύλων] που μένει με τους γονείς του ενός, ένα ζευγάρι [ανεξαρτήτως φύλων] με υιοθετημένα παιδιά, και για να το πάω και μέχρι το άκρο που νομίζω πως πάει, ακόμα και κάποια άτομα [παραπάνω άτομα από δύο, από ζευγάρι] που δεν έχουν εξ αίματος συγγένεια μεταξύ τους, αλλά ζουν μαζί για σοβαρούς συναισθηματικούς λόγους, προστατεύουν το ένα το άλλο, λειτουργούν ως σύνολο, έχουν με λίγα λόγια δυναμικές οικογένειας.

(β) Δεν έχω παιδιά. Θέλω να κάνω, όμως. Θέλω να κάνω επειδή το αισθάνομαι ως ψυχοσωματική ανάγκη [χτυπάει το βιολογικό μου ρολόι, που λένε], το αντιλαμβάνομαι ως κάτι φυσικό, θεμιτό, όμορφο. Και υπαρξιακά μιλώντας, πάλι χτυπάει το ρολόι, θέλω δηλαδή να "περάσω" τα γονίδιά μου παραπέρα - απλώς δεν πιστεύω πως η συγκεκριμένη ανάγκη είναι πέραν του ενστίκτου, κομμάτι του είναι. Το πόσο αναλύει κανείς τις ενστικτώδεις του τάσεις εγκεφαλικά, και το πόσο τις φορτίζει συναισθηματικά [στρέφοντάς τες σε μια κατεύθυνση, προς ένα άτομο] είναι θέμα του εκάστοτε ανθρώπου. Εγώ μια φορά και υπεραναλύω εγκεφαλικά, και είμαι ρομαντική... μέχρι αηδίας. Οπότε μπορώ άνετα να πω [και να συνάμα να σας αηδιάσω με τα σορόπια μου ] και πως θέλω να κάνω παιδιά επειδή θέλω τα παιδιά του ανθρώπου τον οποίο αγαπώ, θέλω να τον διαιωνίσω μέσω εμού, θέλω να παράξουμε ζωή με την αγάπη μας, θέλω να παίξουμε και αυτούς τους ρόλους, θέλω να δω πλάσματα που θα έχουν ξεκινήσει από εμάς να παίρνουν τους δρόμους τους...
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-08, 09:53
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σας έπιασα στα πράσα!
Μ' αρέσει που μιλάμε επί παντός επιστητού και σ' ένα τόοοοοσο απλό ερώτημα (δύο για την ακρίβεια και τελικά όχι τόσο απλά ως φαίνεται) μόνο ο Μιχάλης και η Αταλάντη σήκωσαν ανάστημα
Έλα... για να βλέπω γνώμες (οι skisters εξαιρούνται γιατί σχεδόν ξέρω εκ προοιμίου τι θα πουν -τσκ τσκ τσκ... άντε καλά... επειδή είμαι καλός άνθρωπος δηλαδή)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.