Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-08, 04:07
benentix Ο χρήστης benentix δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-11-08 15:30
Ορθοδοξία και διαμαρτυρόμενοι

Εγώ έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα επειδή είμαι τελείως άσχετη να μου εξηγήσει κάποιος "ποια η διαφορά των διαμαρτυρόμενων με την ορθόδοξη εκκλησία?" είναι τελικά αίρεση και γιατί το να είσαι διαμαρτυρόμενος?και ότι άλλο γνωρίζετε βοηθήστε με να καταλάβω κάποια πράγματα γιατί βρεθεικα σε μια συζήτηση και δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα για το θέμα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-08, 22:04
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
κατ΄αρχάς, καλωσήλθες στην άκρο. Αφού δεν απάντησε κανένας, για να μην θεωρηθεί ότι αδιαφορούμε, κάποια λιτά στοιχεία, είναι τα παρακάτω:

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΕΝΟΙ

Έτσι ονομάστηκαν οι χριστιανοί που αποσπάστηκαν από την Καθολική Εκκλησία γύρω στο 16ο αι.

1. Αίτια: Τα αίτια της απόσπασης αυτής ήταν και πολιτικά και κοινωνικο-θρησκευτικά. Η Γερμανική Αυτοκρατορία και οι παπικές αυθαιρεσίες έρχονταν συχνά σε σύγκρουση. Το κύρος της Ρωμαϊκής Εκκλησίας είχε μειωθεί. Τα μοναχικά τάγματα παρέλυσαν και οι καρδινάλιοι και οι ηγούμενοι των μονών ζούσαν ως ηγεμόνες, ντύνονταν όπως οι ιππότες, επιδίδονταν στο κυνήγι, διοργάνωναν πολυδάπανες γιορτές, εκστράτευαν ένοπλοι. Ο κατώτερος όμως κλήρος ζούσε άθλια, χωρίς τα στοιχειώδη μέσα ζωής. Είναι γνωστό πως, μετά το σχίσμα Ανατολής και Δύσης, οι πάπες ήταν οι ανώτατοι αρχηγοί της Εκκλησίας στη Δύση. Απ' αυτούς ήταν εξαρτημένοι ακόμα και οι βασιλείς της Δύσης, που όφειλαν να πληρώνουν φόρο στον πάπα. Η ακμή αυτή των πάππων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 13ου αι. Από τις αρχές του 14ου αι., που τα δυτικά κράτη απέκτησαν ανεξαρτησία, άρχισε και η πτώση της παπικής δύναμης. Την ίδια εποχή, πολλοί μορφωμένοι χριστιανοί θεωρούσαν αναγκαία μια ριζική μεταρρύθμιση στη Δυτική Εκκλησία. Προετοιμάστηκε έτσι ο δρόμος για το έργο του Λούθηρου, του Ζβίγγλιου και του Καλβίνου.

2. Ηγέτες της διαμαρτύρησης: Ο Λούθηρος γεννήθηκε στη Σαξονία και ήταν ιερέας και καθηγητής της φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο της Βιτεμβέργης. Μελετώντας σε βάθος την Αγία Γραφή διαπίστωσε ότι οι πάπες δεν κράτησαν τη διδασκαλία της αρχαίας εκκλησίας, αλλά πρόσθεσαν και νέες, δικές τους, διδασκαλίες. Όταν λοιπόν έφτασε στη Βιτεμβέργη ο μοναχός Τέτζελ και πουλούσε συγχωροχάρτια, με τα οποία τάχα συγχωρούνταν οι αμαρτίες των αγοραστών, ο Λούθηρος κατάγγειλε την παρωδία του μυστηρίου της μετάνοιας. Τοιχοκόλλησε στην πόρτα του μητροπολιτικού ναού, την παραμονή της Κυριακής των Αγίων Πάντων, μια προκήρυξη με 95 "θέσεις", δηλ. επιχειρήματα κατά της διδασκαλίας για άφεση. Έτσι δημιουργήθηκε μεγάλο λαϊκό ρεύμα υπέρ του Λούθηρου, που με εντεινόμενη δραστηριότητα διέδιδε τις ιδέες του. Ο πάπας κάλεσε τότε το Λούθηρο στη Ρώμη για να απολογηθεί. Ο τελευταίος αρνήθηκε να συμμορφωθεί και ο πάπας τον αφόρισε. Ο Λούθηρος έκαψε τον αφορισμό σε συγκέντρωση των οπαδών του. Με πρωτοβουλία του πάπα έγινε τότε συνέδριο των Γερμανών ηγεμόνων στη Βορμς (1521) στο οποίο ο Λούθηρος δε δέχτηκε να αρνηθεί τις ιδέες του. Με απόφασή του το συνέδριο επικύρωσε τα μέτρα του πάπα κατά του Λούθηρου. Αλλά οι ιδέες του Λούθηρου διαδίδονταν με μεγάλη ταχύτητα. Σε νέο συνέδριο των Γερμανών ηγεμόνων, στο Σπάιερ της Γερμανίας (1529), αποφασίστηκε να εμποδιστεί η διάδοση των μεταρρυθμιστικών ιδεών. Οι ηγεμόνες που υποστήριζαν το Λούθηρο "διαμαρτυρήθηκαν" κατά της απόφασης αυτής και από τότε οι οπαδοί του Λούθηρου ονομάζονται προτεστάντες, δηλ. στα ελληνικά διαμαρτυρόμενοι. Τον ίδιο καιρό στη Ζυρίχη της Ελβετίας εμφανίζεται ο Ζβίγγλιος, εφημέριος στην πόλη. Με την ίδια αφορμή των συγχωροχαρτιών επιτέθηκε εναντίον του πάπα. Η δράση του όμως ήταν σύντομη, γιατί σε μια συμπλοκή αντίπαλων μερίδων σκοτώθηκε. Το έργο του ανέλαβε να συνεχίσει ο Γάλλος Καλβίνος. Χάρη στη μόρφωση και την τόλμη του επιβλήθηκε τόσο πολύ, ώστε η Εκκλησία της Ελβετίας ονομάστηκε καλβινική.

3. Διάδοση της Μεταρρύθμισης. Με επίκεντρο τη Γερμανία η Μεταρρύθμιση εξαπλώθηκε σ' όλη τη βόρεια και κεντρική Ευρώπη και την Αγγλία, με αιματηρούς όμως εμφύλιους πολέμους. Οι φοβερότεροι από τους πολέμους αυτούς έγιναν στη Γαλλία, κατά το δεύτερο μισό του 16ου αι. Εκεί, τη νύχτα της γιορτής του αγίου Βαρθολομαίου, σφάχτηκαν από τους καθολικούς στο Παρίσι και τις επαρχίες είκοσι χιλιάδες περίπου διαμαρτυρόμενοι (1572).

Επειδή ο Λούθηρος κήρυττε την ελεύθερη ερμηνεία της Αγίας Γραφής, σήμερα η Εκκλησία των προτεσταντών είναι χωρισμένη σε πολλές παραφυάδες :

1. Αντβεντιστές
2. Βαπτιστές
3. Πεντηκοστιανοί
4. Μεθοδιστές
5. Ευαγγελικοί
6. Κουάκεροι
7. Ουνιτάριοι
8. Μάρτυρες του Ιεχωβά
9. Μενωνίτες
10. Θεραπευτές Χριστιανικής Επιστήμης
11. Εκκλησία των αδερφών
12. Ελεύθερος Χριστιανισμός
13. Κονγκρεγκασιοναλιστές
14. Μαθητές του Χριστού
15. Κίνηση των αδερφών
16. Εκκλησία της νέας Ιερουσαλήμ
17. Στρατός της Σωτηρίας
18. Εκκλησία του Ι. Χριστού
19. Κοινότητα των Χριστιανών
20. Κοινότητα του ναού
21. Ιουδαιοχριστιανική Ένωση
22. Καθολικοαποστολική Κοινότητα
23. Άγιοι των τελευταίων ημερών κ.λ.π.

πηγή: Ορθόδοξο μονοπάτι

ΥΓ. Φυσικά, με μια αναζήτηση στο google θα βρείτε πολλά ακόμη στοιχεία. Βασικά, οι Διαμαρτυρόμενοι δεν αποδέχονται οποιαδήποτε αναγνώριση πρωτείου και αλάθητου στην Καθολική Εκκλησία...
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
Alaman (12-07-10), Nikoscot (17-11-10)
  #3  
Παλιά 04-09-08, 02:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά, οι Διαμαρτυρόμενοι δεν αποδέχονται οποιαδήποτε αναγνώριση πρωτείου και αλάθητου στην Καθολική Εκκλησία...
Οχι μονο. Επισης δε δεχονται το 'αλαθητο' των Πατερων της Εκκλησιας, το Δογμα της Πιστεως (τουλαχιστον μερικοι) κλπ.

Εφοσον γενικως δε δεχονται αυτο που λεμε "παραδοση" και ξεκινουν απο το 0, θεωρουν τις συνηθειες οπως προσκυνημα εικονων, ναους, μοναστηρια, ιερεις, αγιους, γιορτες κλπ, ειδωλολατρικα καταλοιπα, επομενως καταδικαστέα. Οι πιο φανατικοι τα προβαλλουν ως επιχειρημα της παρουσιας του "κακου" στις αλλες ομολογιες, και ως αποδειξη της δικης τους αγνοτητας

Δεν εχουν και εντελως αδικο παντως

Επισης νομιζω απο καποιες καστες των προτεσταντων ειχαν ερθει και πεποιθησεις στην Ελλαδα οπως οτι το 1992 θα γινοταν ο 3ος Παγκοσμιος Πολεμος κλπ :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-09-08 στις 03:17
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-08, 08:29
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάσαν (εν είδει αστείου-εντάξει) παραπάνω μερικοί.
Το βασικό είναι ότι δεν δέχονται την Παράδοση της Εκκλησίας και σε αυτό έχουν τελείως άδικο. Δέχονται την Αγία Γραφή σαν αποκάλυψη και απορρίπτουν την Ιερά Παράδοση. Μέγα λάθος αφού και η Αγία Γραφή είναι προϊόν της Παράδοσης. Η Εκκλησία "γέννησε" την Αγία Γραφή και όχι η Αγία Γραφή την Εκκλησία. Η Εκκλησία προϋπήρχε της Αγίας Γραφής. Βεβαίως μπορούν να ειπωθούν πολλά.

Στο τέλος φτιάχνουν μια δικιά τους παράδοση που οι ίδιοι ακολουθούν, οπότε πάλι στην παράδοση... Έχουν περί της 30000 ομολογιακές ομάδες.


Ένα σύντομο κείμενο είναι αυτό. Γενικά στην ΟΟΔΕ μπορείς να βρεις πολλά για τον προτεσταντισμό, μιας και ένας από τους συγγραφείς ήταν πρώην προτεστάντης και μάλιστα είχε "ιδρύσει" δικιά του εκκλησία.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην eleftherios για αυτό το μήνυμα:
Alaman (12-07-10)
  #5  
Παλιά 04-09-08, 09:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τέλος φτιάχνουν μια δικιά τους παράδοση που οι ίδιοι ακολουθούν, οπότε πάλι στην παράδοση.
Μα και η δικιά μας παράδοση δεν είναι ;
Και η κάθε Θεολογία μια παράδοση δεν είναι ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέγα λάθος αφού και η Αγία Γραφή είναι προϊόν της Παράδοσης. Η Εκκλησία "γέννησε" την Αγία Γραφή και όχι η Αγία Γραφή την Εκκλησία. Η Εκκλησία προϋπήρχε της Αγίας Γραφής.
Μα κι αυτοι χρησιμοποιουν τη λεξη Εκκλησια αλλα απο αλλη οπτικη γωνια, και δε θα διαφωνουσαν με το παραπανω.

Εκκλησία γιαυτούς είναι το (ακέφαλο) σώμα των πιστών, και οχι κάποιος 'οργανισμός' με δόγματα, ομολογίες ή αρχηγούς (πάπες, πατριάρχες, επισκόπους).

Οποτε θεωρουν τους ιδιους συνέχεια αυτης της Εκκλησίας, και όχι εμάς
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-08, 11:45
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι στην ιστοσελίδα που παρέπεμψα έχει πολλά στοιχεία, ικανά να βοηθήσουν κάποιον να καταλάβει τι συμβαίνει. Οι Προτεστάντες θεωρούν αυθεντία την Αγία Γραφή. Για την Ορθόδοξη Εκκλησία, αυθεντία είναι "η Αγία Γραφή συν τοις θεουμένοις". Μαζί δηλαδή με τα μέλη της Εκκλησίας.
Οι Προτεστάντες αρνούνται την Παράδοση και έτσι χάνουν τη σωστή ερμηνεία της Αγίας Γραφής. Και ο διάβολος, όταν πείραξε το Χριστό, την Αγία Γραφή χρησιμοποιήσε, δεν την ερμήνευσε όμως σωστά. Ο Χριστός είχε τη σωστή ερμηνεία (ως Θεός) γι' αυτό δεν πλανήθηκε.

Οι απόστολοι απευθηνόντουσαν και με προφορικό λόγο στους Χριστιανούς, όχι μόνο με γραπτό. Ο Άγιος Χρυσόστομος λέει ότι αν οι Χριστιανοί είμασταν αυτοί που έπρεπε δεν θα ήταν ανάγκη να υπάρχουν ευαγγέλια. Θα ήμαστα κατά χάρη θεοί και ο οποιοσδήποτε αλλόθρησκος θα έβλεπε το Χριστό σε εμάς. Αυτό δεν έγινε, γι' αυτό υπήρξε η ανάγκη των Ευαγγελίων.

Άλλο Παράδοση και άλλο εθνικές ή τοπικές παραδόσεις. Στην Ελλάδα π.χ. σε Θεομητορικές εορτές, αλλάζουν τα άμφια της Αγίας Τράπεζας και οι ιερείς βάζουν γαλάζια. Αυτό δεν είναι "Παράδοση" αλλά "παράδοση". Στη Ρωσία μπορεί να μη κάνουν το ίδιο.

Υπάρχουν τόσες πολλές ορθόδοξες ιστοσελίδες αλλά και βιβλία που εξετάζουν τέτοια θέματα για κάποιον που θέλει να τα δει.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην eleftherios για αυτό το μήνυμα:
Alaman (12-07-10)
  #8  
Παλιά 05-09-08, 15:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι μονο. Επισης δε δεχονται το 'αλαθητο' των Πατερων της Εκκλησιας, το Δογμα της Πιστεως (τουλαχιστον μερικοι) κλπ....
...δεν ήξερα ότι μέσα στις 21 Οικουμενικές Συνόδους της ''Καθολικής Εκκλησίας'' (που άκουσα ότι δεν δέχονται) συναριθμούνταν και οι πρώτες, δλδ οι προ του Σχίσματος.

Εδώ θα μου πεις αμφισβητούσαν την ίδρυση της Αγίας Έδρας της Ρώμης από τον Πέτρο, και πως, αποφεύγουν και τον τίτλο Άγιος όσον αφορά τον Πέτρο, πρώτο Επίσκοπο Ρώμης.

Πέτρος και Γιάννης δλδ απλά και γυνή (παρακατιανή) η Θεοτόκος..., αλλά άγιος και αγνός και σεσωσμένος ο αδελφός...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απλο συμπερασμα μου ειναι, μπορει να κανω και λαθος.. αλλωστε ειναι τοσες πολλες οι παραφυαδες που και κατι να ισχυει για καποια, θα ειναι λαθος για αλλη
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα μου πεις αμφισβητούσαν την ίδρυση της Αγίας Έδρας της Ρώμης από τον Πέτρο, και πως, αποφεύγουν και τον τίτλο Άγιος όσον αφορά τον Πέτρο, πρώτο Επίσκοπο Ρώμης.
Γενικως αντιλαμβανονται αλλιως την αγιοτητα απο ο,τι εμεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-08, 22:38
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...πάνω στην προσπάθεια υπεραπλούστευσης και αναζήτησης της πηγής, μη παραδεχόμενοι την ''ζωντανή'' συνέχεια και την παρουσία Του Χριστού, όπως αναφέρεται ότι: θα είμαι μεθ' υμών, έως της Συντελείας, μοιάζει με τη νοοτροπία που, αναζητώντας τον ήλιο, ''καταργούνται οι ακτίνες'', αυτές που στην κυριολεξία φωτίζουν και θερμαίνουν και ζωογονούν και είναι η ακριβής συνέχεια.

Συγχρόνως, όποιος βλέπει (ή θέλει να βλέπει) τον ήλιο άμεσα και μόνο αυτόν, χωρίς την παρεμβολή και λειτουργικότητα των ακτίνων (το δι'ευχών... της Ορθοδοξίας) περισσότερο τυφλώνεται, παρά φωτίζεται, επι(ή απο)δεικνύοντας και μια υπεροπτική φύση και στάση ζωής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-09-08 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Alaman (12-07-10)
  #11  
Παλιά 31-12-09, 17:53
Σπύρος
Guest
 

Εκκλησια η Χριστός ???

Απορω με τα λογια σας? Ειμαι Ελληνας Λουθηρανος ως προς το δογμα μου. Ωμος το δογμα μου για εμενα δεν σημαινει τιποτα ως αναφορα ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ οτι αναγνοριζω τον Ιησου Χριστο ως σωτηρα στη ζωη μου και οτι με τον θανατο του στο σταυρο μου εδωσε ζωη αιωνια και μπορω σημερα να ζω ελευθερος απο τα δεσμα της αμαρτιας με την ελπιδα της αναστασης. Αυτο μου φτανει και κανενας δεν μπορεί να μου το αρνηθει αυτο, ουτε ενας ορθοδοξος. Αναγνοριζω την αναγκη και την σπουδεοτητα της εκκλησιας και μακαρη να μην ειχαι ποτε διασπαστει η Εκκλησία, αλλα ποτε δεν θα εδινα την ζωη μου για την εκκλησια αλλα για τον ΧΡΙΣΤΟ ειμαι ετοιμος να δοσω τα παντα ακομη και την ζωη μου.

Εαν οντος εσεις οι ορθδοξοι πιστευεται οτι ειμαι ερετικος και πως οδευω προς την κολαση. Τοτε αντι να μας κατιγορειται οπως ο Φαρισεος στην παραβολη του Ιησου με τον τελωνη. Να πονατε και να προσευχεσται για μενα να μου ανοιξει ο θεος τα ματια μου.

Τι ειναι προτιμοτερο να ζω εν Χριστό και Λουθηρανός ή ορθοδοξος και νεκρός Πνευματικα. Κυριξτε στους Ελληνες Χριστό και Ευαγγελιο και θα ερθουν στις Εκκλησιες σας. Εαν δεν το κανετε εσείς τοτε ο Θεος θα στήλει αλλους να το κανουν. Μην κρατατε τον Λαό μας στο Σκοταδι αλλα κυρίξτε τους το φώς που φέρνει ο Χριστος στη ζωή του καθε αμαρτολού.

Εμενα δεν με νοιαζει εαν οι ελληνες θα γινουν Ορθοδοξοι ή Λουθηρανοι ή Καθολικοι ή οτιδήποτε αλλο, αλλα να βρούν τον Χριστό στη ζωη τους.

Με αγαπη και προσευχή Σπυρίδων

Υ.Γ. οι μαρτυρες του Ιεχοβα ΔΕΝ είναι προτεσταντες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-10, 04:02
themistoklis
Guest
 

Exclamation Δεν είμεθα Προτεστάντες...

Η Θρησκευτική Κοινωνία των Φίλων που κοροϊδευτικά ονομάστηκε από ψευδό-χριστιανούς του 17ου αιώνα "Κουάκεροι" δεν ανήκει στον Προτεσταντισμό αλλά ξεκίνησε ως αντίδραση στο στείρο Προτεσταντισμό (Πουριτανισμό) της Αγγλίας του 17ου αιώνα. Ο Προτεσταντισμός στηριζόταν στα αξιώματα "Μόνο η Γραφή" και "Μόνο η Πίστη" που και τα δύο δεν ανήκουν στο Θρησκευτικό σύστημα του γνησίου "Κουακερισμού" (Quakerism). Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σώνει και καλά θέλετε να μας εντάξετε σε ένα Θρησκευτικό κίνημα που ιστορικά αρνηθήκαμε και που μας ταλαιπώρησε με διώξεις και εκτελέσεις τα πρώτα 100 + χρόνια της ύπαρξής μας ως "Κοινωνία".

"Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δηλώνουμε ότι δεν έχουμε σχέση με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία, την Δυτική Καθολική Εκκλησία ή το κίνημα του Προτεσταντισμού. Είμεθα ένας εντελώς ανεξάρτητος Χριστιανικός κλάδος. Δεν έχουμε τίποτα με τις ανωτέρω Ομολογίες αλλά είναι χρέος μας προς αποφυγή σύγχυσης να κάνουμε γνωστό ότι δεν ανήκουμε στα παραπάνω σχήματα. Μερικοί διαδίδουν ότι είμεθα Προτεστάντες - κάνουν λάθος και ελπίζουμε να το διορθώσουν.

To avoid any misunderstanding we declare that we have no connection with the Eastern Orthodox Church, the Western Catholic Church, or the Protestant movement. We are a completely independent Christian society. We do not have anything against the members of the above groups, but it is our duty to avoid confusion. Some say that we are Protestants - but they are mistaken and we hope they correct their error."

Φιλικά,
Θεμιστ. Παπαϊωάννου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-10, 15:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστούμε για την επισήμανση, αλλά επιτρεψε μου να επισημανω οτι είναι λογικό στην κατηγοριοποίηση να συγκαταλέγουμε το Β σε μια Α κατηγορία εφοσον εχει προελθει απο αυτη.

Αν η ΘΚΦ εχει προέλθει απο τους Προτεστάντες, ανεξάρτητα απο το πόσο ριζική διαφωνία έχει απο αυτούς, είναι λογικό να θεωρείται γενετικό παρακλάδι, παραφυάδα ή αίρεση του Προτεσταντισμού από εμάς τους εξωτερικούς παρατηρητές.

Παρομοίως κάποιοι Προτεστάντες συγχέουν την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία με τη Δυτική Καθολική Εκκλησία, πιστεύτοντας οτι η μία ανήκει στην άλλη ή οτι είναι το ίδιο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-10, 20:05
promitheas Ο χρήστης promitheas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-11-10 13:33
Σύμφωνα με αυτήν την λογική, και ο καθολικισμός είναι παραφυάδα της ορθοδοξίας η αντιστρόφως η ορθοδοξια του καθολικισμου, εφόσον η μια αποσχίστηκε της άλλης. Εξαρτάται απο ποία πλευρά το προσεγγίζει κάποιος.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν υπάρχει καμμία εκκλησία που που να μιμείται ολοκληρωτικά τις πρώτες Αποστολικές. Υπάρχουν προσθήκες σε όλλες, το ανθρώπινο στοιχείο διείσδυσε ύπουλα παντού, καθότι ο πονηρός είχε πάντα τον τρόπο του να μπερδεύει τα πράματα και να θολώνει τα νερά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-11, 21:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
γ. ΠΑΪΣΙΟΣ
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΠΡΟΤΕΣΤΑΝΤΗ



(Η κατωτέρω συνομιλία του π. Παϊσίου μ' έναν ευλαβή νέο, πού είχε πλανηθεί από τις κακοδοξίες προτεσταντικής αιρέσεως, δημοσιεύτηκε στην ετησία έκδοση "Ο Όσιος Γρηγόριος" της Ιεράς Κοινοβιακής Μονής Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους του έτους 1995. Ο μακαριστός γέροντας με τις φαινομενικά απλοϊκές απαντήσεις του στις υπαρξιακές ανησυχίες ενός νέου, έσωσε κι αυτή την ψυχή από την απώλεια και τον επανέφερε στην αγκαλιά της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Ο καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Αρχιμανδρίτης π. Γεώργιος μας έδωσε την ευλογία του για την αναδημοσίευση του κειμένου της συνομιλίας αυτής).

Κάποια στιγμή λοιπόν αποφάσισα να πάω στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Εξομολογήθηκα και άρχισα να μεταλαβαίνω τακτικά. Είχα όμως πολλά και σοβαρά ερωτηματικά και δεν εύρισκα απάντηση. Επεδίωξα και είχα συναντήσεις με Θεολόγους κληρικούς, και πάλι όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Η σοβαρή ασθένεια θέλει μεγάλο Νοσοκομείο.

"Κώστα, όσο κι αν προσπαθήσω δεν πρόκειται να πεισθείς με τίποτα. Θέλεις να καταλάβεις τα μυστήρια του Θεού με τη δική σου λογική. Αυτό δεν είναι ορθόδοξο. Ένα πράγμα μόνο σε σώζει: να έρθεις να πάμε στο Άγιο Όρος. Έρχεσαι;" Ήταν η γνωμάτευση του Αρχιμανδρίτη στον οποίο με οδήγησε ο Θεός, πιστεύω. Αφού συμφώνησα, μου έδωσε πληροφορίες για ένα μεγάλο χειρούργο (δικός μου ο χαρακτηρισμός) που είναι εκεί, και πήγαμε. Το όνομά του είναι π. Παϊσιος. Κάποιος άλλος ευλογημένος γέροντας από τον Πύργο έμαθα αργότερα ότι είπε για μένα: "αν τον δεχτεί ο π. Παϊσιος έχει καλώς, αν όχι, θα χαθεί από την υπερηφάνειά του". Έχει ακόμα δίκιο... Ευτυχώς που ο Χριστός έχυσε το δικό Του αίμα για τις δικές μας αμαρτίες. Δόξα στο άγιο όνομά Του.
θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσο πιστά γίνεται την κουβέντα με τον π. Παϊσιο.

Ερώτηση: Η Αγία Γραφή διδάσκει ότι μόνο ο Ιησούς Χριστός σώzει. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία παρακαλούμε και την Παναγία να μας σώσει. Είναι σωστό;

Απάντηση: Ο Ιησούς είναι ο μοναδικός Σωτήρας. Αυτός πρόσφερε τον εαυτό Του για μας. Άκου τώρα. Αν ήσουν κάποιος μεγάλος με εξουσία και πήγαινες σε μια πόλη με τη μάνα σου, όλοι που θα σε περίμεναν εκεί θα χαιρέταγαν και σένα και την μάνα σου. θα έλεγαν και τα καλύτερα λόγια γι' αυτήν, κι ας μη γνώριζαν τίποτα για την ίδια. Εσύ που θα τ' άκουγες, θα χαιρόσουν, θα καμάρωνες για την μάνα σου. Έτσι κι ο Χριστός χαίρεται και καμαρώνει για την μάνα Του, όταν μας ακούει να λέμε καλά λόγια γι' αυτήν. Κοίτα. Αν μια φτωχιά πήγαινε στη μάνα σου και την παρακαλούσε να σου ζητήσει να την διορίσεις σε μια θέση κι εσύ έκαμνες τη χάρη της μάνας σου, τότε εκείνη η φτωχιά θα έλεγε ότι η μάνα σου την έσωσε, αν και εσύ την διόρισες. Ε, έτσι κι εμείς λέμε η Παναγία να μας σώσει. και ο γιος Της που έχει την εξουσία, αλλά είναι ταπεινός, χαίρεται να μας ακούει να λέμε καλά λόγια για τη μάνα Του.

Ερώτηση: Ο Κύριος δίδαξε να προσευχόμαστε στο Θεό-Πατέρα. Η Ορθόδοξη Εκκλησία προσεύχεται στη Θεοτόκο και τούς Αγίους που ήταν άνθρωποι. Είναι σωστό;

Απάντηση: Άκου. Όλες οι προσευχές πάνε στο Θεό. Εμείς προσευχόμαστε στην Παναγία και τούς Αγίους, δηλαδή τούς παρακαλούμε να προσευχηθούν και αυτοί στον Κύριο για μας και η προσευχή τους έχει μεγάλη δύναμη.
- Ναι, αλλά... (τον διέκοψα) η Παναγία και οι Άγιοι ήταν άνθρωποι και πέθαναν. δεν μας ακούνε, ούτε είναι πανταχού παρόντες. Μήπως o Θεός θυμώνει να προσευχόμαστε σ' αυτούς; Εδώ είναι μεγάλη η υποχρέωσή μου να τονίσω με κάθε έμφαση αυτό που μου συνέβη. Τη στιγμή που έλεγα τη λέξη "αλλά", ένιωσα να με καρφώνει κάτω στη γη ένα δόρυ και χωρίς να πονάω δεν μπορούσα να κάνω "κιχ", ενώ κάτι άνοιξε μέσα μου και "ρούφηξα" όσα ο άγιος γέροντας μου έλεγε.
- Παιδί μου, συνέχισε, για το Θεό κανένας δεν πεθαίνει. Όταν κάποιος πεθάνει, πέθανε για μας που μείναμε ακόμα στη γη. δεν πεθαίνει για το Θεό. Κι αν αυτός έχει παρρησία κοντά Του, μαθαίνει από το Χριστό ότι τον παρακαλούμε να προσευχηθεί για μας και προσεύχεται, ενώ o Χριστός ακούει και χαίρεται. Η προσευχή του δικαίου έχει μεγάλη δύναμη.

Ερώτηση: Ο Κύριος λέει: "Εγώ είμαι Κύριος ο Θεός σου. μη κάνεις είδωλο, ούτε κανενός ομοίωμα. μη προσκυνήσεις αυτά. Μήτε να τα λατρεύσεις, διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος". Η Ορθόδοξη Εκκλησία προσκυνάει τις εικόνες. Είναι σωστό;

Απάντηση: Ακου. Η μάνα που έχει το παιδί της στον πόλεμο, φοβάται γι' αυτό νύχτα-μέρα. Έχει πολλή αγωνία. Ξαφνικά παίρνει ένα γράμμα από το παιδί της με μια φωτογραφία του μέσα. Όταν τη βλέπει τι κάνει; Την πιάνει στα χέρια της και τη φιλί, τη βάzει στον κόρφο της ν' αγγίξει την καρδιά της. Ε, τι νομίζεις; Αυτή η μάνα με τέτοιο φλογερό πόθο που έχει για το παιδί της πιστεύει ότι φιλί τη φωτογραφία; Το ίδιο το παιδί της πιστεύει ότι φιλί. Το ίδιο πιστεύει και όποιος έχει φλογερό πόθο για την Παναγία και τον άγιο πού προσκυνάει. δεν προσκυνάμε τις εικόνες γιατί είναι οι εικόνες, αλλά για τούς αγίους. και αυτούς όχι γιατί είναι τα πρόσωπα που είναι, αλλά γιατί αγωνίστηκαν για το Χριστό. Ο Θεός είναι ζηλότυπος, είναι αλήθεια. Όχι όμως για τούς δικούς Του, αλλά για τον διάβολο. Ο πατέρας δε ζηλεύει τα δικά του παιδιά. Μην ανησυχείς, ο Κύριος χαίρεται όταν σε βλέπει να σέβεσαι και ν' αγαπάς τη Μάνα Του και τούς Αγίους.

Ερώτηση: οι Προτεστάντες..., οι Ευαγγελικοί..., οι Πεντηκοστιανοί...

Απάντηση: Ο Λούθηρος είχε παράπονα από τον Πάπα και δικαιολογημένα. Αν ήταν ειλικρινής, τότε γιατί δεν πήγε στην Ορθόδοξη Εκκλησία από την οποία δεν είχε κανένα παράπονο, αλλά έφτιαξε άλλη "εκκλησία" δική του; Άφησε τους αυτούς. Μην ξαναπάς εκεί. να πηγαίνεις στην Εκκλησία, να εξομολογηθείς εσύ και η γυναίκα σου στον ίδιο πνευματικό και όλα θα πάνε καλά.

Ερώτηση: Πάτερ Παϊσιε, δεν ξέρω να προσεύχομαι. Πώς πρέπει να προσεύχομαι;

Απάντηση: να αισθάνεσαι ότι είσαι μικρό παιδί και ο Θεός Πατέρας σου. Άρχισε τότε να του γυρεύεις. Αν του γυρέψεις και τίποτα χαζά πράγματα, μη στενοχωρηθείς, δε θυμώνει. Αυτός κοιτάει την καρδιά σου και θα σου δώσει ό,τι είναι το καλύτερο για σένα. Είναι όπως ένα παιδί πού ζητάει από τον πατέρα του να του αγοράσει μηχανάκι, γιατί πιστεύει ότι μεγάλωσε, και o πατέρας επειδή φοβάται μήπως πάθει το παιδί του κανένα κακό, μπορεί να αργήσει, αλλά στο τέλος του αγοράζει αυτοκίνητο.

Ερώτηση: Όταν προσευχόμαστε είναι καλό να περιμένουμε στην προσευχή μέχρι να αισθανθούμε χαρά; Το κάνω πολλές φορές και μου συμβαίνει.

Απάντηση: Όχι. Τότε θα είναι σαν το παιδί που ζητάει κάτι από τον πατέρα του, όχι για να του το αγοράσει, αλλά για να το χαϊδέψει μόνο.

Ευχαριστώ και δοξάζω το Θεό πού με αξίωσε να γνωρίσω έναν άγιο άνθρωπο όσο είναι ζωντανός στη γη, να τον συμβουλεύομαι και να προσεύχεται για μένα και την οικογένειά μου.

Αλήθεια πόσο θαυμάσιος είναι ο Θεός. Πόσο πανάγαθος και πολυεύσπλαχνος! Δόξα στο άγιο όνομά Του. Έτσι έγινα - όχι έγινα, μ' έκανε ο Κύριος - Ορθόδοξος Χριστιανός, χωρίς βέβαια να ξεχνώ και κάτι ακόμα που μου είπε o π. Παϊσιος, ότι δηλαδή δίνουμε εξετάσεις κάθε στιγμή...

Περιοδικό ΔΙΑΛΟΓΟΣ τεύχος 12

πηγή
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
Gildor (28-08-11), HelenA (27-08-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.