Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-12-06, 12:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κατάργηση των τόνων βοήθησε στην ευκολότερη διδασκαλία της Ελληνικής γλώσσας στις ξένες χώρες. Δεν νομίζω πως είναι κάτι το τόσο κακό αν βάλεις στη μία μεριά τα υπέρ και τα κατά.
Από την άλλη, τα Greeklish (ή Greenglish) καταστρέφουν την γλώσσα μας για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη γραμματική για αυτά και ο καθένας τα γράφει όπως τον βολεύει.
Αυτό που παρατηρώ (άσχετο βέβαια με τη συζήτηση) είναι ότι κάποιοι φίλοι μή ενγεγραμμένοι έχουν αποστείλει κάποια αξιόλογα μηνύματα σε αυτό το νήμα και απορώ απλά γιατί δεν εγγράφονται.
Βέβαια σεβαστή η γνώμη τους ασχέτως αν θέλουν να μπούν στην παρέα μας με όνομα ή να παραμείνουν ανώνυμοι.
Φιλικά
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-06, 13:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που παρατηρώ (άσχετο βέβαια με τη συζήτηση) είναι ότι κάποιοι φίλοι μή ενγεγραμμένοι έχουν αποστείλει κάποια αξιόλογα μηνύματα σε αυτό το νήμα και απορώ απλά γιατί δεν εγγράφονται.
Βέβαια σεβαστή η γνώμη τους ασχέτως αν θέλουν να μπούν στην παρέα μας με όνομα ή να παραμείνουν ανώνυμοι.
Επισης ασχετο, αλλα πιστευω οτι καποιος που σερφαρει, βλεπει μια ενδιαφερουσα συζητηση και θελει να πει 5 λογακια, δεν υπαρχει λογος να γραφτει εφοσον μπορει να το κανει 'στα πεταχτα'
Εχω σπαστει πολλες φορες οταν βλεπω σε καποιο κατα τα αλλα αγνωστο φορουμ, μια κουβεντα στηνοποια θελω να παρω θεση η να κανω μια ερωτηση για να μαθω κατι, και να πρεπει να γραφτω, λες και προκειται να γινω τακτικο μελος. Αυτο μου κοβει τη φορα και φυσικα δε γραφομαι ποτε. Και αυτο το εχω δει σε ΟΛΑ τα φορουμς
Το οτι η Ακρο επιτρεπει μηνυματα απο μη εγγεγραμμενους ειναι πολυ σημαντικο, και δε χρειαζεται ολοι να θελουν την παρεα μας

Το μονο που θα θελα θα ηταν να γραφουν και ενα ονομα για να μη τους λεμε ολους 'φιλε μας' και να ξερουμε ποιος ειναι ποιος αμα τυχει και γραψουν πανω απο ενας στο ιδιο θεμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 21-12-06 στις 13:16
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-06, 18:22
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άσχετο με τη συζήτηση...

...αλλά πολύ σχετικό με τις συζητήσεις, γενικώς, είναι το οτι δεν έχει σημασία να αισθάνεται κάποιος ζορισμένος να γραφτεί. Είναι όμως δεοντολογικό να βάζει ένα οποιοδήποτε ονοματάκι ή διακριτικό, ώστε νε υπάρχει ένα σημείο αναφοράς. Άλλωστε, αν γράψει καποιος τη νώμη του κι αυτή επισύρει διάλογο ενδιαφέροντα, έτσι κι αλλιώς θα ενδιαφερθεί να ενταχθεί. Αλλά θα έχει ωριμάσει μέσα του η διάθεση γι αυτό.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-12-06, 19:03
("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Ο χρήστης ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι κι εδώ, ας διδαχτούμε τη γλώσσα έτσι που να μπορούμε τουλάχιστον να σεβαστούμε και να κατανοήσουμε όσους θέλουν να την χρησιμοποιούν.
Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω ότι είναι και θέμα μορφωτικό αυτό...


... Οι γονείς να διαλέγουν , αν θέλουν τα παιδία τους να μάθουν το πολυτονικό ή το μονοτονικό στο δημοτικό. (αν και υπάρχουν πιο επείγον προβλήματα στην σήμερον κοινωνία)

Η Μ. Καραϊτίδη μάς αποκαλύπτει κι ένα...πείραμα: «Εβαλα τον οκτάχρονο εγγονό να διαβάσει σε πολυτονικό. Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου. Πιστεύω ότι έγινε μια προσπάθεια να περάσει η άποψη ότι είναι δύσκολο. 'Ισως είναι πιο δύσκολο όταν το γράφεις, διαβάζεται όμως εύκολα».


Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα στην ανάγνωσης (αν και δεν είναι καλό να βγάζουμε τόσο εύκολο συμπεράσματα).

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατάργηση των τόνων βοήθησε στην ευκολότερη διδασκαλία της Ελληνικής γλώσσας στις ξένες χώρες
εμένα τα λόγια του Αριστοτέλη και τα αποτελέσματα της έρευνας μου φτάνουν για να θέλω το παιδί μου να μάθει στο πολυτονικό...

ὅπως τό 'λεγε κι ὁ Ἀριστοτέλης, ἐνῶ ἡ «χαρούμενη γνώση» δυστυχῶς ἀκόμα δὲν βρέθηκε!

ίσος σας ενδιαφέρει και το εξής , σχετικά με το πολυτονικό (προσωπικά είμαι δυσλεκτικός οπότε κάτι τέτοιο μου δύνη σίγουρα ένα παραπάνω κίνητρο το παιδί μου να μάθει το πολυτονικό , καθότι φαντάζομαι ότι είναι και κληρονομική)

Η ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ

Δημοσιεύματα στὸν Τύπο σχετικά μὲ τὴν Ἔρευνα
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2005
Πολυτονικό καὶ δυσλεξία
Ἀξιότιμε κ. Καρκαγιάννη,

Σᾶς γράφω ἐπειδὴ αὐτὲς τὶς μέρες, πολὺς θόρυβος καὶ κυρίως πολλὴ παραποίηση τῆς ἀλήθειας διαπράττεται γύρω ἀπὸ τὸ πολυτονικὸ καὶ τὴ δυσλεξία, ἀπ' ἀφορμὴ τὴν τριετὴ ἔρευνα ποὺ ἔγινε στὸ Ἀνοικτὸ Ψυχοθεραπευτικὸ Κέντρο, καὶ τὸ βιβλίο ποὺ κυκλοφόρησε πρόσφατα («Ἡ Ἐκδίκηση τῶν Τόνων», Ἐναλλακτικὲς Ἐκδόσεις), ὁπότε χρειάζονται ὁρισμένες διευκρινίσεις:
1. Ἡ ἔρευνα ἄρχισε πρὶν 6 χρόνια καὶ ἡ πρώτη της φάση, ποὺ κράτησε 3 χρόνια, ἔγινε μὲ παιδιὰ φυσιολογικὰ Α΄, Β΄ καὶ Γ΄ τάξης τοῦ Δημοτικοῦ.
2. Σκοπός της ἦταν νὰ διερευνήσει τήν, παράδοξη, αὔξηση τοῦ ἀριθμοῦ μαθητῶν μὲ μαθησιακὲς δυσκολίες, ποὺ παρουσιάστηκε ἀπὸ τὶς ἀρχὲς τῆς δεκαετίας τοῦ �90 στὸ Παιδοψυχιατρικὸ Τμῆμα τοῦ Α.Ψ.Κ.
3. Ἡ ἔρευνα, ποὺ πρωτοπαρουσιάσθηκε στὸ 18ο Πανελλήνιο Ψυχιατρικὸ Συνέδριο, στὴν Κῶ στὶς 17.5.04, δὲν ἔγινε «ἀπὸ ψυχιάτρους», ὅπως λέγεται καὶ γράφεται, ἀλλὰ ἀπὸ 21 ψυχολόγους καὶ ἕναν ψυχίατρο, τὸν κ. Ἰ.Κ. Τσέγκο, ποὺ εἶχε τὴν ἰδέα καὶ τὴν ἐποπτεία τῆς ἔρευνας.
4. Ἡ ἔρευνα δὲν ἐπιχορηγήθηκε ἀπὸ τὸ κράτος ἢ τὴν Ε.Ε. καὶ πραγματοποιήθηκε μὲ 50 φυσιολογικὰ παιδιὰ ποὺ φοιτοῦν σὲ σχολεῖα τοῦ λεκανοπεδίου ὅπου διδάσκονται, ὅλα φυσικά, τὸ «μονοτονικό».
5. Τὰ παιδιὰ ἦταν συμβατὰ μεταξύ τους ὡς πρὸς ὅλες τὶς μεταβλητὲς ἐκτὸς μόνον τῆς ἐκμάθησης, ἢ μή, τῶν ἀρχαίων ἑλληνικῶν, μεταβλητὴ ἡ ὁποία διεχώρησε τὰ παιδιὰ σὲ δύο ὁμάδες (μελέτης καί ἐλέγχου, ἢ «ἀρχαίων» καὶ «μονοτονικῶν»), ἐπειδὴ οἱ «ἀρχαῖοι» διδάσκονταν, ἐπιπλέον, γιὰ δύο ὧρες κάθε Σάββατο καὶ τὰ ἀρχαῖα ἑλληνικά, στὴν «Ἑλληνικὴ Ἀγωγή», μὲ πρωτοβουλία τῶν γονέων τους.
6. Ὅλα τὰ παιδιά ἐξετάστηκαν, στὴν ἀρχὴ καὶ στὸ τέλος τοῦ σχολικοῦ ἔτους (δηλαδὴ μετὰ ἀπὸ 9 μῆνες), μὲ διεθνῶς καθιερωμένες δοκιμασίες, προσαρμοσμένες καὶ σταθμισμένες στὸν ἑλληνικὸ πληθυσμό, ἀπὸ τὸ Πανεπιστήμιο Ἀθηνῶν (WISC καὶ «ΑΘΗΝΑ» τὲστ).
7. Τὰ ἀποτελέσματα ἔδειξαν ὅτι οἱ «ἀρχαῖοι» ὑπερτεροῦν τῶν «μονοτονικῶν», μὲ στατιστικῶς σημαντικὲς διαφορές, ὡς πρὸς τὶς ὀπτικοαντιληπτικὲς καὶ γνωστικὲς ἱκανότητες καὶ λειτουργίες, οἱ ὁποῖες, ὡς γνωστόν, συνεπάγονται καὶ περαιτέρω θετικὴ σχολικὴ ἐπίδοση. Κατὰ ὁρισμένους εἰδικοὺς μπορεῖ νὰ ἐπιδράσουν θετικὰ στὴν πρόληψη μαθησιακῶν δυσκολιῶν (δυσλεξία καὶ «δυσλεξίες») ἀλλὰ καὶ θεραπευτικὰ ὅταν οἱ δυσκολίες αὐτὲς ἐμφανισθοῦν. Ἡ δυσλεξία πάντως δὲν ἦταν ἀντικείμενο τῆς ἔρευνάς μας. Τὰ ἐρωτήματα, ποὺ ὁδήγησαν στὴν ἔρευνα, προέκυψαν ἀπὸ τὴν αὔξηση τοῦ ἀριθμοῦ τῶν μαθησιακῶν δυσκολιῶν, πολλὲς ἀπὸ τὶς ὁποῖες χαρακτηρίζονταν ἀπὸ τὰ Κέντρα Διάγνωσης, Ἀξιολόγησης καὶ Ὑποστήριξης (Κ.Δ.Α.Υ.) «ὡς δυσλεξίες».
Ἐπειδὴ ἡ ἀνωτέρω ἔρευνα εἶναι ἡ πρώτη καὶ ἡ μόνη ποὺ ἔχει γίνει κατὰ τὰ 23 χρόνια τῆς ἐπιβολῆς τῆς ἁπλοποιημένης γραφῆς, ἐλπίζουμε ὅτι θὰ δώσει ἔναυσμα καὶ γιὰ ἄλλες, ἐπιβεβαιώνοντας ἢ ἀμφισβητώντας τὰ δικά μας εὑρήματα. Ἡ ἔρευνά μας, πάντως, συνεχίζεται μὲ τὰ ἴδια παιδιά, ποὺ τώρα βρίσκονται σὲ μεγαλύτερη ἡλικία (ΣΤ΄ Δημοτικοῦ), κατὰ τὴν ὁποία διαφοροποιοῦνται τὰ ψυχοεκπαιδευτικὰ δεδομένα.
Τελειώνοντας, θὰ ἤθελα νὰ προσθέσω ὅτι, μετὰ ἀπὸ 23 χρόνια, ὅταν ἡ ἀναγνωσιμότητα κειμένων τύπου life style ὑπερτερεῖ ἐκείνης τοῦ Παπαδιαμάντη καὶ ὅπου ἡ ἡμιμάθεια τῶν φοιτητῶν θὰ πρέπει νὰ εἶναι ἐν γνώσει καὶ τοῦ ἐπιστολογράφου σας καθηγητοῦ κ. Θ. Τζαβάρα, λίγη περισσότερη ὑπευθυνότητα καὶ σοβαρότητα δὲν θὰ ἔβλαπτε. Ἄν τὰ "χρόνια ἔρευνας καὶ κλινικῆς δραστηριότητας δὲν τοῦ ἐπέτρεψαν (sic) νὰ διαβάσει κάποια σχετικὴ βιβλιογραφία", αὐτὸ ὀφείλεται στὸ ὅτι, δυστυχῶς, τέτοια ἔρευνα πού, ἐπαναλαμβάνω δὲν ἀφορᾶ τὴν δυσλεξία, δὲν ὑπῆρξε! Ἄς διαβάσει λοιπὸν τὴν ἔρευνά μας καὶ ἄς ἐπιχειρήσει ἐνδεχομένως καὶ μία ὁ ἴδιος ἀντὶ νὰ ἐπιφορτίζει ἐσᾶς μὲ διαμεσολαβήσεις στὴν Ἱερὰ Σύνοδο!
Μὲ ἐξαιρετικὴ τιμή,
Θαλῆς Ν. Παπαδάκης
Κλινικὸς Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής
Πρόεδρος τοῦ Συλλόγου Ἑλλήνων Ψυχολόγων


Τελευταία ἐνημέρωση ἄρθρου: 22/9/2006

(ελπίζω να γίνει έρευνα ιδικά για την δυσλεξία)

ΥΠ: ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ!

νομίζω το όνομα της παρωπίδας μου το έχω γράψει από την αρχή:



------------------------υπογραφη Ο
("αιγυπτιοσ") Ανιλ(λε)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-06, 09:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Εμφάνιση μηνυμάτων
'Ισως είναι πιο δύσκολο όταν το γράφεις, διαβάζεται όμως εύκολα».
Ακριβώς. Δεν είναι δύσκολο να διαβαστεί, σε αντίθεση με τα greeklish που οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα να διαβάσουν. Προσωπικά όταν βλέπω μήνυμα σε greeklish απλά δεν το διαβάζω.




Αρχική Δημοσίευση από ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω το όνομα της παρωπίδας μου το έχω γράψει από την αρχή:

------------------------υπογραφη Ο
("αιγυπτιοσ") Ανιλ(λε)
Και νομίζω είσαι από τους λίγους μετρημένους στα δάχτυλα.
Καλώς ήλθες στην παρέα μας.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-01-07, 20:53
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα ποὺ καθιερώθηκαν ὡς σημεῖα στὴν Ἑλληνικὴ Γλῶσσα ἐδῶ καὶ 2300 χρόνια, σκοπὸ εἶχαν νὰ διασώσουν, ἐκτὸς ἀπὸ τὴν συνηχητικὴ πνοὴ τῆς δασείας (παράδειγμα : ἀντι-ἑλληνισμὸς --> ἀνθελληνισμός, ἐπὶ-εὓρεσις --> ἐφεύρεσις) καὶ τὸ μελικὸ σχῆμα τῶν λέξεων, ἀφοῦ : "...καὶ μέλος ἒχουσιν αἱ λέξεις καὶ ῥυθμὸν καὶ μεταβολὴν, ὣστε ἡ ἀκοὴ τέρπεται τοῖς μέλεσιν, ἣδεται τοῖς ῥυθμοῖς, ἀσπάζεται τὰς μεταβολάς..." (Διονύσιος ὁ Ἁλικαρνασσεὺς)
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-01-07, 21:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν υπαρχει νοημα να διασωθουν, εφοσον δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...

Δεν ειμαι μηδενιστης... εχω πει προηγουμενως οτι θα συμφωνουσα με την πληρη επαναφορα της παλιας προφορας.. οι μεσες λυσεις ομως, οπως οι τονοι, δεν εξυπηρετουν τιποτα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-01-07, 21:40
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ο γέροντας Παΐσιος για την Ελληνική Γλώσσα

- Γέροντα, γιατί κατήργησαν τους τόνους από την γραμματική;

- Τώρα, όπως οι άνθρωποι δεν σηκώνουν τίποτε και τα πετούν όλα, έτσι και τα γράμματα δεν σηκώνουν τίποτε, ούτε οξείες ούτε περισπωμένες! Και όπως όλοι τρέχουν, δεν βάζουν ούτε τελεία!

Βλέπω μια γλώσσα που γράφουν μερικοί! Διάβαζα σε μία μετάφραση της Καινής Διαθήκης: «Από την Αίγυπτο κάλεσα τον γιο μου» (βλ. Ματθ. 2, 15). Δεν ταιριάζει, βρε παιδί! Δεν ξεχωρίζει το ιερό από το ανίερο! Γράφουν έτσι, δήθεν για να είναι όλα ίδια, να υπάρχη ομοιομορφία στην γλώσσα. Ποιος, ακόμη και από το πιο τελευταίο χωριό, δεν θα καταλάβαινε, αν έγραφε «τον υιόν μου»; Άκουσα μια φορά στο Άγιον Όρος σε μια ανάγνωση: «Το ψωμί και το κρασί που κάνουν την Μεταλαβιά». Δεν ταιριάζει· πως να το κάνουμε; Ποιος δεν ξέρει τι θα πη «άρτος» και «οίνος»;

- Λένε, Γέροντα, ότι θα αντικαταστήσουν το ελληνικό αλφάβητο με το λατινικό.

- Ασ' τα, δεν θα σταθούν αυτά· δεν θα σταθούν. Ευτυχώς που ο Θεός και από το στραβό και από το κακό βγάζει καλό, αλλιώς θα ήμασταν χαμένοι. Δεν χάθηκε η Παράδοση, η γλώσσα τότε που τα είχαν όλα σε χειρόγραφα και δεν υπήρχαν ούτε φωτοτυπικά ούτε τίποτε και θα χαθή τώρα που βγήκαν τόσα μέσα; Όχι, δεν πρόκειται να χαθή, ό,τι και να κάνουν οι άνθρωποι. Βλέπετε και οι Ρώσοι πρόσφυγες πως κράτησαν τα έθιμά τους! Αυτό που τους βοήθησε ήταν που ήξεραν την ποντιακή γλώσσα. Κράτησαν έτσι την Παράδοση μέσα τους. Αλλά, παρ' όλο που τους δόθηκε λίγη ελευθερία, έφυγαν από την Ρωσία, για να βρουν ελευθερία, γιατί και πάλι ήταν σαν ένα πουλάκι που το έβγαλαν από το κλουβί και το άφησαν μέσα στο δωμάτιο ελεύθερο. Δεν θα στενοχωριόταν και εκεί; Φαντασθήτε πως ήταν πριν οι καημένοι!

Είναι και μερικοί που πάνε να κάνουν μια νέα γλώσσα. Η ελληνική όμως γλώσσα έχει «γλώσσα» από τις πύρινες Γλώσσες της Πεντηκοστής! Το δόγμα της πίστεώς μας καμμιά γλώσσα δεν μπορεί να το αποδώση. Γι' αυτό οικονόμησε ο Θεός και η Παλαιά Διαθήκη μεταφράσθηκε από τους Εβδομήκοντα στην ελληνική γλώσσα και το Ευαγγέλιο γράφτηκε στην ελληνική γλώσσα. Αν δεν ξέρη Αρχαία Ελληνικά κανείς και ασχολήται με το δόγμα, μπορεί να πλανηθή. Και εμείς καταργήσαμε τα Αρχαία από τα σχολεία! Μετά από λίγο θα έρχωνται Γερμανοί να διδάσκουν Αρχαία στα δικά μας Πανεπιστήμια. Τότε θα καταλάβουν οι δικοί μας την αξία που έχουν τα Αρχαία Ελληνικά, αφού πρώτα γίνουν ρεζίλι, και θα πουν: «Για δες η Εκκλησία που κρατούσε τα Αρχαία»!

http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/thriskeft3.htm

(Ο δεσμός, αφορά την άποψη του π. Παϊσίου περί παιδείας)

Πηγή: ΟΟΔΕ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 06-01-07 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-07, 13:17
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Προφορά χωρίς τόνους = μουσική χωρίς ΣολΦεζ.

Ποιά είναι η πραγματικότητα, ποιός την ορίζει;

Μηδενισμός = Ύπαρξη

Είμαστε έξυπνοι εμείς οι Έλληνες. Τόσο που τα κατεργήσαμε όλα και αφήνουμε τους άλλους λαούς να τα μαθαίνουν για εμάς !!! Μ Α Γ Κ Ι Α !!!
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-07, 04:54
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από marge Εμφάνιση μηνυμάτων
Οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα ποὺ καθιερώθηκαν ὡς σημεῖα στὴν Ἑλληνικὴ Γλῶσσα ἐδῶ καὶ 2300 χρόνια, σκοπὸ εἶχαν νὰ διασώσουν, ἐκτὸς ἀπὸ τὴν συνηχητικὴ πνοὴ τῆς δασείας (παράδειγμα : ἀντι-ἑλληνισμὸς --> ἀνθελληνισμός, ἐπὶ-εὓρεσις --> ἐφεύρεσις) καὶ τὸ μελικὸ σχῆμα τῶν λέξεων, ἀφοῦ : "...καὶ μέλος ἒχουσιν αἱ λέξεις καὶ ῥυθμὸν καὶ μεταβολὴν, ὣστε ἡ ἀκοὴ τέρπεται τοῖς μέλεσιν, ἣδεται τοῖς ῥυθμοῖς, ἀσπάζεται τὰς μεταβολάς..." (Διονύσιος ὁ Ἁλικαρνασσεὺς)
Δε νομίζω οτι οι τόνοι και τα πνεύματα υπάρχουν εδώ και 2300 χρόνια. Εντύπωσή μου είναι οτι τα αρχαία γράφονταν χωρίς τόνους ή διαστήματα και μάλιστα κεφαλαία. Από την άλλη βέβαια, δεν μπορώ να σου φέρω πειστικά επιχειρήματα γιατί δεν έχω ασχοληθεί με την ιστορία της γλώσσας εκτενώς. Απλά καταγραφω τη δυσπιστία μου. Μπορεί να λέω και βλακείες (δικαίωμά μου )

Ο επιπλέον κόπος που απαιτείται για το πολυτονικό είναι μάλλον αμελητέος. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία σε πολυτονικό και αρκετά σε καθαρεύουσα. Φαντάζομαι πως με λίγη προσπάθεια θα μπορούσα να μάθω και να γράφω σε πολυτονικό.

Ο μοναδικός, όμως, λόγος για να το κάνω αυτό θα ήταν, όπως λες, για να καταγράφω (κατα προσέγγιση) τα ηχητικά γνωρίσματα των φωνηέντων και την σωστή προφορά τους. Δεδομένου οτι αυτά οι περισσότεροι τα πετυχαίνουμε εμπειρικά μια χαρά (σημείο στο οποίο ο καθένας μπορεί να διαφωνήσει όσο θέλει, δεδομένου οτι πρόκειται περι υποκειμενικής εκτίμησης), το κέρδος θα ήταν μικρό. Όσο για τις σπάνιες φορές που κάποιος θα είχε αμφιβολία για την ορθή προφορά μιας λέξης ή για την συνηχητική πνοή της δασείας, φαντάζομαι οτι ένα λεξικό θα ήταν επαρκές. Ασφαλώς, το ίδιο θα μπορούσε να ειπωθεί και για το μονοτονικό και την ολοκληρωτική κατάργηση των τόνων (πχ τα Άγγλικά λειτουργούν χωρίς τόνους, θα μπορούσαμε θεωρητικά και εμείς), πράγμα που μάλλον θα περιέπλεκε παρά θα βοηθούσε.

Κατα τα άλλα, σε καθαρά αισθητικό επίπεδο, το πολυτονικό με κουράζει και το βρίσκω μάλλον ενοχλητικό διότι αυξάνει κατακόρυφα τα σύμβολα που περιέχονται σε μια σελίδα. Μπερδεύει το μάτι χωρίς να δίνει επιπλέον πληροφορία κατα την (σιωπηρή, έστω) ανάγνωση. Όχι οτι είναι δυσκολότερο στην κατανόηση: απλά μιλάμε για το ίδιο κείμενο με περισσότερα σύμβολα. (ναι, φαντάζομαι οτι με άλλη γραμματοσειρά το κείμενό σου θα φαινόταν πολύ πιο καθαρό, αλλά το παράπονο είναι γενικότερο και δεν αφορά το μήνυμά σου).

Συνοψίζοντας, αν το πολυτονικό είχε παραμείνει δε θα με ενοχλούσε. Δε θα πρότεινα να το καταργήσουν. Τώρα όμως που καταργήθηκε δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος να το ξαναφέρουμε πίσω. Εννοείται, ασφαλώς, οτι η μετάβαση σε άλλη σειρά συμβόλων (λατινικά στοιχεία, για παράδειγμα) ή η κατάργηση των τόνων θα ήταν πολύ σημαντικότερη αλλαγή/αναπηρία της γλώσσας, την οποία ουδείς λογικός άνθρωπος θα αποδεχόταν.[*]

Φιλικά,
Π.

[*] Είναι θεωρητικά δυνατό η σημερινή γενιά του SMS (13-16 ετών?) να εθιστεί στη χρήση των λατινικών στοιχείων ή των κεφαλαίων, οπότε δεν αποκλείεται να μας ξεπεράσουν οι εξελίξεις. Δεν κινδυνολογώ, αλλά νομίζω οτι ο πρόσθετος κόπος που απαιτείται για να γράψεις σωστά ελληνικά στον υπολογιστή μπορεί να λειτουργήσει προς όφελος των greeklish μεσο-μακροπρόθεσμα.

[**] Ενδιαφέρον, αλλά δευτερεύον για τη συζήτηση αυτή, φαινόμενο είναι η ροπή των φανατικών του SMS να συμπυκνώνουν το λόγο (και της σκέψη τους) σε 160 χαρακτήρες. Ή πολύ έξυπνοι θα γίνουν με αυτή τη συνήθεια, ή ηλίθιοι. (ή απλά πολύ διαφορετικοί και εγώ είμαι αρκετά μεγαλύτερος ώστε να μην το καταλαβαίνω?!)
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-07, 10:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
[*] Είναι θεωρητικά δυνατό η σημερινή γενιά του SMS (13-16 ετών?) να εθιστεί στη χρήση των λατινικών στοιχείων ή των κεφαλαίων, οπότε δεν αποκλείεται να μας ξεπεράσουν οι εξελίξεις.
Θα διαφωνήσω εδώ Πέτρο και εδώ θα με βοηθήσει η προυπηρεσία μου στο 'επάγγελμα' του σύσοπα.

Όταν ξεκινάγαμε με τις BBS, σπάνια έβλεπες μήνυμα σε καθαρά Ελληνικά, τα πιο πολλά ήταν γραμμένα σε greeklish και αυτό ίσως γιατί πολλά προγράμματα φτιαγμένα σε turbobasic (PcBoard πχ) δεν δεχόντουσαν Ascii πάνω από το 128. Έπρεπε να κάνεις επέμβαση στο πρόγραμμα για να το πετύχεις. Όταν έβαλα το RBBS (Quick Basic) τους κυνηγούσα με το τουφέκι να γράψουν ελληνικά. Στην αρχή τα 2 στα 3 μηνύματα ήταν στα Greeklish. Φυσικά ο κακός σύσοπας επέβαλε την άποψη του δια πυρός και σιδήρου :-)

Εδώ στην webική AcroBase τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε, εκτός από έναν δύο επισκέπτες, όλοι γράφουν στα ελληνικά χωρίς καμιά επέμβαση εκ μέρους μας.

Φυσικά κοιτάζω τι γίνεται και σε άλλα Forums, αλλά τα πιο σοβαρά κρατάνε μια γραμμή εξαιρετική στο θέμα της γλώσσας.

Άλλωστε στα κινητά με δηλωμένα τα Ελληνικά είναι πιο δύσκολο να γράψεις στα greeklish απ οτι στα ελληνικά.

(Κάτι μου λέει ότι βγήκα εκτός θέματος, αλλά ελπίζω να μην με διαγράψουν :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-07, 20:01
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Smile

Αποψή σου Stanley
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-07, 20:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από marge Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποψή σου Stanley
Μπα δεν είναι άποψη μόνο του Πέτρου :-)

Οι τόνοι εμφανίστηκαν περίπου στο 300μΧ από τους λογίους κυρίως. Πέρασε πιο πολύ και κατοχυρώθηκε μέσα από τα βυζαντινά έγραφα και κυρίως τα ιερατικά κείμενα.

Ο λόγος του Πλάτωνα του Αριστοτέλη του Ευριπίδη και του Αισχύλου είναι γραμμένα σε κεφαλαία Ελληνικά γράμματα.

Με λίγα λόγια οι τόνοι και τα πνεύματα ξεκίνησαν στην παρακμή της Ελλάδος και όχι στην ακμή της και αυτό το παραβλέπουν με χαρακτηριστική επιδεξιότητα οι υπέρμαχοι του πολυτονικού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από marge Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποψή σου Stanley
Μάλλον αυτονόητη η διαπίστωση αυτή και δεν εξυπηρετεί κάτι. Δηλώνω υπεύθυνα πως δεν έχω αναλάβει την εκπροσώπηση κανενός, οπότε πράγματι είναι δική μου αυτή η άποψη. Όπως αντίστοιχα και η δική σου άποψη φαντάζομαι οτι είναι δική σου .

Αναρωτιέμαι, όμως, με ποιά άποψη συμφωνεί περισσότερο η πλειοψηφία των Ελλήνων. Ίσως να μην είμαι τόσο μόνος όσο διακριτικά υπαινίσσεσαι.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω εδώ Πέτρο και εδώ θα με βοηθήσει η προυπηρεσία μου στο 'επάγγελμα' του σύσοπα.

Όταν ξεκινάγαμε με τις BBS, σπάνια έβλεπες μήνυμα σε καθαρά Ελληνικά, τα πιο πολλά ήταν γραμμένα σε greeklish και αυτό ίσως γιατί πολλά προγράμματα φτιαγμένα σε turbobasic (PcBoard πχ) δεν δεχόντουσαν Ascii πάνω από το 128. Έπρεπε να κάνεις επέμβαση στο πρόγραμμα για να το πετύχεις. Όταν έβαλα το RBBS (Quick Basic) τους κυνηγούσα με το τουφέκι να γράψουν ελληνικά. Στην αρχή τα 2 στα 3 μηνύματα ήταν στα Greeklish. Φυσικά ο κακός σύσοπας επέβαλε την άποψη του δια πυρός και σιδήρου :-)

Εδώ στην webική AcroBase τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε, εκτός από έναν δύο επισκέπτες, όλοι γράφουν στα ελληνικά χωρίς καμιά επέμβαση εκ μέρους μας.

Φυσικά κοιτάζω τι γίνεται και σε άλλα Forums, αλλά τα πιο σοβαρά κρατάνε μια γραμμή εξαιρετική στο θέμα της γλώσσας.

Άλλωστε στα κινητά με δηλωμένα τα Ελληνικά είναι πιο δύσκολο να γράψεις στα greeklish απ οτι στα ελληνικά.

(Κάτι μου λέει ότι βγήκα εκτός θέματος, αλλά ελπίζω να μην με διαγράψουν :-)
Έχεις δίκιο Στέλιο. Ήταν ιστορικές εκείνες οι εποχές, που για να γράψεις ελληνικά έπρεπε να βάλεις patch στον kernel και τον ATP (off line QWK packet browser) μπας και καταφέρεις να γράψεις κανένα μήνυμα στα ελληνικά στο Linux. Παρόμοια πράγματα ίσχυαν και στα Windows/Dos και με μεγάλη θέρμη τα είχατε(-με) επιβάλλει.

Αν και φυσιολογικά είμαι άνθρωπος αισιόδοξος και δεν πιστεύω οτι οι νεότεροι υστερούν σε κάτι, συχνά πυκνά βλέπω πράγματα που με προβληματίζουν. Μια βόλτα, πχ, από το Myspace (πολύ της μόδας τώρα) θα σε εντυπωσιάσει. Από την άλλη, βέβαια, και παλιά υπήρχαν, και σήμερα υπάρχουν και στο μέλλον θα υπάρχουν άνθρωποι με ... αποκλίνουσες γλωσσικές προτιμήσεις. Δε νομίζω οτι θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.